×

Archives

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İSVİÇRE VİZE İŞLEMLERİ

Orta Avrupa ülkesi olan İsviçre birçok farklı nedenle ziyaret edilen ülkelerden biridir. Çok önemli şehirleri olan ve büyük bir tarihi geçmişi olan İsviçre’ye seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının vize işlemlerini eksiksiz bir şekilde yaptırması gerekiyor. Ancak her pasaport vize işlemi yaptırmak zorunda değildir. Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin her tür vize için başvuru yapması gerekirken Hizmet Hususi ve Diplomatik pasaport sahipleri 90 günü aşmayacak şekilde ve 180 gün içerisinde 1 defa olarak vizeden muaf tutulurlar. Kişiler 90 günü aşmayan kısa süreli ziyaretleri için İsviçre Schengen vizesine başvurmak zorundadırlar. Fakat 90 günü aşan oturma, çalışma ya da aile birleşimi gibi konularda uzun süreli vize başvurusu yapmak zorundadırlar.

İsviçre Vize Türleri Hangileridir

İsviçre seyahat nedenine göre farklı vize kategorilerinde ziyaretçi ağırlıyor. İsviçre’ye seyahatte planı olan Türk vatandaşları şu vize türlerinden birini tercih edebilirler:

- İsviçre ticari vize

- İsviçre turistik vize

- İsviçre aile ziyareti vizesi

- İsviçre transit vize

- İsviçre öğrenci vizesi

- İsviçre aile birleşimi vizesi

Bu vize türlerinden herhangi birini tercih ederek vize başvurunuzu gerçekleştirebilir ve tam zamanında seyahatinizi düzenleyebilirsiniz. Vize için yetkili tek kurum İsviçre Konsolosluğu’dur. Fakat kısa süreli yani 90 günden daha az olan Schengen vize başvurularını yetkilendirilmiş vize merkezlerinden yapmanız gerekiyor. Bununla birlikte uzun süreli vizeleriniz için mutlaka konsolosluğa başvurulması şartı vardır.

İsviçre Vize Evrakları

İsviçre vize evrakları içerisinde standart tüm belgelerin hazırlanması gerekiyor. Bir vize işlemi sırasında istenilen bu evraklar dışında kişilerin şahsi durumlarına ve çalışma durumlarına göre ek belge talebinde de bulunabilmektedir. Bununla birlikte seyahatinizin türü de vize evrak listenizin detaylandırılmasını gerektirebilir. Kişiler başvuru formu ve talep dilekçesi dışında seyahat bitiminden sonra 3 ay daha geçerli pasaporta sahip olmalıdır. Nüfus cüzdanı fotokopisi yanında 3,5 x 4,5 ölçülerinde biyometrik fotoğraf bulundurması gerekir. Daha önce alınmış olan vizelerin mutlaka fotokopilerinin bulunması ve konaklama ile seyahat belgelerinizin de dosyada yer almasına özen gösterilmelidir. Vize evrak dosyası çok detaylı bir dosyadır. Kişilerin her evrakını mutlaka eksiksiz bir şekilde hazırlaması ve kurumlara vize ücretini de ödeyerek teslim etmesi gerekiyor. Gerekli teslim işlemleri bittikten sonra yaklaşık 10 iş günü içerisinde vizenizi alabilirsiniz. Konsolosluk 6 yaşından küçüklerden vize ücreti almıyor.

ÜST
Open chat