FORGOT YOUR DETAILS?

Yunanistan Konsolosluğu

Yunanistan Konsoloslukları

Yunanistan Konsolosluğu, vize işlemlerinin haricinde, pasaport, evlenme işlemleri, pasaport ve birçok konuda hizmet vermektedir.

Türkiye'nin Yunanistan Büyükelçisi Kimdir?

Türkiye’nin Yunanistan büyükelçisi kimdir sorusuna yanıt vermek gerekir ise uzun bir süredir görevi devam ettiren kişi Burak Özügergin’dir. Uzun bir süredir görevlerini başarı ile devam ettiren Büyükelçi birçok farklı görev ve yetkiye sahiptir. Kendisine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getiren Büyükelçi, ilk olarak Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin düzenlenmesinden sorumlu isimlerden biridir. Görevleri arasında şunlar yer alır:

 • Ev sahibi ülke adına uluslararası alandaki liderlerle toplantılar düzenlemek
 • Anlaşmaların güvenlik ve ticari ayrıntıları üzerinde çalışmalar yapmak
 • Personellerini denetlemek
 • Ülke liderleri ile yapılan görüşmelerin ayrıntılarını belgelerle kayıt altında tutmak
 • Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarının ülke içerisindeki güvenliklerinden sorumlu olmak

Gibi birçok önemli görevi bulunmaktadır. Türkiye’den giden heyetlerle görüşmek ve bu heyetlere orada bulundukları sürece eşlik etmek de önemli görevleri arasında yer alıyor. Günümüzde kişilerin büyükelçiliğe atanabilmesi için birçok önemli faktör bulunmaktadır. Eğitim düzeyi, iş deneyimi, topluluk önünde konuşabilme becerisi, problemleri çözme yeteneği gibi unsurlar büyükelçiler açısından son derece önemli konular arasında yer almaktadır.

Yunanistan Konsolosluğu Vize İşlemleri

Yunanistan Konsolosluğu vize işlemleri iki farklı alanda gerçekleşmektedir. Kısa süreli bir vize almak istiyorsanız “Schengen vizesi” ya da 90 gün ve üstü bir süre için ikamet vizesi için başvurunuzu yapabilirsiniz. Yunanistan için vize almak isteyen vatandaşlar, şahsen başvurular için randevu sistemi ile işlem gerçekleştirmelidirler. Ayrıca Ukrayna ve Gürcistan pasaportu bulunan kişiler Yunanistan’a vizeye ihtiyaç duymadan seyahat edebilirler.

Yunanistan vize başvurusu, vize başvurusu yapacak kişinin seyahat etmeden 15 gün öncesinden ve seyahat yapacağı tarihin başlangıcından en az 3 ay öncesinden erken olmayacak şekilde işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Ayrıca seyahat etme tarihine 15 günden erken kalan başvurular kabul edilmemektedir.

Yunanistan vize başvuru sonuçları 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Eğer Yunanistan konsolosluğu yoğun ise bu süre bir aya kadar uzayabilmektedir.

l Başvuruyu yapan kişi konsolosluk tarihinden önce belge kontrolü ve başvuruyu yapan kişi ile görüşme talebinden bulunabilirler.

l Pasaport ve vize işlemlerini alanlar Konsolosluktan çıkmadan belgeleri kontrol ederek olası bir problem ile karşı karşıya kalmamalıdır.

Türkiye'nin Yunanistan Büyükelçiliği

Türkiye’nin Yunanistan Büyükelçiliği, Türkiye ve Yunanistan arasında bir köprü görevi gören önemli kurumlardan biridir. Hem Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarının haklarını koruyan hem de Yunanistan vatandaşlarının Türkiye vize işlemlerinin yapılmasından sorumlu olan bir kurumdur. Büyükelçilikler kendi ülkelerini bulundukları ülkede temsil etmekle de sorumludurlar. Bu kurumların verdiği hizmet türleri arasında şunlardan bahsetmek mümkündür:

 • Kendi vatandaşlarının askerlik işlemleri
 • Kendi vatandaşlarının evlenme ve boşanma işlemleri
 • Daimi ikameti olan kişilerin noter işlemleri
 • Pasaport ve kimlik işlemleri
 • Doğum ve ölüm belgelerinin hazırlanması

Gibi konularda hizmet vermektedir. Verilen hizmetlerde randevu alınması son derece önemli olmaktadır. Özellikle vize alacak olan Yunan vatandaşlarının belgelerini hazırlamadan önce mutlaka vize randevularını almış olmaları gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında istenilen belgelerin güncel ve tam olması büyük bir önem taşır. Bu belgeler eksik olursa ek evrak talebinde bulunulabilmektedir. Türkiye’nin Yunanistan Büyükelçiliği görev ve yetkileri bakımından son derece önemli kurumlar arasında yer almaktadır. Vize işlemleri sırasında tüm belgelerin mutlaka vize türüne uygun olarak hazırlanması gerekir.

Yunanistan Büyükelçiliği Görev ve Yetkileri

Yunanistan Büyükelçiliği görev ve yetkileri oldukça geniştir. Bu kurum hem kendi vatandaşları hem de Türk vatandaşlarına hizmet vermektedir. Kendi vatandaşlarının evlenme, boşanma, noter tasdik işlemleri, doğum ve ölüm belgelerinin hazırlanması gibi konularda hizmetler vermektedir. Bu hizmetler için kendi vatandaşlarının da kurumlardan mutlaka randevu alması gerekmektedir. Yunanistan Büyükelçiliği Türk vatandaşlarına da hizmetler vermektedir. Bu hizmetler vize işlemleri ile ilgili olan hizmetlerdir. Türk ve diğer ülke vatandaşları şu vize türlerine başvuru yapabilme şansına sahiptirler:

 • Yunanistan Turistik vize
 • Ticari vize
 • Çalışma vizesi
 • Eğitim vizesi
 • transit vize
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Aile birleşim vizesi

gibi farklı vize kategorileri bulunuyor. Bu vize kategorilerinden yararlanabilmek için de belge hazırlanması en önemli kriterler arasında bulunuyor. Belgelerin hazırlanmasında gerekirse profesyonel olarak yardım alabilme imkanınız da bulunuyor. Vize süreci son derece karmaşık bir süreçtir. Bu nedenle hem randevu almak hem de randevu öncesinde belge hazırlamak kişileri bir hayli uğraştırabilmektedir. Profesyonel bir vize danışmanlık hizmeti sayesinde kolayca vize işlemlerinizi yaptırma şansı elde edebilirsiniz.

Yunanistan Büyükelçiliği Görev Alanı

Yunanistan Büyükelçiliği görev alanı bu kurumun hizmet verdiği bölgeyi kapsamaktadır.  Bu görev alanı içerisinde birçok şehir bulunuyor. Görev alanı içerisinde yaşayan Türk vatandaşları, Yunanistan vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları kurumdan hizmet alabilme imkanı buluyor. Bu büyükelçilik kurumunun görev alanları ise İzmir Başkonsolosluğunun, Edirne Konsolosluğunun, İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanları dışında kalan yerlerdir. Görevlerinin içerisinde ise şunlar yer alıyor:

 • Kendi vatandaşlarına danışmanlık hizmeti vermek
 • Evlenme boşanma belgelerini hazırlamak
 • Doğum ve ölüm belgelerini hazırlamak
 • Askerlik ve noter işlemlerini gerçekleştirmek
 • Türk vatandaşlarının vize işlemlerini yapmak
 • Diğer ülke vatandaşlarının vize işlemlerini yapmak

Gibi birçok önemli görev ve yetkisi bulunmaktadır. Bu görev ve yetkilerini yerine getirirken de kişilerin mutlaka randevu almasını zorunlu tutan bir kurumdur. Randevusuz bir şekilde gitmek hizmet alamamanıza neden olabilmektedir. Bununla birlikte kurumlar yılbaşında, resmi tatillerde, dini bayramlarda ve hafta sonu tatillerinde kişilere hizmet vermiyor. Özellikle vize işlemi yaptırmayı düşünen kişilerin mutlaka belirtilen noktalara çok dikkat etmesi gereklidir. Araya resmi ya da dini bir tatil girdiğinde vize süreci uzayabilmektedir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu 

Yunanistan Başkonsolosluğunun İstanbul’da iki farklı bölgede binası bulunmaktadır.

1. Siniosoğlu Konağı: Turnacıbaşı sokak 22 numarada bulunan Siniosğlu konağı 90 yıldır diplomatik hizmet vermektedir. Yunanistan Konsolosluğu ve vize işlemlerini Siniosoğlu Konağı’ndan yapabilirsiniz.

2. Sismanogli Megaro: İstiklal caddesinde yer alan bu hizmet binası, 1973 yılında korunmaya alındıktan sonra 2004 yılında yenilenerek günümüze kadar Yunanistan İstanbul Başkonsolosunun ikamet ettiği alandır. Ayrıca birbirinden güzel kültürel ve eğitici etkinlikler bu evde yapılmaktadır.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun Hizmet Verdiği İller

l İstanbul l Bolu l Samsun l Trabzon l Çanakkale
l Artvin l Bartın l Bayburt l Düzce l Giresun
l Gümüşhane l Karabük l Kastamonu l Ordu l Kocaeli
l Rize l Sakarya l Samsun l Sinop l Yalova
l Zonguldak                

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

Yunanistan Büyükelçiliğinin yetki alanına; Edirne Konsolosluğu, İzmir Başkonsolosluğu ve İstanbul Başkonsolosluğunun hizmet vermediği bütün illeri kapsamaktadır. Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Çankaya bölgesinde yer alan Gaziosmanpaşa semtinde Kazıp Özalp Mahallesindedir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliğinin Yetki Alanında Bulunan İller

l Adana l Bingöl l Gaziantep l Kırıkkale l Osmaniye
l Adıyaman l Bitlis l Hakkâri l Kırşehir l Siirt
l Ağrı l Çankırı l Hatay l Konya l Sivas
l Aksaray l Çorum l Iğdır l Malatya l Şırnak
l Amasya l Diyarbakır l Karaman l Mardin l Tokat
l Ankara l Elazığ l Kahramanmaraş l Mersin l Tunceli
l Ardahan l Erzincan l Kars l Muş l Şanlıurfa
l Batman l Erzurum l Kayseri l Nevşehir l Van
l Bilecik l Eskişehir l Kilis l Niğde l Yozgat

Yunanistan İzmir Konsolosluğu

Yunanistan İzmir Konsolosluğu Türkiye’nin 12 ilini kapsayan yetki alanı bulunmaktadır.

l Afyon l Burdur l İzmir l Muğla
l Antalya l Denizli l Kütahya l Uşak
l Aydın l Isparta l Manisa l Balıkesir

Yunanistan Edirne Konsolosluğu

Yunanistan Edirne Konsolosluğu Türkiye’nin üç şehrinde yetki alanı bulunmaktadır.

l Edirne l Tekirdağ l Kırklareli

Yunanistan Büyükelçiliği Adres ve İletişim Bilgileri

Yunanistan Büyükelçiliği adres ve iletişim bilgileri kapsamında kişilerin bilmesi gereken detaylar bulunur. Vize işlemi yaptıracak olanlar ya da diğer işlemler konusunda adres ve iletişim bilgileri işlerinizi kolaylaştırmaktadır. Yunanistan Büyükelçiliğine gidebilmek için toplu taşıma araçları, kişisel araçlar, taksiler kullanılabilmektedir. İletişim bilgileri kapsamında ise sizlere şu bilgiler verilebilir:

 • Adres: Zia Ür Rahman Caddesi 9- 11 06700 Ankara Gaziosmanpaşa Turkey
 • Telefon numarası: +90 312 448 06 47
 • Santral: 448 038
 • Faks: +90 312 446 31 91

Bu iletişim bilgilerini kullanarak kuruma kolaylıkla ulaşabilme imkanı elde edebilirsiniz. Kuruma giderek vize işlemlerinizi kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Ancak büyükelçilik kişilere randevu ile hizmet vermektedir. Randevunuzu önceden almaya özen göstermeniz gerekir. Çünkü kurum çok yoğundur ve bu yoğunluk nedeniyle vize almak sanıldığından çok daha zor olabilir. Böyle zamanlarda mutlaka profesyonel olarak da yardım alabilirsiniz. Danışmanlık firmaları aracılığı ile kolayca randevu alabilir ve vize işlemleri yapılabilir. Bu süreçte belgelerinizin tam olduğundan ve güncelliğinden mutlaka emin olmalısınız. Aynı zamanda vize türüne uygunluk da önemlidir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp