×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi Hakkında 

İngiltere öğrenci vizesi almak isteyen kişiler mutlaka İngiltere Konsolosluğu’nun zorunlu kıldığı belgeleri hazırlamalılardır. Öğrenci belgesi ve seyahat konusunda kişinin masraflarını karşılayacak olan sponsorların, gelir evraklarını hazırlanması zorunluluk bildirir. İngiltere Konsolosluğu başvuru sahiplerine başta 6 aylık olmak üzere 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık vize başvuru kategorileri sunmaktadır.

Türkiye'de İngiltere öğrenci vizesi almayı talep eden vatandaşlar İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya, Bodrum, Gaziantep’te müracaat edebilmektedir. İllerde bulunan İngiltere konsoloslukları hafta içi her gün (resmi tatiller hariç) 09:00 - 16:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Kişinin pasaport sonucunun çıktığından emin olarak başvuru merkezine gitmesi gerekmektedir. Pasaportta mutlaka 2 adet boş sayfa olması gerekir. İngiltere Konsolosluğu’na veya büyükelçiliğine başvuruda bulunarak, parmak izleri alınır. Parmak izi aldıktan sonra İngiltere öğrenci vizesi almak isteyenlerin;

kişinin mutlaka yanında olması gereken evraklardır. Bunun dışında kişinin bankasında son 3 ayın hesap dökümleri, konaklanacak yerin adresi ve iletişim bilgileri İngiltere’ye gidiş ve İngiltere’den dönüş uçak biletlerinin fotokopisi, noter huzurunda muvafakat name belgesi olmak zorundadır.

Tüm evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edilirse, vize sonucu 15 gün içerisinde onaylanır. Fakat teslim edilen evraklardan herhangi bir eksiklik söz konusu olursa, İngiltere Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunur. Tekrar en baştan işlemler başlatılır. Bu durumda harç paraları tekrar iade edilmez.

İngiltere Öğrenci Vizesi Nedir?

Eğitim amacıyla İngiltere’ye gitmesi gerekenler İngiltere öğrenci vizesi almalılar. Peki, İngiltere öğrenci vizesi nedir? Ülkeye dil eğitimi, doktora, lisans ya da yüksek lisans gibi amaçlar için gitmek isteyenlerin alması gereken vize türüdür. Başvuru gerçekleştirilecek vize çeşidi kendi içinde bölümlere ayrılmıştır. Bunlar eğitimin süresine ve niteliğine göre farklılık göstermektedir. Öğrenci ziyaretçi vizesi, kişiye en çok altı aya kadar ülkede ikamet izni verir. Bu süreç dahilinde başvuru sahibi ilgili ülkede spor kursları veya dil kursu gibi eğitimlere dahil olabilir. Bordo pasaport sahipleri İngiltere vize başvurusu için gereken prosedürleri yerine getirmek zorundalar. Vize başvurusu gerçekleştirmek için en önemli koşul ise talep edilen evrakları tamamlamaktır. Bu evraklarda herhangi bir eksiklik veya tutarsızlık olması ise vizenin reddedilmesi yol açabileceği gibi aynı zamanda sürecin uzamasına da neden olabilir. Bundan dolayı vize başvuru evrakları eksiksiz şekilde temin edilmeli ve konsolosluğa teslim edilmelidir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi almak isteyenlerin merak ettiği hususlarda biri de İngiltere öğrenci vizesi nasıl alınır sorusunun cevabıdır. Eğitim görme maksadı ile İngiltere ülkesine seyahat gerçekleştirmek isteyen bireyler vize başvurularını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine ve vize hizmet merkezlerine iletmeliler. Başvuru yapacak olan birey, konsolosluğun talep ettiği şahsi evrakları seyahatine uygun biçimde temin etmelidir. Şahsi belgelerin temin edilmesinin sonrasında birey vize işlemleri için gereken prosedürleri yerine getirir. Online İngiltere vize başvuru formunun ise doğru bir şekilde doldurulması esastır. Bunlara ek olarak; vize başvuru ücreti de ödenmeli ve başvuru evrakları arasında dekont da eklenmelidir. Kişinin biyometrik verilerinin kaydedilmesi de gerekmektedir. Mülakat işlemlerinin tamamlanması adına vize başvuru merkezine gidilmesi lazımdır. Gerçekleştirilecek olan vize başvurusu için tüm evrakların temin edildiğinden emin olunmalıdır. Başvuru yapacak olanlar vize harcını mutlaka ödemelidir. Vize ücretleri ödenmeyen ilgili başvurular işleme alınmaz. Vize ücretleri ise tercih edilen vizenin türüne ve seyahat süresine göre farklılık göstermektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Nereden Alınır?

İngiltere vize başvurusu yapacak olanlar İngiltere öğrenci vizesi nereden alınır sorusunun cevabını da öğrenmek istiyorlar. Bu vize başvuruları konsolosluk tarafından değerlendirilmektedir. İngiltere öğrenci vizesinin sonuçlanma süresi ise vize türüne göre farklılaşmaktadır. On bir aya dek yapılan vize başvuruları ortalama olarak üç hafta içinde sonuçlanır. Uzun süreli öğrenci vize başvurularında ise durum biraz daha farklıdır. Bu vizelerin sonuçlanması ise genel olarak üç ayı bulmaktadır. Vize başvuruları için başvuru yapacak olan bireylerin konsolosluğun resmi tatil zamanları, milli bayramlar ve fuar zamanları gibi detayları da hesaba katmaları önem arz eder. Uzun dönem olarak İngiltere ülkesinde eğitim görecek öğrencilerin alması gereken vize çeşidi ise Tier 4 vizesidir. Vize başvurusu kabul gören bireyler ülkede en az altı ay ve daha uzun süreyle eğitim alabilirler. Sertifika, yüksek lisans, lisans ve doktora gibi eğitimler için uzun süreli vizeye başvuru yapmak gerekmektedir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp