×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Vize Başvuru Formu

Rusya Konsolosluğu'nun hakkınızda doğru bilgi edinebilmesi için Rusya vize başvurusu yaparken başvuru formunda ibraz ettiğiniz bilgilerin geçerli, doğru ve eksiksiz bir biçimde yazılmış olması önem arz etmektedir. Ayrıca yazdığınız bilgilerde eğer formu Türkçe dolduruyorsanız Türkçe harf kullanmanızda herhangi bir sorun görülmemektedir. Elektronik olarak da doldurulabilen Rusya vizesi başvuru formuna, Rusya Konsolosluğu'nun internet sayfası üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Bir hususa bilhassa dikkat etmelisiniz ki Rusya vizesi başvurusunda bulunurken, ekte sunduğunuz dosyalar ile ters düşmeyecek ve onları destekleyici nitelikteki doğru bilgileri vermelisiniz. Bu anlamda Rusya başvuru formunda yazdığınız bilgiler, ekte sunduğunuz dosyalar ile tamamen örtüşmeli ve herhangi bir çelişki içermemelidir. Ayrıca Rusya online vize başvuru formu başvuru sahipleri tarafından eksik kalmayacak bir biçimde doldurulup imzalanmalıdır. Vize başvuru formlarında eksik ya da yanlış bilgi aktarımı yapılması halinde Rusya Konsolosluğu tarafından başvuruların reddedilme ya da ek belge talep edilmesi durumu oluşabilir. Bu da sürecin uzamasına sebep olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da Rusya vizesi başvuru formlarının orijinal olması gerektiğidir. Orijinal Rusya başvuru formlarını, Rusya Konsolosluğu resmi internet adresi üzerinden bulabilmeniz mümkündür. Başvuru formları doldurulurken, Rusya’ ya gidiş amacı, Rusya'ya giriş yapılacak şehir bilgisi ve ayrıntılı seyahat planlamasına kesinlikle yer verilmesi gereklidir. Zira Rusya vize başvurularında bilhassa ülkeye giriş yapılacak olan şehir bilgisi çok önemlidir. Çünkü St. Petersburg için elektronik vize alınabilmekte, Moskova ve diğer şehirler için standart Rusya vize uygulaması yapılmaktadır. 

Başvurusunu elektronik vize başvuru formu ile gerçekleştirecek olan kişiler, bu formu Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Bölümünün internet sayfasından çevrimiçi olarak doldurabilmektedir. Çevrimiçi doldurulan vize formunun daha sonra çıktısı alınmalıdır. Biyometrik fotoğraf yapıştırılarak kişiye ait ıslak imza atılmalıdır. 

Rusya Federasyonu 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından topraklarına giriş yapabilmesi için Rusya vizesi istemektedir. Rusya vizesi başvuru formu ise her vatandaşımızın doldurması gereken en önemli evrak niteliğindedir. Buradaki bilgilerin eksiksiz ve doğru olması en önemli şarttır. Hatalı ya da eksik bilgiler var ise Rusya vize reddi kısmına kadar ulaşabilecek sonuçlar doğurabilmektedir.

Rusya vize başvuru formu içeriği;

Tamamen en kişisel bilgileri içermektedir.

 • Adı – soyadı
 • Seyahat amacı
 • Gidiş tarihi
 • Dönüş tarihi
 • Giriş yapılması istenen şehir
 • İkamet adresi
 • Cep telefonu numarası
 • Meslek
 • İş yeri adı
 • İş yeri adresi
 • İş yeri telefonu

Gibi Rusya vize başvuru formu seyahat edecek kişinin en kişisel bilgileri hakkında özet bilgiler topladığı ve sonrasında da burada yazan her bilgiyi ilgili evraklar başlığı altında dosya içerisine toplamasıdır. Bu form direk Rus makamlarca hazırlanmış olup, en önem verilen formdur. İncelemeler sırasında bu form mutlaka yetkili kişinin önünde hazır bulunuyor ve tek tek kontrolleri sağlanıyor. Eğer ki gerekli görülürse Rus makamlarınca Rusya vize başvuru formu içerisindeki bilgileri kanıtlayan evraklara ek evraklar istenebilmekte, hatta vize için başvuru yapacak kişi yine gerekli görüldüğü takdirse ilgili Rus makamına davet edilerek mülakat şeklinde görüşmeye dahi alınabilmektedir. Ülkelerine her türlü kaçak yolla giriş yapmayı engellemek adına Rus makamları tüm önlemleri bu şekilde almakta olup, ince eleyip sık dokumaktadır.

Rusya Vize Başvuru Formu Doldururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rusya Federasyonuna vize başvurusunda bulunurken hükümet tarafından en büyük önem arz eden form Rusya vizesi başvurusu formudur. Bu formu doldururken çok özenli, eksiksiz ve tamamen doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir. Aksi takdirde vize reddi ile karşılaşılması son derece kolay bir şekilde karşılaşılabilecek bir durum olmaktadır.

Rusya vize başvuru formu içerisinde istenen bilgiler;

 1. Adı – Soyadı
 2. Seyahat amacı
 3. Gidiş tarihi
 4. Dönüş tarihi
 5. Giriş yapılmak istenen şehir
 6. İkamet adresi
 7. Cep telefonu numarası
 8. Meslek
 9. İş yeri adı
 10. İş yeri adresi
 11. İş yeri telefonu

Ad ve soyadı bilgileri tam olarak yazılmalıdır. İki ad ya da iki soy ad sahibi vatandaşların tüm bilgilerini tamamen yazmaları gerekmektedir. Kısaltmaları kullanmamaları önemlidir.

Gidiş – dönüş tarihi, biletler ile aynı olmalıdır. Zira hem vize buna göre belirleyici olacak hem de ülkenize döneceğiniz kanıtlamanız çok önemlidir.

Giriş yapılacak şehir de bu bilgiler içerisinde son derece önem arz eder. Zira elektronik vize veren iki şehir büyük kolaylık sağlamaktadır.

İkamet adresiniz sizlerin Türkiye’de yerleşik bir hayata sahip olduğunuzu ve ülkelerin de kaçak yollarla kalmayacağınızı göstermesi açısından çok önemlidir.

Cep telefonu numarası size yine her an ulaşabilmeleri adına istedikleri önemli bilgilerden birisidir.

Mesleğiniz, çalıştığınız kurumun adı, adresi, telefonu gibi bu bilgilere sahip olmak istemelerinin nedeni yine sizin ülkenizde dönmek zorunda olduğunuz işleri göstermesi adına önem arz etmektedir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp