×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Ticari Vize

Bazen bazı nedenlerden dolayı, yurt dışı seyahati yapmak gerekebilir. Dünyanın hangi şehri olursa olsun, vize almadan hiç bir sınır kapısından geçiş yapılmaz. Ticari vize de çok ihtiyaç duyulan, vize çeşitlerinden biridir. Herhangi bir ticari iş görüşmesi ya da fuar gibi etkinliklere katılabilmek için alınan ticari vizeler, biraz detay ve dikkat ister.

Bunun için davetiye ve gerekli belgelere sahip olmak gerekir. Fransa Ticari Vizesi almak için, öncelikle pasaport sahibinden olmak gerekir. Pasaportu olmayan biri, ne vize alabilir, ne de yurtdışına çıkabilir. Bordo pasaporta sahip herkes, Fransa Ticari Vizesi için ilk olarak, ülkemizde bulunan Fransa Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır.

Hem Büyükelçilik hem de Konsolosluk başvurusu kabul edilir. Başvuru formu doldurduktan sonra, eksiksiz olarak diğer belgelerin tamamlanması gerekir. Başvuruyu seyahate çıkacağınız tarihten 3-4 ay önce yapmak daha mantıklıdır. Başvuruyu yapacak kişilerin, davet edilen kurum personellerinden olması şartı vardır. Konsolosluk davet detaylarını ön planda tutar. Aksi bir durum olduğunda başvuruyu kabul etmez.

Fransa Ticari Vizesi Nedir?

Fransa ticari vizesi nedir? Fransa’ya iş amacıyla seyahat edecek Türk vatandaşları, Fransa ticari vize kategorisinde olduğu için vize almaları gerekir. Toplantı, fuar, iş anlaşmaları gibi faaliyetlerde bulunmak isteyen vatandaşlar Fransa ticari vizesine başvuruda bulunmaları gerekir. Schengen anlaşma şartlarını uygulamaya koyan Fransa, diğer başka schengen bölgesi olan ülkeleri de aynı ziyaret sürecine ilave ederseniz, ilk ziyaret edilecek ülke Fransa olacaktır.

Fransa ticari vize başvurusunda bu duruma uymadığınız zaman vize başvurunuz iptal olabilir. Bundan dolayı ziyaret edeceğiniz ilk ülke Fransa olması gerekir. Fransa Konsolosluğu belirlemiş olduğu bu şartları Fransa vize başvurusunda bulunacak kişilerde istenmektedir. Özelliklede ticari vize başvurularında bu konulara çok dikkat edilmesi gerekir. Bunun aksi bir durum olursa vize başvurusu red olarak cevaplanır. Fransa vize türleri içerisinde bulunan ticari vize türünde hazırlanması gereken evraklar doğru ve güncel bilgiler verilerek doldurulması gerekir. Belirtilmiş olan bu şartlar vize süresinin çabuk sonuçlanması yönünde iyi bir karardır. Fransa ticari vize başvurularında Fransa schengen vize kararları uygulanmaktadır.

Fransa Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa ticari vizesi nasıl alınır? Soruları vatandaşlar arasında çok sorulmaktadır. Fransa’ya seyahat edecek Türk vatandaşları seyahat nedenlerine bağlı olarak vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Fransa vize başvurularında uygulanan vize türleri içerisinde yer alan ticari vize türü, Fransa’ya iş amacıyla gidecek kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Fransa ticari vize başvuruları Fransa Konsoloslukları veya Fransa Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Fransa ticari vize evraklarının yeni ve güncel olan bilgiler ile doldurulması ve hazırlanması gerekir. Fransa’ya yapılacak seyahatin türüne göre evrak hazırlanması vizenin çok çabuk sonuçlanmasına neden olur.

Fransa ticari vizesi için bazı evrakların hazırlanması gerekir. Bu evraklar genel olarak şunlar olmaktadır.

  • Pasport
  • Schengen vize başvuru formu,
  • Vize başvurusunda bulunacak kişinin nüfus kayıt örneği.
  • Fransa ticari vize talep dilekçesi
  • Vize davetiyesi
  • Ticari vize başvurusunda bulunan kişinin finansal durumu
  • Vize başvurusunda bulunan kişinin mesleki durumunu gösteren belge
  • Şirkete verilecek evraklar
  • Seyahatin planını belgeleyen evraklar
  • Seyahat sağlık sigortası

Bu evrakları hazırlanıp Fransa Konsolosluğu’na gidilerek teslim edilir.

Fransa Ticari Vizesi Nereden Alınır?

Fransa ticari vizesi nereden alınır? Fransa’ya ticari amaçla seyahat edecek Türk vatandaşları Fransa ticari vizesine başvurmaları zorunludur. Fransa’ya ticari amaçla gidecek kişi ilk olarak ticari vize başvurusu formud oldurması gerekir. Ticari vize başvuru formu doldurulduktan sonra bu vize türüne uygun olacak gerekli evrakları hazırlamaya başlar. Fransa ticari vize başvuruları Fransa Konsoloslukları ile Fransa Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

Fransa ticari vize evraklarının hazırlanması aşamasında, Fransa konsolosluğu web sitesi üzerinden veya Fransa Konsolosluğu telefon ile arama yapılarak Fransa ticari vize randevusu alınır. Randevu alınma sırasında güncel bilgiler verilmesi zorunludur. Yanlış bilgi vize başvurusunun iptal olmasına neden olur. Fransa ticari vize randevusu alındıktan sonra randevu tarihinde hazırlanan bütün evraklar Fransa Konsolosluğu’na gidilerek teslim yapılır. Bu sırada Fransa ticari vize başvurusunu yapan kişinin parmak izleri alınır. Bu işlemlerden sonra Fransa ticari vizesinin sonuçlanması beklenir. Bu süre en az 15 gün olmaktadır. Fransa vizesinin açıklanma süreleri konsolosluğun yoğunluk durumuna veya tatil günlerine göre değişmektedir.

Fransa Ticari Vizesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yapılmış olan başvuru, Fransa Büyükelçilik ve Konsolosluğu tarafından incelemeye alınır. Yapılan değerlendirme sonucunda başvuru kabul edilir ya da edilmez. Sonucun çıkması bir hafta ile on gün arasında değişebilir. Başvuru sonucu iletişim ağları ile bildirilir. Başvuruların iptal edilme seçeneği de düşünülerek, mümkün olduğunca erken başvuru yapmakta fayda vardır.

Fransa Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Eksiksiz bir Fransa ülkesi için ticari vize başvuru evraklarını teslim ettiyseniz Fransız Konsolosluğu herhangi bir ek belge ve ya görüşme talep etmedikçe ve Fransız Konsolosluğu resmi tatillerde kapalı değilse, 3 ile 5 iş günü içerisinde işlemleriniz tamamlanacaktır. Türkiye Cumhuriyeti uzun dönem ikamet izni bulunan vatandaş başvuru süresi zamanı on beş gündür. Fransa'da vize işlemleri için gün sayısı, vize karar sonucu, vize onayı ve ya vize reddi, vizelerin geçerlilik süresi ile Schengen bölgesine giriş türlerinin hepsi Fransız Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Fransa  ülkesi için ticari vizesine başvurmak için, pasaportunuzun Fransa ziyaretinizin bitiş tarihinden itibaren minimum 3 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Vize etiketini işlemek için pasaportunuzun en az iki boş sayfası olduğundan ve pasaportun yıpranmamış olduğundan emin olmanızı önemle tavsiye ederiz. Fransa'ya iş, turizm ve ya kişisel ziyaretler amacıyla Schengen vizesine başvurmak için randevu alınması zorunludur. Randevuyu şahsınız adına ve ya  bir danışmanlık firması aracılığıyla alabilirsiniz, fakat Fransa ülkesi için vize başvurunuz parmak izinizi vermeniz gerektiriyorsa, randevuya bizzat gitmeniz gerekecektir.

Fransa Ticari Vize Başvurusu

Fransa ülkesi, T.C.'ye kayıtlı umuma mahsus pasaport hamilleri, Fransa ticari vizesi başvurusunda bulunurken, Fransa ticari vizesi için gerekli evrakların bir Fransız vatandaşı tarafından Fransa Konsolosluğuna ibraz edilmesi gerekmektedir. Fransız Konsolosluğu tarafından üretilen bu evrakların güncel olması gerektiğini lütfen unutmayınız. Bazı belgeler ise orijinal olmalıdır. Fransa ticari vizesi adına gerekli evraklar Fransa'ya giriş amacına göre hazırlanarak Fransız konsolosluğuna teslim edilmelidir. Fransa ticari vizesi için gereken evraklar seyahat amacına göre farklılık göstermektedir. Fransa vize türleri arasında turistik vize, ticari vize gibi kategoriler mevcuttur. Fransa ticari vize için gerekli belgeleri temin edebilir ve Fransa Konsolosluğu tarafından onaylanan bir vize merkezinden vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Fransa ticari vize işleminde gerekli olan evraklar, konsolosluğun ek evrak taleplerine göre tasarlanabilir. Fransa Konsolosluğu ticari vize başvuru sahibi hakkında eksiksiz bilgi almak için her zaman ek belge talep etme hakkını saklı tutar.

Fransa Ticari Vize Başvurusu İstanbul

Fransa'ya ticari vize başvurusunda bulunan İstanbul ile diğer zorunlu bölgelerde ikamet edenlerin vize işlemlerinin yürütüldüğü konsolosluklar ve makamlardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Türkiye’de ikamet eden kişiler için Fransa'ya vize, Fransa'ya turist vizesi, Fransa'ya iş vizesi, Fransa'daki aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Fransa'ya öğrenci vizesi, Fransa'da spor yapmak için vize başvurusu Türkiye'de ikamet eden, Türkiye'de olan üçüncü ülke vatandaşları için Fransa hükümeti kısa süreli ile uzun süreli Fransız vize işlemlerine ilişkin karar merci İstanbul'daki Fransa Başkonsolosluğu'dur. Türkiye topraklarında ikamet eden Fransız vatandaşının bürokratik işlemlerine yardım eden bir kurumdur. Türkiye bulunan  İstanbul Fransız Başkonsolosluğu, İstanbul'un  Avrupa yakasında Beyoğlu semtinde yer almaktadır ve  vatandaşlar Yenikapı-Hactu Osman metro hattı üzerindeki Taksim istasyonundan kolayca ulaşılabilir. Fransa konsoloslukları ve büyükelçiliklerinde vize başvurusu aracı bir kuruma yapılsa bile, Fransa ticari vize başvurularını sadece Fransız Konsolosluğu ve  Büyükelçiliği inceleyip onaylayabilir.

Fransa Ticari Vizesi Almak Ücretli Midir?

Fransa Ticari Vizesi için bir ücret ödenir ama bunun ne kadar olduğu, Konsolosluk tarafından belirlenir. Her sene fiyatlar değişiklik gösterir. Ücretlerin belirlenmesi için, hizmet ücreti ve evrak ücretlerinin belirlenmesi gerekir. Aynı zamanda kargo masrafı ya da biyometrik fotoğraf fiyatları da toplam fiyata eklenir. Başvurular reddedildiği zaman, ödenen ücretin iadesi yapılmaz.

TOP