×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Vize

Rusya vize izni Rusya’ya herhangi bir amaçla seyahat etmek isteyenlerin almak zorunda oldukları izin türüdür. Kuzey Avrasya’da yer alan Rusya, dünyanın en geniş ülkelerinden biridir. Son derece büyük ve önemli bir ülke olan Rusya’ya birçok yerden ziyaretçi akını gerçekleşmektedir. Gerek çalışma gerek eğitim gerekse turizm amaçlı olarak birçok kişi Rusya’ya gitme kararı almaktadır. Dolayısıyla Türkiye’den de Rusya’ya gitmek isteyen kişiler, bu süreçte öncelikle pasaport ve vize işlemlerini yaptırmalıdır. Bunların dışında vize işlemleri sırasında kişilerin önem vermesi gereken birçok prosedür bulunmaktadır.

Rusya Vize Türleri

Rusya umuma mahsus pasaport sahiplerinden vize talep ederken diğer pasaport sahiplerinden vize talebinde bulunmamaktadır. Ancak Rusya vizesi talep edilmeyen kişiler de sadece 90 gün süre ile Rusya’da konaklayabilmektedirler. Maksimum 90 gün süre ile Rusya’da konaklamak üzere vize alan kişiler bu süre sonunda Rusya’yı terk etmek durumundadır. Rusya vizesi türleri arasında yer alan kategoriler aşağıdaki gibidir:

 • Rusya çalışma vizesi
 • Rusya Öğrenci Vizesi (Rusya Eğitim Vizesi)
 • Rusya Ticari Vize
 • Rusya Turistik Vize
 • Rusya Transit Vize
 • Rusya Aile Ziyareti Vizesi

Bu vize türlerinden birine başvurarak seyahatinizi planlayabilir ve Rusya’ya giriş izni alabilirsiniz.Rusya vize türleri aşağıdaki etkenlere göre belirlenir ve kategorilere ayrılır.

 • Vize Türü: Rusya vizesi; turistik vize, işçi vizesi, aile birleşimi vizesi, transit vize gibi Rusya'yı ziyaret amacına göre belirlenebilmektedir. Örneğin diplomatlar, denizciler ya da öğrenciler için geçerli olabilecek vize türlerine bunlar girmektedir. Kişinin mesleki ya da seyahat durumuna göre başvurması gereken vize türü de değişiklik göstermektedir.
 • Vizenin Geçerlilik Süresi: Rusya'da izin verilen maksimum yasal kalış süresine göre de vize türü belirlenebilmektedir.
 • Giriş Sayısı: Tek girişli, çift girişli ve çok girişli vize türleri. Yani vizenin geçerlilik süresi içinde Rusya seyahat etmek için izin verilen giriş sayısı.

Rusya vizesi oldukça kapsamlı bir vizedir. Dolayısıyla seyahat amacınız, vize aciliyeti, vatandaşlığınız ve diğer tüm koşullara en uygun vize başvurusunu yapmak için MyVize’yle iletişime geçin.

Rusya Turistik Vize

Rusya’ya turistik amaçlı olarak gidecek olan kişilerin Rusya turistik vizesi alması gerekmektedir. Rusya’ya turistik amaçlı olarak gidecek olan kişiler, Rusya turistik vize hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu yazıda Rusya turistik vize işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

Rusya turistik vize başvurusu yapacak olan kişilerin Rusya’da bulunan bir tur operatörü tarafından kabul edilmesi gerekmektedir. Rusya’da bulunan tur operatörünün başvuru sahibine voucher belgesi vermesi gerekmektedir.

Rusya turistik vize başvurusu Rusya’nın Türkiye’de bulunan diplomatik temsilciliklerine ya da Rusya vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Ancak Rusya turistik vize başvurularını değerlendirme yetkisi Rusya Başkonsolosluğu ya da Rusya Büyükelçiliği’ne aittir.  

Rusya turistik vize başvurusunu Rusya temsilciliklerine yapacak olan kişiler online vize başvuru formu doldurduktan sonra Rusya temsilciliğinden randevu almalıdır. Randevu tarihine kadar Rusya turistik vizesi için gerekli olan evraklar hazırlanmalı ve randevu tarihinde yetkililere teslim edilmelidir. Başvurular ortalama olarak 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Rusya turistik vize başvurusu yapacak olan kişilerin Rusya’da geçerli olacak seyahat sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin Rusya seyahat masraflarını karşılayacak ekonomik duruma sahip olması gerekmektedir.

Rusya Turistik Vize Nasıl Alınır?

Rusya turist vizesi en hesaplı ve alınması en kolay vize türüdür. Rusya’ya kısa süreli bir gezi planlayanlar için uygun olan bu vize türü 30 güne kadar alınabilmektedir. Yaklaşık olarak Rusya turist vizesi 10 gün gibi kısa bir sürede çıkabilmektedir.

Rusya turist vizesi yalnızca turistik amaçla değil, aynı zamanda iş görüşmeleri için ya da akraba/arkadaş ziyareti için de alınabilmektedir. Rusya aile/arkadaş ziyareti ya da Rusya iş gezisi vizesi olarak da kategorilendirilebilir. Yine de Rusya ziyaretinizin resmî amacı turizm olmalıdır. Genel kategoriniz bu vize türünde turizmdir.

Özel amaçlı turizm olarak adlandırılan özel bir Rusya turist vizesi türü de vardır. Bu vize, kısa süreli iş gezileri (sergi, müzayede, müzakere ya da diğer ticari etkinlikler) ve ayrıca tıbbi tedavi amaçları için de uygundur. Örnek olarak Rusya’da düzenlenen herhangi bir sergiye katılmak için 10 güne kadar vize alabilirsiniz.

Rusya turist vizesi almak için Voucher belgesi almanız zorunludur. Bu belge, bir Rus turizm acentesi tarafından düzenlenir ve size gönderilir. Rusya Voucher Belgesi olarak da anılan bu belge, Rus tur operatörlerinin verdiği bir davet mektubudur. Rusya’ya turistik amaçla gitmek için otel rezervasyonu vize alma sürecinde yeterli değildir.

Rusya turist vizesi alınması durumunda ülkeye sadece bir giriş hakkı elde edilir.

Bir istisna olarak Rusya çift girişli turist vizesi sadece aşağıdaki durumlarda verilebilmektedir:

 • Rusya'dan bazı komşu ülkelere gidiş ve dönüşler
 • Rusya toprakları üzerinden dönüş yapılan ülkeye seyahatler

Peki Rusya turist vizesi uzatılabilir mi? Evet. Rusya turist vizesi ciddi bir hastalık geçirilmesi gibi bazı istisnai durumlarda uzatılabilmektedir.

Turistik Rus Vizesi Başvurusu

Turistik ve kültürel amaçlı olarak Rusya’ya seyahat etmeyi planlayan kişilerin Rusya turistik vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Rusya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının pasaportu Diplomatik Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahipleri Rusya turistik vizesinden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport sahiplerinin ise seyahatleri için Rusya turist vizesş başvurusu yapması gerekmektedir. Leningrad ve St. Petersburg’a yapılacak seyahatlerde elektronik vize alınabilir.

Rusya turistik vizesi ile Rusya’da bulunma süresi en fazla 30 gündür. Rusya turistik vizesi tek girişli ve çok girişli olarak verilmektedir. Rusya vize başvurularını şahsen yapabileceğiniz gibi vize başvuru merkezlerine, seyahat acenteleri aracılığı ile ve vekaletname verdiğiniz üçüncü şahıslar aracılığı ile de alabilirsiniz. Burada önemli olan Rusya turist vizesi başvurusu için gerekli olan evrakları Rusya Konsolosluğu’na ulaştırmanızdır.

Rusya turistik vizesi başvurusu için Rusya Voucher belgesi olmadan yapılamamaktadır. Rusya turistik vizesi için ayrıca hazırlamanız gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler; pasaport, vize başvuru formu, vize başvuru dilekçesi, biyometrik fotoğraf, banka hesap dölümü, uluslararası geçerliliği olan seyahat sağlık sigortası, kimlik belgesi ve fotokopisi gibi belgelerdir.

Rusya Ticari Vize

Rusya’da bir seminer, davet, kongre, konferans, iş görüşmesi gibi yerlere katılacak, Rusya’da satılan ürün desteği verecek ya da alınan ürün desteği alacak olan kişilerin Rusya ticari vizesi alması gerekmektedir. Rusya ticari vizesi alacak olan kişiler Rusya ticari vizesi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Rusya ticari vizesi alacak olan kişiler Rusya ticari vizesi işlemlerinin nasıl yapılacağını bilmek istemektedir. Bu yazıda Rusya ticari vizesi alacak olan kişiler için Rusya ticari vize işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

Rusya ticari vizesi alacak olan kişilerin davetiyesi olması gerekmektedir. Rusya ticari vizesi alacak olan kişiler davetiyeyi Rusya’da bulunan ve daveti düzenleyen kişi, kurum ya da şirketten alması gerekmektedir.

Rusya ticari vizesi başvurusu yapacak olan kişiler, başvurularını Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine ya da Türkiye’de yetkilendirilmiş Rusya vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Başvuru için gerekli olan online Rusya ticari vize başvuru formu doldurmalı ve başvuru için gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Rusya ticari vize başvurusu Rusya temsilciliğine yapılacak ise randevu alınmalıdır. Evraklar vize başvurusu yapılacak olan yere teslim edilmeli ve Rusya turistik vize başvurusu başlatılmalıdır.

Rusya Ticari Vize Başvurusu

Rusya’ya ticari amaçlı olarak seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının Rusya ticari vizesi alması gerekmektedir. Rusya ticari vizesi ülkede çalışma hakkı ya da ticari bir gelir elde etme hakkı tanımamaktadır. Bu vize ile Rusya’da iş görüşmelerine katılabilir, kongre, konferans ya da gala gibi davetlere katılabilirsiniz.

Rusya ticari vizesi alacak olan kişiler, Rusya ticari vizesi başvurularını Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine bizzat yapabilir. Bunun yanında başvurular Rusya vizesi başvuru merkezlerine, seyahat acenteleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Ayrıca Rusya ticari vizesi başvuruları vekaletname verilen üçüncü şahıslar aracılığı ile yapılabilmektedir.

Rusya ticari vize başvuruları için Rusya’da bulunan kurum, kişi ya da şirketten davetiye almış olmanız gerekmektedir. Bu belge Rusya Dışişleri Bakanlığı onaylı olmalıdır. Rusya ticari vizesi davetiyesi olmayan başvurular kabul edilmemektedir.

Rusya ticari vizesi alacak olan kişiler için önemli olan belgenin Rusya Konsolosluğu’na ulaştırılmasıdır. Rusya ticari vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin vize başvurusu için istenen belgeleri eksiksiz olarak hazırlaması gerekmektedir.

Rusya ticari vizesi başvuruları ortalama olarak 2-5 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre bazı durumlarda uzayabilmektedir.

Rusya Transit Vize

Rusya üzerinden farklı bir ülkeye geçiş yapacak olan kişilerin alması gereken Rusya vizesi Rusya transit vizesidir. Rusya transit vizesi alacak olan kişiler vize başvurusunun nasıl yapılacağını merak etmektedir. Bu yazıda Rusya transit vizesi alacak olan kişiler için Rusya transit vize işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

Rusya üzerinden havayolu ile başka bir ülkeye geçecek olan kişiler havaalanında bekleme süresi 24 saati geçiyorsa transit vize alınmasına gerek yoktur. Ancak ülkede bekleme süresi 24 saati geçiyorsa uçakla yapılacak olan yolculuklar için verilecek olan transit vize süresi 3 gündür. Kara ve tren yolu ile yapılacak transit geçişlerde ise verilecek vize süresi 10 gündür. Rusya transit vize tek girişli ya da çok girişli olarak verilmektedir.

Rusya transit vizesi alacak olan kişilerin öncelikle asıl olarak seyahat edilecek olan ülkeye ait vize alınmalıdır. Bu vizenin bir nüshası gerekli olan vize evraklar içerisine eklenmelidir. Rusya transit vizesi alacak olan kişiler vizelerini Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine ya da Rusya vize başvuru merkezlerine yapabilir. Başvuru için gerekli olan evraklar hazırlanarak başvuru yapılacak olan yere teslim edilmelidir.

Rusya Aile Birleşimi Vizesi

Rusya’da aile üyesi ya da eşi bulunan kişiler, yakınları ile birlikte Rusya’da yaşamak istiyorsa Rusya aile birleşimi vizesi almalıdır. Rusya aile birleşimi vizesi alacak olan kişiler, Rusya aile birleşimi vizesi hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu yazıda Rusya aile birleşimi vizesi alacak olan kişileri için Rusya aile birleşimi vizesi hakkında bilgi verilmiştir.

Rusya aile birleşimi vizesi alacak olan kişilerin Rusya’da yakının Rusya vatandaşı ya da Rusya oturum izni olması gerekmektedir. Yani yasal olarak Rusya’da bulunuyor olması gerekmektedir. Rusya’da bulunan yakının başvuru sahibine davetiye göndermesi gerekmektedir.

Rusya aile birleşimi vizesi başvurusu yapacak olan kişiler, başvurularını Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliğine yapmalıdır. Rusya aile birleşimi vizesi başvurusu yapacak olan kişiler gerekli olan vize evraklarını hazırlaması ve Rusya temsilciliğinden randevu alması gerekmektedir. Randevu tarihinde bu evraklar yetkililere teslim edilmelidir.

Rusya aile birleşimi vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin Rusya resmi dili olan Rusçayı iyi derecede bilmesi gerekmektedir. Ayrıca Rusya aile birleşimi vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin Rusya sosyal yaşamına ve kamu düzenine uyum sağlayacağını kanıtlaması gerekmektedir.

Rusya Çalışma İzni

Rusya’da çalışmak isteyen kişilerin Rusya çalışma izni alması gerekmektedir. Rusya çalışma izni başvurusu yapacak olan kişiler, gerekli olan prosedürleri merak etmektedir. Bu yazıda Rusya çalışma izni hakkında bilgi verilmiştir.

Rusya çalışma izni çok girişli olarak alınabilecek bir vize türüdür. 90 gün ile 3 yıl arasında verilmektedir. Başvurular davetiye ile yapılmaktadır. Rusya’da iş bulmuş olan kişilerin davetiye alması gerekmektedir. Rusya çalışma izni alan kişiler, Rusya’ya girdikten sonra çalışma kartı almalıdır.

Rusya çalışma izni başvurusu Rusya’nın Türkiye temsilciliklerine yapılmaktadır. Başvuru için gerekli olan evraklar hazırlanarak Rusya temsilciliğine teslim edilmelidir. Ancak gerekli olan evraklar konsolosluğa göre fark etmektedir. Başvurular için Rusya çalışma izni başvurusu yapılacak olan temsilcilikten randevu alınmalıdır.

Rusya çalışma izni almak isteyen Türk vatandaşları vize başvuruları için Rusya Göçmen Bürosu’ndan davetiye almalıdır. Çalışma vizesi en fazla 3 yıl olarak verilmektedir. Ancak bu süre çalışma izni bittikten sonra uzatılabilmektedir. Başvuruları inceleme yetkisi Rusya Göçmen Bürosu’na aittir. Ayrıca çalışma izni sona erdikten sonra uzatma kararını da Rusya Göçmen Ofisi vermektedir.

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya çalışma vizesi, Rusya'da çalışmak isteyen ve Rusya vatandaşı olmayanlar için gerekli olan bir vize türüdür. Rusya çalışma vizesi türü de kendi içinde iki kategoriye ayrılmaktadır.

Rusya çalışma vizesi için tanımlanan iki vize kategorisi aşağıdaki gibidir.

 • Rusya Tek Girişli Vize: 90 gün geçerliliği olan bu vize türü Rusya Konsolosluğu tarafından Çalışma Vizesi Daveti ile verilir. Çalışma izni de alınarak bu vize türü ile Rusya’da çalışma imkânı elde edebilirsiniz.
 • Rusya Çok Girişli Vize: Geçerlilik süresi en fazla 1 yıl olacak şekildedir. Rusya Göç İdaresi’ne bağlı görevliler tarafından verilmektedir. Tek girişli vize türünün uzatılması ile de verilmektedir. Rusya çok girişli vize ile yukarıda da söylendiği gibi en fazla 1 yıl Rusya’da kalabilirsiniz. Bu sürenin sonunda çalışma izni uzatılmalıdır.

Rusya Federasyonu'nda Çalışmak İçin Vize Nasıl Alınır?

Rusya çalışma vizesi nasıl alınır? sorusu da Rusya’da çalışmak isteyenler tarafından sıkça sorulmaktadır. Rusya vatandaşı olmayanlar Rusya’da çalışmak için çalışma vizesi almalıdır. Rusya’da çalışacağınız yerin size bir çalışma davetiyesi göndermesi ile başlayan süreç daha sonra gerekli evrakların temin edilmesiyle devam eder.

Rusya ticari vizesi davet mektubu, yüksek nitelikli bir uzman için düzenlenmişse iş sözleşmesinin süresine ve çalışma iznine bağlı olarak 3 yıla kadar çok girişli çalışma vizesi alınabilir.

Başvuru sahibinin meslek grubu farklıysa bu kez 3 aylık tek girişli çalışma vizesi alınabilmektedir. İşveren tarafından gönderilen Rusya çalışma davetiyesi ile alınan Rusya çalışma vizesinin süresi uzatılabilmektedir. Rusya 3 aylık çalışma vizesi, iş sözleşmenizin süresine ve Rusya’daki çalışma izninizin süresine bağlı olarak çok girişli vizeye dönüştürülebilmektedir.

Rusya çalışma vizesi almak için Rusya’da çalışacağınız şirketin çalışma davetiyesinin yanı sıra bir dizi belge ve prosedür gereklidir. Bunlar;

 • İşverenin istihdam etmek için sahip olduğu yabancı işçi göç kotasının dolmamış olması,
 • Rusya Devlet İstihdam Hizmetleri başvurusu,
 • İşverenin yabancı işgücü dâhil etmek için izne sahip olması,
 • İstihdam edilecek başvuru sahibinin çalışma vizesi alması
 • Yine istihdam edilecek kişinin çalışma izni (Rusya Konsolosluğu ya da Rus Göç Polisi tarafından verilmiş çalışma izni)
 • İşveren tarafından işçiye Rusya’da çalışabilmesi için gönderilmiş davetiye

Bunların dışında Rusya çalışma vizesinin kaç günde çıkacağı ve ücreti de birkaç farklı faktöre bağlıdır.

 • Vize türü
 • Rusya'da dâhil olacağınız meslek dalı
 • Rusya’da yapılacak işin amacı
 • Sektörünüz
 • Vatandaşlığınız
 • Rusya vizesi davetiyesi aciliyeti
 • Rusya vizesi danışmanlık hizmeti aldığınız şirketin profesyonellik seviyesi

Ayrıca Rusya'ya çalışma vizesi almak için aşağıdaki prosedürleri uygulamanız gerekir:

 • Gerekli Evrakları Toplayın: Pasaport, Rusya çalışma davetiyesi, seyahat sigortası gibi. Rusya çalışma vizesi almak için gerekli tüm evraklar hakkında Myvize ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.
 • Başvurduğunuz vize türüne göre vize ücreti ödeyin.
 • Rusya Konsolosluğu’na şahsen başvuru yaparak tüm evrakları ibraz edin.
 • Rusya çalışma vizesi için başvurunuzun sonuçlanmasını bekleyin.
 • Rusya çalışma vizesinin çıkması 20 iş günü kadar sürebilir.

3 Yıllık Rusya Vizesi

Rusya çalışma vizesi, 2010 yılından itibaren geçerli olmak üzere yeni bir kategoriyi de içine almıştır. Bu, içinde diğer çalışma vizelerinden farklı olarak süre avantajı barındıran bir çalışma vizesi türüdür. Yüksek nitelikli uzmanlar için Rusya çalışma vizesi adıyla tanımlanan bu vizenin geçerlilik süresi 3 yıla kadar çıkabilmektedir. (3 Yıllık Rusya VizesiYüksek nitelikli uzmanlar için Rusya çalışma vizesi şartları arasında en önemlisi maaş miktarıdır. Rusya çalışma vizesi için bu kategoriye başvuracak uzmanların maaşı en az 2 milyon ruble ya da daha fazla olmalıdır.

Rusya Vize Nereden Alınır?

Rusya vizesinin alınabilmesi için öncelikle hangi vize türüne başvurulması gerektiğinin bilinmesi gerekiyor. Vize evraklarını genelde kişiler yanlış vize türüne göre hazırladıklarında vize reddi ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Vize reddi ile karşılaşmamak için kişilerin mutlaka evraklarını vize türüne uygun şekilde, eksiksiz olarak ve doğru bir biçimde hazırlaması şartı bulunuyor. Peki Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nereye Teslim Edilir? Evraklar tamamlandıktan sonra kişiler bu evrakları Rusya Büyükelçiliği’ne, konsolosluğuna ya da vize başvuru merkezlerine teslim etmelidirler. Vize başvurularında şahsen başvuru son derece önemli bir detaydır.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya’ya seyahat edecek olan kişilerin vize muafiyeti yok ise seyahatleri öncesinde Rusya vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport sahibi olan Türk vatandaşları 90 güne kadar Rusya vizesinden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport sahipleri Rusya’ya seyahat etmeden önce seyahat amacına uygun olarak vize almalıdır.

Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler için e-vize uygulaması da bulunmaktadır. Avrupa Birliği, Kuzey Kore, Vatikan, Monako, Bahreyn, Kuzey Makedonya, Çin, Norveç, Malezya, Tayvan, İzlanda, Umman, İsviçre, Lihtenştayn, Filipinler, Hindistan, Kuveyt, Singapur, Endonezya, İran, San Marino, Japonya, Suudi Arabistan, Sırbistan ülkeleri Rusya e-vizesi uygulamasına tabidir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de e-vize uygulaması bulunmaktadır.

Rusya vizesi kısa süreli, uzun süreli, tek girişli ve çok girişli olarak verilmektedir. Rusya’da birçok ülkeye giriş yasaktır. Bundan dolayı bu şehirlere seyahat etmek için özel izin gerekmektedir.

Rusya vize başvuruları direkt konsolosluklara yapılabildiği gibi vize başvuru merkezleri ile de yapılabilmektedir. Güney Osetya ve Belarus vatandaşları sınırsız süreli ile Rusya’ya seyahat edebilmektedir. Bunun yanında Rusya’nın birçok ülke ile vizesiz seyahat anlaşması bulunmaktadır.

Rusya Konsolosluğu Vize Başvurusu

Rusya’ya seyahat edecek olan Tür vatandaşları seyahatleri için vize almalıdır. Rusya vizesi alacak olan kişiler vize başvurularını Rusya Konsolosluğu’na bizzat yapılabilmektedir. Başvurular bunun yanında vize başvuru merkezlerine, seyahat acenteleri aracılığı ile ve üçüncü şahıslar aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu yazıda Rusya Konsolosluğu vize başvurusu yapma aşamaları açıklanmıştır.

Rusya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları eğer vize muafiyeti yoksa Rusya vizesi almalıdır. Rusya vizesi seyahat amacına uygun olarak alınmalıdır. Rusya vizesi için öncelikle seyahat amacına uygun olan vize türünü belirlemelidir.

Ardından ise belirlenen vize türüne göre Rusya Konsolosluğu vize başvurusu için gerekli olan belgeleri hazırlamalıdır. Hazırlanan belgelerin eksiksiz ve güncel olması gerekmektedir. Belgelerin istenen şekilde olmaması vize reddine neden olmaktadır.

Bazı Rusya konsoloslukları bizzat vize başvurusu kabul etmemektedir. Bundan dolayı vize başvurusu yapacağınız konsolosluğun Rusya vizesi başvurusunu bizzat kabul edip etmediğini öğrenmeniz gerekmektedir.

Rusya vize başvurusu yapacak olan kişilerin Rusya’da da geçerli olan seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Ayrıca maddi durumunun da Rusya seyahati için yeterli ol0ması gerekmektedir.

Rusya Vize İçin Gerekli Evraklar

Diğer tüm ülkelere vize başvurusu yaparken de olduğu gibi Rusya vizesi için gerekli evraklar da vardır. Rusya vizesi için gerekli olan tüm evraklar özenle hazırlanmalıdır. Söz konusu vize başvuru evrakları arasında herhangi bir uyumsuzluk bulunması durumunda Rusya Konsolosluğu vize başvurunuzu reddedebilir. Rusya vizesi için gerekli evraklar genel olarak aşağıdaki gibidir. Gerekli evraklar başvurduğunuz Rusya vizesi türüne, süresine, dâhil olduğunuz meslek grubuna ve bir dizi başka faktöre göre değişiklik gösterebilir.

 • Pasaport ve başvuru formlarının mutlaka istenilen standartlarda olması önemli konular arasındadır.
 • Bununla birlikte nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • 35 x 45 mm ölçülerinde 2 tane biyometrik fotoğraf,
 • Seyahat sağlık sigortası istenilenler arasındadır.
 • İkametgâh belgesi,
 • Banka hesap dökümleri,
 • Meslek belgeleri,

Başvuru dosyasında bulunmalıdır. Tüm bu evraklara ek olarak vizenin türüne özel olarak da Rusya Konsolosluğu ek belge talebinde bulunabilmektedir. Tüm bu detaylar vizenin alınma sürecini de yakından etkilemektedir.

Rusya Voucher Belgesi

Rusya voucher belgesi, Rusya’da ne kadar süre ve nerede konaklayacağınızı gösteren bir belgedir. Bu belge Rusya’daki tur operatörü tarafından başvuru sahibi adına düzenlenmektedir. Belgenin Rusya Dışişleri Bakanlığı onaylı olması gerekmektedir.

Rusya voucher belgesi, turistik amaçlı olarak Rusya’ya seyahat edecek olan kişilerin başvurularında, Rusya Konsolosluğu tarafından istenen zorunlu bir belgedir. Bu belge olmadan Rusya turistik ziyaretinde bulunulmamaktadır. Rusya voucher belgesi, Rusya’ya giriş sırasında yapılan pasaport kontrolü sırasında kontrol edilmektedir. Bu belgeyi yanınızdan ayırmamanız gerekmektedir.

Rusya voucher belgesi alacak olan kişilerin bu belgeyi Rusya’da bulunan konsolosluktan alınması gerekmektedir. Belgeyi bizzat Rusya’ya bulunan tur operatörü ile iletişime geçip alabilirsiniz. Ancak bu süreç ile uğraşmak istemiyorsanız, voucher belgesini sizin yerinize alan firmalar bulunmaktadır.

Rusya voucher belgesi, Rusya turistik vizesi başvuruları için bir kabul belgesi olarak da görülmektedir. Bu belge Rusya’da nerede konaklayacağınızı göstermektedir. Ancak Rusya’da konaklayacağınız otelin gönderdiği rezervasyon onayı Rusya voucher belgesi yerine geçmemektedir. Rusya voucher belgesi verme yetkisi, Rusya Hükümeti tarafından yetkilendirilmiş tur operatörlerine aittir.

Rusya Vize Son Durum

Rusya Konsolosluğu ve Rusya Federasyonu tarafından alınan kararlar doğrultusunda Rusya vizesi işlemleri ile ilgili son durum aşağıdaki maddelerde açıklanmıştır. 25 Ağustos'ta Rusya'ya gelen yabancı turistlere vize verilmesine ilişkin yasa yürürlüğe girdi. Yabancı vatandaşlar otel onayı ile 6 aylık vize alabilecekler. Daha önce, sıradan turist vizeleri ile 30 güne kadar veya karşılıklılık ilkesi temelinde 6 aya kadar geçerli olmak üzere verilmekteydi. Turistin Birleşik Federal Tur Operatörleri Kaydı'na kayıtlı kuruluş tarafından kabul onayı varsa söz konusu kişi 6 aylık vize alabilecek.

16 Haziran'da, Rusya'daki yabancı vatandaşların yasal statüsünü düzenlemek için geçici önlemler hakkında yeni bir kararname yürürlüğe girdi.

Rusya ile sınırlarının resmî olarak kapatıldığı ülkelerin vatandaşları için vizeler ve göçmen kartları 16 Haziran 2021'den kendi ülkeleriyle iletişimin yeniden kurulduğu tarihten itibaren 90 günlük sürenin sonuna kadar uzatıldı.

Rusya vizesi kalktı mı? Rusya vizesi, Rusya Federasyonu’nun aldığı kararlara göre iş insanları, resmî pasaportlular ve şoförler için kaldırılmıştır. Bu üç meslek grubuna dâhil olanlar için kaldırılan Rusya vizesi, bunların dışında kalan diğer meslek grupları için hâlâ zorunludur.

Rusya Vize Ücreti

Vize başvuru ücretlerinin mutlaka zamanında ve tam tutarda yatırılması gerekiyor. Vize ücreti vize türüne göre yatırılmalıdır. Vize ücretleri vize alınacak yılın güncel bilgilerine göre ilgili bankalara yatırılmalıdır. Aynı zamanda yatırıldığını göstermek için de bankadan dekont almayı ihmal etmemelisiniz. Vize başvurusu için randevu tarihinde eksiksiz olarak kuruma bireysel başvuru yapmalı ve evrak teslimi sırasında mutlaka biyometrik parmak izi uygulamasından da geçmelisiniz. Biyometrik parmak izi uygulaması sonrasında vizeniz için evraklar incelenir ve 10 iş günü içerisinde vizenizi alabilirsiniz.

Rusya vizesi ücreti, vize süresi içinde izin verilen giriş sayısına göre değişiklik göstermektedir. Buna göre Rusya vize ücreti, giriş sayılarına göre:

 • Tek girişli, 10 günde çıkan Rusya vizesi ücreti 80 dolar,
 • Tek Girişli, 3 günde çıkan Rusya vize ücreti 160 dolar
 • Çift Girişli, 10 günde çıkan Rusya vizesi ücreti 128 dolar,
 • Çift Girişli, 3 günde çıkan Rusya vizesi ücreti 256 dolar,
 • Çok Girişli, 10 günde çıkan Rusya vizesi ücreti 240 dolar,
 • Çok Girişli, 3 günde çıkan Rusya vizesi ücreti 480 dolar,

şeklindedir.

Rusya Vize Acentesi Ankara

Rusya vizesi için Ankara merkezli bir başvuru danışmanı aramanız durumunda Myvize ile iletişime geçebilmeniz mümkündür. Myvize’nin profesyonel Rusya vizesi danışmanları, tüm başvuru sürecinizle yakından ilgileneceklerdir. Rusya vizesi alınması zor bir vize olduğu için, başvuru sürecinin profesyonelce yürütülmesi önemlidir. Rusya vizesi başvurusu reddi almanız durumunda hem ciddi bir vakit kaybı hem de ek masraflar ortaya çıkmaktadır. Rusya Konsolosluğu ile birçok başvuru süreci yürütmüş ve profesyonelce hizmet veren Myvize Rusya Vizesi Danışmanlık Merkezi’nden detaylı bilgi alabilirsiniz. Rusya vizesi Ankara danışmanlık şubemiz danışmanları bu konuda kapsamlı bilgiye sahiptir. Myvize ile Rusya vizesi almak için pasaport bilgilerinizi yetkin danışmanlarımızla paylaşarak danışmanlık ücretini ödemeniz yeterlidir.

Rusya Vize Danışmanlığı

Rusya Konsolosluğu vize danışmanlığı hizmeti, Rusya vizesi işlemleri için başvuru sahiplerine destek olmaktadır. Rusya vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin pasaportlarının Rusya seyahat tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.

Rus vizesi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar genellikle küçük detaylardır, ancak Rusya vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Bu durum da Rusya vize başvurusunu tekrardan yapacağınız ve tekrardan vize başvuru ücreti ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Yani hem para kaybı hem de vakit kaybı yaşamış olurusunuz. Ayrıca Rusya vize reddi almanız durumunda sonraki vize başvurularını olumsuz etkilemektedir.

Rus vizesi başvurusu için istenen evrakların eksiksiz ve güncel olarak hazırlanması gerekmektedir. Başvurunuzun olumlu bir şekilde sonuçlanması için Rusya vize danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Rusya Konsolosluğu vize danışmanlığı hizmeti alacak olan kişilere vize başvurusu sırasında destek olunmaktadır.

Rusya vize başvurusu yapacak olan kişilerin vize randevu alma işlemine, evrak hazırlanması sırasında ve Rusya vizesi başvuru merkezinde vize başvuru sırasında destek olunmaktadır. Başvuru sahibi ile Rusya Konsolosluğu arasında koordinasyon sağlamaktadır.

Rusya vize başvuruları prosedürleri biraz karmaşıktır. Bundan dolayı başvuruda bulunacak olan kişilerin Rusya Konsolosluğu vize danışmanlığı hizmeti alması önerilmektedir.

Vize İşlemleri

Rusya Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Oturum

Rusya'da oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Vatandaşlık

Rusya vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Konsolosluk

Rusya Konsolosluk

Form ve Dilekçe

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp