Kanada Çalışma İzni

Kanada Çalışma İzni Vizesi

Bir Kanada çalışma vizesiyle Kanada’ya giderek Kanada istihdam piyasası dâhil olabilmek için Kanada’ya çalışma üzere gidecek yabancı uyruklu kişinin yaptığı mesleğe son derece ihtiyaç duyuluyor olmakta ve Kanada içerisinde oluşmuş olan eleman açığı doldurulamaması gerekmekte. Bu eleman açığını yabancı işçinin Kanada’ya giderek orada istihdam edilmeleri ile kapatılması Kanada ekonomisine çeşitli yarar sağlayacağına ait bir izlenim yaratılmış olması gerekmekte. Bu kategori de başvuru yapabilecek kişinin genellikle yüksek eğitim sahipleri ve revaçta olan meslek grubundan olması tercih edilmekte. Üniversitede araştırmak görevlisi olarak görev yapan, tarım, gıda, petrol gibi endüstrisinde çalışan ve bilgisayar teknolojisi ile ilgili mesleke sahip olanlar örnek olarak verilebilirler. Bazı meslek grubundan Kanada çalışma vizesi alarak Kanada’da çalışmak başlayan kişi 2 yıl tam zamanlı olarak çalıştıkta sonra göçmen başvurusunda bulunabilmektedir. Yükseköğrenim gerektirmeyi meslek grubuna sahip olan kişi de Kanada çalışma vizesi alarak Kanada gidebilmektedir. Hasta ve çocuk bakıcı, inşaat işçisi, ağır sanayi makinaları operatörü, çiftçi gibi kişi için de başvuru seçeneği mevcuttur. Kanada’ya göçmen olarak ya da bir çalışma vizesi ile gidilerek orada yaşamanın ön koşulundan biri olan belli bir seviyede İngilizce ya da Fransızca konuşmak ve anlamak mecburiyeti tüm meslek grubundaki kişi için geçerlidir. Vasıflı işçi, Kanada ekonomisine sağlayabileceği katkıya göre değerlendirilerek, sürekli çalışmak izni alabilir, kalıcı olarak Kanada yerleşebilir ve Kanada’da çalışabilir. Express Giriş yöntemi kullanarak bazı program kapsamında Kanada çalışma vizesini alabilirsiniz.

Kanada Vize Reddi ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Kanada Çalışma İzni Nedir?

Kanada çalışma izni nedir sorusu bu ülkede çalışmak isteyen kişilerin bilmesi gereken sorulardan biridir. Kanada çalışma izni Kanada ülkesinde çalışmak isteyen kişilerin alması gereken bir izindir. Bu izni alabilmek için hem evrak hazırlamak hem de belirtilen prosedürlere uygun davranmanız gerekir. Kanada’ya giderek buradaki istihdam piyasasına dahil olmak isteyen kişilerin kısa süre içerisinde bir izin alması gerekir. Ancak bazen bu izni almak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Kanada çalışma izni almak isteyen kişilerin şu detaylara dikkat etmesi gerekir:

 • Çalışma izni için birtakım evraklara ihtiyacınız bulunuyor.
 • Belgelerin güncel ve yeni tarihli olması son derece önemlidir.
 • Belirtilen iznin süresi dolarsa yenilemeniz gerekir.
 • Çalışma izni için çalışacağınız şirketten sizlere bir davetiye gönderilmesi gerekir.
 • Başvurular sırasında mülakata alınabilirsiniz.

Kanada Çalışma izni almak isteyen kişilerin mutlaka belirtilen mülakatlarda işle ve meslek durumunuz ile ilgili olarak sorular sorulabilir. Bunun yanında çalışma izni için de birtakım harçları yatırmanız gerekir. Karmaşık bir süreç olduğunu düşünüyorsanız çalışma iznini alabilmek için danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz.

Kanada Çalışma İzni Nasıl Alınır ?

Kanada çalışma izni, Kanada’da üç aydan fazla kalışlarınız için Kanada'dan ulusal vize almanız gerekmektedir. Kanada'da çalışma izni, ücretli iş başvurusu yapan Kanada vatandaşı olmayan yabancıları kapsar. Kanada Çalışma izni almak için adımlar vardır. Öncelikle işe alacak şirket, ilgili kurumsal yere yabancı işçinin çalışmasına yönelik dosya sunar, eğer kabul edilirse kabul işleminden sonra kişinin işe giriş işlemleri yapılır. Kanada'da çalışma izni için ilk başvuru sahibi, işte çalışacak kişi değil, işveren yani çalıştıracak şirkettir.

Kanada Çalışma İzni Vizesi Nasıl Alınır?

Bir Kanada çalışma vize ile Kanada’ya giderek Kanada istihdam piyasası dâhil olabilmeniz için Kanadaya çalışmak üzere gidecek yabancı uyruklu kişinin yaptıkları mesleğe son derece ihtiyaç duyuluyor olması ile Kanada içerisinde oluşmuş olan eleman açığı doldurulamaması gerekmekte. Bu eleman açığı yabancı işçinin Kanada’ya giderek orada istihdam edilmesi ile kapatılmas  Kanada ekonomisi çeşitli yarar sağlayacağa dair bir izlenim yaratılmış olması gerekmekte.
Bu kategoride başvuru yapabilecek kişinin genellikle yüksek eğitim sahibleri ve revaçta olan meslek grupundan olması tercih edilmekte. Üniversitede araştırma görevlisi olarak görev yapan, tarım, gıda, petrol gibi endüstride çalışan ve bilgisayar teknolojisi ile ilgili mesleke sahip olanlar örnek olarak verilbilir. Bazı meslek grubundan Kanada çalışma vize alarak Kanada’da çalışmaya başlayan kişi 2 yıl tam zamanlı olarak çalıştıkdan sonra göçmenlik başvurusuna bulunabilmektedir.

Kanada Çalışma İzni Kaç Günde Belli Olur?

Kanada vize başvuruları uzun süredir kapalı olduğu için yapılan başvurunun sonuçlanma süreci uzun sürmekte. Kanada Konsolosluğu sitesinde 14 ile 30 iş gün içinde sonuçlandırabileceki belirtilmektedir. Bu kategoride başvuru yapabilecek kişinin genellikle yüksek eğitim sahibleri ve revaçta olan meslek grupundan olması tercih edilmekte. Üniversitede araştırma görevlisi olarak görev yapan, tarım, gıda, petrol gibi endüstride çalışan ve bilgisayar teknolojisi ile ilgili mesleke sahip olanlar örnek olarak verilbilir. Bazı meslek grubundan Kanada çalışma vize alarak Kanada’da çalışmaya başlayan kişi 2 yıl tam zamanlı olarak çalıştıkdan sonra göçmenlik başvurusuna bulunabilmektedir. Yükseköğrenim gerektirmeyen meslek grubuna sahip olan kişi de Kanada çalışma vizesi alarak Kanada’ya gidebilmekte. Hasta ve çocuk bakıcı, inşaat işçisi, ağır sanayi makinesi operatörü, çiftçi gibi kişi için de başvuru seçeneği mevcuttur.
Kanada’ya göçmen olarak ya da bir çalışma vizesi ile giderek orada yaşamın ön koşulundan biri olan belli bir seviyede İngilizce ya da Fransızca konuşma ve anlama mecburiyet tüm meslek grubundaki kişiler için geçerlidir.

Kanada Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kanada çalışma izni ne kadar sürede çıkar sorusu merak edilen detaylar arasında yer alıyor. Kanada’da çalışmak isteyen kişilerin mutlaka çalışma izni alması gerekir. Bu izni alabilmek için mutlaka belirli kriterleri yerine getirmeli ve sizlerden istenilen belgeleri hazırlamalısınız. Kanada çalışma izni süresi hakkında net bilgi vermek çok mümkün değildir. Çünkü birçok işlem ya da hatalı evrak çalışma izni sürecini olumsuz şekilde etkileyebilir. Çalışma izni sürecini etkileyen faktörler arasında şunlar bulunur:

 • Çalışma izni için evrakların geç hazırlanması
 • Çalışma izni belgelerinin eksik olması
 • Belgelerin çalışma iznine uygun olması
 • Randevuda memurları ikna edebilmek
 • Harçları uygun şekilde yatırmak

Gibi birçok detay Kanada çalışma izni üzerinde etkili olmaktadır. Ek evrak istenirse ya da vize reddi ile karşılaşırsanız bu süreçte hem ödenen harç bedellerini iade alamazsınız hem de yeniden belge hazırlayarak vize başvurusu yapmak zorunda kalırsınız. Kanada çalışma izni almak isteyenlerin tüm evraklarını kusursuz be doğru bir şekilde teslim etmesi büyük bir önem taşır. Vizenizi ortalama en fazla 6 ay içerisinde alabilirsiniz.

Kanada Çalışma İzni Kaç Aylık\Yıllık Verilir?

Kanada çalışma izni kaç aylık/ yıllık verilir sorusu merak edilen bir sorudur. Bu iznin süresi dolduğunda mutlaka kişilerin izinlerini yenilemeleri gerekmektedir. Refah seviyesi yüksek bir ülke olması Kanada’nın birçok kişi tarafından tercih edilmesini sağlar. Bu ülkede çalışma iznine sahip olduğunuzda kolaylıkla oturma iznini de almış sayılırsınız. Ancak bu izin için sizlerden beklenen şartları sağlamanız büyük bir önem taşır. Çalışma izni alacak olan kişilerin bilmesi gerekenler şunlardır:

 • Türkiye’ye geri dönmek istemiyorsanız göçmenlik programına başvurabilirsiniz.
 • Bu izin en fazla 48 aylık olarak yani 4 yıllık olarak verilir.
 • İzin süresi dolduktan sonra yenileme yapılmayacak ise ülkenize dönmeniz gerekir.
 • 4 yıl sonrasında eğer kalıcı oturma izni alamadıysanız ülkeyi terk etmelisiniz.

Bu detaylar son derece önemli olmakla birlikte çalışma izni olan kişilerin mutlaka uygulaması gerekenler arasında yer almaktadır. Bu izni alabilmek için birtakım belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeler arasında en önemlisi de davetiyedir. Çalışacağınız şirket tarafından sizlere bu davetiyenin gönderilmiş olması büyük bir önem taşımaktadır.

Kanada Çalışma İzni Başvuru

Bir Kanada çalışma vize ile Kanada’ya giderek Kanada istihdam piyasası dâhil olabilmeniz için Kanadaya çalışmak üzere gidecek yabancı uyruklu kişinin yaptıkları mesleğe son derece ihtiyaç duyuluyor olması ile Kanada içerisinde oluşmuş olan eleman açığı doldurulamaması gerekmekte. Bu eleman açığı yabancı işçinin Kanada’ya giderek orada istihdam edilmesi ile kapatılmas  Kanada ekonomisi çeşitli yarar sağlayacağa dair bir izlenim yaratılmış olması gerekmekte.
Bu kategoride başvuru yapabilecek kişinin genellikle yüksek eğitim sahibleri ve revaçta olan meslek grupundan olması tercih edilmekte. Üniversitede araştırma görevlisi olarak görev yapan, tarım, gıda, petrol gibi endüstride çalışan ve bilgisayar teknolojisi ile ilgili mesleke sahip olanlar örnek olarak verilbilir. Bazı meslek grubundan Kanada çalışma vize alarak Kanada’da çalışmaya başlayan kişi 2 yıl tam zamanlı olarak çalıştıkdan sonra göçmenlik başvurusuna bulunabilmektedir. Kanada’ya göçmen olarak ya da bir çalışma vizesi ile giderek orada yaşamın ön koşulundan biri olan belli bir seviyede İngilizce ya da Fransızca konuşma ve anlama mecburiyet tüm meslek grubundaki kişiler için geçerlidir.

Kanada Çalışma İzni Şartları

Yaşam şartları son derece iyi olan Kanada her sene birçok yerden kişiye kapılarını aralamaktadır. Bu ülkeye en çok da çalışma bakımından ilgi duyulmaktadır. Bu nedenle de Kanada çalışma izni şartları konusunda kişilerin önceden bilgi edinmesi son derece önemli bir noktadır. Çalışma şartları bakımından Kanada son derece ideal ülkelerden biridir. Ancak yine de çeşitli kriterleri yerine getirilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Bu şartlar şunlardır:

 • İzin süresi dolduğunda mutlaka ülkeyi terk edeceğinize dair görevliyi ikna etmeniz gerekir.
 • Herhangi bir suçtan ötürü hüküm giymemiş olmanız gerekir.
 • Çalışmaya engel olabilecek nitelikte bir sağlık sorununuz olmamalıdır.
 • Kanada ülkesinin güvenliğini tehdit edebilecek herhangi bir olaya karışmamış olmak gerekir.
 • Orada yaşadığınız sürece mutlaka kedinizi geçindirebilmelisiniz.

Bu şartları yerine getirebilen kişiler için çalışma izni almak kolay olabilir. Ancak yine de bir bekleme süreciniz olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çalışma iznini en kısa süre içerisinde almak isterseniz sizlere danışmanlık yapabilecek kişilerden hizmet almalısınız. Daha hızlı bir şekilde sizlere yardımcı olarak çalışma iznini almanıza yardımcı olacaklardır.

Kanada Çalışma Vizesi Alma Şartları Nedir?

Kanada çalışma izni vizesi başvurusu uzman danışmanlarla beraber gerçekleştirilmelidir. Yorucu ve zorlayıcı bürokratik süreçler bulunmaktadır.
Kanada çalışma izni vizesi başvurusu için davetiye olması gerekmektedir.
Davetiye almadan başvuru işlemi gerçekleştirilemez.
Yeterli maddi bütçeye sahip olunması gereklidir. Yabancı dil
İngilizce ya da Fransızca bilinirlik sınavının sonuçları gereklidir.
Gerekli sağlık raporu.
Gerekli olan evrak listesi eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır.
Kanada çalışma izni vizesi prosedürleri çok zor değildir. Ancak alanındaki danışmanlarla beraber başvuru yapılması vize alma şansınızı oldukça fazla arttırmaktadır.

Kanada Dil Okulu Çalışma İzni

Kanada dil okulu çalışma izni birçok kişinin başvuru yaptığı alanlar arasında yer almaktadır. Dil okullarında eğitim alan öğrencileri çalışma izni alabilmesi mümkün değildir. Bu izni alabilmek için uzun süreli olarak Kanada’da kalmanız gerekiyor. Bu ülkedeki dil eğitimi prosedürleri hakkında şunları söylemek mümkün olabilir:

 • Dil kursunda eğitim alan öğrencilerin çalışma izni hakkı bulunmamaktadır.
 • Bu ülkede 24 haftadan daha kısa sürede olan eğitim vizeleri geçici olarak verilir.
 • Vize türü en fazla 180 gün kalma izni verir.
 • Bu vizeleri uzatma hakkı bulunmaz.
 • Ülkeye giriş yapan öğrenciler bir işte çalışamazlar.

Bunların yanında eğer 24 haftalık programlar tercih eden öğrenciler Study Permit vizesini alırlar. Bu vize türü eğitim programı süresine artı 90 gün olarak verilir. Aynı zamanda uzatılabilir bir vize türleri arasında yer alır. Bu vize türünü alan dil okulu öğrencilerin de çalışma izni bulunmaz. Ancak üniversite, yüksek lisans, doktora, sertifika gibi eğitimler için gelen Study Permit öğrencilerinin haftalık olarak  20 saatlik çalışma izni hakları vardır.

Kanada Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar

Kanada Çalışma İzni başvurusu için hazırlamanız gereken evraklar
1- İngilizce ya da Fransızca olarak bir Çalışma İzni Başvuru Formu
2- Geçerli bir pasaportu
3- 35x45 mm biometrik fotoğraf
4- İşvereninizden alınmış bir davet mektupu.
 Bu belgede;
Çalışacağı Kanada şirketinin adı, şirketden iletişim kurulacak kişi, ofis adres ve telefon
Pozisyonunu tanıtan bir iş tanımı
Şirket için çalışacağı süre, muhtemel maaş ve taşınma ya da barınma tazminatı gibi yan hakkın niteliği bulunmalıdır.
5- Gerekli durumda Emek Piyasası Görüş, iş teklifi HRSDC onay şartıdan muaf değilse, bu onayın bir kopya (işvereniniz tarafından gönderilmesi)
6- İmzalanmış bir iş sözleşme
7- Size teklif edilen iş için gerekli vasıfı taşıdığınızı kanıtlayan öğrenim ya da mesleki belge
8- Önceki işvereninizden referans mektubu
Bazı meslek grubundan Kanada çalışma vize alarak Kanada’da çalışmaya başlayan kişi 2 yıl tam zamanlı olarak çalıştıkdan sonra göçmenlik başvurusuna bulunabilmektedir. Yükseköğrenim gerektirmeyen meslek grubuna sahip olan kişi de Kanada çalışma vizesi alarak Kanada’ya gidebilmekte. Hasta ve çocuk bakıcı, inşaat işçisi, ağır sanayi makinesi operatörü, çiftçi gibi kişi için de başvuru seçeneği mevcuttur.

Kanada Çalışma İzni Ücreti

2022 yılında Kanada çalışma vize başvurusu için 150 CAD ücre belirlenmiştir. Evrak hazırlama, dilekçe formu ve danışmanlık hizmeti ile birlikte Kanada çalışma vizesi ücret 1100 CAD olarak belirlenmişdir. Kanada çalışma vize ile Kanada’ya giderek Kanada istihdam piyasası dâhil olabilmeniz için Kanadaya çalışmak üzere gidecek yabancı uyruklu kişinin yaptıkları mesleğe son derece ihtiyaç duyuluyor olması ile Kanada içerisinde oluşmuş olan eleman açığı doldurulamaması gerekmekte. Bu eleman açığı yabancı işçinin Kanada’ya giderek orada istihdam edilmesi ile kapatılmas  Kanada ekonomisi çeşitli yarar sağlayacağa dair bir izlenim yaratılmış olması gerekmekte. Kanada vize başvuruları uzun süredir kapalı olduğu için yapılan başvurunun sonuçlanma süreci uzun sürmekte. Kanada Konsolosluğu sitesinde 14 ile 30 iş gün içinde sonuçlandırabileceki belirtilmektedir. Bu kategoride başvuru yapabilecek kişinin genellikle yüksek eğitim sahibleri ve revaçta olan meslek grupundan olması tercih edilmekte. Üniversitede araştırma görevlisi olarak görev yapan, tarım, gıda, petrol gibi endüstride çalışan ve bilgisayar teknolojisi ile ilgili mesleke sahip olanlar örnek olarak verilbilir.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp