Kanada Vatandaşlık İşlemleri

Kanada Vatandaşlık İşlemleri Hakkında

Kanada vatandaşı olmak büyük avantajlar sağlamaktadır. Kanada pasaportu dünyadaki en saygın pasaportlardandır. Birçok ülkeye vizesi olarak girilebilmektedir. Kanada vatandaşı olabilmek için bazı durumlar vardır. Bunlardan bazıları doğuştan gelen haklar bazıları da sonradan edilen haklardır.

Doğal yollardan Kanada vatandaşı olmanın şartları şu şekildedir; Kanada’da doğmuş birisi Kanada vatandaşı olabilmektedir. Ebeveyniniz Kanada vatandaşı olmuş ise sizde Kanada vatandaşı olabilirsiniz. Kanada dışında doğmuş iseniz ve ebeveyninizden en az birisi Kanada vatandaşı ise Kanada vatandaşı olursunuz.

Kanada’da diplomat bir ailenin çocuğu olarak doğduysanız Kanada vatandaşı olamazsınız. Kanada vatandaşlığınız iptal edildiyse bir daha Kanada vatandaşı olamazsınız.

Doğal yollar ile Kanada vatandaşı olmayanlar şu şekilde Kanada vatandaşı olabilirler; Kanada vatandaşı ile evlendiyseniz. Kanada vatandaşı tarafından evlat edinenler Kanada vatandaşı olabilirler. Kanada’ya mülteci olarak kabul edilenler Kanada vatandaşı olabilirler. Kanada Oturum izni sahibi olarak uzun yıllar Kanada’da yaşadıysanız. Bu şekilde başvurarak Kanada vatandaşı olabilirsiniz.

Kanada vatandaşlık başvurunuzun kabul edilmesi için bazı kriterler vardır. Kanada vatandaşlık başvurusunda şunlar dikkate alınmalıdır. Kanada’da oturduğunuz sürece yasaklara ne kadar uyduğunuz, Kanada’yı ne kadar iyi tanıdığınız, Kanada’da ne kadar yaşadığınız, dil seviyeniz dikkate alınmaktadır. Ayrıca gelir beyanınızda bu kriterlerden birisidir. Kanada vatandaşlığı almak isteyen birisi 5 yıllık Kanada oturum izninin en az 3 yılını Kanada’da geçirmiş olmalıdır. Ayrıca Kanada’da kalınan yıllar içerisinde vergilerin Kanada Devleti’ne ödenmiş olması gerekmektedir.

18 yaşından küçüklerin başvurularını yasal varisleri yani ebeveynleri gerçekleştirir. 18 yaş altının oturum koşullarını yerine getirme şartları yoktur. Kanada vatandaşlığından men edilen kişiler hükümetin belirlediği şartları yerine getirmesi sonucu vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir. Başvuru sahipleri iki ana dilden birini yeterince bilmelidir. Bu diller İngilizce ve Fransızcadır. Dil bilgisi CLB seviyesine göre en az 4 puan olmalıdır.

Kanada vatandaşlık başvurusu gerekli şartlar yerine getirildikten sonra Kanada sınırları içerisinde bulunan vatandaşlık birimlerine ya da kendi ülkesinde bulunan Kanada Konsolosluğu’na yapılabilmektedir. Vatandaşlık başvurusu sırasında gerekli belgeler ve ücret makbuzu hazır bulunmalıdır.   

Kanada vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişi son 4 yıl içerisinde bir suç işlemişse ve devam eden mahkemesi var ise başvurusu büyük ihtimalle reddedilecektir. Kanada Hükümeti vatandaşlık için en ufak pürüze dikkat etmektedir. En ufak sıkıntıyı dikkate almaktadır. Kanada vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişi 20 soruluk bir teste tabi tutulur ve en az 15 soruyu doğru yapmalıdır. Bu testte tarih, coğrafya, yasalar, hükümet bilgisi ve ekonomi soruları sorulur. Bundan dolayı Kanada’yı çok iyi tanımalısınız.

Kanada Vatandaşlığı Alma

Kanada sosyal ve ekonomik durumuyla Dünya’ da en iyi olarak görülen ülkeler arasında yer almaktadır. Halkına sağladığı sosyal haklar ve özgürlüklerden ötürü son yıllarda aldığı göçmen sayısı oldukça artmıştır. Kanada’ ya göç eden göçmenlerin veya göç etme niyeti olan insanların tek ortak isteği Kanada vatandaşı olabilmektir. Ancak Kanada herkese kolaylıkla vatandaşlık vermeyip bazı şartların yerine getirilmesini istemektedir. Kanada vatandaşlığını doğal yollarla alabilmek için ülkenin sunduğu koşullar şöyledir;

  • Kanada’da doğmuş olmak
  • Ebeveynlerden birinin Kanada vatandaşı olması

Bu şartlar kolay yollarla Kanada vatandaşı olabilmek için sunulmuş olan imkanlardır. Ancak Kanada her başvurana Kanada vatandaşlığı vermeyip vatandaşlığa alacağı göçmenlerde çeşitli özellikler aramaktadır. Kanada vatandaşlığına başvuruda bulunmadan önce ilk olarak Kanada’ da en çok kullanılan diler olan İngilizce veya Fransızca dillerinden biri çok iyi öğrenilmeli ve etkin olarak kullanılması sağlanmalıdır. İkinci baktığı şart ise uzun süreli olarak alınmış olan bir oturum izni olacaktır.

Kanada Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Kanada vatandaşlığı Kanada’ ya göçmen olarak giden herkesin ortak isteğidir. Ancak Kanada vatandaşlığı alabilmek için ülkenin istediği şartların yerine getirilmesi gerekir.

 Kanada vatandaşlığı almada aranan ilk şart uzun süreli bir oturum izninin olmasıdır. Oturum izninin olmasından sonra son 5 yıl içerisinde Kanada’ da en az 1095 gün yani 3 yıl Kanada’ da ikamet edilmesi şartı aranır.

Kanada vatandaşlığı için aranan ikinci şart kullanılan dillerden birinin iyi bilinmesidir. Kanada’ da resmi dil olarak kullanılan İngilizce veya Fransızca dillerinden birinin yeterli seviyede bilinmesi gerekir. Kanada vatandaşlık başvurularında bununla ilgili bir sınava girilir ve yabancı dil seviyesi belirlenir. Kanada hakkında temel bilgilere sahip olmak da vatandaşlık başvurusunda aranan temel şartlardır. Vatandaşlık başvuru işlemlerinde Kanada ile ilgili temel bilgilerin sorulduğu bir sınava girilir. Sınav konuları, Kanada vatandaşlarına verilen hak ve sorumluluklar, Kanada’ nın tarihi, coğrafyası, ekonomisi, yasaları ile ilgili bilgilerin ölçüldüğü bir sınavdır ve sınav Kanada Vatandaşlık Testi olarak adlandırılır. Sınavda toplam 20 soru sorulur ve 15 soruya doğru cevap verilmesi beklenir.

Yıllık olarak gelir beyanında bulunulması da istenilen şartlardandır.

Son olarak da Kanada’ da bulunan süre içerisinde hiçbir suça karışamamak ve herhangi bir kanunda belirtilen yasakları delmemek.

Kanada Vatandaşlık Başvurusu

Kanada vatandaşlık başvurusu Kanada’da yaşarken Kanada Devleti’ nin online sisteminden giriş yaparak başvuruda bulunulabilir. Online sistem üzerinden gerekli bilgilerin doldurularak vatandaşlık başvurusunda bulunulur. Vatandaşlık başvurularında 18 yaşından büyükler için 630 CAD, 18 yaşından küçükler için de 100 Amerikan doları ödeme yapılması gerekmektedir. Kişi kendisi ve çocukları için aynı zamanda da vatandaşlık başvurusu yapabilir.

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra Kanada Göçmenlik ve vatandaşlık ofisi tarafından bir e-mail gönderilerek başvurunun durumu ile ilgili bilgi verilir. Aynı zamanda tarafınıza “Kanada Vatandaşları Hak ve Sorumlulukları (Discover Canada)” adlı bir kılavuz da gönderilecektir. Bu aşamadan sonra girilecek olan vatandaşlık ve dil sınavlarına hazırlanmalıdır. İlerleyen günlerde yapılacak olan sınavlar ve mülakat için de tarih bilgisi ve mülakat tarihinde mülakata gelirken hangi evrakların da getirileceğinin bilgisi verilir. Yapılan sınavdan ve mülakattan başarılı sonuçlar ile çıkılırsa vatandaşlık töreni düzenlenerek Kanada vatandaşlığı alınmış olunur.

Kanada Vatandaşlık Randevusu

Kanada vatandaşlık randevusu, Kanada vatandaşlık başvurusu yapılıp gerekli evraklar hazırlandıktan ve dil sınavı ile Kanada vatandaşlık sınavını da başarı ile geçtikten sonra göçmenlik bürosu tarafından çağırılan mülakat görüşmesidir.

Kanada vatandaşlığı için son adım olarak tanımlanan mülakat görüşmeleri büyük bir önem taşımaktadır. Vatandaşlık mülakat görüşmelerine çağrılınmışsa daha önce girilen dil sınavından ve Kanada vatandaşlık sınavından başarı ile geçilmiş demektir. Sözlü olarak yapılan mülakattan başarı ile geçildiği taktirde yapılan vatandaşlık töreni ile Kanada vatandaşlığı alınabilir.

Kanada vatandaşlık randevusuna geç kalındıysa veya gidilmediyse başvuru süreci durdurulur ve tarafınıza Göçmenlik bürosundan bir bilgilendirme maili gönderilir. Gönderilen mailin içeriğinde  “Kanada vatandaşlığı isteniyorsa tekrar başvuru yapılması gerektiği ve istenilen ücretlerin tekrar ödenmesi belirtilir” Bu şekilde vatandaşlık işlemlerine tekrar başlanır ve daha önce tamamlanan prosedürler tekrar gerçekleştirilir.

Kanada vatandaşlığı için yapılan başvuru aşamasından mülakat görüşmelerinin donunda kadar Kanada’ nın belirlediği tüm uygunluk şartlarının yerine getirilmesi gerekir. Bu şekilde vatandaşlık töreni ile Kanada vatandaşlığına sahip olunabilir.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp