×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Turistik Vize

Dünya üzerinde ki en fazla turist alan ülkeler arasında Fransa ilk sıralarda geliyor. Türkiye’den de çok fazla ilgi bulunan Fransa turistik vize konusunda ziyaretçilerinden birtakım evraklar istiyor. Turistik vize konusunda ülke Schengen vize prosedürlerini uyguluyor. Eğer ilk defa Fransa’ya gidecekseniz mutlaka biyometrik olarak kaydınızın gerçekleştirilmesi gerekiyor. Vize alımı sırasında evraklarınızın tamamının mutlaka turistik vize için uygun olması gerekiyor.

Fransa Turistik Vizesi Nedir?

Fransa turistik vizesi nedir? Fransa’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları Fransa vizesi almaları gerekir. Fransa seyahatlerinden önce Bordo çipli yani normal pasaport sahibi olan vatandaşlar, Fransa ülkesine gitmeden önce Fransa Schengen vizesi almaları gerekir.

Diğer pasaport sahibi olan Türk vatandaşları, Fransa’ya gitmeden önce 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize almadan Fransa seyahati için vizeden muaf tutulmuşlardır. Fransa schengen vizesine sahip olan kişiler, yapacakları seyahatleri Fransa’dan başlamaları durumunda diğer 26 Schengen ülkesini gezebilirler.

Fransa turist vizesi başvurusunda başvuru yapan kişinin, mesleki durumlarına göre gerekli olacak evrakların listesinde farklılık olmaktadır. Vize başvurusu yapılırken size uygun olan vize türünü seçerek vize işlemlerine başlayabilirsiniz. Fransa turistik vizesi için gerekli evraklar şunlardır.

 • Pasaport
 • Fransa vize başvuru formu
 • Vize ücretinin ödendiğini belirten dekont
 • 2 adet biyometrik fotoğraf olması gerekir
 • Vize başvurusunda bulunacak kişinin Banka hesap dökümü
 • Fransa vizesi başvurusunu yapan kişinin Nüfus kayıt örneği
 • Vize başvurusu yapan kişiye ait Seyahat sağlık sigortası
 • Otel ve ulaşımla ilgili rezervasyon belgeleri
 • Fransa turistik vize dilekçesi
 • Vize başvurusu yapan kişinin Finansal belgeleri

Fransa Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa turistik vizesi nasıl alınır? Fransa vize işlemlerinde uygulanan prosedürler Fransa turistik vize işlemlerinde de aynıdır. İlk önce Fransa büyükelçiliğinin resmi web sitesi üzerinden Fransa vize başvuru formu doldurulur. Hazırlanacak evraklarda seçmiş olduğunuz vize türüne göre uygun olan evrakların hazırlanmasına başlanılır. Fransa vizesi başvurusunda hazırlanacak evraklar eksik olmayacak ve doğru güncel bilgilerin olması gerekir.

Fransa vizesi için gerekli olan evrakların hazırlanmasından sonra Fransa Konsolosluğu’ndan vize başvuru randevusu alınır. Randevu alınmasından sonra gerekli olacak evraklar hazırlanır ve randevu tarihinde Fransa Konsolosluğu’na gidilerek evraklar teslim edilir. Evrakların teslimi sırasında vize başvurusu yapan kişiden parmak izi alınır ve vize başvuru işlemleri tamamlanmış olur. Fransa Turistik vizesi için gerekli evraklar şunlardır.

 • Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası
 • İkametgah belgesi
 • Rezervasyon belgeleri
 • Banka hesap hareketleri belgesi
 • Vize ücreti ödendi dekontu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Fransa vizesi dilekçesi

Bu belgeler eksiksiz ve güncel olan belgeler olarak hazırlanması gerekir. Bu belgelerin eksik olmasında veya yanlış bilgi verilmesinde vize başvurusu iptal olur.

Fransa Turistik Vizesi Nereden Alınır?

Fransa turistik vizesi nereden alınır? Fransa turistik vizesi Fransa Konsolosluğu üzerinden ve Fransa Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla alınır. Fransa’ya seyahat amacıyla gitmek isteyen Türk vatandaşları Fransa vizesi almaları gerekmektedir. Fransa seyahati yapılmadan önce seyahatin nedeni seçilip ona uygun olan vize türünün evrakları hazırlanır. Fransa vize başvuru işlemlerini, vize başvuru merkezleri aracılığıyla da yapabilirsiniz.

Fransa vize başvurusunda gerekli olacak evraklar hazırlanırken Fransa Konsolosluğu web adresi üzerinden veya telefon ederek vize randevusu alınır. Randevu alımında bazı sorular sorulmakta ve bu sorulara güncel bilgiler verilmesi uygun olur. Fransa seyahati vizesi için hazırlanan evraklar randevu tarihinde Fransa Konsolosluğu’na gidilerek teslim edilir. Fransa vizesi başvurularını vize merkezlerinden yapmakta iseniz vize merkezi personeliyle beraber Konsolosluğu’na gidilir. Fransa Konsolosluğu’na teslim edilen evraklar ile vize başvuru işlemleri sonlanmış olur. Fransa Konsolosluğu’nda evrak teslimi yapılırken vize başvurusunda bulunan kişinin parmak izleri alınır. Bu işlemler yapıldıktan sonra Fransa vize başvuru sonuçlarının olumlu veya olumsuz olarak 15 gün içinde açıklanır.

Fransa Turistik Vize Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fransa turistik vize evrakı alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardan bazıları şunlardır:

- Pasaportun mutlaka güncel olması ve içerisinde iki tane de boş yaprağın olması gerekiyor.

- Başvuru formunun Fransızca doldurulmasına özen gösterilmelidir.

- Başvuru formunda vize türünün işaretlenmesi gerekiyor.

- Dilekçenizin turistik vizeye uygun olması gerekiyor.

- Harçların uygun bir şekilde yatırılması ve dekont alınması gerekiyor.

Tüm bu detaylar neticesinde kişilerin dikkat etmesi gereken evrakların detaylı bir şekilde hazırlanması işlemidir.

Fransa Turistik Vize Evrakları

Fransa turistik vize evrakları konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de kişilerin güncel evrak bilgisi sunmasıdır. Bu bilgi doğrultusunda en önemli unsur turistik vizeye uygun olması gerektiğidir.

Vize evrakları içerisinde başvuru formu, pasaport, dilekçe, seyahat sağlık sigortası, nüfus cüzdanı fotokopisi, fotoğraf gibi belgelerin bulundurulması gerekiyor. Vize ücretlerinin yatırılmış ve karşılığında dekontun da alınmış olması şartı vardır. Kişiler bu evrakların hazırlanması süresinde mutlaka çok detaylı çalışmalar yapmak durumundadır. Finansal durumlarının da yine vize işlemlerine uygun olmasına ayrıca özen gösterilmelidir.

Vizenin alımı ise konsoloslukların çalışma yoğunluğuna göre farklılık göstermesi gerekiyor. Yani eğer kurumlar resmi tatilde ise ya da hafta sonuna denk gelmiş ise vizenizi alamazsınız. 7 iş günü içerisinde vize alımı yapılabilir. Ancak ek evrak talebi var ise vize alım süreci uzayacaktır.

TOP