×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Ankara Büyükelçiliği

Türkiye’de yaşamını sürdüren İngiliz vatandaşlarının temel haklarının korunması İngiltere Ankara Konsolosluğu baş görevleri arasındadır. Bununla birlikte Türkiye ve İngiltere arasında resmi evrakların oluşturulması konsolosluğun yetkilerindendir. İngiltere konsolosluğu vize işlemlerinin sağlanabilmesi için öncelikle konsolosluklara başvuru yapılması gerekir. Sadece İngiliz vatandaşlarının değil Türk vatandaşlarının da İngiltere’ye gitmeleri adına başvuru yapması gereken yer İngiltere Ankara konsolosluğudur. Türk vatandaşlarına sadece vize çıkarabilme konusunda işlem yapan konsolosluk, İngiliz vatandaşları için daha kapsamlı görev yetkisi bulunur. Bu yüzden bir İngiliz vatandaşının doğum, ölüm veya evlilik bildirimini beyan etmesi için konsolosluğa başvuru yapması ve resmi evraklarla durumu yasallaştırması gerekir. Bu gerekçeler ile konsolosluğun büyük bir sorumluluk yetkisi bulunmaktadır.

İngiliz ve Türk vatandaşlarının her türlü sorununun çözümü adına İngiltere konsolosluğu telefon numarası (0312) 419 09 22 hattından iletişime geçmek mümkündür. İngiltere konsolosluğu adresi olan Kızılay, Şehit Âdem Yavuz Sok, Kumrular Cad. No 18 D:12, 06420 Çankaya/Ankara başvuru randevusu aldıktan sonra evrak tesliminizi yapabilirsiniz. Ayrıca postalarınızı da bu adrese göndermeniz mümkündür.

Ankara İngiltere Konsolosluğu Hakkında 

İngiltere vizesi, Ankara vize işlem merkezleri ile sağlanmaktadır. Öncelikle vatandaşların Ankara İngiltere Konsolosluğu çağrı merkezini arayarak randevu oluşturmaları gerekmektedir. İngiltere vize işlemleri Ankara Konsolosluğu hafta içi her gün 09:00 - 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Öncelikle Ankara İngiltere Konsolosluğu, vize talebinde bulunan vatandaşlardan dijital fotoğraf ve parmak izi belgesi talep etmektedir. Randevu alırken hangi günde alındığı çok önemlidir. Resmi tatillere ve özel günlere denk gelen randevular, ertelenebilir ve bu durumda sonrasında yoğunluğa sebep olabilmektedir.

Ankara İngiltere Konsolosluğunda tüm yetkiler, yalnızca konsolosluklar tarafından verilmektedir. Fakat genellikle Ankara İngiltere Konsolosluğu 1 ile 7 iş günü içerisinde randevu vermektedir. İngiltere vizesi işlemleri yapacak kişinin seyahat öncesinde en doğru zamanda randevu talebinde bulunması önemlidir.

Ankara İngiltere Konsolosluğuna vize işlemleri için başvuran kişilerin;

  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini
  • Vize talep için dilekçesini
  • Rezervasyon bilgilerini
  • Konaklama bilgilerini mutlaka doğru ve eksiksiz bir şekilde yanında bulundurması gerekmektedir. 

İngiltere Konsolosluğu'na başvuruda bulunmuş kişinin banka hesap dökümleri, vizenin sonucunu yakından etkileyen en önemli belge konumundadır. Banka hesap dökümünün her sayfası banka yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli bir şekilde hazır olmalıdır. Özellikle Ankara İngiltere Konsolosluğu, son 3 ayın banka hesap dökümünde hesap hareketliliğini büyük bir titizlikle incelemektedir. Eğer kişi başvuru işlemlerini hızlandırmak istiyorsa bunun için İngiltere vize başvurusu merkezlerine ekstra ücret ödeyebilir. Böyle durumlarda 1 ile 5 gün içerisinde İngiltere vizeleri çıkmış olacaktır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp