×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Vizesi ile İlgili

Rusya vizesi başvurusu yapacak olan kişiler Bordo, Yeşil ve Gri pasaport sahibi olan kişilerdir. Bu kişilerin mutlaka vize işlemleri yaptırması gereklidir. Vize işlemleri sırasında olası bir problem olmaması için de evrakların eksiksiz olarak hazırlanmasına önem vermeniz gerekir. Rusya vize işlemleri muafiyeti olanlar ise diplomatik yani siyah pasaportu olan kişilerdir. Bu kişilerin vizeden muaf tutulması ise belirli şartlara bağlı olmaktadır. Bu kişiler 90 gün süreyi aşmayacak şekilde vize işlemlerini gerçekleştirmelidir. Bu süreden daha uzun kalınacak ise vize işlemi yaptırmak durumundadırlar.

Pasaport sahibi olan kişilerin Rusya vizesi alırken izlemeleri gereken bazı prosedürler bulunmaktadır. Hangi süreyle ve hangi sebeplerle bu seyahati gerçekleştirmek istediğinizi beyan etmeniz ve belgelendirmeniz istenmektedir. Bu amaçlarla hazırlamanız gereken başvuru formu ve diğer evrakların güncel olarak ibraz edilmesi gerekmektedir. Rusya Vizesi Nasıl Alınır? Sorusuna yanıt bulmanız için danışmanlık hizmetlerini sunan Vize Merkezi ofislerimizi arayabilirsiniz. Böylelikle güncel evrak listesinin mailinize gönderimini sağlayacak olan ekiplerimizle hareket etmenin pratik olacağını görebilirsiniz. Seyahat amaçlarınıza ve vize türlerine göre değişen evrak hazırlama işlemlerinde zahmetsizce hareket edebileceksiniz.

Rusya'ya Vize Var mı?

2019 Aralık itibarıyla Covid – 19 salgını nedeniyle tüm dünyada giriş çıkışlar kısıtlanmıştı. Ancak 7 Ağustos 2020 tarihinde yayınlanan haberlere göre Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti arasında belli kurallar ışığında giriş – çıkış yapılmaya başlamıştı. Sağlık bakanlığınca onaylanmış Covid – 19 testinin ibraz edilmesi zorunludur. Direkt uçuşlar ile Rusya’ya kabul başlamıştı. Ülkeye giriş yaparken istenen PCR testinin uçuştan en fazla 3 gün önce yapılması gerekiyordu. Bu şekilde giriş yapımı mümkündü ancak daha sonrasında iki ülke arasında alınan karşılıklı kararlar sonucunda Bordo pasaport sahibi vatandaşlar için vizesiz giriş izni kalkmış olup Rusya federasyonu topraklarına giriş yapabilmek için 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

2022 Rusya Vize İşlemleri Açıldı mı?

Buna ek olarak Rusya da kendi topraklarına her aşıyı olmuş vatandaşı kabul etmemektedir. Bu yüzden belli pandemi kuralları çerçevesinde ülkesine vatandaşları kabul etmektedir. Şuan için hızla artan vaka sayılarına karşın Rusya’ya giriş – çıkışlarda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak vakaların artışına katkı sağlamamak adına aşıların yapılması önemlidir. Ayrıca maske kullanımı ve sosyal mesafeye özen gösterilmesi konusunda büyük hassasiyete sahip olunmalıdır. Bu sebeple ilgili Rus makamlarınca istenen evrakların özenli ve eksiksiz hazırlanması önemlidir.

Rusya Vizesi Nedir?

Rusya vizesi, Rusya'da belirli bir süre kalma hakkı veren resmî bir belgedir. Rusya'ya girmek için çoğu ülkenin vatandaşlarının Rusya vizesi almaları gerekir. Vize, ülkeye giriş ve çıkış tarihlerini, türünü ve sıklığını, ayrıca vize sahibinin pasaport bilgilerini ve davet eden kuruluş hakkında bilgileri ( "Vize Sponsoru" ) içerir. Vize, hem giriş hem de çıkış için bir izindir. Ülkede vizede belirtilen süreden daha uzun süre kalırsanız veya vize ile pasaportunuzu kaybederseniz, ülkeden ayrılmanız son derece zor olacaktır.

Rusya Federasyonu vatandaşıysanız ve geçerli bir pasaportunuz varsa, ülkeye bu pasaportla girmeniz gerekmektedir, bu durumda Rusya vizesi gerekli değildir. Rusya'yı 1992'den önce terk ettiyseniz, vatandaşı olduğunuz ülkenin pasaportuyla girmelisiniz. 

Diğer tüm durumlarda, bir Rus vizesine ihtiyacınız olacaktır.

Çocuğunuz 14 yaşından küçükse ve pasaportunuza bilgileri girilmişse, vizenizle Rusya'ya sizinle birlikte girebilir. Çocuğun bilgileri pasaportunuza girilmemişse ancak kendi pasaportu varsa, refakatçi aile üyesi için ayrı bir Davet düzenlemeniz gerekecektir. Sipariş verirken lütfen bize çocuğunuzla ilgili bilgileri verin. Ebeveynlerden birinin Rus vatandaşlığı varsa ve çocuk onunla seyahat ediyorsa, bu durumda çocuğun Rus pasaportuna veya özel vizeye ihtiyacı vardır. Bu durumda turist vizesi uygun değildir.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya Federasyonu topraklarına giren yabancı vatandaşların Rusya vizesine ihtiyacı vardır. MyVize, Rusya Federasyonu'na çeşitli kategorilerdeki vizelerin alınması, verilmesi veya uzatılmasının tüm aşamalarında vize desteği sağlar.

Rusya vizesi almak için aşağıdaki prosedürleri tamamlamanız gerekir:

 1. Aşama I. Vize Davetiyesi Alın.
 • Size uygun vize türünü belirleyin: Rusya'ya turist veya iş vizesi;
 • Rusya Federasyonu'na turist vizeleri bir aya kadar verilir. Rusya Federasyonu topraklarında turist vizelerinin geçerliliğini uzatmak mümkün değildir. Şirketimiz 21 güne kadar tek girişli seyahat çeki düzenlemektedir;
 • Rusya Federasyonu'na yönelik ticari vizeler, daha uzun süre kalma ve birden fazla giriş için bir fırsat sağlar.
 • Rusya Federasyonu'nda, İçişleri Bakanlığı veya Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla sizin için uygun bir vize davetiyesi verecek bir tüzel kişi veya şahıs bulun. MyVize hem turistik hem de iş giriş belgeleri için davetiye düzenlememizi sağlayan İçişleri Bakanlığı tarafından akredite edilmiştir
 • Gerekli belgeleri hazırladıktan sonra davetiye edinin.
 1. Aşama II. Rusya Konsolosluğundan Rusya vizesi alın.
 • Giriş belgelerinin alınacağı ülkedeki Rusya Federasyonu Konsolosluk Departmanı ile iletişime geçin ve edinme koşullarını öğrenin. Davet edilen yabancı, konsolosluğa kendi başına başvurabilir veya MyVize’nin hizmetlerinden yararlanabilir.
 • Bir iş gününde Konsolosluğa gelin ve istenen başvuru belgelerini hazırlayın.
 • Rusya vizesi alın. Aldıktan sonra, hataları önlemek için tüm verileri kontrol ettiğinizden emin olun. Konsolosluk tarafından yapılan bir hata fark ederseniz, derhâl vize müfettişine bildirin. Davet eden kuruluşun veya başvuru sahibinin kendisinin yaptığı hatalardan Konsolosluk sorumlu değildir.
 1. Aşama III. Rusya Federasyonu'na varışta vizenizi onaylatın.
 • Rusya Federasyonu'nda 7 günden fazla kalan tüm yabancı vatandaşların, Rusya Federasyonu'na geldikleri andan itibaren en geç 7 iş günü içinde kayıt için başvurmaları gerekmektedir. Bu gerekliliğe uyulmaması durumunda, İcra Makamları para cezası verebilir.

Rusya vizesi nasıl alınır sorusu bu ülkeye seyahat planlayanlar için son derece önemli bir konudur. Bu konuda işlem yapmak isterseniz öncelikle evrak ve vize ücretleri konusunda detaylı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında evraklarınızın eksiksiz olarak teslim edilmesi vizenizi alabilmeniz için son derece önemlidir. Rusya vize işlemleri konusunda öncelikle güncel bir pasaporta ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu pasaportun boş yaprakları yoksa ve güncelliğini yitirmiş ise vize işlemlerinde mutlaka yeni bir pasaport almanız gereklidir.

Güncel pasaport yanında varsa eski pasaportları da dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Vize işlemleri sırasında eksiksiz bir işlem yapabilmek için mutlaka gerekli tüm detaylara değinmeniz gereklidir. Profesyonel olarak sizlere vize desteği verecek olan kişilerden de yardım alabilirsiniz. Evraklarınızın eksik olması durumunda vizenizi alamayabilir ve seyahati kaçırma durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Rusya vize başvurusu konusunda dikkat etmeniz gereken konu evraklarınızı teslim edeceğiniz kurumlardır. Rusya vize işlemleri için Rusya büyükelçiliği, başkonsolosluk ve yetkili vize merkezleri hizmet vermektedir. Konsolosluklara evrak teslimi yaparken mutlaka son derece titiz olmalı ve bu vizenin belirtilen süresi döndükten sonra ülkenize geri döneceğinizi teyit etmeniz gerekmektedir.

Rusya vize işlemleri sırasında eğer karşı tarafı ikna edemezseniz ve Rusya’da ki işiniz bittikten sonra ülkenize döneceğinizin teminatını veremiyorsanız vizeniz iptal edilebilir. Bu süreçte vize iptali yaşayan kişiler ödemiş oldukları Rusya vize ücreti iadesi alamayabilirler.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesi almak için başvuru süreci başlatmanız durumunda değerlendirme genellikle 7 ila 10 iş günü sürer. Konsolosluğun çalışma saatleri dâhilinde yürütülen değerlendirmeler, vize başvuru türüne ve evrak miktarına göre daha uzun ya da daha kısa sürede tamamlanabilmektedir. Konsolosluğun vize başvurularını değerlendirirken yaşanan yoğunluklar nedeniyle vizenin çıkması en geç 15 iş günü sürebilmektedir. Bu yüzden randevulu çalışan konsolosluklar, başvuruları randevu tarihlerine göre sıraya koymaktadır. Başvuru sırasına göre sonuçlanan vizeler, pasaportlara basılarak başvuru sahibine gönderilmektedir.

Rusya vizesi, Rusya’ya seyahat edecek olan kişilerin almak istediği bir vize türüdür. Bu vize türü turistik, ticari eğitim ya da çalışma amaçlı olarak alınabilmektedir. Kişiler akraba ziyareti için de Rusya vize başvurusu yapabilmektedir. İşlemler sırasında bir sorun yaşanmaması için yetkili kurumlardan güncel evrak listesi alınmalıdır. Çünkü bu vize işlemleri sırasında evraklar her sene güncellenmektedir.

2022 yılının verilerine göre hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini biliyorsanız ve vizenizi çok daha kısa bir sürede alabilirsiniz. Çünkü bu süreçte Rusya vize işlemleri için belirli engeller ortaya çıkabilmektedir. Örneğin eksik evrak hazırladığınızda ya da vize ücretlerini yanlış meblağlar üzerinden yatırdığınızda vizenizin reddi ile karşılaşabilirsiniz. Vize reddi ile karşılaşmamak için bu konuda dışarıdan bir uzman desteği de alabilirsiniz.

Aynı zamanda sizlerden kurum ek evrak talebinde bulunabilir. Bu nedenle bize işlemlerinize mutlaka seyahat tarihinden en az bir ay öncesinden başlamanız önerilmektedir. Vize işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde yaptığınızda en geç 7 iş günü ile 10 iş günü arasında bir sürede verilebilmektedir. Bu süre içerisinde eğer Ramazan Bayramı, kurban bayramı, milli bayramlar ya da Rusya'nın kendi özel günlerinden biri denk gelirse vize alma süreciniz biraz daha da uzayabilir. Rusya'ya gitmek için ödenmesi gereken vize ücreti konusunda da yanlış bilgiler verilmiş ise ya da dekontunuz yok ise yine vizenizin tarihinde uzama meydana gelebilmektedir.

Rusya Vize İşlemleri

Kültürel ya da ticari amaç için Rusya’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız tamamlamanız gereken birçok vize türü bulunuyor. Bu vize türleri içerisinde önemli birçok belgenin hazırlanması gerekir. Ancak en çok önem verilmesi gereken konu Rusya vize türlerine uygun olarak belge hazırlamaktır. Rusya vize işlemleri sırasında seyahat amacına uygun bir şekilde başvuru formu doldurmanız gerekir. Rusya vize işlemleri sırasında en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de belgeleriniz arasında yer alan pasaportun kriterlere uygun olmasıdır. Vize alım sürecinde şunlar önemlidir:

 • Vize belgeleriniz güncel olmalıdır.
 • Belgelerinizin vize türüne uygun olması önemlidir.
 • Başvuru harçlarını vize türüne uygun yatırmalısınız.
 • Uçak biletlerinizi almış olmalısınız.
 • Seyahat sağlık sigortanızı uygun hazırlatmalısınız.

Bu bilgiler dışında vize işlemleri için mutlaka randevu da almanız gerekiyor. Çünkü Rusya vize işlemlerinde titiz bir ülkedir. Sizlerden vize belgelerini teslim aldığında aynı zamanda vize türüne uygun olarak sizlere sorular da yöneltebilmektedir. Bu sorulara mutlaka vize türüne en uygun şekilde yanıt vermeli ve kesinlikle çok tutarlı olmalısınız.

Rusya Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rusya vizesi işlemi yaptıracak olan kişilerin birçok konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Öncelikle vize işlemlerine başlamadan önce hangi tarihlerde vize başvurusu yapabileceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü Rusya vize işlemleri için mutlaka mesai saatleri tercih edilmelidir. Mesai saatleri dışında kurumlar hizmet vermiyor. Bununla birlikte bayramlarda, hafta sonlarında, resmî tatillerde de yine kurumlardan hizmet alabilme şansımız bulunmuyor.

Rusya vize başvurusu yaparken evraklarınızın tam olduğundan emin olmalısınız. Bir diğer önemli faktör ise vize işlemleri sırasında mutlaka vize türüne uygun bir belge hazırlamalıdır. Belgelerinizde her türlü detaya yer vermeli, mesleki ve finansal durumunuzu net bir şekilde belirtmelisiniz. Bunlara ek olarak seyahat durumunuzda detaylı olarak belirtmeniz gerekir. Bu, vizenizi daha kolay bir şekilde almanıza yardımcı olmaktadır.

Rusya vize ücreti konusunda dikkatli davranın. Ve güncel veriler üzerinden ilgili bankalara vize ücretinizi yatırın. Aksi hâlde kişiler vize reddi aldıklarında Rusya vize ücreti geri iade edilmemektedir. Böyle durumlarda da kişilerin yeniden vize başvurusu yaptığında ücret ödemesi gerekmektedir.

Vize başvuru formu, dilekçe gibi evrakların da mutlaka ıslak imzalı olmasına önem vermeniz gerekmektedir. Dilekçe ve başvuru formunda tarih olması da dikkat edilen konular arasındadır.

Rusya Vizesi Başvurusu Hakkında

Rusya vize işlemleri yaptıracak olan kişiler işlemlerine başlamadan önce mutlaka an 2022 yılının güncel bilgilerini önceden öğrenmelidir. Bu vize işlemleri sırasında hangi vize türünün kaç günlük verildiği hakkında da bilgi sahibi olmanız son derece önemli bir konudur. Örneğin Rusya turistik vizesi yalnızca 5 gün sınırlı olarak verilmektedir. Bununla birlikte ticaret vizesi almak isteyen kişilerin alabileceği en uzun vize süresi 90 gündür. Aynı zamanda vize işlemleri sırasında sizlere belli muafiyetler tanınabilmektedir.

Diplomatik pasaport sahipleri 90 günü aşmayacak seyahatleri için Rusya vize işlemleri konusunda muafiyetleri sahiptir. Bunların yanında dikkat etmeniz gereken birtakım detaylar olduğunu bilmeli ve Rusya vize başvurusu yaparken mutlaka profesyonellerden destek almalısınız. Kişiler işlemlerini yapmadan önce en çok dikkat etmeleri gereken konulardan biriside Rusya vize ücreti olmaktadır. Rusya vize ücreti konusunda da yine 2022 yılının güncel verilerine göre yatırmanız gerekmektedir. Bu işlemler sırasında karşılaşabileceğiniz birçok zorluk bulunmaktadır.

Tatil, iş gezileri için veya ailenizi ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek amacıyla başvuru yapabileceğiniz Rusya vize türleri turistik, ticari, aile ziyareti olarak gruplara ayrılmaktadır. Bu vize türlerine başvuru yaparken istenecek evraklarda farklılıklar bulunmaktadır. Gezilerinizi veya tatilinizi yapmak ya da ziyaret edeceğiniz yakınlarınızın yanında bulunabilmek için maddi anlamda gelirinizin yeterli olması veya sponsorunuzun bulunması gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilmesi ve belgelerin hazırlanması için yardımcı olan Vize Merkezi ofislerimizi çekinmeden arayabilirsiniz.
Randevu alınması, evrakların ibraz edilmesi ve sonuçların olumlu gelmesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Randevuya kimlerin nasıl gideceğini ve hangi evrakların eksiksiz olarak sunulması gerektiğini merak ediyorsanız, bu tür soruların yanıtlarını bizlerden alabilirsiniz. Hazırlamanız gereken pasaport, talep dilekçesi, kimlik fotokopisi, seyahat sağlık sigortası veya vize ücreti gibi işlemlerin eksiksiz ve usulüne uygun şekilde tamamlanacağını görebileceksiniz.

Rusya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya'ya vize başvurusu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinde elektronik olarak doldurulur. Çevrimiçi olarak doldurmaya başlamanız gerekecek, ancak lütfen anketin en sonundaki "kaydet ve gönder" düğmesini tıklamayın. Bunun yerine, anketin her sayfasının altındaki "taslağı kaydet" düğmesini tıklayın. Formu doldurmayı bitirdiğinizde, siteyi kapatın ve bize form numarasını ve şifreyi gönderin. Doldurmaya başlamak için, daimî ikamet ettiğiniz dili ve ülkeyi seçmeniz, ayrıca gerekli bilgileri öğrenmeniz ve okuduğunuzu onaylamanız gerekir.

Ardından, "Yeni bir form doldurun" düğmesine basmanız gerekir, ardından site size formunuzun kimlik numarasını verecektir. Lütfen bu numarayı bir yere yazarak veya çıktıya göndererek kaydediniz. Ayrıca anket için kendi belirlediğiniz şifreyi de kaydettiğinizden emin olun. Bu önemlidir, çünkü profil numarası ve şifre olmadan profile daha sonra girmek imkânsız olacaktır ve   unutulan verileri e-posta yoluyla geri yükleme seçeneği sunulmamaktadır. Lütfen parolanın büyük/küçük harf duyarlı olmadığını unutmayın (büyük ve küçük harf kullanmanız önemli değildir).

Ankette, bir dizi soruyu yanıtlamanız gerekecek. Tüm sorular cevaplanmalıdır. Herhangi bir soru cevapsız kalırsa sistem bir sonraki sayfaya geçmez.

Rusya'ya giriş tarihini seçerken lütfen dikkatli olun. Vizeniz kesinlikle giriş tarihi olarak belirttiğiniz tarihten itibaren başlayacaktır. Belirtilen tarihten daha erken giriş için bu vizeyi kullanamayacaksınız.

Vize başvurusu sırasında henüz bilet satın almadıysanız, potansiyel olarak Rusya'ya gidebileceğiniz en erken tarihi başvuru formunda belirtmek daha iyidir. Başvuruyu Konsolosluğa gönderir ve başvuruda belirtilenden daha erken bir tarihe bilet alırsanız, vize başlangıç ​​tarihini artık değiştiremezsiniz. Rusya'ya  ancak yeni vize başvurusunda bulunursanız ve konsolosluk ücretini tekrar öderseniz Rusya'ya daha erken girebileceksiniz.

Rusya vizesi başvurusu yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken birtakım önemli noktalar bulunmaktadır. Vize işlemleri sırasında sorunsuz bir işlem yapılmasını istiyorsanız profesyonel olarak evrak desteği almanız gerekiyor. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

 • Pasaportunuz güncel olmalıdır.
 • Başvuru formunu istenilen kriterlere uygun bir şekilde doldurmalısınız.
 • Vize işlemleri sırasında gerekli belgelerin eksiksiz olmasına dikkat etmeniz gerekir.
 • Tüm belgelerin size ait olması gereklidir.
 • Her belge üzerinde doldurulması zorunlu alanlar mutlaka doldurulmalıdır.
 • Belge yazarken ne tür kalem kullanmanız gerektiğine dikkat etmelisiniz.
 • Rusya vizesi için hangi dilde evrak doldurmak gerekiyor ise o dilde yazmalısınız. Gerekirse tercüman hizmeti almalısınız.
 • Rusya vize işlemleri konusunda ücretlerin de güncel olarak yatırılması gereklidir.

Tüm bunların yanında vize işlemlerinde kullanılan pasaportun içerisinde iki tane boş yaprak olmasına önem vermeniz gerekiyor. Rusya vize ücreti yatırıldıktan sonra da gerekli her türden belgeyi eksiksiz olarak konsolosluklara ya da yetkilendirilen vize merkezlerine yatırmanız gereklidir. Bu süreçte gerekli evraklar da bu vize türlerine göre hazırlanmaktadır. Rusya vize işlemleri konusunda dışarıdan yardım almak sizin için son derece önemli bir konudur. Evrak listesinde herhangi bir eksiklik olmamasına dikkat etmeli ve bu süreci en hızlı şekilde tamamlamalısınız.

Rusya Vizesi Başvuru Şartları 

Seyahat amacınızı belirledikten sonra, hangi sayıda giriş yapmak istediğinizi de talep formunda aktarmanız gerekmektedir. Rusya Vize Başvuru Şartları ve düzenlemeleri hakkında en net yanıtları alabileceğiniz ekiplerimiz, hangi tercihleri yapmak istediğinize göre farklı bir yol izleyecektir. Bir girişli, iki veya daha çok girişli vize taleplerinizi bildirirken, ücretlerin de bu seçimlerinize göre değişeceğini göz ardı etmemelisiniz. Başvuru formu, pasaport, kimlik, fotoğraf, seyahat sağlık sigortası ve ikamet belgesi gibi evrakların güncel olarak hazırlanmasına yardımcı oluyoruz. Tam aradığınız ve istediğiniz ilgiyi görebileceğiniz adresimiz sayesinde hiçbir şekilde mağduriyet yaşamayacağınızın altını çizmekteyiz. Beklediğinizden çok daha hızlı şekilde sonuçlanmasını isteyeceğiniz başvurularınız için başarılı şekilde hareket ediyoruz.

Rusya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya vizesi alırken en önemli konulardan birisi de başvuru formudur. Başvuru formu gerektiği gibi doldurulmadığında kişilerin vizesi reddedilmektedir. Rusya vize işlemleri konusunda detaylı olarak başvuru formu incelenmeli ve gerekirse bu konuda uzman desteği alınmalıdır. Çünkü başvuru formu doldurulurken hem vize türüne uygun bilgi yazmalısınız hem de bu bilgilerin yüzde yüz doğru olması gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında eksiksiz olarak sizlerden birçok belge istense de bu belgeler içerisinde pasaporttan sonra gelen en önemli evrak başvuru formudur.

Rusya vize başvurusu formunu doldururken öncelikle vize türünü işaretlemeniz gerekiyor. Tarih bilgisin yazmalı ve sonrasında vize işlemlerinde gerekli evraklarla ilgili alanları doldurmalısınız. Kimlik bilgileri bu formu doldururken en çok dikkat etmeniz gereken konudur. Kimliğinizde iki isminiz var ise mutlaka her iki ismi de yazmanız gerekiyor. Doğum tarihi, doğum yeri, nüfus cüzdan seri no ve diğer tüm kimlik bilgileri form üzerinde yer almalıdır. Rusya vizesi başvurusu yaparken formda eksik bilgi olursa vize işlemlerinde aksamalarla karşılaşabilirsiniz.

Başvuru formunda yer alması gereken diğer bilgiler arasında ise sponsor bilgileri, pasaport bilgiler, oturduğunuz yer bilgileri mutlaka olmalıdır. Bunların yanında dikkat etmeniz gereken en önemli bir diğer detay ise başvuru formunda yer alan bilgilerin doğru olmasıdır. Eğer bilgileriniz doğru değilse direkt vize reddi verilmektedir. Başvuru formu doldurulduktan sonra Rusya vize ücreti ödenerek başvuru tamamlanabilmektedir.

Rusya Vizesi Randevu ile İlgili

Ayrıca Rusya vize ücreti ödendikten sonra en son olarak dekontu da dosyanıza ekleyerek vize randevusu tarihinde kurumda olmalısınız. Tarihi ve saati geçirmek yeniden vize almanızı gerekli hâle getirebilmektedir. Rusya vize evrakları eksiksiz ve güncel olarak hazırlanmasına rağmen dahi vize işlemlerinizde ret kararı çıkabilmektedir. Bu da sizin vize randevusu sırasında ki tavırlarınız ve sorulan sorulara verdiğiniz cevaplardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle vize randevusuna gitmeden önce bu süreç hakkında profesyonellerden bilgi almanız son derece önemlidir. Vize randevusu sırasında sorulan sorularda sizi yanıltacak ya da hatalı cevap vermenize neden olabilecek durumlar olabilir. Her daim saygılı ve mutlaka Türkiye’ye geri döneceğinizi belirtecek şekilde yanıtlar vermeye önem verin.

Rusya vize randevusu vize işlemleri sırasında en çok önem verilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Ancak bu işlem konusunda ilk bilmeniz gereken konu vize başvuru sürecini başlatmanızdır. Başvuru sürecini başlatmadan ve evrak hazırlamaya başlamadan Rusya vizesi başvurusu için randevu almanız gerekiyor. Bu süreçte vize randevusu almak kişileri bir hayli zorlayabilir. Çünkü vize işlemleri sırasında kurumların yoğunluk derecesi nedeniyle vize tarihleri en ileri tarihlere atılabilmektedir. Bu süreçte sizlere profesyonel vize desteği sağlayan kişiler ve kurumlar randevuyu çok daha kolay bir şekilde alabilme şansına sahip olmaktadır. Rusya vize işlemleri sırasında herhangi bir sorun yaşanmaması için mutlaka vize randevusunu önceden almalı ve bu tarihe gelindiğinde de tüm evrakların eksiksiz hazır olması gerekir.

Her şeyden önemlisi evraklarınızın güncel olduğundan son derece emin olmalı ve vize randevusuna da geç kalmadan bu sureti tamamlamalısınız. Seyahatinizde ilgili tüm detayları mutlaka evraklarınız da belirtmeyi ihmal etmemelisiniz. Özellikle uçak rezervasyonu konusunda mutlaka gidiş ve dönüş olarak bilet almanız vizenizi almanızda işlerinizi kolaylaştıracaktır. Vize işlemleri sırasında en önemli konu ise pasaportunuz ve başvuru belgenizdir. Bu iki belgenin istisnasız olarak sorunsuz olmasına önem vermeniz gerekiyor.

Rusya Vizesi Randevu Nasıl Alınır?

Konsolosluk bölümünü ziyaret etmeden önce randevu alın. Kayıtın bir kişi için yapıldığını unutmayınız (dört kişiden yedi kişi için belge gönderilirse dört kayıt alınması gerekmektedir). 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren Rusya'nın Türkiye Büyükelçiliği konsolosluk bölümü internet üzerinden elektronik vize başvuru formları düzenleyerek tamamen vize işlemlerine geçmiştir. Başvuru sahibi, elektronik vize başvuru formunu Rusça veya İngilizce olarak doldurabilir ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Dairesi'nin özel web sitesini kullanarak yazdırabilir. Vize başvuru formundaki soruların cevapları kapsamlı olmalıdır. Silmelere, dipnotlara, üstü çizili kelimelere ve diğer düzeltmelere izin verilmez. Vize başvuru formu, yabancı bir vatandaş tarafından şahsen imzalanır, imza, başvuru formunda belirtilen alanın dışına çıkmamalıdır.

Randevu kullanımı, belge alma ve işleme prosedürünü kolaylaştırır, konsolosluktaki ziyaretçilere hizmet vermenin verimliliğini artırır, belgelerin teslimi için sırayı doğru şekilde düzenler. Elektronik kayıt sisteminde bir veya birden fazla soru için randevu alabilir, randevuyu yeniden planlayabilir veya bir randevuyu iptal edebilir/silebilirsiniz. Pasaport verme prosedürünü hızlandırmak için, elektronik ortamda pasaport düzenleme başvurusunun doldurulması öngörülmektedir.

Rusya Vizesinden Kimler Muaftır?

Rusya vizesi almak sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken birçok önemli faktör bulunuyor. Rusya vize işlemleri başvuru tarihini kaçırmama son derece önemlidir. Vize randevu tarihini de kaçırdığınız takdirde yeniden randevu almanız gerekebilmektedir. Ancak vize işlemleri sırasında kişilere belli başlı muafiyetler tanımlanabilmektedir. Rusya vize başvurusu yapmak zorunda olmayan kişiler doğrudan ülkeye giriş yapabilme şansına sahiptir. Bu işlemler sırasında Rusya hükümeti bordo pasaport sahiplerinden ve hizmet ile hususi pasaport sahiplerinden pasaport istemektedir. Ancak diplomatik yani siyah pasaport sahiplerinin 90 günlük süreleri aşmayacak şekilde vizeden muaf tutulmalarına karar verilmiştir.

Rusya vizesi alacak olan kişilerin mutlaka her türlü vize işlemi hakkında bilgi edinmesi gereklidir. Rusya vize ücreti, evraklar,  vize randevusu ve parmak izi gibi konularda önceden bilgi edinmek bize işlemlerinizin eksiksiz bir şekilde yürütülmesini sağlamaktadır. Vize işleminde eğer bir muafiyetiniz yok ise mutlaka tüm evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız gerekir. Tek bir dosya hâlinde Rusya Büyükelçiliği, Başkonsolosluğu, konsolosluklar ve yetki merkezlerine teslim etmelisiniz.

Vize evraklarınız bu kurumlarda incelenerek bir sonuca bağlanmaktadır. Ancak her başvuru vize onayı ile sonuçlanmamaktadır. Bazı durumlarda vizenizin reddedilmesi durumu da söz konusu olmaktadır. Bu nedenle de birçok kişi vize işlemleri konusunda profesyonel vize danışmanlık firmalarından hizmet almaktadır. Bu kurumlar vize evraklarınızı önceden hazırlayarak zamanında vizenizi almanıza yardımcı olmaktadır.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2022

Rusya vize başvurusu yapacak olan kişilerin bu süreçte mutlaka hazırlaması gereken evraklar bulunuyor. Evraklar standart ve kişiye özel olmak üzere ikiye ayrılıyor. Standart evraklar Rusya vize işlemleri yaptıracak olan herkesten istenilen belgelerdir. Vize işlemleri sırasında hazırlamanız gereken standart evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Pasaport
 • Doldurulmuş vize başvuru formu
 • 5 x 4.5 cm ölçülerinde bir adet fotoğraf
 • Rusya vize ücretinin ödendiğine dair dekont
 • Seyahat sağlık sigortası (en az 30.000 euro teminatlı)
 • Mesleki bilgileri gösteren belgeler
 • Seyahat sırasında giderleri karşılayabileceğinize ilişkin detaylar (banka hesabında yeteri kadar para)
 • Banka hesap ekstreleri
 • Gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Rusya’da konaklayacağınız otelin ya da apartın rezervasyonu
 • Rusya vizesi talep dilekçesi
 • Öğrenciler için transkript ve öğrenci belgesi
 • Emekliler için emeklilik maaş bordrosu
 • Çalışanlar için SGK tam hizmet dökümü
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Medeni durum belgesi

Bu evraklar standarttır ve hangi vize türüne başvurursanız başvurun mutlaka sizlerden istenilen belgelerdir. Ancak bazen vize türüne, mesleğinize, yaşınıza, medeni hâlinize göre de sizlerden birtakım belgeler istenebilmektedir. Bu evrakları da eksiksiz olarak hazırlayarak kuruma vermeniz gereklidir. Örneğin turistik Rusya vizesi işlemlerine başvuracak olan kişilerin mutlaka Voucher belgesini alması gerekiyor. Aile ve arkadaş ziyareti yapacaksanız mutlaka karşı taraftan bir davetiye almanız gerekiyor. Eğer öğrenci vizesine başvuru yapıyorsanız durum biraz daha farklıdır ve okul belgelerinin dosyada yer alması gereklidir. 18 yaş altı çocukların da vize işlemleri sırasında mutlaka ailelerinden izin belgesi alması zorunluluğu vardır. Çalışanlar, emekliler, ev hanımları, şirket sahipleri de kendi durumlarına özel olarak istenilen belgeleri hazırlamak durumundadırlar.

Rusya vize ücreti dekontu da bulunması gereken evraklar arasında bulunuyor. Ücretleri eksiksiz olarak yatırdıktan sonra dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Bu dekont üzerinde mutlaka bulunması gereken bilgiler de vardır.

Rusya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Rusya turistik vize için gerekli evraklar seyahat öncesinden hazırlanarak ilgili kurumlara teslim edilmelidir. Teslim edilen belgelerin güncel olmasına önem vermeniz gerekir. Rusya turistik vize işlemleri sırasında turistik vize kategorisinde istenilen belgeleri hazırlamanız büyük bir önem taşımaktadır. Hemen herkesin bu belgeleri hazırlayarak randevuda teslim etmesi gerekiyor. Ancak vize türlerini karıştırmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Sizlere yöneltilen mülakat sorularına da farklı bir vize türünü çağrıştıracak şekilde yanıt vermemeniz gerekiyor. Turistik vize evrakları arasında şunlar yer alır:

 • Başvuru formu ve pasaport
 • Dilekçe
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Öğrenci belgesi
 • Yaşı küçüklerin ailesinden izin belgesi
 • Voucher belgesi

Gibi birçok vize belgesi hazırlanması gerekir. Turistik vize 30 gün için alınan ve tek giriş ya da çift giriş olarak verilen bir vize türüdür. Rusya vize işlemleri sırasında turistik vize başvurusu yapıyorsanız harçlarınızı da belirtilen kriterlere uygun olarak yatırmanız gerekmektedir. Harçları yatırdıktan sonra da sizlere verilen dekontu yine belgelerinizin arasında eklemeli ve sonrasında turistik vizenizi alabilmek için beklemelisiniz.

Rusya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Rusya ticari vize için gerekli evraklar vizenizi kısa sürede alabilmeniz için konsolosluklara teslim etmeniz gereken belgelerdir. Bu belgeler yasal bir süreç çerçevesinde hazırlandığı için mutlaka güncel ve doğru bir şekilde hazırlanarak teslim edilmelidir. Vize başvuru belgelerinde dikkat etmeniz gereken birçok önemli kriter bulunur. bu kriterleri dikkate almadığınız takdirde vize reddi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Rusya ticari vize için şu evrakları hazırlamanız oldukça önemlidir:

 • Rusya ticari vize başvuru formu
 • Pasaport ve dilekçe
 • Davetiye ve seyahat sağlık sigortası
 • Şirket belgeleri
 • Bir şirketin çalışanı iseniz şirketinizden aldığınız izin belgesi
 • Pasaport
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Ticari sicil belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf

Gibi birçok belgenin ticari vize kapsamında hazırlanması gerekir. Vize başvuru evraklarında en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de belgelerinizin kusursuz bir şekilde hazırlandıktan sonra randevu tarihinde kurumlara verilmesidir. Ticari vize kapsamında sizlere kısa süreli bir mülakat gerçekleştirilebilir. Bu mülakatta mutlaka ticari vize uygun bir şekilde sorulara yanıt vermeniz sizlerden beklenir. Vize belgelerinizi teslim ederken harç dekontlarını da yanınızda bulundurmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Rusya Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

Rusya transit vize için gerekli evraklar bu ülkede kısa bir süre kalmak için istenilen belgelerdir. Rusya aktarmalı olarak bir başka ülkeye gitmeyi planlıyorsanız mutlaka transit vize başvurusu yapmanız gerekir. Vize başvuru formunda da transit vize almak istediğinizi özel olarak belirtmelisiniz. Transit vize işlemleri sırasında sizlerden şu belgeler istenir:

 • Başvuru formu ve pasaport
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Yaşı küçüklerin ailesinden aldığı izin belgesi
 • Rusya'dan sonra Gideceğiniz ülkenin vizesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Biyometrik fotoğraf
 • Finansal durumu gösteren dokümanlar
 • Varsa eski pasaportlar
 • Dilekçe ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hac bedellerinin yatırıldığını gösteren belgeler
 • Öğrenci, emekli, evlilik durumlarınız a göre istenilen özel belgeler

Rusya transit vizesi için teslim etmeniz gereken belgeler arasında yer alır. Bu belgeleri mutlaka güncel olmasına ve son tarihlerde alınmasına özel olarak dikkat etmeniz gerekir. Rusya vize işlemlerinde mutlaka belirli kriterlere dikkat etmeniz önemlidir. Eğer bize sürecinin çok karmaşık olduğunu düşünüyorsanız bu vize işlemleri sırasında profesyonel bir danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz.

Rusya Aile Birleşim Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya aile birleşim vizesi için gerekli evraklar bu ülkede yaşayan akrabalarınızın yanında yaşamak için almanız gereken bir vize türüdür. Ancak aile birleşim vizesi almak isteyen kişiler kendi hazırlayacakları belgeler yanında Rusya'da yaşayan akrabalarından da belge talebinde bulunmalıdır. Rusya'da yaşayan akrabalarınız sizlere oturma izin belgesi ve davetiye gibi evrakları göndermeleri gerekir. Aynı zamanda konaklama adresi ve İkametgah belgesi gibi belgelerde bu süreçte istenebilen belge türleri arasında yer alır. Aile birleşim vizesi için gerekli olan belgeler arasında şunlara yer verilebilir:

 • Uluslararası alanda geçerliliği olan evlenme belgesi
 • Daha önce evlenip ayrıldıysanız boşanma belgesi
 • Standart vize başvuru evrakları
 • Çocuklarınız varsa çocuklarınızla ile ilgili belgeler
 • Seyahat bilgilerinizi içeren belgeler
 • Finansal durumunuzu gösteren belgeler

Gibi birçok farklı vize başvuru belgesinden bahsetmek mümkündür. Bu belgeleri hazırladıktan sonra kurumlara teslim etmeli ve vize işlem sürecinin tamamlanmasını beklemelisiniz. Aile birleşim vizesinde mülakat yapılması gereken durumlarda sizlere çeşitli sorular sorulabilir bu sorulara da mutlaka vize kapsamında yanıt vermeye özen göstermelisiniz. Çelişkili yanıtlar vermek vize işlemleri sırasında çok ciddi sorunlara neden olabilir hatta vizenizin reddedilmesine sebebiyet verebilirsiniz.

Rusya Vizesi Türleri

Rusya vizesi farklı kategorilerde verilmektedir. Bu vize işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar vardır. İşlemlerin eksiksiz yapılabilmesi için mutlaka Rusya vize başvurusu türünü iyi seçmeniz gerekmektedir. Rusya vize işlemleri sırasında başvuru yapabileceğiniz vize türleri şu şekildedir:

 • Ticaret vizesi
 • Rusya turist vizesi
 • Rusya öğrenci vizesi
 • Rusya özel vizesi
 • Rusya Çalışma vizesi
 • Rusya transit vize
 • Rusya eğitim vizesi
 • Turizm vizesi
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi

Rusya'ya Vize Alarak Hangi Ülkelere Gidilir?

Rusya vizesi günümüzde oldukça önemli vizeler arasında yer almaktadır. Çünkü Türkiye ve Rusya arasında ki ilişkiler nedeniyle akrabalık, eğitim, ticaret, çalışma gibi konularda bu ülkeye seyahat etmek isteyen birçok Türk vatandaşı bulunmaktadır. Bu nedenle de Rusya vize işlemleri yapılırken evrak süreci büyük bir önem taşıyor. Eksik evrak verilmemesi, evraklarda sahtecilik yapılmaması vize alma sürecini hızlandıran faktörler arasında yer almaktadır. Rusya vize başvurusu yapan kişiler aldıkları vize ile farklı ülkeleri de gezebilme şansına sahip olabilmektedirler.

Rusya vizesi işlemi yaptırarak gezebileceğiniz ülkeler için vize istenmiyor olsa da bu ülkelerin de sizlerden girişlerde vize talebinde bulunabilecekleri söylenebilir. Bosna Hersek, Bostvana, Androrra, Moğolistan gibi ülkelere gitme şansınız bulunmaktadır. Ancak bu ülkelerde kalma süreciniz için getirilen kısıtlamalara uymanız gerekmektedir. Rusya vize ücreti ödendiği gibi bu ülkelere girerken de belli bir ülkeye giriş bedeli uygulanabilmektedir.  Vize işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde yaptırdığınız taktirde herhangi bir sorun yaşanmadan bu süreci kolayca atlatma şansı bulabilirsiniz.

Rusya ülkesine girişlerde muafiyeti olan tek pasaport sahibi kişiler diplomatik pasaportu olan kişilerdir.

Parmak İzi Rusya Vize İşlemlerinde de Gerekli mi?

Rusya vize işlemleri sırasında herhangi bir sorun yaşanmaması için her türlü işlemden geçmeniz gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında parmak izi uygulaması da önem verilmesi gereken bir konudur. Rusya vize başvurusu yapacağınız zaman parmak izi uygulamasından başarı ile geçmeniz gerekir. Bunun için de önceden vize randevusu almanız gerekir. Rusya vizesi için parmak izi verecek olan kişiler vize almak zorunda olan kişilerdir.

Ancak turistik vize alacak olan kişilerin vize alırken parmak izi vermesi zorunluluğu bulunmuyor.

Rusya vize ücreti konusunda son derece titiz olan konsolosluk yetkilileri parmak izi uygulamalarında da oldukça titiz davranmaktadırlar. Bu işlem yalnızca belli bir süre için geçerli olmaktadır. Önceki vize işleminizde alınmış ise ve hâlâ geçerli ise yeni vizeniz için yeniden parmak izi alınmasına gerek yoktur. Vize randevunuzu başvuru işlemlerini başlattığınız dönemde almanız gerekiyor. Bu randevu tarihinde ve saatinde gidilmesi gereken bir işlemdir. Geç kalma durumunda yeni randevu almanız gerekiyor. Bu işlemleri zamanında yapabilmek için mutlaka erken davranmanız son derece önemlidir. Parmak izinde de belli muafiyetler olabilmektedir. Bebekler, diplomatik pasaportu olanlar, belli bir yaşın altında olan çocuklar bu muafiyete tabidir.

Rusya Seyahatinize En Uygun Vize Kategorisi

Bu vize türleri kişilerin kendi seyahat amaçlarına uygun olarak başvurmaları gereken bir vize türüdür. Bunların yanında giriş sürelerine göre de vize işlemi yaptırılabilmektedir. Kişiler 1 girişli, 2 girişli ve çok girişli vize türlerine başvuru yapabilme şansına sahiptirler. Bir girişli vize kişilere Rusya’ya yalnızca bir defa girme ve bir defa çıkma izni sağlayan bir vize türüdür. İki girişli vize türü ise vize sahibine Rusya ülkesine iki defa giriş iki defa da çıkış hakkı tanımaktadır. Çok girişli olan vize türünde ise en iki ve daha fazla giriş çıkış hakkı tanımaktadır.

Rusya vize ücreti kadar bu vize türleri de önem taşımaktadır. Kişilerin Rusya vize işlemleri sırasında karıştırdığı vize türleri turistik ve aile arkadaş ziyareti vizesidir. Genelde aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacak olan kişiler turistik vize başvurusu yapabilmektedir. Bu vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken de vizenin türünün iyi seçilmesidir.

Rusya Vizesi Ücreti 2022

Rusya'ya vize alabilmek için kişilerin tüm evrak sürecini eksiksiz bir şekilde tamamlaması gerekmektedir. Bu süreçte en çok önem vermeniz gereken nokta vize evraklarınızın eksiksiz olarak hazırlanması ve zamanında Rusya yetkili kurumlarına teslim edilmesidir. Rusya’ya seyahat edebilmek için Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin mutlaka Rusya vize işlemleri yaptırması gereklidir. Rusya vize işlemlerinin eksiksiz olarak yapılabilmesinde mutlaka uzman desteği almanız önemlidir. Çünkü bazı belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması yanında Rusça olarak da yazılması gerekebilir. Böyle durumlarda çeviri hizmetine de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Rusya vize başvurusu yaparken en önemli konulardan birisi de vize işlemleri sırasında ödenen ücretlerdir. Eğer ücretler konusunda güncel rakamları dikkate almazsanız vize işlemleri konusunda ret alabilirsiniz. Çünkü bu ücretler her sene güncellenmektedir. Aynı zamanda paranın yatırılacağı bankalar da önceden belirlenmektedir. Rusya vize ücreti konusunda 2022 yılının fiyat tarifesi de farklılık gösteriyor.

1-30 gün arasında bir seyahat için vize alacaksanız normal vize için bir girişli 170 dolar ödemeniz gerekiyor. Alacağınız vize ekspres vize ise turistik vizede biri girişli için 270 USD ödemeniz gerekir. Bu işlemlerde işlem süresi iki gündür. İki girişli normal 1-30 gün arası turistik seyahat için almanız gereken vize ücreti 270 USD ve ekspres turistik iki girişli vize 400 dolardır. Bunlarla birlikte vize ücretleri özel ziyaret, ticari vize ve teknik vize kategorilerinde de aşağı yukarı aynıdır.

rusya vizesi, rusya vize işlemleri

 

Rusya vizesi nasıl alınır? Rus vizesi işlemleri nasıl yapılır?

Rusya Vizesi Reddi Hakkında Bilgi

Rusya vizesi alacak olan kişilerin birçok sorunla karşılaştığı günümüzde profesyonel destek almak son derece önemlidir. Rus hükûmeti ziyaretçi kabul ederken vize işlemlerinde son derece titiz davranmaktadır. Bu nedenle en ufak bir evrak eksikliği ya da bilgi yanlışlığı Rusya vizeniz reddedilebilmektedir. Eğer kişiler Rusya vize başvurusu yapacaklarsa önceden bu konu ile ilgili detaylı bilgi edinmeli ve sonrasında da başvurularını gerçekleştirmelidirler.

Rusya vize işlemleri sırasında sizlerden istenilen evrakları detaylı bir şekilde hazırlamadığınızda vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Bu süreçte vize reddine neden olabilecek birçok farklı faktör bulunmaktadır. 

Bir diğer vize reddi nedeni ise Rusya vize ücreti olmaktadır. Bazen bir önceki yılın vize ücretini yatırdığınızda ya da yanlış bankalara yatırdığınızda vizeniz reddedilebilmektedir. Böyle durumlarda vizenizi için ödemiş olduğunuz ücretli geri alamayabilirsiniz. Bu nedenle vize ücretlerini yatırmadan önce evraklarınız hakkında detaylı bir inceleme yapmalısınız. Gerekirse bu konuda daha önceden tecrübe edinmiş kişilerden bilgi almanız gerekmektedir. Vize reddi konusunda detaylı bilgi edinerek redde neden olabilecek durumları bertaraf edebilirsiniz.

 

Türkiye - Rusya Arasındaki Vize Muafiyeti Anlaşması

Türkiye ile Rusya arasında 1 Ocak 2016 tarihinde yapılan vize muafiyeti anlaşması ile diplomatik pasaporta sahip olan kişiler dışındakilerin vize alması zorunlu hale getirilmiştir. Tüm muafiyetlerin kaldırılmasından dolayı bordo, yeşil ve gri pasaporta sahip olan kişilerin mutlaka vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Turistik, ticari, ziyaret, Humaniter veya transit vize geçişlerine sahip olabilmek için detaylı bilgileri bizlerden alabilirsiniz. Rusya Vizesi ile Schengen Bölgesi'ne dahil olan ülkeleri vizesiz gezmeniz mümkün değildir. Aynı şekilde Schengen vizesine sahip olan kişiler Rusya'ya giriş yapamamaktadır. Bu nedenle Rusya Vize Başvurusu için hangi adımları tamamlayabileceğinize dair bilgileri adresimizden alabilirsiniz. Hızlı bir şekilde geri dönüş yapacak olan danışmanlarımız sayesinde en iyi şekilde bilgi sahibi olabileceksiniz.

Rusya Vizesi Başvuru Merkezleri Arasında Dünya Standardı: MyVize

Rusya vize merkezi sizlere bu vizeyi almanızda yardımcı olmaktadır. Her türden vizenin alınabildiği bu süreçte son derece iyi seçim yapmalı ve vize işlemlerinde herhangi bir sorun yaşamdan evrak teslimini gerçekleştirmelisiniz. Rusya vizesi için vize türü seçmek bu süreçte son derece önemlidir. Yanlış bir vize türü seçmek ya da evrakları yanlış bir şekilde doldurmak bu süreçte vize reddi ile karşılaşmanıza neden olmaktadır. Ancak bu süreçte profesyonel olarak vize hizmeti veren kurumlar bulunmaktadır.

Rusya her sene binlerce kişi tarafından ziyaret edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Son derece canlı bir ülke olan Rusya birçok farklı amaç için ziyaret edilmektedir. Ancak bu ülkeye seyahat edebilmek için mutlaka Rusya vizesi almanız gerekmektedir. Rusya vize işlemleri sırasında kişiler birtakım evraklar hazırlayarak gerekil başvuruları gerçekleştirmek durumundadır. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli konu vize konusunda hangi pasaportların vize muafiyeti olduğudur.

Rusya vize ücreti ve diğer tüm evrak süreci bu dönemde büyük bir titizlik gerektirmektedir. Evraklarınızın kusursuz bir dosya hâlinde sunulması ve vize yetkililerinin de mutlaka vize konusunda ikna edilmesi gerekmektedir. Aksi hâlde kişiler vize reddi ile karşılaşabilmektedirler. Kişilerin hazırlaması gereken evraklar ise kendi bulundukları konuma ve vize türüne göre değişmektedir. Vize işlemlerinden muaf olmayan kişilerin ve muafiyeti belli sınırda olup da bu muafiyetten yararlanamayan herkesin hazırlaması gereken birçok evrak bulunmaktadır.

Bu kurumlardan profesyonel destek almak hem evraklarınızın eksiksiz hazırlanmasını sağlar hem de güncellenmesi gereken evraklar konusunda detaylı bilgi edinme şansı bulabilirsiniz. Vize işlemlerinde her daim evrakların tam olması gerekmektedir. Bu süreçte vize türüne büyük bir önem vermeniz gereklidir. Eğer alacağınız vize türü arkadaş ve aile ziyareti ise turistik vize başvurusu vizenizin reddedilmesine neden olmaktadır. Bu süreçte vize işlemlerine yeniden başlamanız gereklidir.

Rusya vize işlemleri sırasında sorunsuz bir şeklide vize işlemlerinizi yaptırabilmek için seyahat tarihinizden en az bir ay önce mutlaka vize işlemlerinize başlamanız gerekmektedir. Profesyoneller sizlere vize işlemleri konusunda yardımcı oluyor ve Rusya vize ücreti konusunda da güncel bilgi veriyor. Böylece herhangi bir sorun yaşanmadan vizenizi alabilme imkânı sunuluyor. Bunların dışında Rusya vize başvurusu sırasında kişilerin hazırlaması gereken evraklar konusunda sizlere son derece yol gösterici davranılmaktadır.

Rusya Vize Danışmanlığı

Rusya vize danışmanlık: Rusya vize süreci tercih edildiği takdirde danışmanlık firmaları tarafından yönetilmektedir. Online ortamda Rusya vize başvuruları yapılmakta ve bu süreç online şekilde devam etmektedir. Vize danışmanlığının avantajları oldukça çoktur.

Bunlar: Uygun vize türüne başvuruda bulunulması, Büyükelçiliğe veya konsolosluğa gidilmeden vize için gerekli evrakları, son güncellemeleri kolaylıkla öğrenilebilmesi. Vize dilekçesinin Konsolosluk talebine uygun şekilde yazılması, Vize başvuru formunun uygun kategoriden seçilmesi ve sorunsuz doldurulması, Rusya vizesini hemen, hızlı almak isteyen kişiler için ekstra hizmet ücretleri hakkında bilgiler verilmesi ve başvuran kişinin onaylaması, Rusya vize randevusu günü acente temsilcisinin kişiye eşlik etmesi, Rusya vizesi için tercih edilecek birçok danışmanlık firması bulunmaktadır. Bu firmalar da farklı fiyat aralığı olduğu için bütçenize uyun firmaları tercih etmeniz gerekir. Bu firmalardan en iyi Rusya vize danışmanlık firması www.vhs-turkey.com, www.eagvs.com, www.vizemerkezi.com firmalarıdır. Bu tarz firmalar oldukça fazla bulunmaktadır. Online işlemlerde bu siteler üzerinden işlem yapmak tercih edilmektedir. Vize merkezi firması gibi firmalar vize işlemlerinde güvenilir bir süreç garanti etmektedir. Randevu aşamasından vizeye sahip olma aşamasına kadar beraber bir süreç yürütülmektedir. Vize danışmanlık firmaları gerekli bilgilendirmeleri yapmakta ve bu süreci size açıklamaktadır.

Türkiye'deki vize işlemlerinin ana merkezi Ankara'dır. Rusya'nın vize merkezi Ankara, birçok başkonsolosluğa ya da fahri konsolosluğa ev sahibi yapmaktadır. Yüz yüze yapılan başvurular Rusya'nın vize merkezi Ankara'ya yapılmaktadır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp