×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Turistik Vize

Türkiye ve Rusya Federasyonu arasında 12 Mayıs 2010 tarihinde karara bağlanmış vize muafiyeti anlaşması askıya alındığından 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle Rusya’ya turistik seyahat gerçekleştirmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden 3. Ülke vatandaşları Rusya Turistik vize başvurusu yapmak durumundadır. Rusya konsolosluğunca verilen vizeler ülkeye yapılacak olan giriş sayısına göre harç ücreti konusunda değişiklik göstermektedir. Rusya turist vizesi bir ya da iki girişli olabilmektedir. Rusya turist vizesi sahibine en çok 30 güne kadar Rusya’da kalma hakkı tanınmaktadır. Rusya turist vizesi başvurusu esnasında verilen vize anketinde hangi amaçla ve ne kadar süreyle Rusya topraklarında bulunacaklarını belirtmelidirler. Daha sonrasında mutlaka bu belgenin çıktısı alınmalıdır. Rusya Konsolosluğu üzerinden direkt başvuru yapmak isteyenler elektronik randevu alabilirler ya da Rusya Konsolosluğunca yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığıyla da başvurularını çok daha hızlı bir şekilde tamamlayabilmektedirler. Rusya Turistik vize başvurusu esnasında başvuru yapan kişiden ek belge istenebileceği gibi başvuru sahibinin gerekli görülen durumlarda Rusya Konsolosluğu tarafından görüşmeye çağırılabileceği de unutulmamalıdır. Rusya turistik vize başvurusunda Rusya konsolosluğu anketi üzerine yapıştırılmış fotoğraf ile başvuru sahibinin bizzat imzasının bulunması da yine çok önem arz etmektedir. Yanlış ya da eksik verilmiş bilgilerin maalesef Rusya vize reddi kısmına kadar yol açabileceğinden beyan edilen her bilginin doğru ve eksiksiz olması çok önemlidir. Rusya Turist vizesi ortalama olarak 4-7 iş günü arasında sonuçlanmakta olup ekspres vize sonuçlanma süresi 2 iş günü olmaktadır.

Başkenti Moskova olan Rusya turizm açısından son derece popüler ülkeler arasında yer alıyor. Bir turistin beklentilerini en iyi şekilde karşılayan bu güzel ve soğuk ülkeye gidebilmek için kişilerin seyahat amacına uygun bir vize alması gerekiyor.

Ancak turistik vize alırken de kişilerin çok detaylı bir vize başvurusu yapması gerekiyor. Her sene belirlenen turistik vize harcının yatırılması ve sonrasında da hazırlanan evrak dosyasının ilgili kurumlara teslim edilmesi gerekiyor.

Vize başvuru sürecinde kişilerin her belgeyi vize türüne uygun şekilde hazırlaması seyahat izni alma sürecini kısaltan durumlar arasındadır. Tüm bunlarla birlikte kişilerin önem vermesi gereken bir diğer konu ise bu süreçte vize başvuruları için gerekli evrakların hazırlanmasına seyahatten bir ay önce başlanmasıdır.

Rusya Turistik Vizesi Nedir?

Rusya turistik amaçlı olan vize T.C vatandaşlarına ve Türkiye’de ikamet izni olan 3. Ülke vatandaşlarına verilen kısa süreli turistik seyahat gerçekleştirmeyi amaçlayan vize türüdür.

Rusya’ya kısa vadeli, kültürel ve turistik seyahat düzenlemek isteyen T.C vatandaşları öncelikle Rusya Turistik vize prosedürünü tam anlamıyla tamamlamaları gerekmektedir. Rusya ve Türkiye arasında ki karşılıklı vize muafiyeti şartını öngören 12 Mayıs 2010 tarihinde ki anlaşma askıya alınmıştır. Bundan ötürü Rusya’ya seyahat düzenlemeyi düşünen T.C vatandaşları ve Türkiye oturum iznine sahip olan 3. Ülke vatandaşları 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile düzenleyecekleri seyahatler için Rusya Konsolosluğuna vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Bu vize bir veya iki girişli olabilir. Giriş sayılarına bağlı olarak vize harç ücreti de farklılık gösterebilir. Bu vize sahibine en çok 30 güne kadar kalma hakkı tanır.

Rusya turist vizesi Rusya’da turlar için operatörlük yapan firmalar yabancı turist karşılayacağını belirterek kabul edip onay belgesinin alındığı şartı ile verilmektedir. Ayriyeten Rusya’ya kısa süreli iş görüşmesi için veya tıbbi görevlerle gidecek olan vatandaşlar Turist vizesinden faydalanabilirler. Rusya turistik vizesini iş görüşmesi ve akademik araştırma ile gidecek olan vatandaşlarımıza 30 gün için giriş hakkı tanır. Vatandaşlarımız başvuru formuna hangi amaçla gittiklerini yazmalılardır. Turistler Rusya’ya kabul edildikten sonra seyahat amacı kategorisine ise turistik gezi olduğunu belirtmeliler.

Rusya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle Rusya Turistik Vizesini alabilmeniz için Rusya Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğe başvuruda bulunmanız gerekiyor. Konsolosluğun web sitesi üzerinden veya vize hizmet merkezlerinden bilgi alabilir ve işlemleri hızlandırabilirsiniz.  Konsolosluk sayfasından elektronik başvuruda bulunabilirsiniz. Anket işlemini tamamladıktan sonra bu anketin çıktısını alıp kendi imzanızla Konsolosluğa başvuruda bulunmalısınız. Anket üzerinde doldurmuş olduğunuz bilgiler çok önemlidir. Aksi takdirde Konsolosluk vize başvurunuzu reddedebilir veya vizenizi iptal edebilir. Bu sebeple günler öncesinden başvuru yapabilir önlem alabilirsiniz.

Ankete hangi amaçla yurtdışına gittiğinizi yazmanız oldukça önemlidir. Konsolosluk bu bilgileri detaylıca inceleyerek başvurunuzu sonuçlandıracaktır. Tüm bunlara ek olarak Konsolosluk sizi mülakata çağırabilir sizden ek evrak talebinde bulunabilir.

Yapacağınız vize başvurunuzda belirteceğiniz vize türünüz başvuru sonucunuzun süresine bağlı olarak da değişkenlik gösterecektir. Örneğin Rusya Turistik Vize başvurusunun sonuçlanma süresi 4 ila 7 gündür. Eksik evraklarınızın bulunması başvuru sürenizi etkiler.

Konsolosluğun mülakat talebi veya evrak talebi de başvuru sürecinizi etkileyecektir. Bunun için 2 veya 3 hafta öncesinden Konsolosluğa başvuru da bulunmanız faydanıza olacaktır.

Rusya Turistik Vizesi İşlem Süresi 

Turist vizeleri 30 güne kadar geçerli tek veya çift girişli olabilir. 

Otel rezervasyonunun (siparişinin) teyidi, vize verilmesinin temeli değildir. 

Vize almak için yabancı bir vatandaşın daimi ikamet ettiği yerdeki Rus konsolosluğuna başvurması gerekir. 

Rusya konsoloslukları, seyahatin amacına ve yabancının Rusya Federasyonu'nda kalış süresine bağlı olarak vize vermektedir. 

Geçerli bir yabancı (diplomatik, hizmet, umuma mahsus) pasaport veya Rusya Federasyonu tarafından tanınan diğer kimlik belgesi. 
 
Pasaportun orijinalliği ve sahibine ait olduğu konusunda şüphe yaratmamalı, ilgili yabancı devletin yetkili makamları tarafından onaylanmayan işaret, rezerv, kayıt, silme ve düzeltmeler içermeli, yırtık veya işlemeli sayfaları olmalı, amaçlanan en az iki boş sayfası olmalıdır. vizeler için, süre geçerliliği, kural olarak, vizenin sona erme tarihinden itibaren altı aydan önce sona ermemelidir. Acil tedavi için Rusya Federasyonu'na girme ihtiyacı nedeniyle veya yakın bir akrabanın ciddi bir hastalığı veya ölümü nedeniyle yabancı bir vatandaşa sıradan bir özel vize verilirse, pasaportun vize süresi dolmadan önce sona ermesi gerekir. 

Doldurulmuş Rusya vize başvuru formu. Vize başvuru formu elektronik olarak doldurulur. Teknik yeterliliğin olmadığı durumlarda, el yazısı veya basılı olarak vize başvuru formunun doldurulmasına izin verilmektedir. 

 • Turist vizesine başvurmak için başvuru sahibi konsolosluğa şunları sunmalıdır: 
 • Pasaport, tamamlanmış vize başvurusu, iki fotoğraf, ücret 
 • Tur operatörü faaliyetlerini yürüten bir kuruluş tarafından yabancı bir turistin kabulünün teyidi. 
 • 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde bir adet fotoğraf. 
 • Karşılıklı olarak vize ücreti alınır. 
 • Vize ancak konsolosluğa eksiksiz bir belge seti ibraz ettikten sonra verilir. 
 • Vize almak için bir dizi belge, başvuru sahibi veya yasal temsilcisi tarafından şahsen sağlanmalıdır. 
 • Belgeleri aldıktan ve ücreti ödedikten sonra, başvuru sahibi vizeye hazır olduğunu gösteren bir makbuz alır. Vize almak için makbuz ibraz edilmelidir. 
 • Vizeyi aldıktan sonra, başvuru sahibi vizedeki ilgili sütunları doldurmanın doğruluğunu kontrol etmelidir: soyadı, seyahat tarihleri, pasaport numarası, doğum tarihi vb. ve gerekirse, değişiklikler için vizeyi derhal iade edin. 
 • Alınan vize sayısı ne olursa olsun, yabancı bir vatandaşın Rusya Federasyonu topraklarında toplam kalış süresi, her 180 günlük süre içinde 90 günü aşamaz. Bu hüküm, çalışma ve öğrenim vizesi ile giren yabancılar için geçerli değildir. 
 • Konsolosluk, ciddi sebepler olması durumunda başvuru sahibine vize vermeyi reddetme hakkını saklı tutar. 
 • Vize vermeyi reddetmesi durumunda, ödenen ücret iade edilmez.

Rusya Turistik Vizesi Nereden Alınır?

Rusya turistik vizesi için başvurularınızı öncelikle Rusya Konsolosluklarına yapılabilir veyahut Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize hizmet merkezine gidip prosedürler hakkında bilgi alabilir işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. Ancak sonuç yetkisi yalnızca Rusya Başkonsolosluğuna veya Büyükelçiliğe aittir. Rusya Turist vizesi için öncelikle web sitesi üzerinden online form doldurmalısınız. Sonrasında Konsolosluğun talep etmiş olduğu evrakları hazırlamalısınız. Rusya diplomatik temsilciliklerden randevu alınmalıdır. Randevu tarihi geldiğinde gerekli işlemleri tamamlamalısınız.  

Rusya turistik vize başvurusu ortalama 4-10 gün içerisinde sonuçlanır. Ancak başvuru sonucu vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Rusya Konsolosluğunun yoğunluğu, evrak talepleri, olabilir bu da başvuru süresinin uzamasına sebep olabilir. Rusya Turistik Vizesi almak istediğiniz seyahat türüne göre de değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin tıbbı veya akademik alanda Rusya Turistik Vizesini almak isteyebilirsiniz. Yapmış olduğunuz seyahat planınızın aksamaması için en az 2 hafta önce öncesinden başvuru yapmanız önerilmektedir.

Evraklarınızı tamamlarken verdiğiniz bilgilerin doğruluğu çok önemlidir. Çünkü Konsolosluk bilgilerin doğruluğuna önem vererek başvurunuzun iptaline veya vize reddine karar verebilir. Bu yüzden evraklarınızın doğruluğu önemlidir.

Rusya Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya turistik vize başvurularınızı öncelikle Konsolosluklara veya Konsolosluğun web sitesinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu başvuru süresinin uzayıp uzamaması birazda size bağlıdır. Evraklarınızın tam ve doğru olması bu noktada çok önemlidir. Evraklarınızın yanlış ve eksik olması başvurunuzun sonuçlanma süresini uzatabilir. Rusya turistik vizesi genellik 4 ila 7 iş gününde sonuçlanabilir. Öncelikle Rusya Turistik vizesine yabancı kişiler de başvurabilir. Bu vizenin çıkış süresi pasaportun ülkesine göre de değişiklik gösterebilir.

Örneğin, Konsolosluk veya Büyükelçilik bazı başvuruların süresini uzatabilir veya soruşturma açabilmektedir. Eksik evrak veya Konsolosluğun evrak talebi başvuru süresini etkiler. Konsolosluk mülakat düzenleyebilir veya ek evrak talebinde de bulunabilir.

Başvurunun sonuçlanması başvurmuş olduğunuz vize türüne bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Örneğin çalışma vizesi başvuru dosyasının merkeze aktarıldığı tarihten itibaren başlar ve 7 iş günü içinde sonuçlanır. Rusya Turistik Vizesi ise Konsolosluğun yoğunluğuna ve evrak talebine bağlı olarak 4 ila 7 iş gününde sonuçlanır. Ancak Konsolosluk sizi mülakata davet edebilir veya ek olarak evrak talep edebilir. Bu da vizenin çıkma süresini uzatabilir.

Rusya Turistik Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya turistik vizesi için Rus Konsolosluğuna başvuru yapabilirsiniz. Öncelikle Konsolosluğa başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımız elektronik başvuruda bulunabilirler. Bir diğer yöntem ise Konsolosluğun görevlendirdiği vize hizmet merkezidir. Bu iki yolla da başvurularınızı hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Vize hizmet merkezi Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiştir, amacı ise prosedürlerin anlatılması ve hızlandırılmasıdır.

Öncelikle vize başvurusunun zamanı geldiğinde Konsolosluğun web sayfasından elektronik vize anketini doldurmalısınız sonrasında ise bu anketin çıktısını almalısınız. Rusya turistik vizesine başvuruda bulunan vatandaşlardan ek evrak talep edilebilir veya Konsolosluk tarafından da görüşmeye çağrılabilir.

 Anketin üzerinde başvuruda bulunan kişinin resmi ve kendi imzası bulunmalıdır. Öncelikle anketi kesinlikle doğru bilgilerle doldurmalısınız aksi takdirde vizeniz reddedilir ve vizenin iptaline yol açabilir. Başvuruları onaylayacak olan yalnızca konsolosluktur. Bu yüzden evraklarınız tam ve eksiksiz olmalı. Başvurunuzun sonuçlanması uzun bir süre alabileceği gibi kısa da sürebilir. Bu durum Konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir. Ayrıca Konsolosluk sizden evrak talebinde de bulunabilir. Evraklarınızın tam ve eksiksiz olması oldukça önemlidir çünkü Konsolosluk başvurunuzu reddedebilir veya vize iptalinize dahi karar verebilir.

Rusya Federasyonu Turistik Vize Başvurusu  

Rusya’ya turistik ziyarette bulunmak isteyen kişilerin alması gereken vize türü kısa süreli vizedir.  

Başvuru sahipleri aşağıdaki pasaport türlerinden birine sahiplerse Rusya turistik vizesine başvuruda bulunmalarına gerek yoktur:  

 • Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) Pasaport  
 • Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah) Pasaport  
 • Türkiye Cumhuriyeti Hizmet (Gri)  

Bordo pasaport sahipleri vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Bu vizeden kişiler tek girişli ya da çift girişli olarak faydalanabilirler. Vize sahipleri Rusya Federasyonu içerisinde 30 gün dolaşım hakkına sahip olurlar. 

Rusya Turistik Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?  

 • Rusya turistik vizesine başvuracak kişilerin dilekçelerini Rusya İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Rusya Ankara Büyükelçiliği'ne hitaben yazmaları gerekmektedir. 
 • Ziyaretin amacı detaylarıyla net bir şekilde dilekçede anlatılmalıdır. (Var ise tur belgeleri dilekçeye eklenmelidir.) 
 • Rusya turistik vize başvuru sahibi seyahat başlangıç ve bitiş sürelerini net bir şekilde belirtmelidir. 
 • Seyahat süresi içeresinde kişiler başka bir ülkeye de ziyarette bulunacaklarsa dilekçe de detaylı bilgilendirme yapmalı ve bu ziyaretlere dair belgelerini dilekçelerine eklemelidirler. 
 • Rusya seyahat masraflarının kim tarafından ve nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir.  

Rusya Turistik Vize Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: 

Rusya turistik vize başvurusunda bulunacak kişiler davetiye niteliği taşıyan Voucher temin etmesi gerekir. Voucher Rusya’daki seyahat acentesi veya tur operatörlerinden sağlanan bir evraktır. 

Rusya Turistik Vize Kategorileri Nelerdir?

Rusya’yı gezmek ve görmek istiyorsanız aşağıda ki vize kategorilerinden birini tercih etmeniz gerekiyor:

l 15 günlük tek girişli vize

l 15 gün için tek giriş ekspres vize türü

l 30 gün süreli tek girişli vize

l 30 gün tek girişli ekspres vize türü

l 30 günlük çift girişli vize türü

Tüm bunların yanında kişilerin dikkat etmesi gereken vize işlemleri sırasında ki evrakların tam olmasıdır. Başvuru formunun Rusça olarak doldurulması bu sürede en çok önem verilen detaylardan biridir. Bununla birlikte aynı zamanda pasaportun da güncel olması önemli bir kriterdir. İçerisinde iki tane boş sayfa olması ve varsa eski pasaportların da dosyaya eklenmesi gereklidir.

Rusya Turistik Vize Ücretleri

Rusya turistik vize ücretleri kişilerin yatırması gereken ücretlerdir. Bu ücretlerin yatırılmasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de ücret karşılığında alınan dekonttur. Bu dekont da önemli bir belgedir. Dosyanızı teslim ettikten sonra vizenizi alma süresi ise yaklaşık olarak 10 iş günüdür. Bu süre biraz daha uzun olabilir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp