×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Transit Vize

Fransa transit vize alabilmek için belli şart ve kriterleri bir araya getirmeniz gerekmektedir. Bu kriterler temelde belgelerin hazırlanmasıyla başlar. Temelde pasaport, kimlik fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneğinin eksiksiz hali ve benzeri gibi belgelerinizin tam olması gerekmektedir. İşlemlere ve konsolosluk başvurularına 30 gün önceden başlanması gerekmektedir. Randevular oluşturulmalı ve şahısların randevu sırasında belgeleri tam bir şekilde konsoloslukta bizatihi var olmaları gerekmektedir. Schengen vizesi olanlar ve ABD vatandaşı olanlar ayrıca Japonya, Monaco ve Andorra gibi ülkelere oturum izni olanların Fransa transit vizesi almalarına gerek yoktur. Bu kişiler her türlü vize işleminin neredeyse dışındadır. Fransa transit vize muafiyeti olan kişiler dışında başvuru yapmak isteyenlerin diğer vize türlerinden farklı olarak sahip olması gereken bazı ekstra belgeler ve türleri vardır. 35x45 boyutlarında 2 adet son üç ayda çekilmiş biyometrik fotoğrafa sahip olmak gerekmektedir. Reşit olmayan çocuklara ayrıyeten vize için başvuru formu ve dilekçe doldurmak gerekmektedir. Ayrıca 18 yaş altı muvaffaka name doldurulmalı ve bu noter onaylı bir şekilde teslim edilmelidir. Kişilerin 30.000 Euro minimum olmak üzere Seyahat sağlık sigortası teminatı olmalıdır. Fransa transit vize 7 ile 10 iş günü arasında genellikle sonuç vermektedir. Fakat olumlu ya da olumsuz sonuçları göz önünde bulundurarak seyahatinizden en az 1 ay önce işlemleri başlatmanız gerekmektedir. Başvuru olumlu sonuçlanırsa en son pasaport teslimi yapılarak seyahat işlemleri tamamlanabilir.

Fransa Transit Vizesi

Schengen bölgesindeki bir havaalanından terminalden ayrılmadan seyahat ediyorsanız, havaalanı için Schengen Fransa transit vize almanız gerekir. Üçüncü bir ülke vatandaşı olarak bir Schengen havaalanına girme gereklilikleri, ikamet durumunuz ve vatandaşlığınız tarafından belirlenir. Fransa Schengen Anlaşması'na üye olmasına rağmen, örneğin transit vize almadan Fransa'ya transfer ile İspanya'ya uçarsanız, uçaktan inme hakkınız bile yoktur. Bu vize türünün iki türü vardır:

 • A Tipi - başka bir uçuşa aktarılırken bir ülkenin hava sahasını geçerken gereklidir. Bu tip havalimanı transit alanından ayrılma hakkı vermez. En önemli nokta ise seyahatin bitiş noktasının Schengen bölgesine dahil olmayan bir ülke olması gerektiğidir. Diğer şeylerin yanı sıra A tipi, havaalanında beş günden fazla kalmamayı mümkün kılar.
 • B Tipi - başka bir devlete seyahat sırasında sınırı birkaç kez geçerken verilir.

Bu, Schengen bölgesi dışındaki nihai varış noktanıza ulaşmak için o bölgeden transit geçiş yapmak üzere Schengen bölgesindeki belirli bir havaalanına erişmenize izin veren bir vize türüdür (Tip A).

Schengen bölgesi dışındaki bir varış noktasına direkt uçuşla seyahat ediyorsanız, seyahatinizin ayrıntılarına çok dikkat edin. Uçuşunuz, Schengen bölgesi içindeki bir havalimanına bağlanan uçakları içeriyorsa ve terminal değiştirmek için uluslararası transit bölgesinden ayrılmanız gerekiyorsa, teknik olarak Schengen bölgesine gireceksiniz ve bu nedenle Schengen havalimanı transfer vizesine başvurmanız gerekecektir.

"Transit" terimi, nihai varış ülkesine varmak için yabancı bir devletin topraklarından geçen seyahat anlamına gelir. Bu bağlamda, çoğu durumda bir Schengen transit vizesi kısa bir süre için geçerlidir.

Fransa Transit Vize Nedir?

Fransa transit vizesi, sahibinin başka bir ülkeye seyahat etmek için Fransa'dan geçmesine izin veren kısa süreli bir vizedir. Bu vize türü aynı zamanda Schengen transit vizesi olarak da bilinir. Fransa transit vizesine sahip kişilerin ülkede genellikle yalnızca 5 güne kadar kalmasına izin verilir. Bazı durumlarda, 90 güne kadar daha uzun bir süre için transit vize verilebilir. Transit vizeler genellikle yalnızca, bir havaalanında konaklamak veya trenle seyahat etmek gibi Fransa'dan geçmek için geçerli bir nedeni olan kişilere verilir. Fransa'dan geçmek için geçerli bir nedeni olmayanlara transit vize verilmeyebilir. Fransa Transit Vizesi için gerekli belgeler şunlardır:

 • Geçerli bir pasaport veya seyahat belgesi
 • Doldurulmuş ve imzalanmış bir vize başvuru formu
 • Başvuranın yakın zamanda çekilmiş iki adet biyometrik fotoğrafı
 • Biletler ve seyahat programları gibi geçişin amacına yönelik destekleyici belgeler
 • Banka ekstresi veya işveren mektubu gibi, geçiş süresi boyunca mali imkânların kanıtı
 • Otel rezervasyonu veya ev sahibinden mektup gibi geçiş dönemi için konaklama belgesi
 • Varsa, Fransa'daki geçiş süresini kapsayan sağlık sigortası kanıtı
 • Varsa, geçiş Fransa topraklarından ayrılmayı içeriyorsa, varış ülkesi için Schengen vizesinin kanıtı

Fransa Transit Vize İstiyor mu?

Fransa'ya aktarma yaparak bir Schengen ülkesinden farklı bir ülkeye seyahat edecekseniz, Schengen ülkelerinden izin almadığınız süre boyunca Fransa transit vizesi almanız gerekir. Transit vize, aktarma yapmanız gereken yolculuklar için almanız gereken bir vizedir ve çoğu ülke bu tip bir vize talep eder. Fransa transit vize istiyor mu? Fransa Schengen ülkelerinin birinden yasal izin almadıysanız Fransa transit vizesi almak gerekir. Resmi pasaportu olan Türk vatandaşları ile Schengen ülkesinden yasal izni almış kişiler Fransa transit vize almalarına gerek kalmıyor. Fransa transit vize isteyen ülkelerden biridir. Schengen vizesi olan Türk vatandaşları Fransa transit vizesi almalarına gerek yoktur. Fransa transit vizesi almak için Fransa Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekir. Transit vize için gerekli evraklar vize başvurularında geçerli olan evraklardır. Gerekli evrakları hazırlayarak Fransa transit vize başvurusunda bulunabilirsiniz. İtalya, Rusya, İspanya Polonya ve Hollanda transit vize istemeyen ülkelerden bazılarıdır.

Fransa Transit Vize Veriyor mu?

Fransa Transit Vize veriyor mu? Evet, Fransa bir Transit Vizesi verir ve sahibinin bir Schengen ülkesinden diğerine geçiş yapmasına izin verir.

 • Schengen Bölgesi üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları;
 • Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi olan ülkelerin vatandaşları;
 • Schengen Bölgesi'ne üye olan ancak geçerli bir Schengen Vizesi olmayan ülke vatandaşları;
 • Schengen Bölgesi'ne üye olan ancak geçerli Oturma İzni olmayan ülke vatandaşları;
 • Geçerli bir Oturma İzni olan ancak geçerli bir Schengen Vizesi olmayan Schengen Bölgesi üyesi ülkelerin vatandaşları.

Schengen Bölgesi, vatandaşlarının bu bölge içinde tek bir ülke olarak serbest dolaşımına izin vermeyi kabul eden 26 Avrupa ülkesinden oluşan bir alandır. Schengen Bölgesindeki ülkeler arasında sınır kontrolü yoktur. Schengen Bölgesi'ndeki herhangi bir ülkenin vatandaşı, herhangi bir sınır kontrolünden geçmek zorunda kalmadan, bölgedeki diğer herhangi bir ülkeye serbestçe seyahat edebilir. Kontroller yalnızca sınırlardan taşınan mallar ve bölgeye giren veya çıkan AB üyesi olmayan vatandaşlar üzerindedir.

Fransa Transit Vize Nasıl Alınır?

Fransa transit vizesi almak için geçiş yapacağınız Schengen ülkesini tanımlamanız gerekir. Fransa Konsolosluğu aracılığıyla bir havaalanı Schengen transit vizesine başvurursunuz. Schengen bölgesine Fransa üzerinden girmeyi ve planlıyorsanız “birinci sınır” maddesi geçerliliğini korur: Uygun izin belgesi için MyVize Vize Başvuru Merkezi veya Fransa Konsolosluğu’na başvurmanız gerekir. Her beş yılda bir 12 yaşından itibaren biyometri gereklidir. Fransa transit vizesi, standart Schengen vizesi ile aynı kurallara göre verilir: Vize için hazırlanması gereken evraklar hemen hemen aynıdır. Transit vize başvuru formu doldururken ilgili amaç belirtilir (formda bunun için ayrılmış özel bir alan vardır). Mali güvenlik kalıntılarının kanıtını sağlama zorunluluğu (kişi başı günlük 50 avro) ve tüm Schengen bölgesi için geçerli olan, minimum 30.000 Euro'luk teminatlı sigorta yaptırmak. Ayrıca Fransa'da bir günden fazla kalmayı planlıyorsanız, bir otel rezervasyonuna da ihtiyacınız olacak. Tüm güzergâh için biletler (varış ve dönüş ülkesi dâhil), otel rezervasyonları ve/veya ana ev sahibi ülkenin vizesi, seyahatin amaçları için bir gerekçe olarak kabul edilir.

Fransa Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Bir Fransa transit Schengen vize başvurusu için işlem süresi genellikle yaklaşık iki haftadır (15 gün). Daha nadir durumlarda, konsolosluğun bir başvuruya karar vermesi 30 ila 60 gün arasında sürebilir.

Fransa Transit Vize Başvuru

Havaalanı Fransa transit vize başvuru işlemlerini seyahat gününüzden en az 15 gün önce ve yola çıkmadan en geç 6 ay önce başlatmanız gerekir. Schengen bölgesi için Fransa transit vize başvurusu yaparken, doğru vize türünü seçmek önemlidir:

 1. Kategori A (havaalanı transit) - Bir uçak başka bir uçuşa transfer olurken Schengen alanını geçtiğinde gereklidir. Aynı zamanda, uçuşlar arasındaki süre kesinlikle düzenlenir.

Bu tür Schengen transit vizesi size havalimanı transit bölgesinden ayrılma hakkı vermez. Ayrıca, transit ülke içinde hareket yasaktır. Bu durumda, nihai varış noktası Schengen bölgesinin parçası olmayan bir eyalet olmalıdır. A kategorisi Schengen vizesi, transit bölgede beş günden fazla kalmamanızı sağlar. Havaalanı transit vizesi, uzun mesafeli bir uçuşun rotasını optimize ederek zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

 1. Kategori B - Bu kategorideki bir vize, sahibine üçüncü bir ülkeye seyahat ederken Schengen ülkelerinin bir veya iki (nadir durumlarda - üç) sınır geçişi hakkı verir.

Fransa transit vize uygulamasından muaf olanlar başvuru yapmadan seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Aşağıda Fransa transit vizesinden muaf olan kişiler belirtilmiştir:

 • Hava mürettebatı üyeleri, Chicago Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesine taraf bir devletin vatandaşları (Çin hariç).
 • Bir Avrupa Birliği devleti veya Avrupa Ekonomik Alanı tarafından verilmiş geçerli bir oturma iznine sahip olanlar.
 • Monako Prensliği, Andorra Prensliği, Japonya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri veya San Marino Cumhuriyeti tarafından Hollanda Krallığı'nın (Aruba, Curacao, Sint Maarten, Bonaire, Saba ve Saint Eustatius), kısıtlama olmaksızın iade hakkını garanti eden vatandaşları.

Fransa transit vizesi alabilmek için seyahat güzergâh ve ayrıntısı saptanarak Fransa Konsolosluğuna başvuru yapılarak alınabilmekte. Seyahatinizde en az 1 ay önce transit vizesi işlemi için başvuruda bulunmanız gerekecektir. Resmî pasaporta sahip değilseniz ve Schengen ülkesinden alınmış yasal izniniz bulunmuyorsa Fransa transit vize almanız zorunludur. Fransa transit vizesi alacak Umuma mahsus Pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından, Fransa vize başvurusunda bulunurken Fransa Konsolosluğu, Fransa vize için gerekli belge sunulmalıdır. Fransa Konsoloslukları tarafından belirlenmiş bu evrakların güncel olmasına dikkat edilmeli. Bazı belgelerin orijinal olma zorunluluğu vardır. Fransa vize için gerekli belgeler, Fransa'ya gidiş amacına uygun hazırlanmalı, Fransa Konsolosluğu'na sunulmalıdır. Seyahat sürenizin 1 ay öncesi Fransa transit vizesi başvurusu sırasında bulunmanız gereklidir. Türkiye cumhuriyet vatandaşının Fransa transit vizesi alması gerekirken eksiksiz ve doğru evrakla Fransa Konsolosluğu veya Fransa Konsolosluğu yetkilendirmiş olduğu vize danışmanlıklarından transit vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Fransa Transit Vizesi Evrakları Şunlardır:

 • Pasaport: Fransa vize başvurusunda kullanılacak pasaport son 10 yıl içinde çıkarılmış, ziyaretçi Fransa seyahati dönüşü sonra en az 3 ay geçerlilik olan ve vize basım işleminin gerçekleşebilme için yan yana en az 2-3 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: Fransa vize başvuru işleminde kullanılacak fotoğraf; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçüsünde, Fransa vizesi başvuru sahiplerinin güncel hallerini temsil eden, maksimum son 90 gün içinde çekilmiş, arka fon beyaz ve kişi pasaportunda bulunan daha önceleri almış olduğu herhangi vize işlemi için kullanılmamış olmalıdır.

Fransa Vize Ücreti ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

 

Fransa transit vize nasıl alınır?

Fransa transit vize nasıl alınır?

 

Fransa Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

 • Tarih ve 2 imza ile Fransızca veya İngilizce olarak doldurulmuş kısa süreli vize başvuru formu
 • 2 fotoğraf
 • Otel rezervasyonu (Transitin 24 saati aşması durumunda, B vize kategorisi için geçerlidir)
 • Uçak biletlerinin bir kopyası ile her iki yönde rezervasyonu (vize almadan önce biletleri kullanmamalısınız)
 • Transit dönemi boyunca Schengen bölgesinde kaldığınız süre boyunca masrafları karşılayacak fonların mevcudiyetinin teyidi (banka ekstresi)
 • Boş olanlar hariç tüm sayfalarının fotokopisi olan yabancı pasaport, iki veya daha fazla pasaportu olan vatandaşların belge ibraz ederken
 • Boş olanlar hariç tüm sayfaların kopyaları ile Türkiye Cumhuriyeti pasaportu
 • Ebeveynleri veya ebeveynlerden biri ile birlikte seyahat eden reşit olmayanlar için ebeveynlerden yazılı izin (noter tasdikli, Fransızca veya İngilizce'ye tercüme edilmiş) + ebeveynlerin iç pasaportlarının ilk sayfalarının kopyaları
 • Sağlık sigortası

Fransa Transit Vize Ücreti

Transit vize ücreti için ödemelerinizi büyükelçilik ya da konsolosluğun izin verdiği ödeme yöntemlerine göre yapmanız gerekir. Fransa transit vize ücret tarifesi konsolosluk harcı ve vize danışmanlık ücreti ile birlikte değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıntılı bilgi almak için Vize Başvuru Merkezi’miz ile iletişime geçebilirsiniz.

TOP