Hollanda Üniversite Eğitimi

Hollanda üniversite eğitimi konusunda oldukça gelişmiş bir ülkedir. Eğitim konusunda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasındadır bu konuda başı çeken üniversitesi ise  Leiden University’dir 1575’de 80 yıl savaşları sırasında Prens William tarafından kurulan üniversite Hollanda’nın en eski üniversitelerindendir. Hollanda Avrupa’da en çok İngilizce eğitim veren yükseköğretim kurumuna sahip ülkedir ülke nüfusunun %94’ünden fazlası İngilizce konuşabildiği için iletişim konusunda İngilizce biliyorsanız Flemenkçe bilmenize gerek kalmaz diyebiliriz. Hollanda 170 ülkeden öğrenci alır ve dünya standartlarında eğitim verir. Hollanda eğitimi diğer kültürler ile ve iş dünyasıyla yakından ilişkilidir. Hollanda’da insanlar oldukça açık fikirlidir ve düşünce özgürlüğü yüksektir bu yüzden Hollandalılar’la fikir alışverişi yapmak ve yeni şeyler öğrenmek oldukça kolaydır bu yüzden Hollanda üniversite eğitimi bakımından iyi bir seçenektir.

Eğitim düzeyinin yüksek olması ile beraber Hollanda büyük firmaları da bünyesinde barındırdığından dünyanın en varlıklı ülkelerindendir. Hollanda’da üniversiteleri devlet fonlar ve üniversiteler daha çok ezbere değil uygulamaya tecrübeye yönelik eğitim ve araştırmalar yapar. Hollanda’da lisans derecesinde bir bölümü bitirmek üç yıl sürer ve üniversiteye başlayabilmek için geçerli bir lisans ya da lise diplomasına sahip olmak gereklidir.

Hollanda’nın en iyi 3 üniversitesi ise şunlardır:

Delf University of Technology

1842 yılında kurulmuştur ve en önde gelen bölümü mimarlıktır.

Wageningen University and Research

1918 yılında kurulmuştur ve en önde gelen bölümü tarım ve ormancılıktır.

University of Amsterdam

1632 yılında kurulmuş köklü bir üniversitedir ve önde gelen bölümü Hukuktur.

Bu makaleyi de inceleyebilirsiniz: Hollanda Çalışma izni

Hollanda Üniversite Eğitimi ile İlgili

Hollanda her bakımdan en iyi yaşam koşullarına sahip olan ülkeler arasında yer alıyor. Geniş özgürlüklerin tanınması ve insanların yaşam standartları yüksek hayat sürebilmesi tercih edilme nedenleri arasında bulunuyor. Hollanda eğitim şartları da oldukça yüksek olduğundan hem öğrenci değişim programları kapsamında ve üniversite okumak için birçok öğrenci gelmektedir. Eğitim alabilmek için de mutlaka Hollanda vizesi işlemi yaptırmanız gereklidir.

Hollanda vizesi alarak bu ülkenin en iyi üniversitelerinde dilediğiniz bir bölümde okuma şansı elde etmeniz mümkün olmaktadır. Avrupa’nın en iyi eğitimlerini veren ülkelerden biri olması bu ülkenin dünya çapında birçok yerden öğrenciye ev sahipliği yapmasını sağlamıştır. Bu bakımdan ülkede öğrenciler için Hollanda vize işlemleri konusunda birtakım belgelerin bulunmasını zorunlu tutmaktadır.

Hollanda’da Üniversite Okumak

Mükemmel bir yaşam kalitesine sahip güzel bir ülke olmasının yanı sıra, Hollanda eğitim konusunda da bir referanstır. Harika üniversiteler, okullar ve mükemmel İngilizce kursları ile müfredatını geliştirmek, hatta uluslararası bir deneyime sahip olmak isteyenler için iyi bir seçenek olabilir. Ama tabii ki Hollanda'da okumak için kendinizi hazırlamanız gerekiyor. Sonuçta, bu verilmesi gereken önemli bir karar. Hollanda’da üniversite okumak pek çok açıdan faydalar sunar. Hollanda, mükemmelliği ile dünya çapında tanınan bir eğitim sistemine sahiptir. Probleme dayalı öğrenme yöntemine odaklanır. Öğrenci, kendi kendine çalışma ve öz disiplin vurgusu yaparak sorunları kendi kendine çözmeyi öğrenir. Üniversite ve teknik kursların çoğu İngilizce ve Felemenkçe olarak verilmektedir. Ülkede eğitim, pek çok farklı alanda gerçekleşir. Mühendislikten tasarıma ve hukuka kadar çok çeşitli branşlarda üniversite eğitimi alabilirsiniz. Kurs seçimi, bir öğrenci ve profesyonel olarak hedefinize bağlı olacaktır. Daha pratik bir şey istiyorsanız, bir uygulamalı bilimler üniversitesine yatırım yapın. Akademik bir kariyerle daha çok ilgileniyorsanız, araştırma kurumlarına yönelebilirsiniz.

Hollanda Üniversite Eğitimi Almak İçin Nasıl Bir Yer?

Ülkede eğitim görmek isteyenler, Hollanda üniversite eğitimi almak için nasıl bir yer diye soruyorlar. Bu popüler ülke, yenilikçi eğitim yöntemleriyle tanınır. Hollanda'da eğitim görürseniz, vizyoner mimariyi, çağdaş modayı ve tonlarca sokak pazarını deneyimleyebilirsiniz. Ülkenin başkenti olan Amsterdam ise adeta kültür merkezidir. Hollanda'da eğitim almayı ve 20'den fazla tanınmış eğitim kurumundan yararlanmayı seçerseniz, birçok avantajı da elde edersiniz. Hollanda aynı zamanda en aktif sosyal ve gece hayatı sahnelerinden birine sahiptir ve bu da onu eğlenceli ve öğrenci merkezli bir ülke yapmaktadır. Ancak, sakinliği sevenler için Hollanda, Avrupa'nın en popüler müzelerinden ve turistik yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bütün öğrencilerin ülkedeki eğitimleri esnasında keyif alacakları bir şeyler her daim vardır! Hollanda, özellikle yüksek kaliteli eğitime erişim ve kariyer hedeflerine ulaşma söz konusu olduğunda, yurtdışında okumak için sürekli olarak Avrupa'nın en iyi ülkeleri arasında yer almaktadır.

Hollanda Üniversite Eğitim Sistemi

Bir lisans derecesi, diploma programı, yüksek lisans veya doktora derecesi arıyorsanız, Hollanda'da hepsi var. Hollanda'da eğitiminizi tamamladıktan sonra çok sayıda fırsat karşınıza çıkacaktır. Çeşitli profesyonel alanlara girmeye veya eğitiminize Hollanda'da ya da başka ülkelerdeki okullarda devam etmeye hazır olacaksınız. Hollanda üniversite eğitim sistemi nedeniyle diplomanız tüm ülkelerde geçerli olacak. Ayrıca, Hollanda'da eğitim görürken, Hollanda'dan diğer Avrupa ülkelerine olan mükemmel ulaşım bağlantılarından yararlanabilirsiniz. Hollanda yüksek öğretim sistemi mükemmel bir üne sahiptir ve belirli çalışma alanlarındaki karmaşıklıkların analizini teşvik eden, bağımsız çalışma ve grup tartışması yoluyla sonuçlara ulaşmayı teşvik eden probleme dayalı öğrenme PDÖ sistemini kullanmasıyla dünya çapında beğeni toplamıştır. Hollanda'daki yüksek öğretim kurumları iyi performans gösterir ve dünyanın her yerinden öğrenci çeker. Yalnızca 2009 yılında, Hollanda'da okuyan 76.000'den fazla yabancı öğrenci vardı. Hollanda eğitim sistemi, çeşitli ve ilginç milletlerden oluşan bir karışımı barındıracak şekilde oluşturulmuştur. Hollanda'da sunulan 1.560 uluslararası eğitim programının ve kursun çoğu İngilizce olarak verilmektedir, dolayısıyla dilde akıcı olanlar için çok sayıda kurs seçeneği mevcuttur.

Hollanda’da Üniversite Eğitimi Nasıl Alınır?

Hollanda’da üniversiteler daha çok belirli sektörlere işgücü yetiştirmeye odaklı olarak eğitim vermektedir. Pratik önemi yüksek eğitimler vererek öğrencileri hem araştırmaya iterken hem de birçok konuyu iş üzerinde öğretmeyi amaçlayan bir sistemdir. Bir diğer üniversite türleri de araştırma üniversiteleridir. Bu üniversitelerin dünya üzerinde ki sıralamaları son derece yüksektir. Araştırma üniversitelerinde eğitim alabilmek için mutlaka diploma türü, dil becerisi ve derslerde ki başarıların yüksek olması gereklidir.

Bu ülkenin üniversitelerinde eğitimler alabilmek için dil yeterliliğinin çok yüksek olması gerekiyor. IELTS sınavlarından mutlaka 6.0- 6.5 arasında bir notunuz olmalıdır. Bunun yanında TOEFL’den de 80 ve üzerinde puanınız olmalıdır. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler bu ülkede ki farklı ve daha kolay eğitim programlarına katılabiliyorlar. Hollanda eğitim düzeyi en yüksek ülkeler arasında bulunuyor. Bu nedenle de öğrenciler için hazırlık programları son derece önemlidir. Eğitim almak istediğiniz üniversiteyi belirlediğinizde ise Hollanda eğitim vizesi alarak seyahatinizi gerçekleştirebilme imkanı bulabilirsiniz.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp