×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Transit Vize

 Transit olarak İngiltere üzerinden seyahat yapabilmeniz için İngiltere transit vize ihtiyacınız olabilir. Bu ihtiyacınızı karşılamak adına belli başlı kuralları yerine getirmeli ve belgeleri toplamanız gerekir. Bu belgeler her vize işleminde karşımıza çıkan pasaport, kimlik fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve biyometrik fotoğraf gibi temel belgelerdir. İş yeri sahipleri, ev hanımları, öğrenciler ve çiftçiler için farklı belge türleri mevcuttur. İngiltere transit vize işlemleri için İngiltere konsolosluğundan alacağınız randevu ve belge bilgilerinden yararlanarak bu işlemleri ve belge türlerini öğrenmeniz mümkündür. Seyahat şirketleri aracılığıyla gidecek olursanız bu belgelerin listesine de ulaşabilirsiniz. Ne amaçla gittiğinizi belirten belgeleri ve gidiş sebebinizi kanıtlar nitelikteki belgeleri de diğer belgeler arasına eklemeniz gerekmektedir. İngiltere transit vize işlemleri için iki tür seyahat tipi vardır bu havaalanından çıkış yapıp yapmayacağınıza göre değişiklik göstermektedir. Eğer havaalanından çıkış yapmayacaksanız, hava sahası İngiltere transit vizesine başvuruda bulunabilirsiniz. Hava limanından çıkış yapacaksanız ve 48 saat içerisinde başka herhangi bir ülkeye giriş yapacaksanız, İngiltere de bulunduğunuz süre zarfında yapacağınız işlemler için İngiltere transit vizesi almanız gerekmektedir. Kanada, Yeni Zellanda ve Amerika’ya Seyahat edecek olan yolcuların İngiltere transit vize almasına gerek yoktur. Vizenizin türü D ise ve yukarıdaki ülkelerin herhangi birinden oturum izniniz varsa yine vize almanıza gerek kalmaksızın seyahatinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Ayrıca bu geçişler sırasında İngiltere topraklarında 24 saati aşkın bir kalım gerçekleştirmeyecekseniz de vize almanıza gerek yoktur.

İngiltere Transit Vize Hakkında

Transit olarak İngiltere’den geçme için İngiltere transit vizesi ihtiyacınız olabilir. Transit vizeye başvurabilmek için seyahatiniz de kullanılmak üzere yeterli maddi birikim sahip olduğunuzu, İngiltere üzerinde başka bir ülkeye geçiş yapma niyetini olduğunu ve asıl gitmek istediğiniz ülkelere giriş yapabileceğiniz ispat etmeniz gerekir.
İngiltere transit vize başvurusu yapma için online form eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurması ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinden bir İngiltere Vize Randevusu almalısınız. Yapılacak en küçük bir hatada vize başvurunuz reddedilme ihtimali ortaya çıkacakları için İngiltere transit vize ile ilgili tüm işlemi sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuz sorunsuz bir şekilde tamamlanacak olan vize uzman danışmanı ısrarla tavsiye ediyor.
Başvurunuz tamamlandıkdan sonra randevu gün ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezlerinde bulunmalısınız. Bu randevular, biyometrik bilginizin (parmak iz ve yüz fotoğrafı) alınması için.
Bazı durumda İngiltere üzerinden aktarması olarak başka ülkeye seyahat ederken İngiltere transit vize almanıza gerek yoktur. Avusturya, Kanada, Yeni Zelanda ya da Amerika Birleşik Devleti’ne seyahat edecek olan yolcu için bu konuda bir istisnai getirilmiştir.
Bunların yanında ABD’de ya da Kanada’da sürekli oturma izniniz varsa, Avrupa Ekonomi Alanı (EEA) ülkesinden birine gidiyorsa ve vizenizin tür “D” ise veya herhangi bir Avrupa Ekonomi Alanı (EEA) ülkesi de devamlı İngiltere oturum izni varsa, İngiltere üzerinde aktarma yapmak gerektiğinde İngiltere toprağında 24 saatten fazla bir süre geçirmeme şartı ile transit vizesi almanıza gerek yoktur.

İngiltere Transit Vize Nedir?

İngiltere Transit vize başvuruları İngiltere Konsolosluğu veya İngiltere Büyükelçiliği tarafından değerlendirmektedir. Ancak başvuru konsolosluğu ve büyükelçiliklere yapılmamaktadır. İngiltere transit vizesi başvurularını konsolosluk tarafından yetkilendirmiş vize başvuru merkezi tarafından kabul edilmiş. Türkiye’de Adana, İstanbul, Antalya, Gaziantep, İzmir, Bursa ve Ankara olmak üzere İngiltere vize başvuru merkezleri bulunmaktadır. İngiltere transit vize başvurusu için öncelikle online transit vizesi başvuru formu doldurmalıdır. Daha sonra vize başvuru merkezinden randevu alınabilmekte. Başvuru tamamlandıktan sonra şahsen vize başvuru merkezlerine gitmelisiniz. Bunun sebebi biyometrik bilginiz alınmalıdır. Aynı zamanda gerekli belgeyi hazırlaması ve transit vize harç ücretlerini yatırmalıdır. Vize başvurusu 14 gün içinde sonuçlanmaktadır. İngiltere transit vizesi işlemi İngiltere’nin oldukça önem verdiği işlemdir. Bu işleme yurt dışı seyahatini seven kişinin bilmesi ve dikkat etmeleri gerekmektedir.

İngiltere Transit Vize İstiyor mu?

Başka bir ülkeye giderken bir İngiltere hava alanından geçiyorsanız, İngiltere transit vizesi ihtiyacınız olabilir. Transit vizesi, İngiltere’den 24 ya da 48 saat içerisinde başka bir ülkeye gidecek olan vatandaş içindir. Bu koşul sizi ilgilendiriyorsa, İngiltere Transit Vizesi 2022 detayını bilmelisiniz. İngiltere için transit vizelerinde iki farklı tür vardır. Bu hava ve kara tarafından gelen yolcuyu içerir. Başka bir ülkeye transit geçişi yapıyorsanız ve yeterli maddiyata sahipseniz ve seyahat etmek niyetiniz varsa, başka ülkelere gittiğinizi kanıtlayabiliyorsa, İngiltere’ye giriş yapma amaçlarınız yalnızca transit geçişler ise bu vizeyi alabilirsiniz. Aynı tarih ve geldiğiniz İngiltere hava alanından devam eden uçuşa yetişiyorsa, Doğrudan Hava Taraflı Transit Vizesi başvurmalısınız. Hava taraflı transit yolcu İngiltere sınır kontrolünden geçemez. Sınır kontrolünden geçerek ancak İngiltere’den 48 saat içerisinde ayrılacaksanız, Transit Ziyaretçi vizesi başvurmalısınız. Başvurduğunuz da mevcut pasaportunuz sunmanız gerekecektir.

İngiltere Transit Vize Veriyor mu?

İngiltere üzerinden 3. bir ülkeye geçiş sağlayacak olan kişi İngiltere transit vizesini almalıdır. İngiltere transit vize ülkede serbest dolaşım hakkını vermemektedir. Sadece İngiltere üzerinde transit olarak geçmeyi sağlamaktadır. Diplomat Pasaport sahipleri olan Türk vatandaşının İngiltere transit vize almasına gerek bulunmamaktadır. Amerika Birleşik Devleti, Kanada, Yeni Zelanda ile Avustralya’ya vize ile bu ülkeden birisine seyahat edecekse ya da bu ülkeye ait oturma izniniz bulunuyorsa İngiltere transit vize almanıza gerek bulunmamakta. Ancak bu durumda hava alanında bekleme süresi 24 saat geçmemelidir. İngiltere transit vizesi tek ya da çok giriş olarak verilmektedir. İngiltere transit vize ikiye ayrılmaktadır. Bu vize türü Direct aiside transit vize ve visito in transit vize şeklindedir. Diret airsde transit vize sahibi transit bölgeler dışına çıkmadan ve 24 saatleri aşmadan aktarma uçuş yapabilir. 

İngiltere Transit Vize Nasıl Alınır?

İngiltere Transit vize başvuruları İngiltere Konsolosluğu veya İngiltere Büyükelçiliği tarafından değerlendirmektedir. Ancak başvuru konsolosluğu ve büyükelçiliklere yapılmamaktadır. İngiltere transit vizesi başvurularını konsolosluk tarafından yetkilendirmiş vize başvuru merkezi tarafından kabul edilmiş. Türkiye’de Adana, İstanbul, Antalya, Gaziantep, İzmir, Bursa ve Ankara olmak üzere İngiltere vize başvuru merkezleri bulunmaktadır.

İngiltere transit vize başvurusu için öncelikle online transit vizesi başvuru formu doldurmalıdır. Daha sonra vize başvuru merkezinden randevu alınabilmekte. Diplomat Pasaport sahipleri olan Türk vatandaşının İngiltere transit vize almasına gerek bulunmamaktadır. Başvuru tamamlandıktan sonra şahsen vize başvuru merkezlerine gitmelisiniz. Bunun sebebi biyometrik bilginiz alınmalıdır. Aynı zamanda gerekli belgeyi hazırlaması ve transit vize harç ücretlerini yatırmalıdır. Vize başvurusu 14 gün içinde sonuçlanmaktadır. İngiltere transit vizesi tek ya da çok giriş olarak verilmektedir.

İngiltere Transit Vize Nereden Alınır?

İngiltere transit vizesi, başvuru için İngiltere Konsolosluğuna tarafından yetkilendirilmiş İngiltere vize başvuru merkezine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. İngiltere vizesi başvuru merkezine başvuruda bulunmak için önce İngiltere vizesi başvuru formunu doldurmalısınız. Ardında da başvuru yapacağınız İngiltere vize başvuru merkezinden randevu almanız gerekmektedir. Randevu zamanlarında belgeleri vize başvuru merkezinde bulunan yetkiliye teslim etmeniz gerekmektedir. Yetkili başvuru taleplerinizi belge ile beraber İngiltere temsilciliğine gönderilecektir. Transit vizeler İngiltere için başvuruları, konsolosluk tarafından yetkilendirdiği vize danışman kurumu ve seyahat acenteleri üzerinden yapılmakta. Konsolosluk şahısın direk başvuru kabul etmemektedir. Transit vizeleri İngiltere başvuru seyahatten en az on beş gün öncesine kadar yapılmış olmalıdır. Konsolosluğun vize kararlarında bazı sebepe bağlı olarak gecikmeler yaşanabileceği için vizelerin sonuçlanma süresinde ve dolayısı ile seyahat planlarında aksama olmaması adına bu sürelere uyulması gerekmektedir. İngiltere transit vizesi almadan öncesi asıl olarak seyahat edilecek ülkenin vizesini almalıdır. 

İngiltere Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

İngiltere, transit vize sahibine ülke toprağını transit geçmek hakkını tanır. A sembollü transit vize ile başvuru sahipleri ülke de en fazla beş gün kadar konaklamak hakkı bulunmaktadır. İngiltere Transit Vizesi tek giriş, çift girişli ya da çok giriş olabilir. Her geçişler için vize sahibine beş güne kadar kalış hakkı tanır. İngiltere üzerinden geçiş yapılacaksa vize almak gerekecekdir. Bu durumlar da beş güne kadar geçerliliği olan transit vize başvurusu yapmak ya da bulunması gerekecektir. İngiltere transit vize işlemlerinizde İngiltere Konsolosluğuna bağlı olarak randevu sorunu gibi faktörler göz önüne alarak, seyahat tarihlerinizde en geç on beş gün öncesinde başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Geçerli ve çok giriş İngiltere vizesine sahipseniz İngiltere için transit vizesini almanıza gerek yoktur. İngiltere vize başvurusunda başvuru sahibinin şahsen ilgili konsolosluğun birimine bulunması gerekmektedir. İngiltere Konsolosluk Ofisinde bölge ayrımı bulunmaktadır.

İngiltere Transit Vize Başvurusu

İngiltere'den kendi aracı ile aktarma olarak geçecek olan kişiler, İngiltere transit vizesi almalıdır. Umuma Mahsus pasaport sahipleri İngiltere transit vizesine tabidir. Ancak Husus pasaporta, Hizmet Pasaportuna ve Diplomat Pasaport sahipleri İngiltere transit vizelerinden muaftır. Ziyaret edilecek ülke Schengen ülkesi ya da Avrupa Birliği ülkesi ise transit vizeden muaftır. İngiltere transit vizesi sahibi, transit vize ile İngiltere'de serbest dolaşamaz. Aktarma olarak İngiltere'ye gidecek olan kişilerin İngiltere hava alanı transit bölgesinden çıkmaması gerekmektedir. Araba ile İngiltere toprağından geçecek olanlar vize başvurusu sırasından belirtilen güzergah dışı çıkmamalıdır. İngiltere transit vizesi almadan öncesi asıl olarak seyahat edilecek ülkenin vizesini almalıdır. İngiltere transit vizesi başvurusunda ayrıca asıl olacak şekilde seyahat edilecek ülkeye ait uçuş bilgilerini de belgeler arasında bulundurmanız gerekmektedir. İngiltere Transit Vizesi tek giriş, çift giriş ya da çok giriş olabilir. 

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp