×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Oturum Kartı

İngiltere oturum kartı, İngiltere vize başvurusu yapan kişinin, kişisel bilgilerinin ve vize bilgilerinin yer aldığı oldukça önemli bir karttır. Özellikle İngiltere'ye yolculuk yapmak isteyen kişilere verilecek olan biyometrik ikamet izni olarak da adlandırılan bu kart, İngiltere'ye giriş yapılacak gün de dahil olmak üzere 10 gün içerisinde mutlaka alınmalıdır. İngiltere dışından başvuru yapacak olan kişiler ise İngiltere'ye giriş yaptıktan sonra en yakın postaneye başvurarak talepte bulunabilmektedirler.

İngiltere oturum kartı adeta kimlik değeri taşımaktadır. Oturum kartı alabilmek için kişilerden İngiltere konsolosluğu parmak izi ve biyometrik fotoğraf talep etmektedir. Oturum kartında ayrıca göçmenlik ve konaklama durumu bilgileri yer alır. İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişilere, başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda İngiltere oturum kartı posta yoluyla gönderilmektedir. Yani başvuru yapan kişilerin postaneye gitmesi gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bunun dışında kişinin İngiltere oturum izni kartı kaybolmuş veya çalınmış ise bu durumda 1 yıllığına vizeden muaf tutularak UK dışına çıkabilme hakkına sahiptir. İlk girişten hemen sonra bu kartı göstermek mecburi olarak sayılacaktır. Eğer kişi 10 gün içerisinde kart teslim almazsa, zamanında İngiltere oturum kartı alınmadığından dolayı kişiye 1,000 Pound para cezası uygulanılmaktadır. Kişi mümkün olduğu kadar İngiltere oturum kartını kaybetmemeye özen göstermeli ve dikkat etmelidir. Aksi taktirde İngiltere oturum kartında bulunan kişisel kimlik bilgileri başka şahıslar tarafından çalınabilmektedir. Hem teslim alınmamasından dolayı ceza ödememek adına hem de kişisel bilgilerin çalınmaması için dikkatli olunmalıdır.

İngiltere Oturum Kartı Hakkında Bilgi

Köklü bir tarihe sahip olan İngiltere doğası, tarihi mekânları, sanatsal faaliyetleri ve gelişen ekonomisiyle en çok merak edilen ülkeler içerisinde yer alır. Başkenti Londra dünyanın en bilinen şehirlerinden biridir. Resmi dili İngilizce olan ülke para birimi olarak sterlin kullanır. İngiltere'de birçok ülke gibi dışarıdan gelen vatandaşlardan vize istiyor. Bu nedenle Türkiye'den İngiltere'ye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 6 aydan fazla uzun bir süre İngiltere’den kalabilmesi için oturum izni alması gerekir. Oturum izni alabilmenin kriterleri arasında iş ya da partner, nişanlılık, çocuk, ebeveyn ve uzun süre yanında kalınabilecek bir akrabanın olması gerekir. Şahıslar tarafından yapılan başvurular genellikle 2-3 ay içerisinde sonuçlanır.

İngiltere Çalışma İzni ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

İngiltere Oturum Kartı Nedir?

İngiltere oturum kartı, İngiltere’de yasal olarak yasal oturum hakkı kazanan kişilere İngiltere’ye gittikleri zaman verilen bir belgedir.

İngiltere oturum kartı Biometric Resiece Permit olarak da bilinmektedir. Bu kartta başvuru sahibinin kişisel bilgileri, çalışma hakkının olup olmadığı, biyometrik fotoğraf ve vize bilgileri gibi bilgiler yer almaktadır.

İngiltere oturum kartı kişinin İngiltere’de yasal olarak oturma hakkını kanıtlayan karttır. 6 aydan uzun süre ile İngiltere’ye giden kişilere verilen yasal ikamet iznidir. İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra 10 gün içerisinde alınması gerekmektedir. Bu karta İngiltere içerisinde başvuru yapan kişilere posta yolu ile ulaştırılır. İngiltere dışında başvuru yapan kişiler ise kartı İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra posta ile alabilir.

İngiltere oturum kartı alabilmek için İngiltere’de geçerli uzun süreli bir vize almanız gerekmektedir. İngiltere oturum kartı alabilmek için İngiltere resmi dili olan İngilizceyi iyi şekilde bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca İngiltere toplum yaşamına ve kamu düzenine uyum sağlayabileceğinizi kanıtlamalısınız. İngiltere yasal oturum izni alınması için İngiltere oturum izninin alınması zorunludur. Detaylı bilgi için İngiltere’nin Türkiye’de bulunan temsilcilikleri ile iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Oturum Kartı İşlemleri

İngiltere’de yasal olarak oturum hakkı elde etmek için İngiltere oturum kartı alınması gerekmektedir. İngiltere oturum kartı alacak olan kişiler oturum karşı işlemlerini merak etmektedir. Bu yazıda İngiltere oturum kartı alacak olan kişiler için İngiltere oturum kartı işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

İngiltere oturum kartı yasal olarak İngiltere’de ikamet etmenizi gösteren belgedir. Diğer ismi Biometic Resiece Permit olarak biline bu kartın Türkçesi Biyometrik İkamet İzni’dir. Bu kart olmadan İngiltere’de bulunulmamaktadır.

İngiltere oturum kartı alabilmek için öncelikle İngiltere’de geçerli olan bir uzun süreli vize almaları gerekmektedir. Uzun süreli İngiltere vizesi almadan İngiltere oturum kartı alamazsınız. İngiltere uzun süreli vizesi alacak olan kişiler İngiltere temsilciliklerine başvurarak uzun süreli vizesini alabilir. İngiltere uzun süreli vizesini alan kişiler İngiltere oturum kartı almaya hak kazanır.

İngiltere uzun süreli vize alan kişiler oturum kartı başvurusunu Türkiye’de bulunan İngiltere temsilciliklerine ya da İngiltere’ye girdikten sonra İngiltere Göç Ofisi’ne yapılabilir. İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra İngiltere oturum kartı 10 gün içerisinde yapılabilir.

İngiltere Dil Okulu Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

İngiltere Oturum Kartı Nasıl Alınır?

İngiltere’de yasal olarak ikamet etmek isteyen kişiler İngiltere’de oturabilmek için İngiltere oturum kartı almalıdır. İngiltere oturum kartı alacak olan kişiler İngiltere oturum kartının nasıl alınacağını merak etmektedir. Bu yazıda İngiltere oturum kartı alacak olan kişiler için “İngiltere oturum kartı nasıl alınır?” sorusunun cevabı verilmiştir. İngiltere oturum kartının nasıl alınacağı aşağıda anlatılmıştır.

İngiltere oturum kartı alacak olan kişiler, İngiltere oturum kartı alabilmek için İngiltere’de uzun süreli vize alması gerekmektedir. İngiltere oturum kartı alabilmek için yasal olarak İngiltere’de bulunulması gerekmektedir. İngiltere uzun süreli vizesi alacak olan kişilerin geçerli bir sebebi olmalıdır. Bu sebepler aile birleşimi, çalışma, eğitim gibi nedenler olabilir.

İngiltere uzun süreli vize başvurusu için İngiltere’nin Türkiye’de bulunan temsilciliklerine başvuru yapılmalıdır. Başvuru yapacak olan kişiler randevu alarak gerekli olan vize evraklarını yetkililere teslim etmelidir.

İngiltere vizesi alan kişiler, İngiltere’ye girdikten sonraki 10 gün içerisinde oturum izni kartı başvurusu yapmalıdır. Oturum izni kartı alan kişilerin kartları başvuru sahibinin adresine gönderilmektedir. Başvurular ayrıca Türkiye’de yapılabilir. Türkiye’de yapılan oturum izni kartları İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra postaneden alınabilir.

İngiltere Oturum Kartı Kaç Günde Çıkar?

İngiltere’de yasal olarak ikamet etmek isteyen kişilerin İngiltere oturum kartı alması gerekmektedir. İngiltere oturum kartı alacak olan kişiler oturum kartının kaç gün içerisinde çıkacağını merak etmektedir. Bu yazıda İngiltere oturum kartı alacak olan kişiler için “İngiltere oturum kartı kaç günde çıkar?” sorusunun cevabı verilmiştir.

İngiltere’de yasal olarak oturmak isteyen kişiler öncelikle uzun süreli İngiltere vizesi almalıdır. İngiltere uzun süreli vize başvuruları ortalama olarak 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. İngiltere uzun süreli vize alan kişiler İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra oturum kartı başvurusunda bulunmalıdır. İngiltere oturum kartı başvurusu ortalama olarak 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yukarıda İngiltere oturum kartı kaç günde çıkar? sorusunun cevabı verilmiştir. Cevabı toparlayacak olursa İngiltere vizesi alındıktan ve İngiltere’ye giriş yapıldıktan sonraki 1 hafta içerisinde oturum kartı çıkmaktadır. İngiltere oturum kartı alacak olan kişiler İngiltere’ye girdikten sonraki 10 gün içerisinde başvurusunu yapmalıdır.

İngiltere oturum kartı başvurusu ortalama olarak 1 hafta içerisinde sonuçlansa da bazı durumlarda bu süre daha da uzun sürebilmektedir.

İngiltere Schengen Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

İngiltere Oturum Kartı Başvurusu

İngiltere’de yasal olarak ikamet etmek isteyen kişilerin iznini gösteren belge İngiltere oturum kartıdır. İngiltere oturum kartı alacak olan kişiler İngiltere oturum kartı başvurusunun nasıl yapılacağını merak etmektedir. Bu yazıda İngiltere oturum kartı alacak olan kişiler için İngiltere oturum kartı başvurusu hakkında bilgi verilmiştir. İngiltere oturum kartı başvurusu aşağıdaki gibi yapılabilir.

  • İngiltere oturum kartı almak isteyen kişiler öncelikle uzun süreli İngiltere vizesi almalıdır.
  • Uzun süreli İngiltere vizesi alacak olan kişiler vize başvurularını Türkiye’de bulunan İngiltere temsilciliklerine yapabilir.
  • Başvuru için İngiltere temsilciliklerinden randevu alınmalı ve randevu tarihinde gerekli olan evraklar ile başvuru yapılmalıdır.
  • İngiltere uzun süreli oturum izni başvurusu onaylanan kişiler İngiltere oturum izni başvurusunu yapabilir.
  • İngiltere oturum izni alacak olan kişiler İngiltere temsilciliğine ya da İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra İngiltere Göç Ofisi’ne başvurusu yapabilir.
  • İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra oturum kartı başvurusu yapacak olan kişiler başvurularını 10 gün içerisinde yapabilir. Oturum kartı başvuru sahibine posta yolu ile iletilir.
  • Türkiye’de başvuru yapacak olan kişiler ise başvurularını İngiltere temsilciliklerine yapabilir. İngiltere oturum kartı başvuruları İngiltere’ye girildikten sonra postaneden alınabilir.

İngiltere Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İngiltere vatandaşı olmak için bazı evrakları tamamlamak ve bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Eğer bu şartları taşımıyorsanız vatandaş olmak imkânsız olabilir. Günümüzde birçok insan farklı ülkelerin vatandaşı olmak için başvurular yapıyor. En sık başvuru yapılan ülkelerden birisi ise İngiltere. İngiliz vatandaşı olmak bazı durumlarda şartsız olarak gerçekleşebiliyor. Bunlar genel olarak kan bağı ile alakalı durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşık olarak 40 yıl önce İngiliz vatandaşı olmak için ülke sınırları içinde doğmak yeterliydi. Bu ise birçok anne adayının doğum için İngiltere’yi tercih etmesine ve doğum için göçlerin, ziyaretlerin artmasına neden oldu. Bu duruma karşı önlem almak isteyen İngiltere doğum ile verilen vatandaşlığa kısıtlama getirmiştir. Eğer doğum yeriniz İngiltere ise anne veya babanızdan en az birisinin İngiltere vatandaşı olma şartı aranıyor. Bu durum doğuştan kazanılan İngiliz vatandaşlığı için geçerlidir. Eğer bu şart sağlanmıyorsa sonradan kazanılan vatandaşlık için başvuru yapılabilir.

İngiltere Vatandaşlık Almak İçin Gerekli Belgeler ve Şartlar

Eğer İngiliz vatandaşı olmak istiyorsanız öncelikle bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartlardan ilki ülke sınırları içinde bulunma ve yaşama şartıdır. 5 sene boyunca İngiltere sınırları içerisinde yaşadığınız taktirde başvuru yapmanıza imkân tanınmaktadır. 450 gün boyunca ülke sınırlarını terk etmemek de şartlardan birisidir. Diğer bir şart ise 18 yaşını tamamlamış olmak. 18 yaşından büyük olan herkes başvuru yapabilmektedir. Başvurunun bizzat konsolosluğa yapılması önem taşıyor. Bir diğer konu ise adli sicil kaydı. Sabıka kaydı olmaması başvuru yaparken en çok dikkat edilen noktalardan birisidir. Sabıka kaydınızın olmadığına dair belgeyi, evrak dosyanıza dahil etmeniz vatandaşlığın kabulü için önemli bir hamle olacaktır. Bir diğer şart ise dil bilgisidir. Başvuru yaptığınız esnada İngilizce, İskoç’ça veya Galler’ce dillerinden en az birisini çok iyi derecede bildiğinizi ispat etmeniz gerekiyor. Bunun için gerekli dil belgelerinin konsolosluğa sunulması önem taşıyor. Ayrıca ömrünüzün geri kalanını İngiltere’de geçirmenizi de planlamanız istenmektedir. İngiltere vatandaşlığına geçtikten sonra başka Avrupa ülkelerine göç etmeniz başlangıç için kısıtlanabilmektedir. Bunlara ek olarak belirli bir başvuru ücreti de bulunuyor. Başvuru ücreti ödenip gerekli evraklar tamamlandığında kısa süre içinde vatandaşlık başvurusu sonuçlanıyor.

İngiltere Oturum Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İngiltere oturum vizesi için sorunsuz bir süreç geçirmek isteyenlerin Büyükelçilik ya da Konsolosluk tarafından istenilen evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir. İlgili birimler tarafından belirtilen belgeler şu şekildedir:

l Geçerli pasaport

l 2 adet biyometrik fotoğraf

l Adli sicil kaydı

l Daha önce yapılan göçmenlik başvuruları ile ilgili detaylar

l Varsa eğer sigorta numarası

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

l İngilizce olmayan belgelerin onaylı bir şekilde çevrilmesi

l Şahısların ya da eşlerin gelirini gösteren banka dekontları

l Son 6 aylık maaş bordrosu

l Antentli ya da işveren tarafından yazılmış resmi yazı

Yukarıda belirtilen belgeler incelenmek üzere yetkili makamlara teslim edilir. Yapılan incelemeler sonucunda eş veya işverenle ilgili ek evraklar da istenebilir.

İngiltere Oturum Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere oturum izni sonuçlanma süresi 60 gün kadar sürüyor. Hızlı oturum izni başvurusu yapmak isteyenler ise bazı türleri takip ederek 15 gün içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayabilirler. İngiltere'de oturum vizesi almak isteyenlerin İngilizce bilgilerini kanıtlamaları gerekecektir.

İngiltere Ankara Antlaşması

1963 yılında Almanya, Fransa, Türkiye ve Benelüks ülkeleri arasında imzalanan Ankara antlaşması çerçevesinde Ankara vizesi alınarak İngiltere’de yerleşik yaşama hakkı elde edilir. Günümüzde Ankara antlaşması sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına aktif bir şekilde uygulanıyor. Çünkü diğer ülkeler Avrupa Birliği ülkeleri konumuna geldiği için geride sadece Türkiye kalıyor. Ankara antlaşması ile alınan vizeye ise ECAA vizesi denir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp