×

Archives

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

VATANDAŞLIK

İsviçre Vatandaşlığı için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İsviçre vatandaşı olmak için yapılacak başvurular kişilerin uyruk durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerden herhangi birisinin vatandaşı olanlar için işlemler daha kolay bir şekilde işleyişe sahipken, üçüncü sınıf ülke vatandaşları için gerekliliği zorlaştıracak bir takım şartlar öne sürülmektedir. İsviçre vatandaşı olabilmek için yapılacak başvurular genel olarak 12 yıl süreyle hayat koşulu gözetilmektedir. İsviçre vatandaşıyla evlilik yapan ve ya doğumu burada gerçekleşmiş olan kişilere bazı istisnai durumlar gözetilebilmektedir.

Vatandaşlık alabilmek için başvurular İsviçre Konsolosluğu’na yapılmaktadır. Yetkili olan tek kurum olmasından dolayı vatandaşlıkların onay süreci buradan takip edilecektir. Başvuru yapılmasından önce mutlaka randevu alınmalıdır.

İsviçre vatandaşı olan bir anne henüz evlilik yapmamış ise kendisinden doğacak çocuk İsviçre vatandaşı olarak kabul edilmektedir. Fakat baba henüz evlenmemiş ve evlilik yapacağı kadında yabancı olması halinde durum çok farklı bir şekilde değerlendirilmektedir.

İsviçre Normal Vatandaşlığa Kabul Edilme

Doğum ya da evlenme yolu ile İsviçre vatandaşı olma hakkını kazanamamış yabancı ülke vatandaşı olanlar, İsviçre vatandaşı başvurusunda bulunabilmesi için, 10 yıl süresince İsviçre’de yaşam sürme zorunluluğu aranmaktadır. Geçirilen süre hesaplaması ise 10 ile 20 yaşları arasındaki yılların ikiye çarpılmasıyla sonuca varılmaktadır. Mesela 11 ile 14 yaşınız dönemini İsviçre’de 3 yıl geçirenler 6 yıl kabul edilecektir. Daha önceden 12 yıl olarak geçirilmesi gereken süre 2018 yılında çıkan yasa çerçevesinde 2 yıl daha düşürülerek 10 yıl olmuştur.

İsviçre vatandaşlığının alınması sırasında sadece doğum ve evlilik yolu ile alınmamaktadır. Farklı seçeneklerde bu işlemler konusunda geçerli olabilmektedir. Vatandaşlık başvurusunda bulunan bireylerdeki dil seçeneği ise önemli bir teşkil edecek konumu vardır. Başvuru öncesindeki sürede 2 ile 5 yıl arasında ikamet edilip edilmediğine dikkat edilmektedir. Başvuruda bulunanların çift olması halinde ise her ikisi içinde bu ikamet şartını sağlamış olması gerekir. 10 ile 20 yaş aralarındaki ikamet edilen süre 2 ile çarpılacak olmasından dolayı hesaplamaların yapılırken bu husus göz önünde bulundurulması gerekir. Evraklar hazırlanmasından sonra kişi kendisi bizzat başvuru yapılması için konsolosluk binasına gitmelidir.

ÜST
Open chat