×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Vize Başvuru Formu

Rusya Konsolosluğu'nun hakkınızda doğru bilgi edinebilmesi için Rusya vize başvurusu yaparken başvuru formunda ibraz ettiğiniz bilgilerin geçerli, doğru ve eksiksiz bir biçimde yazılmış olması önem arz etmektedir. Ayrıca yazdığınız bilgilerde eğer formu Türkçe dolduruyorsanız Türkçe harf kullanmanızda herhangi bir sorun görülmemektedir. Elektronik olarak da doldurulabilen Rusya vizesi başvuru formuna, Rusya Konsolosluğu'nun internet sayfası üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Bir hususa bilhassa dikkat etmelisiniz ki Rusya vizesi başvurusunda bulunurken, ekte sunduğunuz dosyalar ile ters düşmeyecek ve onları destekleyici nitelikteki doğru bilgileri vermelisiniz. Bu anlamda Rusya başvuru formunda yazdığınız bilgiler, ekte sunduğunuz dosyalar ile tamamen örtüşmeli ve herhangi bir çelişki içermemelidir. Ayrıca Rusya online vize başvuru formu başvuru sahipleri tarafından eksik kalmayacak bir biçimde doldurulup imzalanmalıdır. Vize başvuru formlarında eksik ya da yanlış bilgi aktarımı yapılması halinde Rusya Konsolosluğu tarafından başvuruların reddedilme ya da ek belge talep edilmesi durumu oluşabilir. Bu da sürecin uzamasına sebep olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da Rusya vizesi başvuru formlarının orijinal olması gerektiğidir. Orijinal Rusya başvuru formlarını, Rusya Konsolosluğu resmi internet adresi üzerinden bulabilmeniz mümkündür. Başvuru formları doldurulurken, Rusya’ ya gidiş amacı, Rusya'ya giriş yapılacak şehir bilgisi ve ayrıntılı seyahat planlamasına kesinlikle yer verilmesi gereklidir. Zira Rusya vize başvurularında bilhassa ülkeye giriş yapılacak olan şehir bilgisi çok önemlidir. Çünkü St. Petersburg için elektronik vize alınabilmekte, Moskova ve diğer şehirler için standart Rusya vize uygulaması yapılmaktadır. 

Başvurusunu elektronik vize başvuru formu ile gerçekleştirecek olan kişiler, bu formu Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Bölümünün internet sayfasından çevrimiçi olarak doldurabilmektedir. Çevrimiçi doldurulan vize formunun daha sonra çıktısı alınmalıdır. Biyometrik fotoğraf yapıştırılarak kişiye ait ıslak imza atılmalıdır. 

Rusya Federasyonu 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından topraklarına giriş yapabilmesi için Rusya vizesi istemektedir. Rusya vizesi başvuru formu ise her vatandaşımızın doldurması gereken en önemli evrak niteliğindedir. Buradaki bilgilerin eksiksiz ve doğru olması en önemli şarttır. Hatalı ya da eksik bilgiler var ise Rusya vize reddi kısmına kadar ulaşabilecek sonuçlar doğurabilmektedir.

Rusya Vize Başvuru Formu Nereden Alınır?

Rusya vize başvuru formu nereden alınır sorusuna yanıt vermek gerekir ise bu belge Rusya konsoloslukları, büyükelçilikleri ve yetkilendirilmiş olan vize merkezlerinin sitelerinden alınabilir. Vize başvuru formu en önemli belgedir.  Bu belgenin doğru ve eksiksiz bilgiler ile doldurulması büyük bir önem taşımaktadır.

Vize işlemleri sırasında en çok dikkat edilmesi gereken husus olan başvuru formunda birtakım bilgiler yer almalıdır. Bu bilgilerin sizi tanımlayıcı nitelikte olmasına dikkat etmeniz gerekir. Vize işlemleri sırasında tüm bilgileri forma yazmaya özen göstermeniz gerekiyor. Adres ve iletişim bilgileri yanında sponsor varsa bunların da bilgilerine yer verilmesi son derece önemli bir detaydır.

Rusya vize başvuru formunu internet üzerinden indirerek doldurabilirsiniz. Doldururken mutlaka dil kriterlerine dikkat etmeniz gerekir. Diğer tüm belgelerinizle tutarlı olmasına da ayrıca önem vermeniz gerekiyor. Başvuru formunda olması gereken her bilgiye yer vermelisiniz.

Rusya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya vize başvuru formu nasıl doldurulur sorusu vize başvuru sahiplerini oldukça yakından ilgilendirmektedir. Rusya vizesi almayı düşünüyorsanız başvuru formunda yer alan tüm bilgilerin doldurulması gerekiyor. Vize işlemleri sırasında bilgilerin detaylı olarak yer almasın özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Rusya vize başvuru formunda mutlaka olması gereken bilgiler şunlardır:

 • Adınız ve soyadınız
 • Seyahat amacınız
 • Gidiş ve dönüş tarihleriniz
 • Rusya’ya gitmek istenilen şehir
 • İkamet adresi
 • Cep telefonu numarası
 • İş yeri adres ve telefonu
 • Meslek
 • İş yerinin adı
 • İşveren bilgilerinizin detayları

Gibi bilgiler mutlaka olmalıdır. Varsa sponsor bilgiler, pasaport bilgileri de başvuru formunda ilgili yerlere yazılmalıdır. Bu bilgilerin güncel tarihli olduğundan mutlaka emin olmanız gerekiyor. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken birçok önemli unsur bulunuyor. Bu işlemler sırasında mutlaka belgelerinizi de yanınızda bulundurmalı ve vize evrakları yanınızdayken doldurma işlemi yapmalısınız.

Vize Türlerine Göre Rusya Vize Başvuru Formu

Vize türlerine göre Rusya vize başvuru formu da önemli bir detaydır. Kişiler Rusya vizesi alırken mutlaka vize türlerine göre başvuru formu doldurmak durumundadır. Vize türlerinin başvuru formunda belirtilmesi özellikle üzerinde durulması gereken konular arasında yer alıyor. Son derece önemli olan bu detaya herkesin dikkat etmesi büyük bir önem taşıyor. Vize türlerine göre başvuru formları şunlardır:

 • Turistik vize başvuru formu
 • Ticari vize başvuru formu
 • Çalışma vize başvuru formu
 • Aile ve arkadaş ziyareti vize başvuru formu
 • Eğitim vize başvuru formu
 • Şoför vize başvuru formu
 • Transit vize başvuru formu

Gibi birçok başvuru formu belgesi bulunmaktadır. Sizin seyahat amacınıza en uygun olan vize türü başvuru formu hangisi ise mutlaka o formu doldurmanız gerekiyor. Böylece vize işlemlerinizde herhangi bir sorun yaşanmadan belgelerinizi alabilirsiniz. Başvuru form üzerinde vize türü mutlaka işaretlenmelidir.

Rusya Turistik Vize Başvuru Formu

Rusya turistik vize başvuru formu doldurulurken turistik bilgilerin ön planda olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Belgelerinizin tam ve doğru olmasına dikkat etmeniz bu süreçte son derece önemli bir detaydır. Belgelerinizi tam olarak teslim ederken bu belgelerin başvuru formu ile tutarlı olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle başvuru formu yanında dilekçenin de birebir bilgiler içermesine dikkat etmelisiniz.

Rusya turistik vize başvuru formu işlemlerinde dikkat etmeniz gereken hususlar arasında birçok detay bulunuyor. Her şeyden önemlisi bu belgenin doğru bilgilerle doldurulması büyük bir önem taşıyor. Rusya turistik vize başvuru formunda mutlaka bilgilerin sizi ve seyahat amacınızı belirtmesi gerekiyor.

Bilgilerinizin tamamının bu belge üzerinde olduğundan emin olmalısınız. Bilgilerinizi yazdıktan sonra Rusya turistik vize başvuru formunu ıslak imza ile imzalamanız gerekiyor. Diğer belgeleriniz ile başvuru formunuzun mutlaka tutarlı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Rusya vize başvuru formu içeriği;

Tamamen en kişisel bilgileri içermektedir.

 • Adı – soyadı
 • Seyahat amacı
 • Gidiş tarihi
 • Dönüş tarihi
 • Giriş yapılması istenen şehir
 • İkamet adresi
 • Cep telefonu numarası
 • Meslek
 • İş yeri adı
 • İş yeri adresi
 • İş yeri telefonu

Gibi Rusya vize başvuru formu seyahat edecek kişinin en kişisel bilgileri hakkında özet bilgiler topladığı ve sonrasında da burada yazan her bilgiyi ilgili evraklar başlığı altında dosya içerisine toplamasıdır. Bu form direk Rus makamlarca hazırlanmış olup, en önem verilen formdur. İncelemeler sırasında bu form mutlaka yetkili kişinin önünde hazır bulunuyor ve tek tek kontrolleri sağlanıyor. Eğer ki gerekli görülürse Rus makamlarınca Rusya vize başvuru formu içerisindeki bilgileri kanıtlayan evraklara ek evraklar istenebilmekte, hatta vize için başvuru yapacak kişi yine gerekli görüldüğü takdirse ilgili Rus makamına davet edilerek mülakat şeklinde görüşmeye dahi alınabilmektedir. Ülkelerine her türlü kaçak yolla giriş yapmayı engellemek adına Rus makamları tüm önlemleri bu şekilde almakta olup, ince eleyip sık dokumaktadır.

Rusya Vize Başvuru Formu Doldururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rusya Federasyonuna vize başvurusunda bulunurken hükümet tarafından en büyük önem arz eden form Rusya vizesi başvurusu formudur. Bu formu doldururken çok özenli, eksiksiz ve tamamen doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir. Aksi takdirde vize reddi ile karşılaşılması son derece kolay bir şekilde karşılaşılabilecek bir durum olmaktadır.

Rusya vize başvuru formu içerisinde istenen bilgiler;

 1. Adı – Soyadı
 2. Seyahat amacı
 3. Gidiş tarihi
 4. Dönüş tarihi
 5. Giriş yapılmak istenen şehir
 6. İkamet adresi
 7. Cep telefonu numarası
 8. Meslek
 9. İş yeri adı
 10. İş yeri adresi
 11. İş yeri telefonu

Ad ve soyadı bilgileri tam olarak yazılmalıdır. İki ad ya da iki soy ad sahibi vatandaşların tüm bilgilerini tamamen yazmaları gerekmektedir. Kısaltmaları kullanmamaları önemlidir.

Gidiş – dönüş tarihi, biletler ile aynı olmalıdır. Zira hem vize buna göre belirleyici olacak hem de ülkenize döneceğiniz kanıtlamanız çok önemlidir.

Giriş yapılacak şehir de bu bilgiler içerisinde son derece önem arz eder. Zira elektronik vize veren iki şehir büyük kolaylık sağlamaktadır.

İkamet adresiniz sizlerin Türkiye’de yerleşik bir hayata sahip olduğunuzu ve ülkelerin de kaçak yollarla kalmayacağınızı göstermesi açısından çok önemlidir.

Cep telefonu numarası size yine her an ulaşabilmeleri adına istedikleri önemli bilgilerden birisidir.

Mesleğiniz, çalıştığınız kurumun adı, adresi, telefonu gibi bu bilgilere sahip olmak istemelerinin nedeni yine sizin ülkenizde dönmek zorunda olduğunuz işleri göstermesi adına önem arz etmektedir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp