×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Vize Reddi

Fransa Vize Reddi 2022

Fransa vize reddi 2022 yılında da kişilerin karşılaşabilecekleri bir sorun olarak öne çıkmaktadır. Vize reddi kişilerin vize işlemleri sırasında karşılaşabilecekleri durumlar arasında yer almaktadır. Öncelikle vize reddine neden olabilecek durumları bilmelisiniz. Çünkü bazen en ufak bir hatadan dolayı dahi vize reddi ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Fransa ülkesine ziyaret etmek isteyen birçok ülke vatandaşı olsa da vize işlemleri yapılmadan seyahat gerçekleştirmek mümkün değildir. Vize işlemleri sırasında hem evraklar hem randevu hem de parmak izi uygulamaları son derece önemli bir süreçtir. Ancak kişiler bu işlemlerden herhangi birini eksik yaparsa vize işlemleri sırasında ciddi sorunlar yaşayabilmektedir.

Fransa Vize Reddi Nedir?

Fransa vize başvuru süreci, Fransız konsoloslukları ve Büyükelçiliği’nin istediği şartlar sağlanmaz ise vize başvurunuzu reddedecektir. Fransa hükümeti vize başvurusunda bulunan kişinin eksik, yanlış ve ya hatalı evrak teslim ettiğini, seyahat amacını kanıtlamadığını ve vize başvuru sahibinin Fransa gezisi sonunda ülkeyi terk ettiğini gösteren belgeler, sunmaması halinde vize başvurusu reddedilecektir. Fransa vize başvurunuz ile birlikte verilen seyahat belgelerinin orijinal, güncel ve geçerli olması gerekmektedir. Fransa vize başvurunuz için ibraz ettiğiniz belgelerin hatalı, eksik ya da sahte olması durumunda vize başvurunuz reddedilebilir. Fransa hükümeti vize başvurusunda beyanı bulunan belgelerin Fransız Konsolosluğu tarafından kabul gören standartları karşıladığını lütfen unutmayınız. Fransa hükümeti için vize başvuru sahiplerinin seyahat amaçlarını gösteren evrakları kanıtlaması gerekmektedir. Fransa, vize başvuru formunda seyahat amacını kanıtlamayan ya da destekleyici belgeleri ikna edici olmayan vatandaşların Fransa vize başvuruları reddedilecektir. Vize başvuruları ret olan vatandaşlar itiraz etme hakkına sahiptir.

Türlerine göre Fransa Vizesi Retleri

Fransa vizesi ret alan vatandaşların genellikle yanlış bilgi beyan etmelerinden dolayı ret alırlar. Seyahat amacı doğrultusunda vize türü seçmediyse Fransa hükümetinden vize reddi alması söz konusudur. Fransa Konsolosluğu’na vize için başvuruda bulunan şahsın ziyaretine uygun amaç doğrultusunda vize türü seçmesi gerekir. Avrupa Birliği üye ülkelerden girişi yasak olan ülke var ise Fransa Konsolosluğu bu kişinin vizesi kabul etmez. Kamu güvenliği nedeni ile kişinin tehlikeli olduğunu gösteren bulgular bulunursa kişinin vizesi kabul edilmez. Vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat sağlık sigortasında sıkıntılar yaşadığı kanıtlanırsa vize başvurusundan ret alır. Vize başvurusu sahibinin ülkeye geri dönmesi ile ilgili konudan şüphe edilir ise Fransa Konsolosluğu şahsın vize başvurusunu kabul etmez. Fransa vize başvuruları reddedilen vatandaşların karara itiraz etme hakları bulunur. Fransa vize başvurusu reddedilen kişi, eksik ya da hatalı beyan edilen evrakları tamamlayarak, reddedilen vize başvurusunun yeniden değerlendirilmesi için Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapabilir.

Fransa Turistik Vize Reddi

Dünyada ziyaret edilen ülkeler arasında birinci sırada yerini koruyan Fransa'ya seyahat etmek ve bölgenin doğal, tarihi, kültürel güzelliklerini daha yakından görmek istiyorsanız Schengen vizesine başvurmanız gerekiyor. Turistik vize başvurusunda bulunmak  için doksan güne kadar Fransa'yı ziyaret etmeli ve vize sürecini başlatmak için gerekli belgeleri tamamlamalısınız.  Vize başvurusunda vize türü olarak turistik vize türünü seçmeniz gerekir. Fransa’yı gezmek istediğiniz için gidiş amacınıza en uygun vize türü turistik vizedir. Fransa turistik vize başvuru formunda seyahat amacını kanıtlamayan ya da destekleyici belgeleri resmi olmayan vatandaşların Fransa turistik vize başvurularını kabul etmez. Fransa Konsolosluğu tarafından turistik vize başvuruları ret olan vatandaşlar itiraz etme hakkına sahiptir. Fransa vize başvurusu reddedilen vatandaş, eksik ya da hatalı bilgi beyan edilen evrakları tamamlayarak, reddedilen turistik vize başvurusunun yeniden değerlendirilmesi için Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği’ne tekrar Fransa ülkesi için turistik vize başvurusu yapabilir.

Fransa Vize Reddine Neden Olan Durumlar

Fransa vize reddi 2022 koşullarında kişilerin seyahatlerini aksatabilecekleri bir durumdur. Vize işlemleri sırasında bir sorun olmaması için profesyonel hizmet almanız son derece önemlidir. Başvurularınızı yaparken her türlü evrakın dosyada olması son derece önemli bir detaydır. Vize reddine neden olan durumlar arasında şunları saymak mümkündür:

l Evrakların eksik olması

l Sahte bilgi ve evrak vermek,

l Gidilen ülkenin kamu huzurunu bozabilecek nitelikte biri olmanız

l Harç ücretlerinin yanlış yatırılması ya da hiç yatırılmaması

l Pasaportun yeterli güncellikte olmaması

l Başvuru formunun yanlış doldurulması

Gibi durumlar Fransa vizenizin reddedilmesine neden olabilmektedir. Bu süreçte kişiler bilgilerinin doğruluğundan mutlaka emin olmak durumundadırlar. Hem zaman hem de emek kaybı yaşamamak için vize işlemleri konularında profesyonel destek almak son derece önemlidir.

Fransa Vize Reddi İçin İtiraz

Fransa vizenizin reddedilmesi durumunda birtakım itiraz haklarınız bulunmaktadır. Yeniden değerlendirme başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvuru ile eksik olan belgelerin tamamlanmasını sağlayarak vize başvurunuzun yeniden değerlendirilmesini sağlamanız mümkün olmaktadır. Bununla birlikte idari itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.

İdari itiraz hakkı sayesinde başvuru sahipleri vize ret kararlarında vize görevlilerinin bir hata yaptığını kanıtlarsanız vize işlemlerinizi devam ettirme şansı elde edebilirsiniz. Bir diğer itiraz hakkı ise itiraz davası olarak bilinen itiraz yöntemidir. Vize işlemlerinizin ret ile karşılaşması durumunda bu kararı hemen kabullenmek zorunda değilsiniz. Tüm vize işlemlerini tek tek yeniden gözden geçirmeniz yeterli olmaktadır.

Fransa gibi köklü bir ülkeye vize almak çoğu durumda zorlaşabiliyor. Çünkü vize almak için gerekli birçok sebep ortaya atılıyor ve bazıları gerçekten can sıkabiliyor. Gerekli sebepleri sıralayacak olur isek;

  • Schengen Giriş Yasağından kaynaklanan ret
  • Seyahat belgelerinden kaynaklanan ret
  • Seyahat amacından kaynaklanan ret
  • Ekonomik yetersizlikten kaynaklanan ret
  • Schengen vize süresinden kaynaklanan ret
  • Kamu güvenliği nedeninden kaynaklanan ret
  • Sağlık sigortası nedeninden kaynaklanan ret
  • Kişinin ülkeye geri dönmesinde şüphesinden kaynaklanan ret

En çok bilinen ve bu yüzden Fransa vize başvurusunun ret kararı ile sonuçlanmasından kaynaklanan sorunlar bu şekildedir. Fakat bundan çok daha fazla sebepten de vize başvurusu reddedilebilir. Lakin genellikle en çok görülen sorunlar bunlardır. Bu sorunların bazılarını yakından inceleyelim:

Schengen Sorunlarından Oluşan Ret

Schengen bölgesinde alınan vize karları Schengen deki ülkeleri etkilemektedir.  Bu bölgedeki herhangi bir ülkeye giriş yasağı olan kişilerin vize kararı reddedilir. Fransa da bu ülkelerden biri olduğu için yasağı bulunan kişilerin Fransa topraklarına da girmesi yasaklanır.

Seyahat Sorunlarından Oluşan Ret

Fransa vize başvurusunda bulunan kişilerin seyahat amaçlı mı yoksa başka bir amaç doğrultusunda gidilip gidilmediğine bakılır. Daha sonra bu amaç sorun teşkil ediyor ise karar olumsuz olur.Fakat herhangi bir sorun teşkil etmeyen durumlarda vize başvurusu onaylanır.

Diğer Bütün Sorunlar

Fransa vize başvurusu yapan kişilerin Vizesi onaylanması için ekonomik yeterliliğe sahip olup olmaması, kamu güvenliğini tehdit edip etmemesi, sağlık sigortasının yapıp yapmaması ve kişi vizesi dolduğunda kendi ülkesine dönüp dönmeyeceği hakkında bilgi alınıp vize başvurusu buna göre değerlendirilir.

Fransa Vize Reddi Çözümü

Fransa vize reddi alınabilmesi için birçok farklı nedenler bulunmaktadır.
Seyahat amacı açıkça bildirilmemesi ya da kanıtlanamama,
Belgelerde eksik ya da sahtecilik,
Pasaport geçerlili süresinin geçmiş olması,
Fransa tarafından daha önce sınır dışı karar alınmış olması ve Fransa kamu düzeni bakımından tehlike oluşturması,
Vize bitimine ülkeye dönüşü kanıtlayan belge eksikliliği. Fransa vize reddi alınması demek bir daha Fransa ile ilgili adım atamama anlamına gelmemektedir. Ret almak demek Fransa seyahatine engel çıkması demek. Vize reddine itiraz etme haklarına sahipsiniz ve gerekli olan evrakı tamamlayıp ya da düzenleyip yeniden başvurular gerçekleştirebilirsiniz. Vize ret sonucunda vize için yatırılan paranız iade edilmez. Yani vize ret yemek hem zaman hem de maddi açıdan kayıp demektir. Öncelikle vize ret raporu dikkatli okumalısınız ve buna göre gidişat izlemelisiniz. Daha sonra ret hakkı kullanabilir ve eksik ya da yanlış belgeler varsa tamamlayarak Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne ret alan vize yeniden değerlendirilebilme için talep dilekçesi iletmelisiniz.
Fransa vizesi talebi reddedilen kişiler Fransa vize başvurusu reddine itiraz etme hakkına sahiptir.
İtiraz Fransa Konsolosluğu’ndan yazılı müracaatlarla yapılmaktadır. Fransa Konsolosluğu vize başvurusu sayısına sınırlama konulmamaktadır. Fransa vize başvurusu reddedilen kişi yeniden başvuru yapmadan önce evrakının tutarlılığı denetlemedir. Fransa vize başvurusu bulunan kişi gerekli hazırlığı tamamlaması halinde tekrar vizeye başvuru yapılabilmektedir. Tek seferlik hak bulunmamakta. İstediğiniz zamanda ret alan başvurunuzu yenileyebilirsiniz.

TOP