×

Archives

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İSVİÇRE OTURUM VİZESİ

İsviçre’ye Türkiye’den çeşitli nedenlerle giden birçok insan bulunmaktadır. Bu kişiler bazen iş bazen eğitim nedeni ile uzun süre kalmak zorunda kalabilir. Ancak böyle durumlarda kişilerin oturum vizesi alması gereklidir. 90 günden fazla kalışlar için bu vize işleminin yapılması zorunlu durumlar arasındadır. İsviçre’ye yerleşmeden önce hangi bölgeye yerleşmek istiyorsanız orada ki Göçmenlik Bürolarına başvurmanız gerekmektedir.

İsviçre 26 kantondan yani bölgeden oluşan bir federal cumhuriyet ülkesidir. Her kantonda ise kişilerin ikamet izni almasına yardımcı olan bir göçmenlik bürosu bulunmaktadır. Tüm kantonlar federal yasalar kapsamında işlem yapsa da her bölgenin kendi göç özekliği de bulunmaktadır. Bu durumda sizin başvurunuzda özel durumların oluşmasına neden olabilmektedir.

İsviçre Oturum İzni Nasıl Alınır?

İsviçre’de farklı oturum izinleri vardır. Bu oturum izinleri şu şekildedir:

L Oturum İzni

Bu oturum izni kısa süreli bir oturum iznidir. 1 yıla kadar geçerli olan bir izin türüdür. Ancak 24 aya kadar da uzatabileceğiniz bir izin türüdür. Bu izin maaşlı olarak işi olan ya da olmayan herkese ikamet amacı ile verilmektedir. Eğer bağlı olduğunuz bir şirket varsa ve bu şirket ile çalışmayı bırakıp yeni bir şirket ile çalışmaya başladıysanız yeni bir L Oturum izni almanız gerekmektedir.

B Oturum İzni

Bu izin türü ilk ya da geçici oturum izni olarak da bilinmektedir. Bir yıl geçerlidir ve yenilenebilen biyometrik kart şeklinde verilmektedir. Bu izni alabilmek için en az 1 yıllık kalıcı iş sözleşmesine sahip olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte bir üniversitede okuyor da olabilirsiniz. Maddi olarak bağımsız olduğunuzu mutlaka kanıtlamanız gereken bir izin türüdür. İş kontenjanına bağlı olarak sınırlı sayıda verilen bir izin türüdür.

C Oturum İzni

Bu izin türü yerleşim izni olarak da bilinir. C oturum izni ile İsviçre’ye daimi olarak da yerleşme şansınız bulunmaktadır. Bu izne başvuru yapabilmek için İsviçre’de 10 yıl boyunca ikamet etmek gerekmektedir. ABD ve Kanada vatandaşları için ise 5 yıllık süre yeterlidir.

G Oturum İzni

Bu izin türü de İsviçre’de çalışan fakat başka bir ülkede yaşayanlar için verilmektedir. Sınır ötesi banliyö izni olarak da bilinmektedir. İsviçre’de yaşamak çok maliyetli olduğundan birçok kişi tarafından günümüzde tercih edilmektedir.

ÜST
Open chat