×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

FRANSA OTURUM KARTI

Avrupa'da sanatın kalbi olarak bilinen Fransa köklü bir geçmişe sahiptir. Ülke tarihi, doğal, kültürel ve turizm açısından gelişmiş imkânlara sahiptir. Başkent Paris Eyfel kulesi ile dünyaca bilinen bir yerdir. Resmi dil Fransızca ve ülkede ılıman iklim ile Akdeniz iklimi görülür. Türkiye'den Fransa'ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa oturum vizesi alması gerekir. Bu vize türü ülkede 90 günden fazla kalmayı amaçlayan kişiler için geçerlidir. Uzun süreli oturum vizesi için Türkiye'de bulunan Fransa konsolosluğu tarafından belirtilen belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir. Fransa'ya yerleşmek isteyen Türk vatandaşlarının oturum izinleri Fransa göç ve entegrasyon idaresi tarafından verilir. Oturum iznini alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu birime giderek kayıt yaptırmaları gerekir.

Fransa Oturum İzni İçin İstenilen Evraklar

Fransa oturum izni için istenilen birçok evrak vardır. Bu evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  • 3 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
  • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği bulunan)
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Uluslararası evlenme kayıt örneği
  • 18 yaşından küçük kişiler için muvafakatname
  • Fransa doğum belgesi
  • Kişinin dil bildiğine dair belge

Bu evraklara ek olarak konsolosluk tarafından gerek görülmesi halinde ek belgeler istenebilir.

Fransa Oturum Vizesi Başvuru Formu

Fransa’ya gitmek ve oturum vizesi almak isteyenler göç ve entegrasyon ofisine giderek burada bulunan Fransa oturum izni formunu doğru bilgiler ışığında doldurmaları gerekir. Form üzerinde kişileri tanımak amaçlı bilgiler yer alır. Bu doğrultuda adres, iletişim ve kişisel bilgiler bulunur. Kimi durumlarda Fransız hükümeti tarafından Fransızca dilbilgisini ispatlayan belge de istenebilir.

Oturum İzni Süresi Uzatılabilir Mi?

Fransa'da yaşayan ve burada kalıcı olarak hayatını idame ettiren vatandaşların oturum izinlerinin bitmesine 2 ay kala ilgili birime yeniden oturum kartı için başvurmaları gerekir. Aksi takdirde başvuru işlemleri gerçekleşmezse oturum vizesi iptal olur.

Fransa hükümeti tarafından dışarıdan gelen vatandaşlara göç idaresi tarafından verilen izin süresi beynin zaman dilimini kapsar. Bu zaman dilimi 1 yıllık da olabilir ya da daha uzun süreli de olabilir. Uzun süreli alınan vize oturum işlemleri için kişilerin ilgili birimlere Fransa'da kalma nedenleri doğrultusunda oturum izni süresini yeniden uzatabilirler.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp