×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi 2022

İngiltere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat etmek istediği oldukça önemli Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Son derece yüksek standartlarda yaşam şartları bulunan İngiltere farklı durumlarda ziyaretçi almaktadır. Umuma Mahsus, Hususi ve Hizmet pasaportu olan kişiler İngiltere vizesi almak zorundadır. Ancak Diplomatik pasaportu olan kişiler 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Bu kişilerin seyahatleri eğer 90 günden fazla sürecek ise bu kişilerin de vize alması gereklidir. İngiltere vizesi için başvuru koşullarının son derece iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir.

Vize işlemlerinizi yaptırmak istediğiniz zaman dilerseniz başvuru merkezlerinden de yardım alabilirsiniz. En az seyahatten bir ay öncesinden seyahate başlamak son derece kolay bir şekilde vize almanız için önem arz etmektedir. Kişiler aktarmalı olarak eğer İngiltere’de bulunmak zorundalar ise ve bu sürede 24 saati geçmiyor ise kişiler transit vizeden muaf tutulabilirler. Ancak bu işlemin en önemli şartı gidilecek olan ülkenin tüm vize şartlarının yerine getirilmiş olmasıdır.

İngiltere vizesi alabilmek için mutlaka her türlü vize evrakınızı detaylı olarak hazırlamanız gerekmektedir. Bu süreçte vize evraklarınızın güncel olmasına da ayrıca önem vermeniz gerekiyor. Tüm evraklarınızı vize türüne uygun bir şekilde hazırlamanız vizenizi zamanında sorunsuz bir şekilde alabilmeniz için önem taşıyor. Kişiler turizm, çalışma ya da aile birleşimi gibi konularda bu vize işlemlerinden en iyi şekilde yararlanabilmektedir.

İngiltere Vizesi Açıldı mı?

İngiltere Birleşik Krallığı’na seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İngiltere vizesi açıldı mı sorusunun cevabını merak etmektedirler. COVID 19 salgını nedeniyle kapatılan vize işlemleri, bu yıl tekrar açılmıştır. İngiltere seyahatinin gerçekleştirilmesi için ise vize alımı şarttır.

Kişinin vize müracaatında mutlaka umuma mahsus pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Hususi (Yeşil) pasaport hamili yanında olmalıdır. Diplomatik (Siyah) Pasaport hamili bireyler ise İngiltere’ye seyahat edecekleri 180 gün içinde, 90 günü aşmayacak şekilde seyahatlerini vizesiz olarak gerçekleştirme hakkına sahiptir. Eğer kişi başka bir ülkeye geçiş yapmak amacıyla İngiltere üzerinden aktarma sağlayacak ise İngiltere Konsolosluğu’na Transit vize başvurusu yapmalıdır.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli husus transit geçiş süresi 24 saat içerisinde gerçekleştirilecekse ve gidilecek ülkeye ait vize, dosya eksikliği söz konusu değilse kişi transit vize başvurusundan sorumlu olmaktadır. İngiltere Konsolosluğu, özellikle T.C. Oturum İzni sahibi yabancıların vize başvurularını, T.C. vatandaşlarına uygulanan İngiltere’de 90 gün süreli vize prosedürü ile aynı şekilde değerlendirmeye almaktadır. İngiltere'ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahat amaçlarına uygun olarak ilgili vize kategorisini seçmek ve bu kapsamda vize harç bedelini ödemek ile sorumlu tutulurlar.

Kişinin İngiltere’de kalış süresine, gidiş amacına ve vize türüne uygun olarak ödemesi gereken harç ücretleri, belirli illerde bulunan vize merkezlerinde farklılık göstermektedir. İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişiler İngiltere Konsolosluğu’nun sunmuş olduğu bazı koşulları yerine getirmekte sorumludur. Özellikle vize işlemleri İngiltere Konsolosluğu kişilerden esnasında biyometrik veri (parmak izi, dijital fotoğraf)talebinde bulunur.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi nasıl alınır sorusunu soran kişilere yanıt vermek gerekirse öncelikle bu vize işlemlerini tamamlayabilmek için pasaporta ihtiyacınız bulunmaktadır. Pasaport ve vize evrakları için güncellik büyük bir önem taşımaktadır. Vize evraklarınızı hazırlarken gerekirse eğer profesyonel kişilerden de yardım alabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemleri konusunda yetkilendirilen vize merkezlerinde işlem yapabilecekleri gibi İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere Başkonsolosluğu ve İngiltere Konsolosluklarından hizmet almalıdır.

Bu kurumlara tüm evraklarınız hazırlandıktan sonra vize randevusu tarihinde başvurunuzu yaparak belgelerinizi teslim etmeniz gerekmektedir. İngiltere Vize işlemleri sırasında belgelerinizi teslim ettiğinizde eğer evraklarda eksiklik var ise bu işlemler sırasında vize reddiyle de karşılaşabilirsiniz. Vize evraklarınız içerisinde ki en önemli belgelerden ilki pasaporttur. Diğeri ise başvuru formudur. Pasaportunuzun son on sene içerisinde alınmış olması gereklidir. Bu belge içerisinde en az iki tane de boş yaprak olmalıdır. Vize başvuru formu da bu süreçte son derece önemli bir belgedir ve bu belgenin de profesyonel bir şekilde İngilizce olarak doldurulması gerekir. Evraklarınızı hazırladıktan sonra kurumlara randevuda teslim etmeniz gerekiyor.

Belgelerinizi teslim etme sırasında mutlaka İngiltere vize ücretlerinin yatırılması da önemli bir durumdur. Evraklar içerisinde vize harç dekontunun bulunması gerekiyor. Bunların yanında biyometrik parmak izi uygulamasından da geçmeli ve vize işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanması gerekir. Vize başvurularının sonuçlanma süresi ise yaptığınız işlemlere göre farklılık göstermektedir.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere seyahati düşünen kişilerin vize işlemlerini zamanında yaptırmaları zorunlu olan durumlar arasında yer alıyor. Her türlü vize işlemi için mutlaka vize randevusu alınmalı ve uygun şekilde evraklar hazırlanmalıdır. Evrakların eksik hazırlanması bu süreci son derece zor bir hale getirmektedir. Evraklarınızın tam olarak hazırlanabilmesi için mutlaka profesyonel bir destek de alabilirsiniz. Hızlı bir şekilde vize işlemi yapılabilmesinde vize danışmanları sizlere en iyi şekilde yol göstermektedir. İngiltere’ye seyahat edecekseniz ve diplomatik pasaport dışında bir pasaportunuz varsa mutlaka vize almanız gerekiyor. Bu süreçte en çok merak edilen konulardan birisi de İngiltere vizesi kaç günde çıkar konusu oluyor.

İngiltere vizesinin seyahat öncesinde alınabilmesi için mutlaka kişilerin eksiksiz olarak evrak hazırlaması gerekir. Bu süreçte başvuru formunun tamamen İngilizce olarak doldurulması gereklidir. Bunun yanında vize ücretleri zamanında yatırılmalıdır. İngiltere vizenizi zamanında alabilmek için aynı zamanda dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da vizenizin hangi türde alındığı bilgisidir. Vize türüne göre alınma süresi de farklılık göstermektedir.

Turistik, ticari ya da aile ziyareti gibi nedenlerle alınan vize türleri 3 haftalık süre içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak oturum vizesi gibi uzun süre kalmanızı sağlayacak türden bir vize almayı düşünüyorsanız bu vizenin sonuçlanması 12 ile 24 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Bu nedenle seyahat tarihinizden birkaç ay öncesinden vize işlemlerinize başlamanız son derece önemlidir. Sizlerden vize için ek evrak talebinde de bulunabilmektedirler.

İngiltere Vize Başvurusu 2022

Vize işlemleri sırasında başvurularınızı mutlaka vize türlerine uygun bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Hemen herkesin başvurusu sırasında hazırlaması gereken evraklar bulunmaktadır. İngiltere vize başvurusu 2022 tarihinde de yine güncel ve eksiksiz evrak listesi ile gerçekleştirilmektedir. Vize başvurularını gerçekleştirmeden önce mutlaka bir pasaportunuz olmalıdır. Pasaport içerisinde boş yaprak olmalı ve okunabilir nitelikte olmalıdır. Bunların yanında başvuru formu, dilekçe ve davetiye gibi evrakların olması gerektiği gibi temin edilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Vize evraklarınızda bir eksik görülürse ya da kişisel durumunuz gerektirirse sizlerden ek evrak talebinde bulunulmaktadır. Ek olarak hazırlanacak olan evraklar da sizlere bu süreçte zaman kaybettirecek bir durumdur. Bu nedenle İngiltere vizesi başvurusu yaparken mutlaka vize işlemlerine en az bir ay öncesinden başlamaya önem vermelisiniz.

Vize işlemleri sırasında tüm evraklar hazırlandığında vize randevunuzu da almanız gerekiyor. Bu randevu sırasında detaylı olarak sizlere neden seyahat etmek istediğiniz sorulacaktır. Sorula sorulara hazırladığınız evraklar çerçevesinde yanıt vermeniz gereklidir. Vize işlemleri sırasında parmak izi uygulamasından geçmeniz aranan kriterlerden biridir. Bunların yanında başvuru formunu İngilizce olarak doldurmanız gerekiyor.

Evraklarda herhangi bir eksiklik yok ise başvurularınız birkaç hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak oturum vizesi gibi daha uzun süre kalmanızı gerektirecek şekilde vize başvurusu yapıyorsanız bu durumda vize için biraz daha beklemeniz gereklidir. Çünkü oturum vizesi diğer vizelere göre biraz daha geç sürede verilmektedir.

İngiltere Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere Birleşik Krallığa seyahat etme isteyen Umuma Mahsus Pasaporta, Hizmet Pasaport ve Hususi Pasaport hamilleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı İngiltere’ye giriş yapma için İngiltere vizesi başvurusu da bulunmak zorundadır. Diplomatik Pasaporta hamili ise 180 gün içerisinde 90 gün aşmayan seyahatinde İngiltere vize işleminden muaftır. İngiltere üzerinde diğer ülkeye aktarmalı seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı transit vize başvuru yapmalıdır. Ancak söz konu seyahat 24 saat de (onwardflight) tamamlanacak ise ve gidilecek diğer ülkenin vize ile ilgili tüm şart yerine getirilmişse, kişiler İngiltere transit vizesi işleminden muaf (transit withoutvisaconcesion) tutulur.
Birleşik Krallık Vizesi ve Göç İdari rejimi yönetmeliği uyarınca Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ile Galler’e seyahat etme isteyen kişinin giriş yapabilmek için alması gereken bir vize. İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere vize ile giriş yapılamamakta. Ancak geçerli kısa süre İngiltere ziyaretçi vize ile öncelikle İngiltere sınırı içinden giriş yapması koşuluyla geçiş izni verilmekte. Birleşik Krallık Schengen üyesi ülke kapsamında olmadığı için İngiltere vize bulunan ya İngiltere vize alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Schengen üye ülkesine İngiltere vize ile seyahat edebilmesi mümkün olmamaktadır.
Aile bireyini ziyaret, tıbbi tedavi, akademi çalışma, bilimsel araştırma, 1. derecede akrabayı gözetim, nişanlı-müstakbel eş ziyaret ya da sık iş görüşmesi gibi farklı sebepten dolayı İngiltere’ye düzenli seyahat etme gerektiren nedenin belgeyle beyan edilme durumunda kişi uzun dönem İngiltere vize başvuru yapabilir.

İngiltere Vizesi 2022 Yılı Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İngiltere vizesi 2022 yılı başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler son derece önemli detaylar içermektedir. Bu süreçte vize başvurusu yapacak kişilerin vize türüne en uygun evrakları hazırlaması gerekiyor. Bunun yanında bu evrakların doğru ve güncel olmasının yanında sizi en iyi şekilde tanıtması büyük bir önem taşıyor. Vize evraklarınızı olabildiğince güncel olarak hazırlamanız gerekiyor. Bunun yanında vize türüne uygun şekilde evrak hazırlamak da son derece dikkat edilen bir konudur. Turistik evrak hazırlayan kişilerin vize işlemi için aile ziyareti vize evrakı hazırlaması son derece yanlış bir durumdur. Evrakların hazırlanması sürecinde kişiler profesyonel olarak danışmanlık hizmeti de alabilirler. Bu şekilde evrakların vize reddine uğramasını da engellemiş olursunuz.

Vize işlemlerinde pasaport önemli bir evraktır. Pasaportun mutlaka içerisinde iki tane boş yaprak olması gerekiyor. Eğer pasaportunuzun süresi geçmişse ya da boş yaprak yoksa mutlaka yenilemeniz gerekiyor. Yenileme sonrasında da eski pasaportunuzu vize dosyanızda bulundurmalısınız. Vize başvuru formu, dilekçe gibi evraklarda ıslak imza bulunmalıdır. Hem vize başvuru formu hem de dilekçe İngilizce olarak hazırlanmalıdır. Aile ve arkadaş ziyaretlerinde mutlaka karşı taraftan davetiye gelmesine önem vermelisiniz. Yaşı küçüklerin de aileden izin aldıklarını gösteren evraklar olmalıdır. Vize işlemlerinizi yaptırmak için bu alanda yetkilendirilen vize merkezlerinden de kusursuz bir şekilde hizmet alabilirsiniz. Vize reddiyle karşılaşırsanız mutlaka itiraz hakkınızı da kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

İngiltere Vizesi İçin Genel Başvuru Evrakları

İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişilerin hazırlaması gereken evraklar bulunuyor. Bu evraklar vizenizin türüne göre değişim göstermektedir. Ancak her durumda sizi tanıtacak belgeler olmasına dikkat etmeniz gereklidir. Vize evraklarınızın sorunsuz bir şekilde alınabilmesinde vize evraklarının eksiksizliği büyük bir öneme sahiptir. Bu süreçte en önemli belge ilk olarak pasaporttur. Pasaportunuzun son on yıl içerisinde alınmış olması büyük bir önem taşımaktadır. Bununla birlikte okunabilir nitelikte olması da önemli kriterlerden biridir. Aynı zamanda diğer İngiltere vizesi için genel başvuru evrakları arasında şunlar bulunmaktadır:

 • İngilizce olarak doldurulmuş ve ıslak imza atılmış başvuru formu
 • Seyahatinizin tüm detaylarını anlatan bir dilekçe
 • Aile vizeleri için karşı tarafın göndermesi gereken davetiye
 • 30 bin Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortası
 • Kimlik fotokopisi
 • Biyometrik vesikalık fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Banka hesap dökümleri

Bunların yanında evli olanların evlenme belgeleri, yaşı küçük olanlar için aileden izin belgesi, çalışanların iş yerinden izin belgesi, işverenlerin şirket belgeleri gibi birçok evrak türü daha vardır. Ancak standart olarak istenilen evraklar tüm vize başvurusu yapan herkesin hazırlaması gereken belgelerdir. Bu belgelere ek olarak vize ücretlerinin yatırıldığını gösteren dekontu da eklemeniz gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında sizlerden ek evrak talebinde bulunulduğunda bu evrakları da zamanında kurumlara vermeniz gerekmektedir.

İngiltere Vize Randevusu

İngiltere dünya üzerinden en fazla vize alınarak gidilen ülkelerden biridir. Bu ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişiler eğer diplomatik pasaporta sahip değillerse her türlü ziyaret nedeniyle vize almak zorundadırlar. Vize işlemleri sırasında ise hem evrak hazırlamak hem de vize randevusuna gitmek zorundasınız. Vize evraklarınız içerisinde bulunan detaylara dikkat etmemek vizenizi alamamanıza neden olabilmektedir. İngiltere vize randevusu da bunlardan biridir. Vize evraklarınızı hazırlamak için başvuru sürecini başlattığınızda mutlaka randevunuzu da almanız gerekmektedir. Vize işlemlerinin tamamlanabilmesi için bu randevu sırasında evraklarınızı teslim etmeniz gerekiyor.

Ancak İngiltere vize işlemleri sırasında vize randevusu alabilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bu süreçte vize evraklarınızı mutlaka teslim edebilmek için bir ay öncesinden vize randevusu almanız gerekiyor. Evraklarınızı teslim etme aşamasında randevu alınmış olması gerekiyor. Fakat İngiltere vize merkezleri her zaman için son derece yoğundur. Bu nedenle de vize randevusu alabilmek sanıldığından çok daha zordur. Böyle zamanlarda tek yapmanız gereken profesyonel bir destek almak olmalıdır.

Vize sürecinde işlemlerinizi yaparken randevuyu alıp sonrasında da belge hazırlamaya başlamalısınız. Vize evraklarınızı tam olarak hazırladıktan sonra vize randevusu tarihinde kurumlarda olmanız gerekiyor. Burada parmak izi uygulamasından da geçmeniz gereklidir. Vize işlemleri sırasında parmak izi uygulaması zorunlu durumlar arasında yer alıyor. İşlemleri yaptırdıktan sonra parmak izi uygulamasından da geçen kişiler vize randevusu sırasında sorulan sorulara yanıt vermek durumundadır. Verdiğiniz cevapların birbiri ile tutarlı olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

İngiltere Vize Başvuru Formu 2022

İngiltere vize başvuru formu 2022 yılında güncellenerek kişilere sunulmaktadır. Vize türünden herhangi birini tercih etmek isteyen kişilerin öncelikle başvuru formunda bu vize türünü işaretlemesi gereklidir. Vize işlemleri sırasında başvuru formu en çok önem vermeniz gereken evraktır. Bu evrak üzerinde kişisel bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bununla birlikte kimlik bilgilerinizin doğru ve güncel olması da önemlidir. Pasaportun bitme tarihi, seyahatin başlama ve bitme tarihleri başvuru formunda yazılması gereken bilgiler arasında yer alır.

Eğer İngiltere seyahatinizi bir sponsor aracılığı ile yapacaksanız mutlaka sponsora ait bilgileri de girmeniz gerekiyor. Bu bilgileri girmeniz başvuru formu açısından yeterli değildir. Aynı zamanda bu belgenin online olarak doldurulduğundan da emin olmanız gerekmektedir. Online olarak doldurulan başvuru formunun daha sonra çıktısını almalı ve çıktı üzerinde ıslak imza olacak şekilde teslim etmelisiniz.

Başvuru formu vize sürecinde en çok önem verilen belgelerden biridir. Bu belgenin eksik ya da yanlış doldurulması vize sürecinde ret kararı almanıza neden olmaktadır. Vize reddedilirse bu süreçte kişiler yatırmış oldukları harçları da geri alamayabilmektedir. Bu nedenle kişiler vize başvuru formunu doldururken titizlikle hareket etmek durumundadır. Vize başvuru dosyada olmadığında diğer evraklar tam olsa dahi işlemlerinizden olumlu bir sonuç alamıyorsunuz. Evraklarınızın hazırlanması aşamasında profesyonel olarak vize merkezi danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

İngiltere Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere vizesi başvuru formu nasıl doldurulur konusu vize başvurusu yapacak olan kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu vize başvuru formunun doldurulması sırasında kişilerin vize uzmanlarından yardım alması daha sorunsuz bir süreç için son derece önemli olmaktadır. Vize evraklarınızın en önemli belgesi olan başvuru formu konusunda son derece titizlikle hareket etmeniz gerekmektedir. İşlemlerinizi yerine getirirken mutlaka vize evraklarınız konusunda gereken hassasiyeti göstermeniz gerekiyor.

İngiltere vize başvuru formu online olarak doldurulan bir belgedir ve bu belgeyi İngiltere konsolosluklarının ya da büyükelçiliğinin kurumsal web sitesi üzerinden doldurabilirsiniz. Vize başvuru formunu doldururken tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda bu bilgilerin vize başvurusu yapan kişiye ait olması da en önemli kriterlerden biridir. Vize başvuruları sırasında verilen bu evrak üzerinde bulunması mecburi olan bilgiler vardır. Bilgilerin hem doğru olması hem de eksiksiz olması son derece önemli bir konudur.

İngiltere vize başvuru formunu doldururken ilk olarak vize türünü işaretlemeniz gerekiyor. Vize türü içerisinde turistik, eğitim, çalışma, tıbbi tedavi, transit, ticari vize türlerinden birini seyahat amacınıza göre işaretlemeniz gerekiyor. Vize türü işaretlenmediğinde vize başvurunuz olumlu sonuçlanmaz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da vize başvuru formunun vize türüne uygun bilgiler vermektir. Seyahat tarihleriniz mutlaka yer almalıdır. Aynı zamanda bu formu İngilizce olarak doldurmanız gerekmektedir. Belgelerinizin kalanını da yine vize türüne uygun olarak doldurmanız aranılan en önemli kriterlerden biridir.

İngiltere Vize Ücreti 2022

İngiltere vizesi almak isteyen kişilerin vize işlemleri sırasında yerine getirmesi gereken birçok detay bulunuyor. Bu detaylar arasında en önemlisi de vize evraklarının eksiksiz olarak hazırlanması ve kurumlara teslim edilmesidir. Vize başvuru formu bu süreçte en önemli belgelerden biridir. Vize başvuru formunu dolduracak olan kişilerin bu süreçte vize danışmanlık hizmeti alması oldukça önemlidir. Çünkü vize başvuru formu İngilizce hazırlanmış bir belgedir ve sizin de bilgileri İngilizce olarak doldurmanız istenmektedir. Vize başvuru formu yanında dilekçe, davetiye gibi evraklar da vize dosyanızda olmalıdır. Ancak her şeyden önemlisi vize ücretlerinin zamanında yatırılmasıdır.

İngiltere vize ücreti 2022 güncel verilerini göz önünde bulundurarak vize ücretlerini zamanında yatırabilirsiniz. Eksiksiz olarak yatırılmaması gereken bu belgelerin mutlaka vize dosyasında olması gerekiyor. Vize ücretleri her sene güncellendiği için ücret yatırma işlemi yapmadan önce mutlaka güncel veriler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Vize işlemleriniz sırasında yatıracağınız ücretler vize türüne göre farklılık gösterebilmektedir.

Konsolosluk tarafından güncellenen verilere göre vize süreleri 6 aylık, 2 ve 5 yıllık ile 10 yıllık olarak verilmektedir. Bu süreçte alacağınız 6 aylık bir turistik vize ücreti 128 dolar civarındadır. 2 yıllık vize ise 492 dolar civarındadır. 5 yıllık turistik vize başvuru ücreti de 895 dolardır. 10 yıllık vize başvuru ücreti ise 1098 dolardır. Bu vize ücretleri yıldan yıla farklılık göstermektedir.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere vizesi alırken dikkat edilmesi gereken çok fazla önemli detay bulunuyor. Bunlardan birisi de vize türleridir. İngiltere vize türleri arasında birçok vize türü bulunmaktadır. Her bir vize türünün de ayrı ayrı hazırlanması gereken evrakları vardır. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde vizenizi alabilmek için seyahat amacınıza en çok uyan vize türünü seçmeniz gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında hazırlanacak her evrak mutlaka bu kategorilerden birini desteklemelidir. İngiltere vize türleri arasında şunları saymak mümkündür:

 • Avusturya Ticari vize: Türkiye ve İngiltere arasında ticaret yapmak isteyenler, İngiltere’de işletme kurarak bu ülkede iş yapmak isteyenler, Avrupa ülkeleri ile iş yapmak isteyen kişilerin alabileceği bir vize türüdür. Bu vize türü için şirket ve işveren evraklarınızı da teslim etmeniz gereklidir.
 • Avusturya Turistik vize: Turistik vize işlemi İngiltere’nin güzel yerlerini görmek için alınan bir vizedir. Bu vizeyi aldığınızda çalışma, eğitim gibi haklarınız yoktur. Hatta bu vize türüne başvuru yaptığınızda arkadaş ve akraba ziyaretine de değinmemelisiniz.
 • Aile ziyareti vizesi: Bu vize İngiltere’de yaşayan aile üyelerini ziyaret etmek için alınan bir vizedir. Bu vize türü için mutlaka karşı taraftan size bir davetiye gönderilmelidir. Davetiye kişilerin yaşadıkları yerin belediyesinden alınabilir.
 • Aile birleşimi vizesi: Uzun süreli bir vizedir. Kişiler eğer bir İngiltere vatandaşı ile evlenirlerse ya da aile üyeleri buradaysa bu vize türüne başvurarak ülkede oturum izni alırlar.
 • Çalışma vizesi: Bu vize türü ise İngiltere’de çalışmak isteyen kişilerin başvurduğu bir vizedir. Vize işlemleri sırasında bu kişilerin mutlaka İngiltere’de çalışacakları şirkette ya da aracı olan şirketten davetiye almaları gereklidir.
 • Eğitim vizesi: ERASMUS ya da farklı bir türden eğitim için alınan uzun dönemli vize türleri arasında yer almaktadır.

Bu vize türlerinin her biri için ayrı evrak talebinde bulunulmaktadır. Kişiler aynı zamanda transit, tıbbi tedavi gibi konularda da vize alabilmektedir.

İngiltere Ziyaretçi

İngiltere seyahati için kişilerin birçok vize başvurusu yapabilme imkânı bulunuyor. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken konu vize türüne en uygun evrakları hazırlamaktır. Evrak listeniz vize türünüze göre belirlenmektedir. Vize türleri arasında en çok başvuru yapılan alanlardan birisi de aile ve arkadaş ziyareti vizesidir. Bu vize türü genel olarak turizm vizesi ile çok fazla karıştırılmaktadır. Ancak her iki vize türü birbirinden çok farklıdır. En ufak karışıklık dahi vizenizin iptal edilmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle vize işlemi yaptırmadan önce tüm vize türleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. İngiltere ziyaretçi vizesi alacaksanız bu süreçte gerekli olan belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız gerekiyor.

İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi için tüm detaylara yer vermeniz gerekmektedir. Öncelikle pasaport ve başvuru formu son derece önemli detaylardır. Bunların yanında vize evraklarınız konusunda dilekçe ve davetiye gibi belgelere de yer vermeniz gerekmektedir. Davetiyenin İngiltere’de yaşayan akrabanız ya da arkadaşınız tarafından gönderilmesi gereklidir. Bu davetiye kişilerin bulunduğu yerin belediyesinden belli bir ücret karşılığında alınabilmektedir. Son derece önemli olan davetiyenin üzerinde olması gereken bilgiler bulunuyor. Gönderen kişinin adı ve soyadı, adresi, oturum izninin fotokopisi ve bilgileri gibi detaylar mutlaka davetiye üzerinde yer alması gerekmektedir. Evraklarınızı tamamladıktan sonra başvurunuzu tamamlamak için vize ücretlerini yatırabilirsiniz. Vize başvuru ücretlerini yatırdıktan sonra başvuru için evraklarınızı teslim edebilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizeleri

İngiltere eğitim açısından en iyi Avrupa ülkeleri arasında bulunmaktadır. Oxford, Cambridge, Sussex, Grenwich, University of Surrey gibi birçok üniversite dünyanın farklı ülkelerinden öğrenciye eğitim şansı sunuyor. Dil eğitimi, master eğitimleri gibi alanlarda çok profesyonel bir şekilde eğitim alınabilme imkânı bulunmaktadır. Ancak kişilerin vize işlemleri sırasında zorlanmaması için birçok evrak bilgisine sahip olunması gerekiyor. Vize eğer eğitim için alınacak ise standart evraklara ek olarak eğitim alınacak olan okuldan da davetiye alınması gerekiyor.

İngiltere öğrenci vizeleri alınacağı zaman kişilerin öncelikle okuldan başvuru için gerekli olan kabul formunun gelmesi gerekiyor. Okula kabul edildikten sonra kendi okulunuzdan da gerekli onayları aldıysanız vize işlemlerinize başlayabilirsiniz. Vize işlemleri son derece önemli belgeleri barındırmaktadır. Bu belgelerin hazırlanması sırasında güncel evrak vermeye özen göstermelisiniz. Vize konusunda eğer seyahat amacına uygun evrak vermezseniz vize işlemleriniz reddedilebilir. Bu süreçte ödenen vize ücretlerinin de iadesi yapılmaz. Böyle durumlarda kişiler tüm işlemleri yeniden yapmak zorundadır.

İngiltere’de öğrenci olarak bulunmak isteyen kişilerin öğrenci belgeleri son derece önemlidir. Aynı zamanda eğer 18 yaş altında kişiler bu ülkede eğitim için vize almak istiyorlarsa tüm işlemleri aileleri ile birlikte yaptırmalıdırlar. Belgelerde vasi ya da ebeveyn imzası olması gereklidir. Vize işlemleri sırasında tüm belgelerinizin tam olması ve vize ücretlerinin de yatırılarak teslim edilmesi gerekmektedir.

İngiltere Ticari/Yatırımcı Vizesi

İngiltere birçok kişinin çeşitli nedenlerle seyahat ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak bu ülkeye seyahat edebilmek için vize işlemlerini yaptırmak gerekmektedir. Vize evrakları hazırlamalı ve ücretleri de yatırarak İngiltere Konsolosluklarına teslim etmek gerekiyor. İngiltere seyahati konusunda en çok başvuru yapılan alanlardan birisi de İngiltere ticari/ yatırımcı vizesi oluyor. Bu vize işlemlerinin eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi için mutlaka bu kategorideki tüm belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Ancak belgeleri hazırlarken özellikle başvuru formunun doldurulmasında son derece titiz davranmalısınız. Vize evraklarınızı hazırlarken profesyonel yardım da alabilirsiniz. Çünkü İngiltere vize işlemleri sırasında hazırlanan başvuru formları İngilizce yazılan formlardır.

Başvuru formunuzun mutlaka ticari ya da yatırımcı vizesi şeklinde doldurulması gerekmektedir. Aynı zamanda vize başvuru formu üzerinde de bu detaya yer vermeniz gereklidir. Vize işlemleri sırasında diğer belgelerin de bu detayı desteklemesi son derece önemlidir. Tüm işletme belgelerinizin hazırlanması gerekiyor. Bu süreçte sunmanız gereken belgeler içerisinde Vergi levhası fotokopisi, ticari sicil kaydı gibi şirket belgeleriniz mutlaka dosya içerisinde bulunmalıdır. Önemli bir vize olduğu için bu vizeyi hemen almanız mümkün olmayabilir. Bu süreçte mutlaka ticari yatırımcı vize evraklarınızı seyahatten en az bir ay öncesinden hazırlamanız önemlidir. Evrakları hazırladıktan sonra evraklarınızı teslim etmeden önce vize ücretlerini de yatırmanız gerekiyor. Ücretler ülkede kalma durumunuza göre farklılık göstermektedir.

İngiltere Sağlık Ve Tedavi Amaçlı Vizesi

İngiltere sağlık ve tedavi nedeniyle sıklıkla ziyaret edilen ülkelerden biridir. Bu ülkede sağlık sisteminin birçok ülkeden daha iyi durumda olması kişilerin tedavi nedeniyle İngiltere’yi tercih etmesini sağlamaktadır. Vize işlemlerinizi de yaptırırken vize başvurma nedenine göre seçmeniz gerekmektedir. İngiltere sağlık ve tedavi amaçlı vizesi son derece önemli ve uzun süreli vize türleri arasında yer almaktadır.

Bu vize türü tedavi olmak ya da herhangi bir alanda medikal hizmet alabilmek için alınan bir vizedir. Kişiler NHS tedavi amaçlı olarak bu vize kategorisinde başvuru yapabilmektedirler. Ancak bu süreçte vize başvurusunda olması gereken evraklar vardır. Vizenizi alabilmek için sağlık durumunuz ile yakından ilgilenen doktorun mutlaka sizin hastalığınızı detaylı olarak anlatan bir yazı yazması gereklidir. Tedavi sürecinde yetkili olacak olan tıp merkezi tarafından bu süreç hakkında çok detaylı olarak bilgilerin verilmesi gereklidir. Aynı zamanda tedavinin masraflarını üstlenebileceğinizi gösteren resmi evraklarınız da vize dosyasında olması gereklidir.

Tedavi amaçlı İngiltere vizesi süresi dolduğunda uzatılabilen bir vize türüdür. Ancak bu vizenin uzatılabilmesi için de çeşitli prosedürler bulunmaktadır. İngiltere’den ayrılmadan süreyi uzatmak isteyen kişiler evrakları hazırladıklarında bu işlemi yapabilirler. Tedavi amaçlı İngiltere vizesi en fazla 11 ay için verilmektedir. Vizenin tedavi süreci zorunlu olarak uzar ise 6 ay daha uzatılabilmektedir. Vize evraklarınızın eksiksiz aynı zamanda da doğru olması büyük önem taşır.

İngiltere Vize Reddi

Vize işlemleri son derece dikkatli bir şekilde yapılması gereken işlemlerdir. Eğer vize işlemleri sırasında yeterli belge sunmazsanız ya da sizi tanıtacak bilgilere yer vermezseniz bu işlemi yürütmek son derece zordur. İngiltere vize reddi de bu nedenle kişilerin karşı karşıya kaldığı durumlar arasında bulunmaktadır. İngiltere vize işlemlerinin reddedilmesi kişilerin yeniden vize başvurusu yaptırmalarını gerekli hale getirmektedir. İngiltere vizesinin reddedilmesinde birçok neden sayılabilir. Ancak bu süreçte bilinmesi gereken en önemli konu vizenin reddedilme nedeninin belirlenmesi ve bir sonraki vize başvurusunda aynı hatanın yeniden yapılmamasıdır. Vize işlemleri sırasında bu sorunun çözüme kavuşturulmasında kişilerin kurumlardan detaylı bilgi alması son derece önemli bir konudur.

İngiltere vize işlemleri sırasında her belgeyi eksiksiz olarak hazırlaması gereklidir. Bu süreçte en çok dikkat edilen konu da evraklarda bulunması gereken ıslak imzalardır. Eğer vize evraklarını hazırladığınızda başvuru formu ve dilekçede ıslak imza yok ise vize reddine neden olunabilir. İngiltere vizeniz reddedilirse itiraz hakkınız da bulunmaktadır. Ancak kurumların geçerli nedenleri daima vardır ve itirazlar kolay kolay olumlu olarak geri dönmemektedir. Bu süreçte mutlaka profesyonel vize desteği almanız büyük bir önem taşımaktadır. Vize işlemleri sırasında dikkat edilecek tüm noktalar önem taşır. Eğer en ufak bir hata dahi yapılır ise vize reddiyle karşılaşabilirsiniz. Vizeniz reddedilirse tüm vize ücretlerini yeniden ödemeniz istenmektedir.

İngiltere Vizesi Reddi 2022 Sebepleri Nelerdir?

İngiltere vizesi alacak olan kişiler için bilinmesi büyük önem taşıyan durumlar vardır. Bunlardan birisi de vizenin reddedilmesi durumudur. Kişiler için İngiltere vizesi reddi 2022 sebepleri nelerdir sorusunun yanıtı oldukça merak uyandırmaktadır. Vize işlemleri sırasında eğer tüm belgeleriniz eksiksiz olarak tamamlanmış ise bu süreçte dikkat etmeniz gereken nokta evrakların güncel olmasıdır. Güncel olmayan belgeler nedeniyle vizeniz reddedilebilmektedir. Bir diğer konu da vize işlemleri sırasında randevuya geç kalmamaktır. Eğer randevu tarihini kaçırırsanız vize işlemlerinde sorun yaşayabilirsiniz. Başvuru formunun tamamen İngilizce olarak doldurulması gerekiyor. Bu kurala uyamayan kişilerin vize evraklarının geri kalanı da kabul edilmiyor.

İngiltere vizenizin reddedilmesinin bir diğer nedeni de iki ülke arasında herhangi bir nedenle ortaya çıkan gerginliktir. Bu süreçte ülkelerarası sorunlar son derece önemlidir. Vize işlemleri sırasında kendinizi tanıtacak bilgilere yeteri kadar yer vermemek de vize reddine neden olabiliyor. Vize başvurunuz ülkenin bütünlüğüne ya da kamu huzuruna bozabilecek bir kişi olduğunuz düşünüldüğünde reddedilmektedir. Aynı zamanda uçak geri dönüş biletiniz yoksa ve ne zaman döneceğinizi detaylı olarak belirtmemişseniz yine bu ülkeye yapılan vize başvuruları reddedilmektedir.

Vize başvuruları reddedilen kişilerin vize ücreti geri ödenmiyor. Aynı zamanda bu süreçte vize reddi için itiraz edebilme şansınız bulunuyor. Her türlü vize işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken nokta bu süreçte evrakların eksiksiz olması ve randevu tarihinde hazır bir şekilde bulunmanızdır.

İngiltere Kısa Süreli Vizesi Şartları 

 • Umumi pasaport sahipleri seyahat amaçlarına göre vize başvurusunda bulunmalıdırlar. 
 • Kişiler İngiltere temsilcilikleri ya da İngiltere temsilciliklerinin anlaşmalı olduğu acentelerden randevu alarak işlemlerini başlatmalıdırlar. 
 • Kişiler seyahat amaçlarına ve seyahat sürelerine uygun evrakları temin etmelidirler. 
 • Kişiler başvuru evraklarında yıpranma ve eskime olmadığından emin olmalıdırlar. 
 • 18 yaşından küçük başvuru sahiplerinin başvuru evraklarına muvafakatname eklenmelidir. 
 • Kişilerin 10 yıldan eski olmayan, seyahat bitiminden itibaren minimum 6 ay geçerliliğe sahip ve en az 2 sayfası boş bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.  
 • Tüm başvuru evrakları son 3 ay içerisinde alınmış olmalıdır. 
 • Tüm başvuru evraklarının hem fotokopileri hem de orijinalleri ibraz edilmelidir. 

İngiltere Kısa Süreli Vizesi için Gerekli Evraklar 

  • Pasaport: Başvuru sahibinin 10 yıldan eski olmayan, seyahat bitiminden itibaren minimum 6 ay geçerliliğe sahip ve en az 2 sayfası boş pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.  
  • Pasaport Fotokopisi: Pasaport bilgilerinin olduğu sayfanın işlem görmüş sayfaların fotokopileri ibraz edilmelidir. 
  • Başvuru Formu: Doğru ve eksiksiz doldurulup ibraz edilmelidir. 
  • Vize Talep Dilekçesi 
  • Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş 2 adet 35mm x 45 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.  
  • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını ve kişilerin mali durumu kanıtlayan belgeler ibraz edilmelidir. 
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir.   
  • Vize başvuru ücretinin ödenmesi ve ödendiğine dair dekontun ibraz edilmesi gereklidir.   
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi ibraz edilmelidir. 
  • Seyahat Sağlık Sigortası
  • Türkiye’de ikamet eden yabancıların oturum izinlerini ibraz etmeleri gerekmektedir.   
  • Konaklama bilgileri ibraz edilmelidir. 
  • Uçak rezervasyon bilgileri ibraz edilmelidir. 

 • Emekli Başvuru Sahipleri: 

- Emekli Kartı ibraz edilmelidir. 

- Emekli maaşını ispatlayan belge ibraz edilmelidir. 

 • Çiftçi Başvuru Sahipleri: 

- Ziraat odasından alınan çiftçilik faaliyetini ispatlayacak belge ibraz edilmelidir. 

 • Üniversite Öğrencisi Başvuru Sahipleri: 

- Öğrenci belgesi ibraz edilmelidir. 

 • Çalışanların İbraz Etmesi İstenen Belgeler 
 1. Son 3 aya ait geliri durumunu kanıtlayan belge 
 2. Vergi levhası fotokopisi 
 3. Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi 
 4. Maaş bordrosu (son 3 aya ait ıslak imzalı ve kaşeli olması gereklidir) 
 5. Banka hesap cüzdanı ekstresi (son 3 aya ait) 
 6. İşveren tarafından yazılacak dilekçe  
 7. SGK hizmet dökümü belgesi 
 8. SGK işe giriş belgesi 
 • Çalışanların İbraz Etmesi İstenen Belgeler 
 1. Şirketin Ticaret Odası’na tescilli kaydı 
 2. Faaliyet belgesi 
 3. İmza sirküleri fotokopisi 
 4. Banka imza sirküleri (15 günden eski olmayan ıslak imzalı ve kaşeli olması gereklidir) 
 5. Vergi levhası fotokopisi 
 6. İşverenin gerekli harç veya vergiyi ödediğini gösteren belge 
 • Ziyaret Amaçlı Girişlerde İbraz Edilmesi İstenen Belgeler 
 1. Vukuatlı aile nüfus kayıt örneği  
 2. Ziyaret edilecek kişiden alınacak noter onaylı davet mektubu  
 3. Davet sahibinin kimlik fotokopisi 

İngiltere Kısa Süreli Vizesi Ücreti 

Kişilerin İngiltere kısa süreli vize ücretleri başvuru türlerine ve yaş aralıklarına göre değişkenlik göstermektedir. Yine başvuru sahiplerinin vize harcı konusunda dikkat etmeleri gereken unsur seyahat süreleridir. 

6 aylık: £95 

2 yıllık: £361 

5 yıllık: £655 

10 yıllık: £822 

Tier 1: £1021 

Tier 2: £610 

Tier 4: £348 

Tier 5: £244 

Kişilerin başvurularının ret ile sonuçlanması durumunda temsilcilikten para iadesi almaları söz konusu değildir. Ayrıca, unutulmamalıdır ki temsilcilikler belirli periyotlarla vize harcı için ödenecek ücretleri değiştirmektedirler. Güncel ücretler, değişikler hakkında bilgi almak ve vize reddi ile karşılaşmamak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Vize reddi gelecekte yapılacak başvurular da önemli problemlere neden olabilmektedir bu sebeple vize işlemleri konusunda uzman kişilerden yardım almak önem arz etmektedir. 

İngiltere Vize Merkezi

İngiltere vize işlemleri konusunda son derece geniş bir evrak listesi bulunmaktadır. Vize evraklarınızın eksiksiz olarak hazırlanması sürecinde belgelerin güncel olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Belgeler eksik olursa ve güncel olmaz ise vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Kurumlar yoğunluk derecesine göre eksik olan belgelerde sizlerden bunları tamamlamanızı da isteyebilirler. Ancak bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli konu belgelerinizin tam olarak hazırlanması ve seyahatten en az 20 gün önce İngiltere büyükelçiliği ya da konsolosluklarına vermek olmalıdır. Vize işlemlerinde ilk olarak pasaportunuzu çıkarttırmanız ya da yenilemeniz gerekmektedir. Bu süreçte vize evraklarınızın eksiksiz olarak tamamlanması için İngiltere vize merkezi hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Sizlere vize işlemleri konusunda son derece detaylı olarak bilgi verebiliyor ve bu süreci kolaylıkla aşmanıza yardımcı olabiliyorlar.  

Vize evraklarınız içerisinde yer alan İngiltere Vize başvuru formu, davetiye, dilekçe gibi evraklar için de mutlaka titiz davranmanız büyük bir önem taşıyor. Bu süreçte evraklarınızın tam olması için güncel evrak listesini vize merkezinden alabilirsiniz. Turizm, aile birleşim, çalışma, eğitim, transit gibi alanlarda vize almanızda sizlere profesyoneller en iyi şekilde hizmet vermektedir. Beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacak şekilde vize işlemlerinden yararlanabilir ve bu süreci kolay bir şekilde aşma imkanı bulabilirsiniz. Aile birleşimi nedeniyle vize işlemlerine başvuracak olan kişilerin dikkat etmesi gereken konu ise her iki tarafın da vize evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlaması gerekliliğidir. Vize merkezi ile işlemlerinizin tam zamanında yapılmasını sağlamanız mümkün olmaktadır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp