Amerika Vize Başvurusu

Amerika Vize Başvurusu 2022

Amerika'ya  seyahat etmek istiyorsanız  ve Umuma Mahsus yani Bordo pasaport, Hizmet yani Gri Pasaport, Diplomatik yani  Siyah Pasaport ve Hususi yani Yeşil pasaport sahibiyseniz ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız seyahatlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız bunun  için ABD Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunma zorunluluğunuz bulunuyor.

Amerika  vizeleri başvurusu için vizeler yalnızca bir Amerikan Büyükelçiliği veya Konsolosluğu tarafından verilebiliyor. Vize başvurusu yaptıysanız bu vize size Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etme hakkı ve giriş yapma hakkı sağlıyor. Ancak ülkeye girmenizi kesin olarak garantilemez.

Amerika'ya seyahat etmek istiyorsanız ve  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız ABD Konsolosluğu’ndan randevu almanız durumunda seyahatinizin amacına uygun olarak vize başvurularınızı gerçekleştirmeniz  gerekiyor.

Giriş noktasında bulunuyor olan  göçmenlik memuru, sizin Amerika'ya giriş yapmanıza uygun olup olmadığınızı değerlendiriyor ve girişiniz ile ilgili son kararı veriyor.

Amerika için  Göçmen olmayan vizeler ve Göçmen vizeler olarak iki vize türü uygulaması bulunuyor.

Göçmen olmayan vizeleriniz için , Amerika'ya ziyaret, eğitim veya çalışma gibi planlarınız için yapacağınız seyahatler geçici olarak yapılan seyahatler kapsamındadır.

Göçmen vizesi başvurularınız için  ise  Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmak istiyorsanız ya da yalnızca zaman belirtmeden orada yaşamak istiyorsanız ve bunun için gidecekseniz başvurmanız gereken vize türüdür.

Amerika'ya seyahat etmek istiyorsanız başvurularınızı önceden randevu alarak  ABD Konsolosluğu’na ve ABD Büyükelçiliği’ne yapmanız gerekiyor.

Amerika'ya  seyahat etmek istiyorsanız  vize işlemleriniz için Konsolosluğun resmi tatil gibi durumlardan dolayı sürenin uzayabileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu durumdan dolayı vize başvurularınızı planladığınız seyahat tarihinizden 6-8 hafta önce yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

ABD Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunacaksanız  gerekli olan kişisel bilgilerinizi ve vize evraklarınızı  eksiksiz ve doğru bir şekilde sunmanız gerekiyor.  ABD Konsolosluğu tarafınca  vizenizi değerlendirme ve karar verme aşamasına gelindiğinde gerek duyarsa eğer sizden  ek evrak talebinde bulunabiliyor.

Amerika vizesi başvurusu yaptıysanız vizenizin çıkma süresi pasaportunuzun Konsolosluk aracılığı ile  gönderilmme süreci ile aynı sürededir. Başka ülkelerdeki gibi evraklarınızın  1 hafta incelenip daha sonra karar verilme durumu geçerli değildir.  Mülakat günü geldiğinde  vize memuru size sonucunuzu söylüyor. Eğer vizeniz onaylanmadıysa pasaportunuz mülakatın sonunda size geri veriliyor.

Amerika Vize Başvurusu Hakkında

Amerika vize başvurusu yapmak isteyenler Amerika Konsolosluğu ilgili birimleri ile iletişime geçebilmektedirler. Amerika vizesi, Amerika’ya seyahat edecek olanların alması gereken resmî bir izindir. Vize başvurusu yapmak için gerekli tüm evraklar toplanmadan önce Amerika vize randevusu alınması gereklidir. Amerika vize randevusu Amerika Konsolosluğu ile görüşülerek alınabilir.

Amerika Vize Başvurusu İçin Randevu Alma

Amerika vize randevusu alarak başlatılabilen vize başvuru süreci, Amerika konsolosluğu tarafından talep edilen zorunluk evrakların teslimiyle devam eder. Amerika vize randevusu almak için Amerika Konsolosluğu’na şahsen başvurmanız gerekmektedir. Peki Amerika vize randevusu nasıl alınır?

Amerika için alınmak istenen vize randevuları seyahat tarihinden en az 15 gün önce alınmalıdır. Amerika konsolosluğu ile iletişime geçerek Adınız, Soyadınız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınız yoksa uyruğunuz, Randevuya katılacak kişi sayısı, Amerika’yı seyahat etme amacınız ve seyahat tarihinizi içerecek şekilde bilgi vererek randevu talep edebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için hazır bulundurulması gereken en önemli evrak pasaporttur denilebilir. Amerika vizesi 2021 yılı içinde yapılan başvuruların ret ile sonuçlanmasının büyük çoğunluğu da pasaport kaynaklı nedenlere dayanmaktadır. Bu yüzden en az bir yıl geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız ve başvuru sırasında vize evrakları içinde pasaportunuzun da yer alması çok önemlidir. Bunların dışında Amerika vizesi için hangi evraklar gereklidir?

Amerika Vizesi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

  • DS-160 Amerika vize başvuru formu
  • Biyometrik fotoğraf
  • C. Kimlik Kartı (ya da nüfus cüzdanı) ve evlilik cüzdanı
  • Meslek durumunu belirtir belgeler
  • Finansal durumu belirtir belgeler
  • Ulaşım ve konaklama rezervasyonları

Amerika Vize Başvurusu Ücreti

Amerika vize başvurusu ücreti 2021 yılında 250 dolar olarak belirlenmiştir. Amerika vize ücreti, Amerika’ya herhangi bir amaçla seyahat etmek isteyenlerin harç olarak ödemeleri gereken bir tutardır. Amerika’ya vize başvurusu yaparken oluşturulan gerekli evraklar dosyasının içinde vize harç bedelinin ödendiğine dair çıktı da yer almalıdır. Dolayısıyla Amerika vizesi başvurusu yapanlar vize harç bedelini ödeyerek makbuz almalı ve bu makbuzu da başvuru dosyalarının içine yerleştirmelidir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp