×

Archives

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İNGİLTERE VATANDAŞLIĞI

İngiltere Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İngiltere vatandaşı olmak için bazı evrakları tamamlamak ve bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Eğer bu şartları taşımıyorsanız vatandaş olmak imkânsız olabilir. Günümüzde birçok insan farklı ülkelerin vatandaşı olmak için başvurular yapıyor. En sık başvuru yapılan ülkelerden birisi ise İngiltere. İngiliz vatandaşı olmak bazı durumlarda şartsız olarak gerçekleşebiliyor. Bunlar genel olarak kan bağı ile alakalı durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşık olarak 40 yıl önce İngiliz vatandaşı olmak için ülke sınırları içinde doğmak yeterliydi. Bu ise birçok anne adayının doğum için İngiltere’yi tercih etmesine ve doğum için göçlerin, ziyaretlerin artmasına neden oldu. Bu duruma karşı önlem almak isteyen İngiltere doğum ile verilen vatandaşlığa kısıtlama getirmiştir. Eğer doğum yeriniz İngiltere ise anne veya babanızdan en az birisinin İngiltere vatandaşı olma şartı aranıyor. Bu durum doğuştan kazanılan İngiliz vatandaşlığı için geçerlidir. Eğer bu şart sağlanmıyorsa sonradan kazanılan vatandaşlık için başvuru yapılabilir.

Vatandaşlık Almak İçin Gerekli Belgeler ve Şartlar

Eğer İngiliz vatandaşı olmak istiyorsanız öncelikle bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartlardan ilki ülke sınırları içinde bulunma ve yaşama şartıdır. 5 sene boyunca İngiltere sınırları içerisinde yaşadığınız taktirde başvuru yapmanıza imkân tanınmaktadır. 450 gün boyunca ülke sınırlarını terk etmemek de şartlardan birisidir. Diğer bir şart ise 18 yaşını tamamlamış olmak. 18 yaşından büyük olan herkes başvuru yapabilmektedir. Başvurunun bizzat konsolosluğa yapılması önem taşıyor. Bir diğer konu ise adli sicil kaydı. Sabıka kaydı olmaması başvuru yaparken en çok dikkat edilen noktalardan birisidir. Sabıka kaydınızın olmadığına dair belgeyi, evrak dosyanıza dahil etmeniz vatandaşlığın kabulü için önemli bir hamle olacaktır. Bir diğer şart ise dil bilgisidir. Başvuru yaptığınız esnada İngilizce, İskoç’ça veya Galler’ce dillerinden en az birisini çok iyi derecede bildiğinizi ispat etmeniz gerekiyor. Bunun için gerekli dil belgelerinin konsolosluğa sunulması önem taşıyor. Ayrıca ömrünüzün geri kalanını İngiltere’de geçirmenizi de planlamanız istenmektedir. İngiltere vatandaşlığına geçtikten sonra başka Avrupa ülkelerine göç etmeniz başlangıç için kısıtlanabilmektedir. Bunlara ek olarak belirli bir başvuru ücreti de bulunuyor. Başvuru ücreti ödenip gerekli evraklar tamamlandığında kısa süre içinde vatandaşlık başvurusu sonuçlanıyor.

İNGİLTERE OTURUM KARTI

Köklü bir tarihe sahip olan İngiltere doğası, tarihi mekânları, sanatsal faaliyetleri ve gelişen ekonomisiyle en çok merak edilen ülkeler içerisinde yer alır. Başkenti Londra dünyanın en bilinen şehirlerinden biridir. Resmi dili İngilizce olan ülke para birimi olarak sterlin kullanır. İngiltere'de birçok ülke gibi dışarıdan gelen vatandaşlardan vize istiyor. Bu nedenle Türkiye'den İngiltere'ye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 6 aydan fazla uzun bir süre İngiltere’den kalabilmesi için oturum izni alması gerekir. Oturum izni alabilmenin kriterleri arasında iş ya da partner, nişanlılık, çocuk, ebeveyn ve uzun süre yanında kalınabilecek bir akrabanın olması gerekir. Şahıslar tarafından yapılan başvurular genellikle 2-3 ay içerisinde sonuçlanır.

İngiltere Oturum Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İngiltere oturum vizesi için sorunsuz bir süreç geçirmek isteyenlerin Büyükelçilik ya da Konsolosluk tarafından istenilen evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir. İlgili birimler tarafından belirtilen belgeler şu şekildedir:

l Geçerli pasaport

l 2 adet biyometrik fotoğraf

l Adli sicil kaydı

l Daha önce yapılan göçmenlik başvuruları ile ilgili detaylar

l Varsa eğer sigorta numarası

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

l İngilizce olmayan belgelerin onaylı bir şekilde çevrilmesi

l Şahısların ya da eşlerin gelirini gösteren banka dekontları

l Son 6 aylık maaş bordrosu

l Antentli ya da işveren tarafından yazılmış resmi yazı

Yukarıda belirtilen belgeler incelenmek üzere yetkili makamlara teslim edilir. Yapılan incelemeler sonucunda eş veya işverenle ilgili ek evraklar da istenebilir.

İngiltere Oturum Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere oturum izni sonuçlanma süresi 60 gün kadar sürüyor. Hızlı oturum izni başvurusu yapmak isteyenler ise bazı türleri takip ederek 15 gün içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayabilirler. İngiltere'de oturum vizesi almak isteyenlerin İngilizce bilgilerini kanıtlamaları gerekecektir.

Ankara Antlaşması

1963 yılında Almanya, Fransa, Türkiye ve Benelüks ülkeleri arasında imzalanan Ankara antlaşması çerçevesinde Ankara vizesi alınarak İngiltere’de yerleşik yaşama hakkı elde edilir. Günümüzde Ankara antlaşması sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına aktif bir şekilde uygulanıyor. Çünkü diğer ülkeler Avrupa Birliği ülkeleri konumuna geldiği için geride sadece Türkiye kalıyor. Ankara antlaşması ile alınan vizeye ise ECAA vizesi denir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp