×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Schengen Vize Hakkında

Fransa Schengen vizesi başvurusunda bulunmak aslında çok kolaydır. Kolay olmasının nedeni ise bu ülkenin Schengen bölgesine ait olan bir ülke olmasıdır. Böylece sadece protokollere uyarak ve kurallardan ayrılmayarak bu ülkeye giriş ve çıkışlarınızda asla soru yaşamayabilirsiniz. Ayrıca bu ülkeden Schengen vizesi almak çok basittir. Ve başka ülkelerden dolaylı olarak vize alarak bu ülkeye geçiş yapmanıza gerek yoktur. Bu ülkede parmak izlerinin kaydı tutulmakta ve bu sebeple Fransa Konsolosluğu aynı zamana da Fransa Büyükelçiliği merkezlerinde sizler için randevu oluşturacak ve işiniz diğer ülkelere göre daha kolay görülebilecektir. Her işleminizde yanınızda olan Fransa ülkesi aslında yapılacak adımları sizin için belirlemiş ve bunları size sunmuş olduğundan bu ülkede vize almak diğer ülke standartlarıyla karşılaştırıldığı zaman çoğunlukla daha kolay olduğu konuşulmaktadır. Fransa Schengen vizesinden onay aldığınızda ve vize elinize geçtiğinde pasaport bitim süresi seyahatinizin bitmesinden en az 3 ay kadar daha kullanılması gerekmektedir. Umarım Fransa Schengen vizesi almanının nasıl olduğunu ve kolaylıklarını anlatabilmişizdir.

Fransa Schengen Vizesi Nedir?

Fransa Schengen Vizesi nedir soru başlığı Fransa’ya seyahat edecekler için çok önemli bir konu olmaktadır. Fransa Schengen vizesi kısa süreli bir vize türüdür. Schengen vize yönetmenliğine göre kısa süreli vizelerde 180 günlük bir zaman dilimi içerisinde sadece 90 gün seyahat etme izni bulunmaktadır.  Fransa konsolosluğu   direkt olarak yapılan kısa süreli (Schengen) vize başvurularını kabul etmemektedir. Fransa Schengen vize başvuruları Fransa konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezleri ya da yetkili turizm ve seyahat acentelerine yapılabilir.  Fransa Schengen vize işlem başvuruları, sonuçlanma süresi, verilen vize süresi ve vize başvurusunun onay alması gibi durumlardan ise tamamen Fransa konsolosluğu sorumludur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden diğer yabancı vatandaşlar Türkiye sınırları içerisinde Fransa Schengen vize başvurusunda bulunabilirler. Ancak bu konuda belli başlı konuları bilmeleri gerekmektedir.  Schengen bölgesinde yer olan ülkenin diplomatik birimi Schengen vize başvuruları uygun görmesi durumunda başvuru sahibini pasaportuna damga vurur. Bu damga üzerinde ise Schengen vizesinin başvuru tarihi ile vize başvurusunu değerlendiren birimin bilgileri yer alır.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır? 

Türkiye vatandaşları Fransa Schengen vize prosedürüne göre Bordo pasaport sahibi iseler vizeye tabi tutulmaktadırlar. Bu nedenle Fransa’ya seyahatte bulunacak kişilerin vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru yapacak kişiler önce hangi vize türüne sonra başvuru yapacakları bölgenin hangi temsilcilik kapsamında olduğunu tespit ederek randevu almalıdırlar. Fransa Ankara Büyükelçiliği, Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu, Fransa Hatay- İskenderun Fahri Konsolosluğu, Fransa Mersin Fahri Konsolosluğu, Fransa Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu, Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu, Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu veya Fransa makamlarının onayladığı seyahat firmaları ile kişiler başvuruda bulunulabilmektedir. 

Kişiler başvuru evraklarını ve şartlarını yerine getirerek başvuru işlemlerini başlatabilirler. Bu noktada önemli olan hangi vize türüne başvuru yapılacağıdır. Kişiler seyahat içeriklerine ve seyahat sürelerine başvuruda bulunmalıdırlar. Çünkü her vize türü için farklı evrak talebi ve farklı bir prosedür izlenmektedir. 

Fransa Schengen Vizesi Nereden Alınır?

Fransa Schengen Vizesi nereden alınır, her ne kadar Fransa Schengen vize başvurularını direkt olarak kabul etmese vize başvuruları işlem sonuçlanma süresi ve vize süresi gibi konular hakkında karar verme yetkisi sadece Fransa konsolosluğuna aittir.

 Fransa Schengen vizesi başvurusu Fransa’ya seyahat edecek kişinin kişiler bilgilerini içermektedir. Fransa Schengen vize başvuru formuna yazılan bilgiler ise başvuru dosyasına eklenen belge ve evraklarla çelişkili olmamalıdır.   Özellikle başvuru formunda belirtilen süre ile Schengen bölgesinde geçirilecek süre birbirleri ile aynı olmalıdır.  Vize başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve ilgili yerlerin tarafınızca imzalanması gerekir.  Fransa Schengen vize başvuru formunun sağ üst kösesinde bulunan fotoğraf bölümüne ise en az 3 ay önce çekilmiş bir biyometrik fotoğrafınızın yapıştırmanız gerekmektedir.  Ayrıca Fransa Schengen vize başvurusu yapacak olan kişiler seyahat amacına göre isimlendirilmiş vize tiplerine göre başvuru yapmaları gerekmektedir.  Bu vize türlerini her biri için temin edilmesi gereken belge ve evraklar bulunmaktadır.  Fransa Schengen vize başvuru yapan kişi seyahat amacına uygun vize için gerekli belge ve evrakları hazırlaması gerekir. Ayrıca Fransa Schengen vize başvuru formu da seyahat amacınıza uygun kategorize edilmiş vize türüne göre doldurulması gerekmektedir.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar? 
 Kişilerin Fransa vize başvuruları, ortalama 4 ila 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak, kişiler başvuru süreçlerinin sonuçlanmasını beklerken şunları göz önünde bulundurmalıdırlar: 

 • Resmi tatiller ve bayramlar kişilerin vize sonuçlanma süresinin uzamasına neden olabilir. 
 • Başvuru sahibinin ibraz ettiği evrakların eksik, yanlış ya da inandırıcı bulunmaması vize sonuçlanma süresinin uzamasına neden olabilir. 
 • Başvuru sahibinin ibraz ettiği evrakların geçerlilik sürelerinin uyuşmaması vize sonuçlanma süresinin uzamasına neden olabilir. 
 • Başvuru sahibinin daha önce vize reddi ile karşılaşmış olması vize sonuçlanma süresinin uzamasına neden olabilir hatta vize reddine sebebiyet verebilir. 
 • Sistem arızaları, kişilerin vize sonuçlanma süresinin uzamasına neden olabilir. 
 • Diplomatik değişiklikler, kişilerin vize sonuçlanma süresinin uzamasına neden olabilir. 

Fransa Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa Schengen Vizesi kaç günde çıkar, Fransa’ya seyahat planı olanlar için çok önemli bir konu olmaktadır.  Fransa Schengen vize çıkma süresi, evraklarınızın tanımlanması ve Fransa konsolosluğunun ek evrak talebinde bulunması benzeri durumlara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.   Çünkü Fransa konsolosluğu bazı durumlar için ek belge ve evraklar isteyebilir.  Böyle bir durumda doğal olarak vize çıkma sürenizi doğrudan etkileyecektir. Ayrıca vize başvurularınızın resmî tatillere denk gelmesi veya konsolosluğu yoğun olduğu dönemlerde başvuru yapmış olmanız gibi durumlarda vize başvuru sürecine etki edecektir.  Fakat tüm bu olasılıkları göze alarak vize çıkma süresinden bahsedecek olursak, vize başvurunuz ortalama 3 ile 5 gün içerisinde sonuçlanacaktır. Fransa D tip vize başvuru süreci biraz daha uzun olabilmektedir.   Fransa Schengen vize başvurularının sonuçlanma süreci ile ilgili gerekli bilgiyi Fransa konsolosluğundan almanız ve takibini ise vize başvuru niteliğine göre yapmanız tavsiye edilmektedir.  Fransa konsolosluğunun belirlediği kuraşlşlart doğrultusunda Fransa   Schengen vize başvurularınızı seyahat tarihinden 30 gün öncesinden yapmanız   tavsiye edilmektedir.

Fransa Schengen Vizesine Nasıl Başvurulur?

En çok talep gören vize türlerinden biri olan schengen vizesi, 180 günlük süre içinde 90 günü aşmayacak şekilde seyahat etmek isteyenlerin talep ettiği bir vize türüdür. Fransa schengen vizesi aldığınız zaman diğer schengen üyeliği bulunan ülkelere gitme hakkına da sahip olursunuz. Fransa Konsolosluğu T.C vatandaşlarının vize işlemlerini gerçekleştirmesini sağlar ve vatandaşlara danışmanlık hizmeti de sunar.

Fransa vize başvuru işlemlerini bazı özel durumlar dışında Fransız Konsolosluğu değil, aracı kurumlar ile işlem yapılmaktadır. Vize alacak vatandaşlar, vize danışma merkezleri ile iletişime geçerek ya da seyahat acenteleri ile görüşerek işlemlerini yaptırabilirler. Uzun süreli başvuru yapacaksanız doğrudan Fransız Büyükelçiliği’ne ya da Fransız Konsolosluğu’na vize başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Fransa vizesi almak için evraklardaki bilgileriniz tam ve gerçeğe uygun şekilde olmalıdır. Yeni düzenlemeye göre başvuru formuna kızlık soyadının de yazılması gerekmektedir. Pasaportun geçerlilik süresinin dolmuş olmaması gerekmektedir. E-posta, telefon gibi bilgilerinizin güncel olması önem arz etmektedir. Başvuruların sonuçlanma tarihi tam olarak belli olmadığından işlerinizin aksamaması adına, en az dört hafta önce başvuru işlemleri yapılmalı ve sonuçlar beklenmelidir. 18 yaşından küçükler vize başvurusunu anne babaları ile yahut vasisi ile birlikte yapmalıdır. Fransa Vize ücreti, Vize başvuru ücretleri içerisinde konsolosluk harcı ve yetkili kurumun servis ücreti bulunmaktadır. Konsolosluk harcı 60 Euro, servis ücreti ise 25 Euro olarak belirlenmiştir.

Fransa Schengen Vize Randevusu

Bir ya da birden fazla Schengen ülkesine seyahat edecek kişiler vatandaşlığı bulunduğu ülkedeki Schengen ülkesi konsolosluklarına ya da büyükelçiliklerine başvuruda bulunmalıdır. Eğer birden fazla Schengen ülkelerine seyahat edilecekse, ilk giriş yapılacak olan ülkenin konsolosluğa Schengen vizesi başvurusuna bulunma doğru olacaktır. Şayet ilk kez giriş yapılacak ülke yerine seyahati başka Schengen ülkesine giriş yaparak başlamak daha sonraki başvurularınızda Schengen vizesi almanızın önünde teşkil edilebilir. Bazı ülke başvurularında eski pasaportun fotokopileri de talep edilebilir ve daha öncede yapılan giriş çıkışlar görülebilmekte.
Schengen ülkesini ziyaret etme amacı ile vize başvuru yapan şahıslar, başvurusunu akredite seyahati acentesi ya da vize başvuru danışmanlığı aracılığıyla (dış yükleni kurumu) şahsi olarak, vize için gerekli ve hazırlaması zorunlu olan belgeyi toplayarak ve en önemlisi Schengen vizesi başvuru kuralına rivayet ederek gerçekleştirir. Parmak iz verme işleminde ve vize randevusu şahsen bulunulması gerekmektedir. Schengen vize başvurusu yapan pasaporta 10 seneden eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca pasaport sağlam durumda, içerisinde bulunan bilginin okunaklı, yırtık sayfasının olmaması ve yeni vize etiketlerinin yapıştırılabilmesi için en az 2 tane boş sayfa olmalıdır.
Pasaportun süresi, Schengen vize için verilen sürenin bitiminden itibaren 180 gün geçerli olması gerekmektedir. Schengen vizesi başvurusunun genellikle seyahat tarihinden en az 2 hafta önce yapılması tavsiye edilir. 

Fransa Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir? 

 • Pasaport: Kişilerin 10 yıldan eski olmayan, seyahat bitiminden itibaren minimum 6 ay geçerliliğe sahip ve en az 2 sayfası boş pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.  
 • Başvuru Formu: Eksiksiz ve doğru şekilde doldurulup ibraz edilmelidir. 
 • Vize Talep Dilekçesi 
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet 35mm x 45 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.  
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını ve kişilerin mali durumu kanıtlayan belgeler ibraz edilmelidir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir. 
 • Vize başvuru ücretinin ödenmesi ve ödendiğine dair dekontun ibraz edilmesi gereklidir.   
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ibraz edilmelidir. 
 • Seyahat Sağlık Sigortasına dair bilgiler ibraz edilmelidir. (30.000 Avro’ya kadar sigorta bedelli ve Schengen alanını kapsayacak şekilde sunulmalıdır.) 
 • Konaklama bilgileri ibraz edilmelidir. 
 • Uçak rezervasyon bilgileri ibraz edilmelidir. 
 • Kişinin eğitim durumunu veya iş durumunu kanıtlayan belgeler ibraz edilmelidir. 

Unutulmamalıdır ki yukarıdaki evraklar standart başvuru evraklarıdır. Kişilerin başvuru amaçlarına göre destekleyici evraklar başvuru dosyalarına eklenmelidir. 

TOP