×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

RUSYA TİCARİ VİZE

Rusya’ya iş amaçlı ve belirli bir süre için seyahat etmekten isteyenlerin mutlaka bir ticari vize almaları gerekir. Herhangi bir firma, sektör ya da iş başvurusu için alınması gereken Rusya Ticari Vizesi, alma süresi, birçok kişi tarafından, merak edilen bir konudur. Yurtdışına vize alma işlemleri, belirli bir süreç ve bir takım formatlara bağlıdır.

Bazı konsolosluklar, bazen çok daha fazla detay isteyebilir. Rusya Ticari Vizesi başvurusu için, ilk olarak, ülkemiz de bulunan Rusya Konsolosluğu' na başvuru yapılması gerekir. Başvurular, belirtilen tarihlerde yapılır. Bunun için öncelikle, in başvuru yapılması gerekir. Belirli bir ücret yatırıldıktan sonra, başvurular kabul edilir.

Rusya Ticari Vizesi Nedir?

Rusya’ya seminer, konferans, iş toplantısı, iş görüşmesi gibi amaçlar için seyahat etmek isteyenler alması gereken vize olarak tanımlanır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ticari amaçla Rusya’ya seyahat edebilmeler için gerekli olan Rusya ticari vize başvuruları vize işlem merkezlerinden yapılmaktadır. Rusya ticari vize başvurusunda bulunanlara vize verilebilmesi için Rusya Federasyonu Federal Göç şubesine, Rusya federasyonu Dışişleri bakanlığınca düzenlenene davetiye mektubu ya da seyahat edecek kişinin gideceği kurum ya da şirketin yazılı olarak müracaat etmesi gerekiyor. Rusya ticari vize 90 gün geçerli olacak şekilde tek girişli ya da çift girişli olarak verilmektedir. Gerekli olduğu durumlarda ise sadece bir yıl süreli çok girişli olarak verilebiliyor. Fakat çok girişli Rusya ticari vize asanız bile Rusya topraklarında sadece 180 gün içerisinde en çok 9 gün kalabilmek hakkına sahipsiniz. Ayrıca Rusya ticari vize başvurusu yapacak olanların pasaportu ize süresinin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik durumunun olması gerekir.  Başvuruları alan Rusya konsolosluğu istisnai durumlar hariç bir hafta 10 gün içerisinde başvuruları olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırmaktadır.

Rusya Ticari Vize Nasıl Alınır?

Rusya Ticari Vize nasıl alınır sorusunun cevabını bilmek size pratiklik kazandıracaktır. Vize başvuruları hakkında bilgi sahibi olabilmek için vize işlem merkezlerinin ya da Rusya konsolosluğunun internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.  Rusya ticari vize alabilmek için öncelikle Rusya federasyonunda bulunan bir şirketten davetiye almanız gerekir. Rusya ticari vize başvuruları için başvuru aşamalarını dikkatle takip etmeniz gerekmektedir.  Rusya ticari vizesi alabilmenin iki farklı yolu bulunuyor.  Bunlardan birincisi Rusya konsolosluğu tarafından resmi   olarak yetkilendirilen vize işlem merkezine randevu alarak işlemleri başlatmalısınız. Randevu günü ve saati geldiğinde evraklarınızı terslim etmeniz gerekir.  İkinci yolu ise vize işlem merkezlerinden vize başvurusu danışmanlık hizmeti almanızdır. Bu iki yöntemden birini tercih ettikten sonra seyahat amacınıza uygun vize başvuru formu doldurmanız ve gerekli belge ve evraklar ile Rusya konsolosluğuna ya da r vize işlem merkezlerine Ticari vize başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Vize için gerekli evraklar seyahat amacınıza ve alacağınız vizeye uygun olacak şekilde   hazırlanmalıdır.

Rusya Ticari Vize Nereden Alınır?

Rusya Ticari Vize nereden alınır bu soru Rusya ‘ya ticari amaçlı seyahat edecek olanları için çok önemli bir konudur. Eğer ileriki zamanlarda ticari amaçla Rusya seyahati planınız bulunuyorsa bu konu hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanızı gerekmektedir. Rusya ticari başvuruları şahsen Rusya konsolosluğuna ya da vize işlem merkezlerine yapılsa da Rusya ticari vize verme yetkisi tamamen Rusya konsolosluğuna aittir. Rusya konsolosluğu Türkiye’den başvuru yapacak olanların işlemlerini vize işlem merkezlerinden almaktadır. Türkiye’de faaliyet gösteren vize işlem merkezlerin Rusya konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar olup, Türkiye’nin farklı illerinden faaliyet göstermektedir. Vize işlem merkezleri Rusya ticari vizesi için gerekli evrakların prosedürlere uygun olarak düzenlenmesi, vizesi için ilgili evrakların alınması ve Rusya federasyonu dış temsilcilikleri olan diplomatik kuruluşlara Rusya büyükelçiliğine ve Rusya konsolosluğuna teslim etmekle sorumludur Rusya konsolosluğu ticari vize başvurularını aldıktan kısa bir süre sonra değerlendirmeye alır ve uygun bulduğu tüm başvuruları 5 ile 10 gün içerisinde olumlu olarak dönüş yapar.      

Rusya Ticari Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Rusya Ticari Vizesi geçerlilik süresi genellikle, bir sene içerisinde 3 ay geçerlidir. Vizeler tek ya da çift girişli şekilde verilir. İsteyenler için, 3 aydan daha uzun bir süre içinde vize alınabilir. Bunun için konsolosluktan detaylı bilgi almak gereklidir. Eğer uygun bulunursa, bir seneye kadar geçerli, ticari vize verilebilir.

Seminer ya da fuarın kaç gün süreceği kalma iznini belirleyen bir faktördür. Belirlenmiş bir süre yoksa sabit olarak, herkes için, 3 ay süre verilir. İstisnai durumlarda daha çok hak tanınabilir. Örneğin iş yeri açmak ya da herhangi bir iş başvurusu için gidiliyorsa durum bildirilmeli ve daha fazla süresi olan, vize talep edilmelidir. Başvurular kısa bir süre içinde sonuçlanır.

Rusya Ticari Vizesi KGünde Çıkar?

İş sebebiyle Rusya’ya gidecek olan bireylerin alması gereken vize türü ticari vize olmaktadır. Bu vizeye başvuru yapan insanların merak ettiği konulardan biri de Rusya ticari vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabıdır. Vize başvuru sonucu ise ortalama iki haftada belirlenir. İlk olarak bilmelisiniz ki, ülkeyi ticari amaçlı ziyaret etmek isteyen vatandaşların Rusya’dan bakanlık onaylı bir davet mektubu elde etmeleri gerekir. Ticari davetiye elde etmeden bu amaçlı bir vizeyi almanız söz konusu olamamaktadır. İlgili davetiyenin, orijinal halini konsolosluğa ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu davetiye, konsolosluğun şartlarına uygun biçimde hazırlanmalıdır. Ticari vize başvurunuzla alakalı olarak verilecek bütün kararlarda inisiyatif elbette konsolosluğa aittir. Konsolosluk dışında hiçbir kurum ya da kuruluş vizenin sonucuna dair olumlu ya da olumsuz bir açıklama hakkına sahip olamamaktadır. Konsolosluk ve büyükelçiliğin vize şartlarına göre vizenizin olması Rusya topraklarına koşulsuz girebileceğiniz anlamına gelmez. Ülkeye giriş yapacağınız yerdeki Rus vize yetkililerinin, alınan Rus vizesi hakkında onay ya da ret yetkisi vardır.

Rusya Ticari Vize Başvurusu

Rusya ülkesine ticari amaçlarla gitmek isteyenler Rusya ticari vize başvurusu gerçekleştirmeliler. Rusya vizesine sahip kişilerin seyahatlerinden evvel, ülkeye girişlerinde yanlarında bulundurmaları gereken evraklarla ilgili bilgi sahibi olmaları önemlidir. Aynı zamanda gerekli evrakların vizenin gerektirdiği koşullara uygun biçimde hazırlanmış olması da önemli bir husus olarak dikkat çekmektedir. Rus ticari vize başvurularında davetiye alma prosedürü ülkenin belirlemiş olduğu çeşitli kriterlere uygun olarak yapılmalıdır. Rusya dışişleri bakanlığınca onaylanması lazım olan davetiyenizin ilk olarak göçmen bürosuna verilmesi ve sonrasında dışişleri bakanlığı tarafından onaylanması gerekmektedir. Bakanlığın ticari davetiyenin çıkması amacıyla vermiş olduğu karar ya da davetli olarak gidecek olan vize başvuru sahibini davet eden firmanın orijinal davetiye ile başvurusunu yapması gerekir. Ticari vize başvurunuzu diğer belgelerle beraber dosyaya ilave etmeniz lazımdır. Rusya ülkesinden temin edilmesi gereken ticari davetiye çıkışı ise yaklaşık olarak kırk beş gün kadar sürmektedir. Ticari vize başvurusu yapmak isteyen bireylerin seyahat planlarını bu süreye göre yapmalarında yarar vardır.

Rusya Ticari Vize Başvurusu İstanbul

Rus konsolosluğu, ülkemiz vatandaşlarının vize işlemlerini yetkili kurumlar üzerinden gerçekleştirir. Rusya ticari vize başvurusu İstanbul seçenekleri için firmamızla iletişime geçerek, doğru bir yol izleyebilirsiniz. Vize merkezleri Rusya konsolosluğunca yetkilendirilmiş firmalardır ve bu firmalara tur acenteleri de dahil olmaktadır. Vize merkezleri Rusya ticari vize belgelerinin uygun biçimde düzenlenmesi, vize almak için gereken belgelerin teslim alınması ve Rusya dış temsilcilikleri olan diplomatik kurumlar, konsolosluk ve büyükelçiliğine teslim etmek ile akredite edilmişler. Vize kurumları vize sonuçlarına dair başvuru yapan bireyleri bilgilendirme hususunda da yetkili yerlerdir. Rusya vize başvurusu gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar ve ülkemizde uzun zamanlı oturum izni bulunan yabancılar vize işlemleri için danışmanlık hizmeti alabilirler. Ticari vizeler üç aylık tek girişli, üç aylık çift girişli olarak verilebileceği gibi aynı zamanda bir senelik çok girişli olarak da verilebilmektedir. Çift veya tek giriş şeklinde verilen bu vizelerin geçerlilik zamanı doksan gün olmaktadır.

Rusya Ticari Vizesi İçin Hangi Belgeler Zorunludur?

Rusya’da ticari bir faaliyet gerçekleştirmeyi düşünen tüm vatandaşların alması gereken vize için şu evrakların hazırlanması zorunludur:

- En az 1.5 yıl geçerliliği olan bir pasaport

- Güncel ve biyometrik olan, iki tane fotoğraf

- T.C kimlik ve arka, ön olmak üzere fotokopisi

- Rusya’dan davet gönderen kurumun davetiyesi

- Tüm iletişim bilgileri ve mesleki konum

Bu belgeler dışında çeşitli işletme ve işveren ya da çalışan olduğunuza dair de belgeler hazırlamanız şartı bulunuyor.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp