×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Portekiz

Portekiz Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın MY Vize Merkezi’ni arayarak ücretsiz olarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan 2021 vize evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere ücretsiz olarak gönderecektir. Vize Merkezi telefonla vize başvuru randevusu alma hizmeti vermemektedir.

Vize İşlemleri

Portekiz Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Vize Başvurusu

Portekiz Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize başvuru işlemleri

Oturum

Portekiz'de oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Vatandaşlık

Portekiz vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Form & Dilekçe

Portekiz Vize Başvuru Formu, Portekiz Vize Dilekçesi

Konsolosluk

Portekiz Başkonsolosluğu, Portekiz Büyükelçiliği

Portekiz Vizesi

Portekiz hükûmeti çeşitli ziyaretler için T.C. vatandaşlarından vize talebinde bulunuyor. Kişiler Umuma Mahsus pasaport sahibi ise mutlaka vize almak zorundadır. Vize işlemleri konusunda diğer pasaportların belirli sürelerle muafiyetleri bulunuyor. Kişilerin almak istedikleri vizelere göre evraklarını çeşitlendirmesi gerekiyor. Bu evrakların listesi ise kişilere kurumlar tarafından verilebiliyor. Portekiz vize işlemleri için konsolosluklara evrak tesliminin yapılması gerekiyor. Vize ücretleri yatırıldıktan sonra evrak listenizi randevu tarihinde yatırabilirsiniz. Evraklar arasında pasaportun önemli olduğu unutulmamalıdır. Daha önceden vize almışsanız bu vizelerin de mutlaka detaylı olarak listelerde yer alması gerekiyor. Aynı zamanda pasaportun mutlaka seyahatin bitiminden sonra da geçerliliğini bir süre daha devam ettirmesi aranılan standartlar arasındadır.

Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz'e vize alabilmek için öncelikle pasaport almanız gerekiyor. Pasaportun son 10 yıl içinde alınmış ya da yenilenmiş olması gerekiyor. Bunun yanında boş yaprağı da olması gereken önemli bir kriterdir. Portekiz vizesi için uygun fotoğraf da bulundurulması gereklidir. İşlemler sırasında kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus ise başvuru formudur. Başvuru formunun mutlaka belirtilen kriterlerde olması gerekiyor. İstenilen şekilde doldurulması ve seyahatin tüm detaylarının mutlaka belirtilmesi gerekiyor. Bunların yanında evraklar arasında seyahat sağlık sigortasının istenilen standartlarda olması da önemli bir kriter oluyor. Bu kritere göre sigortanın kişilerin seyahatlerini tam olarak kapsaması çok önemli bir detaydır.

Vize işlemleri sırasında evrakların güncel olması çok önemlidir. Tarihi geçmiş evraklar ve fotoğraflar konsolosluktan geri dönüyor ve güncelleri isteniyor. Bu durum da vize alım sürecinin uzamasına neden oluyor. Vize işlemlerini yaparken özellikle fotoğrafların biyometrik olmasına ve arka fonun da beyaz olmasına özen gösterilmesi gereklidir.

Portekiz'e Vize Başvurusu

Portekiz'e yapılan vize başvurusu, Portekiz’e seyahat amacına bağlı olarak farklı vize türlerine uygun olarak başlatılan bir süreci içerir. Seyahat amaçları doğrultusunda en uygun vize türü seçilerek başvuru yapılır.

Aile birleşimi, aile ziyareti, Erasmus, dil okulu, oturum izni ve daha birçok amaçla Portekiz’e gitmek isteyenler, Portekiz Schengen Vizesi’ne başvuruda bulunmak zorundadır.

Portekiz Schengen Vize başvurusu, Portekiz bir Avrupa Birliği üye ülkesi olduğu için 1995 yılından beri yapılabilmektedir. Schengen ülkeleri kapsamında olan Portekiz’e vize başvurunuz Portekiz'e Schengen Vizesi olarak da adlandırılabilmektedir.

Portekiz'e Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Portekiz'e vize başvurusu için büyük önem teşkil eden hazırlıklardan biri de gerekli evrakların beyan edilmesidir. Buna göre Portekiz vize başvurusu için gerekli evrak listesi şöyle sıralanabilir:

 • Portekiz vize başvuru formu (eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır)
 • 2 adet fotoğraf (pasaport formatında
 • Pasaport ve daha önceki vizelerin birer kopyaları (ayrıca pasaportta en az iki boş sayfa)
 • Dönüş bileti için rezervasyon yapıldığına dair bir çıktı
 • Portekiz'e seyahatin amacını ve seyahat planını belirten bir dilekçe
 • Portekiz’de ne kadar kalınacağına dair konaklama yerinin rezervasyonu
 • Medeni durum belgesi (evlilik belgesi, doğum belgesi, eşler için ölüm belgesi)
 • Portekiz’de kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin kendi giderlerini karşılayabileceğine dair kanıtlar (bankada yeterli miktarda para olduğuna dair dökümler, hesap hareketleri)

Ek olarak;

Başvuru sahibi eğer herhangi bir işte çalışıyorsa;

 • İş sözleşmesi
 • Son altı aylık döneme ait banka ekstresi
 • İşveren onay dilekçesi
 • Maaştan yapılan vergi kesintilerinin bir dökümü

Başvuru sahibi serbest meslek sahibi ise;

 • İşletme ruhsatının kopyası
 • Son altı aylık döneme ait iş yeri banka dökümü
 • Gelir vergisi beyannamesi

Başvuru sahibi öğrenci ise;

 • Öğrenci belgesi ve transkript
 • Kabul aldığı okul tarafından hazırlanmış davet mektubu

Başvuru sahibi emekli ise;

 • Son altı aylık döneme ait emeklilik beyanı

Portekiz Vizesi Ne Zaman Verilir?

Portekiz'e vizenin verilmesi evrakların konsolosluğa teslim edilmesinden sonra 7 iş günü içerisinde gerçekleşiyor. Eğer bayram ya da hafta sonuna denk gelirse süreç uzayacaktır. Bu nedenle seyahatinizden bir ya da iki ay öncesinden işlem yaptırmanızda fayda vardır. Portekiz'e vize alacağınız zaman vize ücretlerini de eksiksiz yatırmalısınız. Ücreti yatırmadan belgelerinizi teslim edemiyorsunuz. Bu nedenle önce evrakları hazırlayın ve ücreti yatırın daha sonra da konsolosluğa evraklarınızı teslim edin.

Portekiz Vizesi Nasıl Alınır 2021

Portekiz eğitim ve turizm açısından en fazla tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Her yıl binlerce Türk'ün Portekiz’e gitmek için vize başvurusunda bulunması kurumların ciddi anlamda yoğunluk yaşamasına neden olabilmektedir. Böyle zamanlarda vize işlemlerinin aksamaması için kişilerin seyahat tarihlerinden en az bir ay öncesinden vize işlemlerini yaptırması gerekmektedir. Vize başvurusu yapacak olan kişiler öncelikle pasaport çıkartmaları gerekmektedir.

Pasaport çıkartılırken en az 6 ay en fazla 10 yıl süreli olarak çıkarttırabilme şansınız bulunmaktadır. Portekiz bordo pasaport sahibi olan herkesten vize talebinde bulunmaktadır. “Portekiz vizesi nasıl alınır?” sorusu karşısında en çok önem verilmesi gereken en önemli husus vize başvuru formunuzu vize türüne uygun bir şekilde doldurulmuş olması gereklidir.

Aynı zamanda başvuru formu doldurulurken kişiler mutlaka belirtilen dile uygun bir şekilde bu formu doldurmak zorundadırlar. Bir diğer önemli faktör ise işlemler sırasında herhangi bir sorun çıkmaması için güncel evrak hazırlanmasıdır. Portekiz'e vize alırken her Türk vatandaşının kendim mesleki durumuna ve medeni durumuna uygun olarak evrak hazırlaması önem arz etmektedir.

Portekiz Vize İşlemlerinin Tamamlanması

Portekiz vize türleri arasında birçok farklı alternatif bulunmaktadır. Ticaret vizesi, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, turizm vizesi gibi çok çeşitli vizeler içerisinden hangi amaçla seyahat edecekseniz birini seçmeniz gerekmektedir. Vize türü seçimi son derece önemli olup birçok kişi turizm vizesi ile aile ve arkadaş ziyareti vizesinin birbirine karıştırmaktadır.

Bu nedenle vize alırken mutlaka profesyonel bir destek almanız da büyük bir önem taşımaktadır. Vize işlemleriniz sırasında herhangi bir problem yaşanmaması için vize merkezi olarak sizlere beklentilerinizin ötesinde bir hizmet sunuyoruz. Hem evraklarınızın hazırlanma sürecinde hem de bu evrakların teslim edilmesi aşamasında sizlere en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz.

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İZMİR

+90 216 345 44 66
Kıbrıs Şehitleri Cd.
Libabe Apt No.:66/2
Alsancak / İzmir

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp