Hollanda Üniversite Eğitimi

Hollanda üniversite eğitimi konusunda oldukça gelişmiş bir ülkedir. Eğitim konusunda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasındadır bu konuda başı çeken üniversitesi ise  Leiden University’dir 1575’de 80 yıl savaşları sırasında Prens William tarafından kurulan üniversite Hollanda’nın en eski üniversitelerindendir. Hollanda Avrupa’da en çok İngilizce eğitim veren yükseköğretim kurumuna sahip ülkedir ülke nüfusunun %94’ünden fazlası İngilizce konuşabildiği için iletişim konusunda İngilizce biliyorsanız Flemenkçe bilmenize gerek kalmaz diyebiliriz. Hollanda 170 ülkeden öğrenci alır ve dünya standartlarında eğitim verir. Hollanda eğitimi diğer kültürler ile ve iş dünyasıyla yakından ilişkilidir. Hollanda’da insanlar oldukça açık fikirlidir ve düşünce özgürlüğü yüksektir bu yüzden Hollandalılar’la fikir alışverişi yapmak ve yeni şeyler öğrenmek oldukça kolaydır bu yüzden Hollanda üniversite eğitimi bakımından iyi bir seçenektir.

Eğitim düzeyinin yüksek olması ile beraber Hollanda büyük firmaları da bünyesinde barındırdığından dünyanın en varlıklı ülkelerindendir. Hollanda’da üniversiteleri devlet fonlar ve üniversiteler daha çok ezbere değil uygulamaya tecrübeye yönelik eğitim ve araştırmalar yapar. Hollanda’da lisans derecesinde bir bölümü bitirmek üç yıl sürer ve üniversiteye başlayabilmek için geçerli bir lisans ya da lise diplomasına sahip olmak gereklidir.

Hollanda’nın en iyi 3 üniversitesi ise şunlardır:

Delf University of Technology

1842 yılında kurulmuştur ve en önde gelen bölümü mimarlıktır.

Wageningen University and Research

1918 yılında kurulmuştur ve en önde gelen bölümü tarım ve ormancılıktır.

University of Amsterdam

1632 yılında kurulmuş köklü bir üniversitedir ve önde gelen bölümü Hukuktur.

Bu makaleyi de inceleyebilirsiniz: Hollanda Çalışma izni

Hollanda Üniversite Eğitimi ile İlgili

Hollanda her bakımdan en iyi yaşam koşullarına sahip olan ülkeler arasında yer alıyor. Geniş özgürlüklerin tanınması ve insanların yaşam standartları yüksek hayat sürebilmesi tercih edilme nedenleri arasında bulunuyor. Hollanda eğitim şartları da oldukça yüksek olduğundan hem öğrenci değişim programları kapsamında ve üniversite okumak için birçok öğrenci gelmektedir. Eğitim alabilmek için de mutlaka Hollanda vizesi işlemi yaptırmanız gereklidir.

Hollanda vizesi alarak bu ülkenin en iyi üniversitelerinde dilediğiniz bir bölümde okuma şansı elde etmeniz mümkün olmaktadır. Avrupa’nın en iyi eğitimlerini veren ülkelerden biri olması bu ülkenin dünya çapında birçok yerden öğrenciye ev sahipliği yapmasını sağlamıştır. Bu bakımdan ülkede öğrenciler için Hollanda vize işlemleri konusunda birtakım belgelerin bulunmasını zorunlu tutmaktadır.

Hollanda’da Üniversite Eğitimi Nasıl Alınır?

Hollanda’da üniversiteler daha çok belirli sektörlere işgücü yetiştirmeye odaklı olarak eğitim vermektedir. Pratik önemi yüksek eğitimler vererek öğrencileri hem araştırmaya iterken hem de birçok konuyu iş üzerinde öğretmeyi amaçlayan bir sistemdir. Bir diğer üniversite türleri de araştırma üniversiteleridir. Bu üniversitelerin dünya üzerinde ki sıralamaları son derece yüksektir. Araştırma üniversitelerinde eğitim alabilmek için mutlaka diploma türü, dil becerisi ve derslerde ki başarıların yüksek olması gereklidir.

Bu ülkenin üniversitelerinde eğitimler alabilmek için dil yeterliliğinin çok yüksek olması gerekiyor. IELTS sınavlarından mutlaka 6.0- 6.5 arasında bir notunuz olmalıdır. Bunun yanında TOEFL’den de 80 ve üzerinde puanınız olmalıdır. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler bu ülkede ki farklı ve daha kolay eğitim programlarına katılabiliyorlar. Hollanda eğitim düzeyi en yüksek ülkeler arasında bulunuyor. Bu nedenle de öğrenciler için hazırlık programları son derece önemlidir. Eğitim almak istediğiniz üniversiteyi belirlediğinizde ise Hollanda eğitim vizesi alarak seyahatinizi gerçekleştirebilme imkanı bulabilirsiniz.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp