FORGOT YOUR DETAILS?

Yunanistan Vize

Yunanistan vizesi dünya genelinde en fazla alınan ve Yunanistan da en fazla ziyaret edilen turistik ülkelerden biridir. Ancak turizm dışında da farklı amaçlarla sıklıkla ziyaret edilmektedir. Bu ülkeyi görmek istiyorsanız Yunanistan vizesi alarak ülkeye seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vize işlemleri sırasında kişilerin pasaport durumlarına göre birtakım vize muafiyetleri bulunmaktadır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu olan kişiler vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Yunanistan vizesi işlemleri konusunda bu kişilerin 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan süreler için vize muafiyetleri bulunmaktadır. Ancak Umuma Mahsus pasaportu olan kişilerin mutlaka Yunanistan vize başvurusu yapması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nden Yunanistan’a gidecek olan ve vize almak zorunda olan herkesin mutlaka vize evraklarını eksiksiz olarak hazırlaması gerekmektedir.

Yunanistan vize ücreti konusunda da kişiler başvuru öncesinde ilgili bankalara gerekli vize ücretlerini yatırmalıdır. Vize ücretlerinin yatırılması sonrasında vize randevusu tarihinde kurumlara giderek evraklarınızı teslim edebilirsiniz. Ancak bu süreçte evrakların eksiksiz olmasına mutlaka dikkat etmeli ve tam bir vize dosyası teslim etmelisiniz. Vize işlemlerinizin tamamlanması belli bir süreyi bulabilmektedir. Bu nedenle seyahatten belli bir zaman önce vize işlemlerinize başlamanız gerekir.

Yunanistan Vizesi ile İlgili

Yunanistan’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları Yunanistan seyahatleri öncesinde vize almalıdır. Yunanistan’ya seyahat edecek olan Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport sahipleri 90 güne kadar Yunanistan vizesinden muaftır. 90 günden fazla sürecek olan seyahatlerde her Türk vatandaşı, Yunanistan vize muafiyeti olan ikinci ülke vatandaşı ise Yunanistan vizesi almasına gerek bulunmamaktadır.

Yunanistan vizesi kısa süreli, uzun süreli, tek girişli ve çok girişli olarak alınabilmektedir. Yunanistan vizesi alacak olan kişiler vize başvurularını seyahat amacına uygun olarak yapmalıdır. Yunanistan’ya seyahatte bulunacak olan kişilerin vize başvurusu için dikkat etmesi gerekenler aşağıda verilmiştir.

 • Yunanistan vizesi alacak olan kişilerin uluslararası geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası yaptırması gerekmektedir.
 • Yunanistan vize başvurusunda bulunan kişinin Schengen giriş yasağı olmaması gerekmektedir.
 • Yunanistan vizesi alacak olan kişilerin Yunanistan seyahat masraflarını karşılayacak ekonomik durumunun olması gerekmektedir.
 • Yunanistan vizesi alacak olan kişilerin adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Yunanistan vize başvurusu sahibinin önceden vize ihlali yapmamış olması gerekmektedir.

Avrupa Birliği vatandaşları Yunanistan vizesinden muaftır. Avrupa Ekonomik Topluluğu vatandaşları Yunanistan vizesinden muaftır. Bulgaristan Kıbrıs ve Romanya vatandaşları Yunanistan vizesinden muaftır. Geçerli bir Schengen vizesi olan Türk vatandaşları Yunanistan vizesinden muaftır.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan vizesi bu ülkeye seyahat etmeyi düşünen herkesin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu ülkeye ziyaret düşünüyorsanız öncelikle hangi amaç için seyahatinizi planladığınızı bilmelisiniz. Çünkü seyahat amacınız vize işlemleri açısından son derece önem taşımaktadır. Vize işlemlerinde herhangi bir sorun olmaması için Yunanistan vize başvurusu için profesyonel yardım da alabilirsiniz.

Yunanistan vizesi işlemleri konusunda başvurularınızı eksiksiz olarak yaptırmanız en kısa sürede vizenizi alabilmenize imkân tanımaktadır. Vize işlemleri için öncelikle güncel bir pasaportunuz olmalıdır. Bu pasaportun içerisinde boş yaprak mutlaka olmalıdır. Eğer boş yaprak yoksa ya da pasaport okunmayacak durumda ise vizenizi zamanında alabilmek için önce pasaport yenileme işlemi yapmalısınız. Pasaportu yeniledikten sonra eski pasaportu da vize dosyasına eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

Başvuru sırasında Yunanistan vize ücreti de eksiksiz olarak yatırılmalıdır. Vize ücretleri ilgili bankalara yatırılmalı ve bu yatırım sonrasında da mutlaka dekont almanız gereklidir. Dekontu da vize dosyasına ekleyerek tek bir dosya halinde vize evraklarınızı kuruma sunabilirsiniz. Vize vermede yetkili olan kurumlar Yunanistan Büyükelçiliği, başkonsolosluğu ve konsolosluklardır. Aynı zamanda yetkili vize merkezlerinden de hizmet alabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin evraklarını eksiksiz olarak hazırladıktan sonra ilgili kurumlara teslim etmesi ile birlikte belli bir süre beklemeleri gereklidir. Bu sürede tüm evraklar detaylı olarak incelenir ve kişilere evraklarının eksikliği konusunda gerekirse bilgi verilir. Evraklar fazlaca eksikse vizeniz reddedilir.

Ancak birkaç evrak eksik veya da bize türünüzü uygun ek olarak başka evrak gereksinimi varsa sizinle iletişime geçilerek bu evrakların tamamlanması istenir. Bu süreçte eğer vizeniz reddedilirse yeniden vize başvurusu yapıp ücret ödemeniz gereklidir. Vize alma süresi de bu nedenle farklılık gösterebilir. Ancak tüm evraklarınız tamsa ve araya uzun bayram tatilleri girmemişse en geç 10 iş günü içerisinde Yunanistan vize başvurusu sonuçları merak vizenizi almanız sağlanır.

Bu süreçte vizenizi geciktirmek istemiyorsanız Yunanistan vize ücreti güncel veriler üzerinden yatırılmalıdır. Aynı zamanda Yunanistan vize işlemleri konusunda profesyonel destek almak da bu süreci sizin için hızlandıracak önemli faktörlerden biridir.

Yunanistan Vize Başvurusu 2022

Yunanistan vize başvurusu yapacak olan kişilerin mutlaka gerekli evrakları eksiksiz olarak hazırladıktan sonra Yunanistan Büyükelçiliği, konsolosluklar ve yetkili merkezlere teslim etmesi gereklidir. Yunanistan vizesi evrakları içerisinde dikkat edilmesi gereken birçok önemli durum bulunmaktadır. Başvuru formundan dilekçenize kadar hemen her türlü belgeyi doğru bir şekilde doldurmalı ve bu belgeleri teslim etme sırasında bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmalısınız.

Yunanistan vize işlemleri evraklarında herhangi bir sorun meydana gelmemesi için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu da evraklarınızın vize türüne uygun bir şekilde hazırlanmış olmasıdır. Vize türüne uygun bir şekilde hazırlanmayan evraklar nedeniyle vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Bu süreçte vizeniz de en önemli detaylardan birisi vize türüdür.

Turistik vize almak isteyen kişilerin mutlaka evraklarını turistik bize uygun bir şekilde hazırlaması en önemli kriterlerden biridir. Aynı durum diğer vize türleri de içinde geçerlidir. Bununla birlikte seyahat sağlık sigortanızın olması ve Yunanistan vize ücreti de eksiksiz olarak yatırılarak karşılığında bankalardan dekont alınması gereklidir. Tüm bu belgeleri vize randevusunda kurumlara teslim ederek vizenizin alınmasını sağlayabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan vizesi için ilgili kurumlara başvuru yapılması gerekmektedir. Yunanistan vize başvurusu yaparken hem evrakların eksiksiz olmasına hem de ücretlerin tam olarak yatırılmasına önem vermeniz gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında kişilerin dikkat etmesi gereken konu vize randevusudur. Vize randevusu mutlaka işlemleri başlattığınız anda alınmalıdır.

Bazen vize randevusu sırasında sorun çıkabilmektedir. Bu nedenle bu süreçte profesyonel hizmet almanız gerekebilir. Vize işlemleri sırasında oluşabilecek bir sorun olursa mutlaka profesyonellerden hizmet almanız gerekir. Yunanistan vizesi için gerekli evrakları hazırlarken belgelerin doğru bir şekilde doldurulmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu işlemler sırasında herhangi bir problem olmaması için mutlaka bu alanda tecrübeli kişilerden hizmet almalısınız.

Yunanistan vize ücreti konusunda da gereken hassasiyeti göstermeniz gereklidir. Vize işlemleri yapılırken bu ücretlerin güncel veriler üzerinden yatırılması gereklidir. Aksi halde vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Vize işlemlerinin başladığı tarihte randevuyu almanız ve parmak izi için de tarihinde kurumlarda olmanız gereklidir. Yunanistan vizesi için özellikle başvuru formunu titizlikle doldurmanız gerekiyor. Başvuru formu için dikkat etmeniz gereken konu ise vize türüdür.

Yunanistan Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yunanistan vizesi için gerekli birçok evrak bulunuyor ve bu evraklar içerisinde en önemlilerden birisi de başvuru formu oluyor. Başvuru formunun mutlaka titizlikle doldurulması gereklidir. Yunanistan vize başvurusu yaparken başvuru formunun üzerinde bulunan tüm bilgileri eksiksiz yazmanız gerekiyor. Kişisel bilgiler, adres ve iletişim bilgileri, finansal durumu gösteren bilgiler, meslek bilgileri, pasaport ve sponsor bilgileri en önemlileridir.

Yunanistan vize ücreti kadar önemli olan başvuru formu vizenizi alabilmeniz için doğru bir şekilde doldurulması gereken belgeler içerisinde yer almaktadır. Beklentilerinize en iyi şekilde yanıt veren bu formun doldurulmasında profesyonellik son derece önemlidir. Yunanistan vize işlemleri içerisinde yer alan bu formu doldururken ne tür bir kalem kullanmanız gerektiğini de bilmeniz gereklidir. Başvuru formunda bulunan tüm bilgilerin birbiri ile tutarlı şekilde doldurulmasına önem verilmelidir. Seyahatinize dair tüm detayları bu form üzerinde belirtmeniz gereklidir. Vize işlemlerini yaparken başvuru formunu ıslak imzalı olarak teslim etmelisiniz. 18 yaşı altı olan kişilerin bu işlemleri velileri ya da yasal vasileri ile yapmaları gerekmektedir.

Yunanistan Vize Başvuru Formu Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

Yunanistan vizesi almak isteyen kişilerin evrakları içerisinde birçok belge türü bulunmaktadır. Başvuru formunu doldururken dikkat etmeniz gereken detaylar vardır. Bu detaylar arasında şunlar öne çıkmaktadır:

 • Başvuru formunda vize türünü mutlaka işaretleyin.
 • Tüm formu vize türüne uygun olacak şekilde doldurun.
 • Hangi dilde isteniyor ise o dilde doldurmaya özen gösterin.
 • Başvuru formunda tarih olmasına önem verin.
 • Başvuru formunu ıslak imzalı olarak teslim edin.
 • Kimlik bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun.
 • Kimlikte iki isminiz varsa her ikisini de yazın mutlaka

Bunlara ek olarak finansal durumunuzu Yunanistan vize başvurusu formuna mutlaka yazın. Meslek bilgileriniz, öğrencilik durumlarınız gibi bilgilere detaylı olarak yer verin. Telefon ve adres bilgileriniz de bu formda yer alması gerekenler arasındadır. Aynı zamanda pasaportun başlama ve bitme tarihlerine yer vermeniz gerekir. Başvuru formu Yunanistan vize ücreti yatırıldıktan sonra diğer belgelerle birlikte kurumlara teslim edilmelidir. Yunanistan vize işlemleri sırasında başvuru formunun güncel olduğundan emin olmalısınız. Çünkü bu form yıldan yıla güncellenmektedir. Güncel formu temin ederek doldurmanız gereklidir.

Yunanistan Vize Randevusu 

Yunanistan vizesi için önceden randevu da almanız gereklidir. Bu randevuyu almadan evraklarınızı teslim etmek mümkün değildir. Evrakların teslim edilmesi için vize randevusunu ileri bir tarihe alın ve bu tarihe kadar gerekli olan tüm evrakları hazırlayın. Yunanistan vize ücreti de randevu öncesinde mutlaka yatırılmalıdır.

Yunanistan vize işlemleri için randevu almayı ihmal etmemelisiniz. Evraklarınızı hazırlamaya başladığınız dönemde bu vize randevusunun alınması gereklidir. Çünkü kurumlar yoğun olduğundan tarihler de muhtemelen ileri ki bir tarihe atılabilir. Bu da seyahatin gecikmesine neden olabilir. Yunanistan vize başvurusu sırasında herhangi bir sorun çıkmaması için randevuya hem tarihinde hem de saatinde gidin.

Vize randevusu işlemleri sırasında parmak izi de alınmaktadır. Son beş yıl içerisinde alınmış olan bir parmak izi kaydınız yok ise yeniden vermeniz gerekebilir. Ancak diplomatik pasaport sahipleri vize gibi parmak izinden de muaf tutulabilirler. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli konu bu parmak izinin düzgün bir şekilde verilmesi ve randevu sırasında sizlere yöneltilen sorulara doğru yanıt vermenizdir.

Yunanistan Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Yunanistan vizesi alarak birçok ülkeyi gezme şansınız vardır. Özellikle bu vizeyi Schengen vizesi kapsamında almanız işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yunanistan Schengen vizesi ile gezebileceğiniz ülkeler arasında şunlar vardır:

 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Almanya
 • Avusturya
 • Danimarka
 • Finlandiya
 • Macaristan
 • İzlanda
 • Letonya
 • Litvanya

Bunların yanında Lüksemburg, Norveç, Polonya, Portekiz, Malta ve Hollanda gidebileceğiniz yerler arasındadır. Kısacası Schengen bölgesinde yer alan her ülkeyi bu vize ile kolaylıkla gezebilme imkânı bulabilirsiniz. Yunanistan vize işlemleri yaptırırken eğer başka bir ülkeye de gidecekseniz vize işlemlerinizi buna göre şekillendirmeniz son derece önemli olmaktadır. Yunanistan vize başvurusu yaparken tüm evraklarınızı buna göre ayarlamalı ve herhangi bir esiklik olmadan yetkili kurumlara teslimini yapmalısınız. Eğer vizenizde farklı sayıda giriş çıkış olacak ise Yunanistan vize ücreti de buna göre verilmelidir. Her türlü evrak hazırlama sürecinde dikkat etmeniz gereken nokta size vizenizi daha kolay almanızda zaman kazandıracaktır. Bu nedenle bu süreçte profesyonel hizmet almanız önerilmektedir.

Yunanistan Vizesinden Kimler Muaftır?

Yunanistan vizesi alarak bu ülkeyi ziyaret etmek son derece eğlencelidir. Vize işlemleri sırasında birçok evrak teslim etmeniz gereklidir. Bu evrakları teslim etme aşamasında profesyonel bir destek almanız gerekebilir. Yunanistan vizesi başvurusu yapacak olan kişiler hem belgelerini eksiksiz olarak hazırlamalı hem de bu belgelerin doğru olmasına özen göstermelidir.

Ancak bazı kişiler vize işlemlerinden tamamen muaf tutulmaktadır. Bu kişilerin başında da 12 yaş altı çocuklar gelmektedir. 12 yaş altı çocuklar için vize ücreti alınmamaktadır. Ancak yine de bu süreçte evrak talebinde bulunulabilmektedir. Vizeden muaf olan bir diğer grup ise Diplomatik pasaportu olan kişilerdir.

Diplomatik pasaport sahibi olan kişiler 180 gün içerisinde 90 günden daha fazla olmayacak şekilde vizeden muaf tutulmaktadırlar. Bu kişiler eğer seyahatlerini 90 günden daha fazla tutacaklar ise diğer pasaportlarda olduğu gibi vize işlemleri yaptırmalıdır. Aynı zamanda Yunanistan vize ücreti de ödemelidir. Yunanistan vize işlemleri sırasında herhangi bir sorun olmaması için mutlaka profesyonel destek de almanız gerekir. Çünkü başvuru yaptığınız vizenin türüne göre sizlerden ek evraklar istenebilir. Bu süreç sandığınızdan çok daha karmaşık bir hale de gelebilir.

Yunanistan Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yunanistan vize işlemleri sırasında mutlaka belli başlı noktalara dikkat etmek gerekir. Eğer daha önce vize alma deneyiminiz hiç olmadıysa bu vize işlemlerini profesyonel bir firma yardımı ile yapabilirsiniz. Bu işlemler sırasında son derece dikkatli evrak hazırlamalısınız. Evraklarınızın içerisinde başvuru formu, dilekçe ve davetiye son derece önemlidir. Aile ve arkadaş ziyaretlerinde davetiye olmaz ise vize almanız da mümkün değildir. Bu süreçte en çok önem verilmesi gereken bir diğer konu ise seyahat sağlık sigortasıdır. Bu sigortanın mutlaka tüm seyahati kapsaması gereklidir.

Yunanistan vize başvurusu sırasında randevu işlemlerini tamamlamalı ve bu randevu sırasında parmak izi uygulamasından geçmeniz gereklidir. Aynı zamanda Yunanistan vizesi işlemleri sırasında 18 yaş altı olanların mutlaka aileden izin belgesi de alması gereklidir. Bu kişiler aileden izinsiz olarak vize alamaz ve yurt dışına çıkamazlar. Yunanistan vize ücreti de bu aşamada önem verilmesi gereken bir konudur. Ücretlerin güncel veriler üzerinden yatırılmasına önem vermeniz gereklidir.

Vize ücretlerinin eksik ya da yanlış bir bankaya yatırılması vize reddine neden olabilmektedir. Vize işlemleri sırasında olası bir hata vize reddine neden olurken kişiler bir daha ödedikleri paraları da tahsil edemezler. Yeniden vize başvurusu yapmak durumunda kalabilirler. Bu nedenle bu süreçte vize işlemleri konusunda profesyonel davranmak son derece önemlidir.

Yunanistan Vize Türleri Nelerdir?

Yunanistan vizesi için dikkat etmeniz gereken çok fazla detay bulunuyor. Özellikle bu süreçte seyahat nedeninizi net olarak bilmeniz gerekiyor. Çünkü Yunanistan vize başvurusu sırasında sizin amacınıza göre vize işlemi yapılmaktadır. Vize işlemleri sırasında başvuru yapabileceğiniz vize türleri arasında şunları saymak mümkündür:

 • Turistik vize: Yunanistan’ın doğal ve tarihi güzelliklerini görme amacı ile tek ya da seyahat acentesi ile gidilecek seyahatler için alınan bir vizedir.
 • Ticari vize: Yunanistan ve Türkiye ile komşu ülkeler arasında ticaret yapmak isteyen kişilerin aldığı bir vize türüdür.
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi: Bu vize türü ile Yunanistan’da yaşayan aile ve arkadaşlarınızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Transit Vize: Yunanistan’dan yalnızca başka bir ülkeye gitmek için geçilecek ise alınan bir vize türüdür.
 • Eğitim vizesi: Genelde ERASMUS gibi uluslararası öğrenci değişim programları için alınan bir vizedir.
 • Aile Birleşim Vizesi: Bu vize türü daha çok Yunanistan’da yaşayan aile üyeleri ile bir araya gelmek için alınmaktadır. Aile birleşim vizesini farklı şekillerde almak mümkün olmaktadır.

Yunanistan vize işlemleri sırasında bu vize türlerinden herhangi biri ile Yunanistan’a seyahat gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Yunanistan vize ücreti de vize türlerine göre değişmektedir.

Yunanistan Turistik Vizesi 

Yunanistan’ya tatil, sosyal ya da kültürel amaçlı olarak seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde Yunanistan turistik vizesi alması gerekmektedir. Yunanistan’ya seyahat edecek olan kişiler diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahibi ise 180 gün içerisinde 90 gün Yunanistan turistik vize muafiyeti vardır.

Yunanistan turistik vize başvurusu yapacak olan kişiler başvurularını Yunanistan vize başvuru merkezlerine yapabilmektedir. Yunanistan turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişiler öncelikle, Yunanistan vize başvuru formunu turistik seyahat amacına uygun olarak eksiksiz olarak doldurmalıdır. Ardından Yunanistan turistik vize için Yunanistan vize başvuru merkezinden randevu almalıdır. Randevu tarihine kadar Yunanistan turistik vize için gerekli olan belgeler eksiksiz ve güncel olarak hazırlanmalı ve randevu tarihinde yetkililere teslim etmelidir. Ayrıca randevu tarihinde vize başvurusu için harç ücretini yatırmalıdır.

Yunanistan turistik vize başvuruları Yunanistan vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. Yunanistan turistik vize başvurusu için randevu alınmalıdır. Başvuru sırasında biyometrik veri verileceğinden dolayı başvuruda şahsen bulunulması gerekmektedir.

Yunanistan turistik vizesi kısa süreli bir vize olduğundan dolayı başvurular Yunanistan vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. Başvuruları değerlendirme yetkisi Yunanistan diplomatik temsilciliklerine aittir.

Yunanistan Ticari Vize 

Yunanistan’da konferansa, seminere, kongreye, galaya katılacak olan kişiler, Yunanistan’ya satılan ürün desteği verecek ya da alınan ürün desteği alacak olan kişiler Yunanistan ticari vize almalıdır. Bu vize Yunanistan’da bir ürün satma ya da çalışma hakkı tanımamaktadır.

Yunanistan ticari vize alacak olan kişilerin Yunanistan’da bulunan ve başvuru sahibini davet eden kişi, şirket ya da kurumdan davetiye alması gerekmektedir. Yunanistan ticari vizesi davetiyesiz alınamamaktadır.

Yunanistan ticari vize alacak olan kişiler vize başvurularını yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapabilmelidir. Yunanistan ticari vize başvurusunda bulunacak olan kişiler başvuruları için öncelikle Yunanistan ticari vize başvuru formunu ticari vize kategorisine uygun olarak doldurmalıdır. Ardından ise Yunanistan ticari vize için gerekli olan belgeler eksiksiz ve güncel olarak hazırlanmalıdır. Yunanistan ticari vize belgesini hazırlayan kişiler gerekli belgeleri vize başvurusu yapacağı başvuru merkezine teslim etmelidir.

Yunanistan ticari vize başvuruları Yunanistan vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. Yunanistan ticari vize başvurusu için randevu alınmalıdır. Yunanistan ticari vize başvurularında biyometrik veri verilmesi zorunluluğu olduğundan dolayı başvuru sahibinin vize başvurusunu şahsen yapması gerekmektedir.

Yunanistan Transit Vizesi

Yunanistan aktarmalı ya da kara yolu ile Yunanistan üzerinden farklı bir ülkeye geçecek olan Tük vatandaşlarının Yunanistan transit vizesi alması gerekmektedir. Yunanistan transit vizesi alan kişiler Yunanistan havaalanını terk edemez veya transit bölgeden çıkamaz. Eğer seyahat edeceğiniz asıl ülke bir Schengen ülkesi ise Yunanistan transit vizesi almanıza gerek yoktur. Ayrıca Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahiplerinin de Yunanistan transit vizesi almasına gerek bulunmamaktadır.

Yunanistan transit vizesi alacak olan kişilerin öncelikle asıl olarak seyahat edeceği ülkeye ait vizeyi alması ve bu vizenin fotokopisini Yunanistan transit vize başvurusu sırasında teslim etmesi gerekmektedir. Bunun yanında uçuş rezervasyonları da gerekli belgeler arasında olmalıdır.

Yunanistan transit vize başvuruları, Yunanistan vize başvuru merkezlerine yapılabilir. Başvuru için öncelikle vize başvuru formu doldurmalısınız. Ardından ise vize başvurusu için vize başvuru merkezinden randevu almalısınız. Randevu tarihine kadar gerekli olan Yunanistan transit vize başvuru belgelerini hazırlamalı ve randevu tarihinde teslim etmelisiniz.

Yunanistan transit vizesi ülkede serbest dolaşım hakkı vermemektedir. Bundan dolayı Yunanistan transit vizesi alan kişiler havaalanının transit bölgesi dışına çıkmamalıdır.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan vize işlemleri için birçok evrakı hazırlayarak tek bir dosya halinde Yunanistan konsolosluklarına sunmanız gereklidir. Ancak vize evraklarının eksiksiz bir şekilde doldurulması için profesyonellerden destek almak evrak sürecini daha kolay atlatmanıza yardımcı olmaktadır. Yunanistan vize başvurusu sırasında hazırlanacak olan standart evraklar şunlardır:

 • Biyometrik fotoğraf iki tane
 • En az iki boş yaprağı olan güncel bir pasaport
 • Başvuru formu istenilen dilde doldurulmalıdır.
 • Yunanistan vize ücreti yatırma belgesi
 • Vize başvuru dilekçesi
 • Karşı tarafın göndermiş olduğu dilekçe
 • Kimlik belgesinin nüshası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası

Gibi birçok evrak zamanında hazırlanarak kurumlara teslim edilmelidir. Vize işlemleri sırasında meslek durumunuzu belirttiğiniz belgeler de gereklidir. Emeklilik, çalışan, işveren, ev hanımı, evli, öğrenci, 18 yaş altı durumlarına göre verilmesi gereken belgelerin de güncel olması gerekir. Eğer aile birleşim vizesi alacaksanız evlendiğiniz Yunanistan vatandaşı olan eşin de tüm belgelerinin bu evrak dosyasında olduğundan emin olmalısınız. Yunanistan vizesi için tüm evrakları tek bir dosya içerisinde sunmalısınız.

Yunanistan Vizesi Parmak İzi İşlemi

Yunanistan vizesi almak isteyen kişilerin belli işlemlerden geçmesi gereklidir. Bu işlemler sırasında en önemlisi de vize randevusunu gerçekleştirmektir. Vize randevusu aldığınızda mutlaka tarihinde ve gününde gitmeniz gerekiyor. Aksi halde yeni bir randevu almak ve bu randevu tarihini beklemek seyahatinizin gecikmesine neden olabiliyor. Yunanistan vize başvurusu sırasında randevu için kurumlara gittiğinizde sizlerden parmak izi de alınmaktadır.

Bu parmak izi uygulaması her beş senede bir alınmaktadır. Eğer daha önceden alınmış bir parmak iziniz yok ise bu uygulamaya katılma mecburiyetiniz bulunmaktadır. Daha önceden alınmış güncel parmak iziniz varsa muaf tutulabilirsiniz. Vize işlemleri sırasında herhangi bir sorun olmaması için bu konuda önceden profesyonellerden bilgi de alabilirsiniz. Yunanistan vize işlemleri sırasında parmak izi son derece önemlidir. Bu işlemlerden 12 yaş altı olan çocuklar da muaf tutulmaktadır.

Yunanistan vize ücreti de mutlaka başvuru için aldığınız randevu tarihinden önce ödenmelidir. Vize randevusuna giderken bu ücretler yatırılmalı ve dosyanız tam olarak randevu sırasında teslim edilmelidir. Bu sürede parmak izi işlemlerinizi de tamamlayarak bu süreci kolayca tamamlama şansı bulabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Ücreti 2022

Yunanistan vize işlemleri sırasında vize ücretleri son derece önemlidir. Eğer vize ücretleri eksik bir şekilde yatırılırsa ya da bu ücretlerin yatırılmasında yanlış vize türü seçilirse vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Yunanistan vize ücreti konusunda öncelikle kurumlardan güncel bilgi almanız gerekmektedir. Sonrasında belirtilen bankalara giderek istenilen ücretleri yatırmalısınız. Vize dosyanızda mutlaka banka tarafından verilen ücretin yatırıldığını gösteren dekont olmalıdır.

Yunanistan vize başvurusu sırasında ödenen vize ücretleri farklılık göstermektedir. Bu vize ücretlerinin ödenmesi sırasında herhangi bir sorun yaşanmadan ödenebilmesi için deneyimli kişilerden hizmet de alabilirsiniz. Yunanistan vizesi için son derece gerekli olan bu vize ücretlerinde son derece titiz davranılmalıdır.

Yunanistan vize işlemleri sırasında kişiler eğer 12 yaşın üzerinde ise 80 Euro ödemek zorundadır. Bununla birlikte 12 yaş altı için vize ücreti alınmamaktadır. Eğer bu işlemleri vize merkezi aracılığı ile yapacaksanız ekstra bu merkezler için de ödeme yapmanız gerekebilir. Vize merkezleri ile çalışmak bu süreçte vize reddi ile karşılaşmadan işlemlerinizi yapabilmenize imkan tanımaktadır.

Yunanistan’da Erasmus Eğitimi İçin Ne Yapılmalı?

Yunanistan birçok öğrenci değişim programlarına ortak olan ülkelerden biridir. Kişilere son derece geniş eğitim olanakları sunan ülkede eğitim görebilmek için Yunanistan vize başvurusu yapmanız gereklidir. Bu ülkenin eğitim avantajlarından en çok yararlanmak isteyen kişilerin başında da üniversite öğrencileri gelmektedir. Yunanistan vizesi için başvurularınızı yapabilmeniz için öncelikle başvuru yaptığınız okullardan kabul edilmeniz gereklidir.

Dünya üzerinde birçok öğrencinin yurt dışında eğitim almasına imkân tanıyan eğitim programlarının başında ERASMUS programları gelmektedir. Bu eğitim programlarının son derece yüksek standartlarda eğitim vermesi Türkiye’den de birçok öğrencinin bu programlara kayıt olmasını gerekli hale getirmektedir. Yunanistan vize işlemleri yapılmadan ise bu programlara katılım mümkün değildir.

Yunanistan vize ücreti ödenerek gerekli tüm eğitim vize evrakları da hazırlandıktan sonra seyahatiniz için gerekli izinleri alabilirsiniz. Ancak bu süreçte öncelikle ERASMUS programı kapsamında eğitim alma hakkı elde etmiş olmanız gerekiyor. Bunun yanında karış tarafta ki okuldan sizlere gönderilen bir vize davetiyesi olması son derece önemlidir. Bu işlemleri yaptıktan sonra sorunsuz bir şekilde vizenizi alabilir ve eğitimlerinize başlama şansı bulabilirsiniz.

Yunanistan Vize Reddi

Yunanistan vizesi alırken birtakım zorluklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu işlemler sırasında özellikle vize reddi ile karşılaşmak kişilerin en çok korktuğu durumlar arasında yer almaktadır. Yunanistan vize işlemleri sırasında kişilere ret kararı çok farklı nedenlere dayanılarak verilebilmektedir. Vize reddi ile karşılaşmamak için kişilerin vize işlemleri sırasında son derece titiz davranmasını gerekli hale getirmektedir.

Yunanistan vize başvurusu reddedilen kişilerin bu işlemlerinin reddedilmesinin en önemli nedeni vize evraklarının eksik olmasıdır. Eğer evraklarınızda bir eksiklik var ise muhtemelen vize reddi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kimlik fotokopisinin okunaklı olmaması, seyahat sağlık sigortası yaptırmamış olmanız, fotoğrafın kriterlere uygun olmaması vize reddine neden olmaktadır.

Bir diğer önemli neden ise otel ve uçak rezervasyonlarının yapılmamış olmasıdır. Vize işlemleri sırasında eğer uçak ve otel rezervasyonları yapılmamış ise sizin bu seyahat konusunda ciddi olmadığınız ya da şeffaf davranmadığınız düşünülebilir. Bu nedenle de vize işlemleri sırasında bu rezervasyonların yapılmasına önem vermelisiniz. Gelir beyanında hata olması ya da bu beyanı bilerek yanlış yapmanız vize reddine neden olmaktadır.

Bunların yanında garantör firma uyarlarına uymamanız, Yunanistan vize ücreti eksik ya da yanlış yatırılması, pasaportta eksik yer olmaması vize reddine neden olan durumlardır. Bunlara ek olarak iki ülke arasında siyasi olarak gerginlikler var ise yine vize reddi verilmektedir. Her şeyden önemlisi vize işlemleri sırasında eğer geçmişiniz ya da o anki durumunuz Yunanistan’da huzuru kaçıracak bir durum teşkil ediyor ise yine bu vizeyi almanız son derece zordur. Daha önceden vize reddi aldıysanız bu durum da vize işlemlerine etki edecek unsurlar arasında yer almaktadır.

Yunanistan Vize Danışmanlığı

Yunanistan Konsolosluğu vize danışmanlığı hizmeti, Yunanistan vize işlemleri için başvuru sahiplerine destek olmaktadır. Yunanistan vize başvurusu yapacak olan kişilerin pasaportlarının Yunanistan seyahat tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.

Yunanistan vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar genellikle küçük detaylardır, ancak Yunanistan vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Bu durum da Yunanistan vize başvurusunu tekrardan yapacağınız ve tekrardan vize başvuru ücreti ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Yani hem para kaybı hem de vakit kaybı yaşamış olurusunuz. Ayrıca Yunanistan vize reddi almanız durumunda sonraki vize başvurularını olumsuz etkilemektedir.

Yunanistan vize başvurusu için istenen evrakların eksiksiz ve güncel olarak hazırlanması gerekmektedir. Başvurunuzun olumlu bir şekilde sonuçlanması için Yunanistan vize danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Yunanistan Konsolosluğu vize danışmanlığı hizmeti alacak olan kişilere vize başvurusu sırasında destek olunmaktadır.

Yunanistan vize başvurusu yapacak olan kişilerin vize randevu alma işlemine, evrak hazırlanması sırasında ve Yunanistan vize başvuru merkezinde vize başvuru sırasında destek olunmaktadır. Başvuru sahibi ile Yunanistan Konsolosluğu arasında koordinasyon sağlamaktadır.

Yunanistan vize başvuruları prosedürleri biraz karmaşıktır. Bundan dolayı başvuruda bulunacak olan kişilerin Yunanistan Konsolosluğu vize danışmanlığı hizmeti alması önerilmektedir.

Yunanistan Vize Başvuru Merkezi

Yunanistan vizesi kişilerin bu ülkeyi ziyaret edebilmeleri için gerekli olan resmi izinlerdir. Ancak Yunanistan seyahati için herkes vize almak durumunda değildir. Yunanistan vize işlemleri konusunda bazı pasaport sahipleri her ne kadar vize işlemlerinden muaf olsalar da belli bir süreyi geçirdiklerinde yine de vize başvurusu yapmak zorundadırlar.

Yunanistan vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin evrakları konusunda son derece titiz davranması gereklidir. Vize işlemlerinde herhangi bir sorun yaşanmaması için mutlaka her türlü vize işleminin detayına gereken özen gösterilmelidir. Evrakların güncel olmasına önem verilmeli ve güncel olmayan evrakların yenilenmesi gerekir. Aynı zamanda güncel evrak ve vize ücretleri konusunda da detaylı olarak bilgi edinmek gereklidir.

Yunanistan vize işlemleri sırasında olası bir sorun yaşanmaması için gerekirse bu alanda tecrübe edinmiş profesyonel vize merkezi desteği de alabilirsiniz. Bu konuda işin uzmanı olan kişiler Yunanistan vizesi ücreti yatırılması ve evrakların eksiksiz olarak hazırlanmasına önem vermektedir. Böylece tüm işlemleriniz kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu süreçte kişilerin en çok sorun yaşadığı konulardan birisi vize türü seçimidir. Uzmanlar bu konuda da sizlere gerekli bilgileri vererek en doğru seçimi yapmanıza imkân tanımaktadır.

Vize İşlemleri

Yunanistan Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Oturum

Yunanistan'da oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Vatandaşlık

Yunanistan vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Konsolosluk

Yunanistan Başkonsolosluğu, Yunanistan Büyükelçiliği

Form & Dilekçe

Yunanistan Vize Başvuru Formu, Yunanistan Vize Dilekçesi

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp