×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Vize Ücreti

Fransa Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Fransa Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biridir. Son derece gelişmiş turizm potansiyeli sayesinde ülke birçok yerden ziyaretçi almaktadır. Dünyanın hemen her yerinden gelen ziyaretçilerine kapılar aralayan Fransa’nın başkenti ise Paris’tir. Paris aynı zamanda ülkenin en büyük şehri konumundadır. Fransa’da konuşulan resmi dil ise Fransızcadır.

Ülkeye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize prosedürlerini yerine getirmeleri son derece önemlidir. Bordo pasaport sahiplerinin mutlaka güncel vize evraklarını hazırlaması ve vize ücretlerini yatırması gerekmektedir. Bu vize ücretleri her sene konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Vize işlemleri sırasında sorun yaşamak istemezseniz profesyonel destek de alabilirsiniz. Vize ücretlerini mutlaka yetkilendirilen bankalara yatırmalısınız.

Fransa vize işlemlerinin yapılmasında önemli detaylar vardır. Öncelikle bir pasaport almanız gerekiyor. Eğer pasaportunuz eski ise bu belgeyi yenilemeniz gereklidir. 6 aylık pasaport alırsanız ödeyeceğiniz tutar en düşük olacaktır. Bu da 407,20 TL’dir. Bunun yanında sürekli olarak yurt dışına çıkıyorsanız 1265,40 TL ödeyerek 10 yıllık bir pasaport da alabilirsiniz.

Başvuru formu ve vize evrakları konusunda titiz davranmak zorundasınız. Başvuru formunun Fransızca doldurulması ve tüm seyahat bilgilerinin bulunması gereklidir. Bunun yanında vize türüne uygun şekilde hareket edilmesi de son derece önemlidir. Çünkü vize türüne uygun belge hazırlanmadığı takdirde muhtemelen vizeniz verilmeyecektir. Vize ücretlerini de bu durumda geri alabilme şansı yoktur.

Fransa Vize Ücreti Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa vize ücreti olarak ödemeleri gereken konsolosluk ücreti 35 Eurodur. Bu bedel, vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Dünyanın en romantik ülkelerinden biri olan Fransa’ya bir vize alma planı sürecinde, kaçınılmaz olarak Fransa vizesi ne kadara mal olur sorusunun cevabı da merak edilmektedir. Fransa için ödenmesi gereken vize ücretleri nispeten düşüktür ve ziyaretin amaçlarına göre (eğitim, iş, turizm, akraba ziyareti, transit) belirlenmektedir. Konsolosluğun gerekli vize evraklarını değerlendirmeye almak için tahsil ettiği bu ücret iade edilmez. Yani Fransa vizesi için ret almanız durumunda, ödediğiniz konsolosluk harç ücretini geri alamazsınız.

Fransa’ya gitmek için banka hesabınızda olması gereken para ise başka bir konudur. Bu, Fransa’nın, sizin seyahatiniz boyunca kendi masraflarınızı karşılayabileceğinize kanaat getirmesi için gereklidir.

Vize türüne ve vize sürenize göre vize ücretlerinin maliyeti değişebilir. Ayrıca Fransa Schengen vizesini acilen almanız gerekiyorsa bu da vize ücretine yansıtılacak ayrı bir kriterdir.

MyVize Fransa Vize Başvuru Merkezimiz ile iletişime geçerek Fransa vize türleri ve ücretleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bunların dışında vize başvurunuzu MyVize ile yapıyorsanız ayrıca danışmanlık ücreti de ödemeniz gerekir. Fransa vize danışmanlık ücretlerimiz aşağıdaki kriterlere göre belirlenmektedir.

 • Sadece belge hazırlanması
 • Belgelerin hazırlanması ve konsolosluk mülakatına katılma durumu
 • Konsolosluk mülakatına katılmanıza gerek olmayacak bir başvuru süreci hizmeti
 • Acil vize çıkarılması

Fransa Vize Ücretleri

Fransa vize ücretleri Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan vatandaşları için 35 Euro, diğer ülke vatandaşları için (Türkiye Cumhuriyeti) 80 Euro'dur. Fransa Konsolosluğu, Schengen vize başvurusunu (istisnai durum dışında) aracı kurum vasıtasıyla kabul etmekte. Fransa Schengen vize başvurusunda bulunacak kişi, seyahat amacına uygun Fransa Turistik vize, Fransa Ticari vizesi, Fransa Aile Ziyareti vize ve Fransa Transit vizesi başvurusunu Fransa Konsolosluklarına ve Fransa Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş Vize danışmanlıkları ile Turizm, Seyahat Acentesi aracılığı ile yapabilmekte. Fransa Schengen vizesi sahibi olan kişi seyahatini Fransa’dan başlatmak kaydı ile diğer Schengen ülkesine de aynı vize ile seyahat edebilir. Fransa Konsoloslukları, Konsolosluğa direkt olarak yapılan kısa süre Schengen vizesi başvurularını kabul etmemekte. Kısa süre Fransa vize (schengen vize) başvurusu Fransa Konsolosluğu tarafından yetkili kılınmış kuruma ve seyahat acentesine gerçekleştirilmeli. Fransa vize başvuruları, işlem sonuçlanma süreleri ve verilen vize süreleri hakkında karar ise Fransa Konsolosluğa ait olacaktır.

Fransa Vize Ücretleri Nasıl Ödenir?

Fransa Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

Fransa Vize Ücretleri Nasıl Ödenir?

Fransa vizesi başvurusu için konsolosluğa bir vize değerlendirme hizmet bedeli ödenmelidir. Bu ücret online başvuru sistemi dolayısıyla online olarak tahsil edilmektedir. Konsolosluğun izin verdiği ödeme yöntemleri arasında kredi kartı (Visa Card, Master Card) ve banka kartı bulunmaktadır. Fransa vize ücretlerinizi başvurunuzdan önce kredi kartı veya banka kartı ile ödeyebilirsiniz.

Fransa vize ücretlerinin yatırılması konusunda çok dikkatli olunması gereklidir. Belirtilen bankalara istenilen güncel ücretlerde yatırmanız gereklidir. Güncel Fransa vizesi ücret tutarı ise 2021 yılında 80 Euro’dur. Bu ücret vizenin giriş sayısına ve vizenin türüne göre değişebilir.

Ücreti vizeyi alacak kişinin direkt olarak ilgili bankalara yatırması gerekmektedir. Yanlış yatırılan vize ücretleri kişilere iade edilmiyor. Bu nedenle vizeniz reddedilirse ya da vize konusunda sorun yaşarsanız vize ücretini geri alamazsınız. Yeni bir başvuru yaptığınızda da bu ücretleri yeniden yatırmanız gerekmektedir.

Fransa Vize Ücretleri Nereye Ödenir?

Başvuru yaptığınız vize türü fark etmeksizin tüm Fransa vize ücretleri konsolosluk sistemi tarafından tahsil edilir. Bu yüzden vize ücretinizi başvurunuzdan önce mutlaka konsolosluk hesabına ödemeniz gerekir.

Fransa vize ücretlerinde bilinmesi gereken bir diğer konu ise dekonttur. Başvuru yapılan merkezlere ücretin yatırıldığını gösteren dekontu mutlaka vermelisiniz. Bu dekont üzerinde parayı yatırdığınız kurumun ismi ve ıslak imza olmalıdır.

Fransa’ya seyahat etmeyi isteyen vatandaşın ödemesi gereken vize harç ücretleri 60 Euro’dur. Fransa vizesi harç ücreti her yıl güncellenmekte olarak vize türü seyahat amacına göre değiştiğinden ekstra ücret de farklılık göstermekte.

Fransa Schengen Antlaşması taraf olmasında dolayı Fransa’ya yapılacak kısa süre (3 aydan az) seyahat için Fransa Konsolosluğu Fransa vize başvurusu yapılmalı. Fransa vizesi ücreti konsolosluk harcı olan 60 € ile yetkili kurum servis ücret olan 25 € ilgili birimlere yatırılmadan Fransa vizesi başvurusu işleme alınmamakta.

Fransa Vize Ücretleri İade Alınabilir mi?

Vize başvurunuz için Fransa Konsolosluğu tarafından tahsil edilen harç ücretleri hiçbir şekilde iade edilmez. Vizenizin ret olması durumunda itiraz hakkınız vardır. Ancak vize ücretlerinin iadesi ile ilgili herhangi bir itiraz hakkı bulunmaz. Alınan kararlar gereği her Fransa vize başvurusu sırasında konsolosluk ücreti bir sefere mahsus olarak ödenir. Vize başvurunuz ret ile sonuçlanırsa yeni bir başvuru yaparken tekrar konsolosluk başvuru ücreti ödemek zorundasınızdır.

Vatandaşları Fransa Vizesi Almak Zorunda Olan 102 Ülke

 1. Azerbaycan
 2. Cezayir
 3. Angola
 4. Ermenistan
 5. Afganistan
 6. Bangladeş
 7. Bahreyn
 8. Belarus
 9. Belize,
 10. Benin,
 11. Burma,
 12. Bolivya,
 13. Botsvana,
 14. Burkina Faso,
 15. Burundi,
 16. Butan,
 17. Vietnam,
 18. Gabon,
 19. Haiti,
 20. Guyana,
 21. Gambiya,
 22. Gana,
 23. Gine-Bissau,
 24. Demokratik Kongo Cumhuriyeti
 25. Cibuti,
 26. Dominik Cumhuriyeti,
 27. Mısır,
 28. Zambiya,
 29. Zimbabve,
 30. Hindistan,
 31. Endonezya,
 32. Ürdün,
 33. Irak,
 34. İran,
 35. Yemen,
 36. Yeşil Burun Adaları,
 37. Kazakistan ,
 38. Kamboçya,
 39. Kamerun,
 40. Katar,
 41. Kenya,
 42. Çin,
 43. Komorlar,
 44. Kongo,
 45. Kosova,
 46. Fildişi Sahili ,
 47. Küba,
 48. Kuveyt,
 49. Kırgızistan ,
 50. Laos,
 51. Lesoto,
 52. Liberya,
 53. Lübnan,
 54. Libya,
 55. Moritanya,
 56. Madagaskar,
 57. Malavi,
 58. Mali,
 59. Maldivler,
 60. Fas,
 61. Mozambik,
 62. Moğolistan,
 63. Namibya,
 64. Nauru,
 65. Nepal,
 66. Nijer,
 67. Nijerya,
 68. Umman,
 69. Pakistan,
 70. Filistin,
 71. Papua Yeni Gine,
 72. Rusya,
 73. Ruanda,
 74. Sao Tome Principe,
 75. Suudi Arabistan,
 76. Svaziland,
 77. Kuzey Kore,
 78. Senegal,
 79. Suriye,
 80. Somali,
 81. Sudan,
 82. Surinam
 83. Sierra Leone
 84. Tacikistan
 85. Tayland,
 86. Tanzanya,
 87. Togo,
 88. Tunus,
 89. Türkmenistan
 90. Türkiye,
 91. Uganda,
 92. Özbekistan
 93. Fiji
 94. Filipinler
 95. ÇAD,
 96. Ekvador,
 97. Ekvator Ginesi,
 98. Eritre,
 99. Etiyopya,
 100. Güney Afrika,
 101. Güney Sudan,
 102. Jamaika

Fransa Vize başvurusu

TOP