Amerika Vize Başvurusu

Amerika Vize Başvurusu 2022

Amerika'ya  seyahat etmek istiyorsanız  ve Umuma Mahsus yani Bordo pasaport, Hizmet yani Gri Pasaport, Diplomatik yani  Siyah Pasaport ve Hususi yani Yeşil pasaport sahibiyseniz ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız seyahatlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız bunun  için ABD Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunma zorunluluğunuz bulunuyor.

Amerika  vizeleri başvurusu için vizeler yalnızca bir Amerikan Büyükelçiliği veya Konsolosluğu tarafından verilebiliyor. Vize başvurusu yaptıysanız bu vize size Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etme hakkı ve giriş yapma hakkı sağlıyor. Ancak ülkeye girmenizi kesin olarak garantilemez.

Amerika'ya seyahat etmek istiyorsanız ve  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız ABD Konsolosluğu’ndan randevu almanız durumunda seyahatinizin amacına uygun olarak vize başvurularınızı gerçekleştirmeniz  gerekiyor.

Giriş noktasında bulunuyor olan  göçmenlik memuru, sizin Amerika'ya giriş yapmanıza uygun olup olmadığınızı değerlendiriyor ve girişiniz ile ilgili son kararı veriyor.

Amerika için  Göçmen olmayan vizeler ve Göçmen vizeler olarak iki vize türü uygulaması bulunuyor.

Göçmen olmayan vizeleriniz için , Amerika'ya ziyaret, eğitim veya çalışma gibi planlarınız için yapacağınız seyahatler geçici olarak yapılan seyahatler kapsamındadır.

Göçmen vizesi başvurularınız için  ise  Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmak istiyorsanız ya da yalnızca zaman belirtmeden orada yaşamak istiyorsanız ve bunun için gidecekseniz başvurmanız gereken vize türüdür.

Amerika'ya seyahat etmek istiyorsanız başvurularınızı önceden randevu alarak  ABD Konsolosluğu’na ve ABD Büyükelçiliği’ne yapmanız gerekiyor.

Amerika'ya  seyahat etmek istiyorsanız  vize işlemleriniz için Konsolosluğun resmi tatil gibi durumlardan dolayı sürenin uzayabileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu durumdan dolayı vize başvurularınızı planladığınız seyahat tarihinizden 6-8 hafta önce yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

ABD Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunacaksanız  gerekli olan kişisel bilgilerinizi ve vize evraklarınızı  eksiksiz ve doğru bir şekilde sunmanız gerekiyor.  ABD Konsolosluğu tarafınca  vizenizi değerlendirme ve karar verme aşamasına gelindiğinde gerek duyarsa eğer sizden  ek evrak talebinde bulunabiliyor.

Amerika vizesi başvurusu yaptıysanız vizenizin çıkma süresi pasaportunuzun Konsolosluk aracılığı ile  gönderilmme süreci ile aynı sürededir. Başka ülkelerdeki gibi evraklarınızın  1 hafta incelenip daha sonra karar verilme durumu geçerli değildir.  Mülakat günü geldiğinde  vize memuru size sonucunuzu söylüyor. Eğer vizeniz onaylanmadıysa pasaportunuz mülakatın sonunda size geri veriliyor.

Amerika Vize Başvurusu Hakkında

Amerika vize başvurusu yapmak isteyenler Amerika Konsolosluğu ilgili birimleri ile iletişime geçebilmektedirler. Amerika vizesi, Amerika’ya seyahat edecek olanların alması gereken resmî bir izindir. Vize başvurusu yapmak için gerekli tüm evraklar toplanmadan önce Amerika vize randevusu alınması gereklidir. Amerika vize randevusu Amerika Konsolosluğu ile görüşülerek alınabilir.

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika vize başvurusu nasıl yapılır konusu bu alanda işlem yaptıracak olan kişilerin bilmesi gereken birçok detayı barındırır. Amerika vize işlemlerinizi yaptırmak için mutlaka belirli belgelerin güncel olarak hazırlanmasını sağlamanız gerekir. Vize işlemleri sırasında en çok dikkat etmeniz gereken unsur her türlü belgenin mutlaka güncel olması gerekir. Aynı zamanda vize işlemleri sırasında herhangi bir problem olmamasına da dikkat edilmelidir.

Vize işlemlerini yaptıracağınız zaman pasaportunuzun mutlaka güncel olmasına dikkat etmelisiniz. İçerisinde iki tane boş yaprak olması en önemli kriterlerdendir. Başvuru formunu da mutlaka vize türüne uygun olarak doldurmanız gerekir. Her türlü vize işlemi kapsamında sizlere hizmet veren danışmanlar bu konuda da gerekli desteği sağlamaktadır.

Vize işlemlerinizi yaptıracağınız zaman en çok dikkat etmeniz gereken konu vize randevusuna tam zamanında gitmektir. Randevu sırasında sizlere vize türüne uygun olarak sorular yöneltilebilir. Bunların yanında eğer son 5 yıl içerisinde bir parmak izi vermemişseniz parmak izi uygulamasından da geçmeniz gerekebilir.

Amerika Vize Başvurusu Açık mı?

Amerika’ya gitmek isteyen vatandaşlar, Amerika vize başvurusu açık mı diye soruyorlar. Amerika vize başvuruları çok uzun zamandır açıktır. Fakat en erken 2023 senesine randevu verilmektedir. İstanbul’daki konsolosluk sınırlı kapasiteyle de olsa göçmen olmayan bireyler için bu vize kategorisi daima açık olmaktadır. Ankara ilimizde konumlanan büyükelçilik ise sağlık problemleri bulunan veya sağlık çalışanları için vize başvurusu alabilmektedir. Eğitim için alınan vize randevuları da 2023 senesinde gerçekleştirilecektir. Çeşitli akademik programlar için en yakın tarih yine 2023 olmaktadır. Fakat bu tarz akademik durumlar için vize tarihini erken döneme çekmek de söz konusu olabiliyor. Aynı zamanda Türk vatandaşlarına on senelik çok girişli Amerikan vizesi de verilebilmektedir. Alınan vize ile seyahat gerçekleştiren birey ülkeye her giriş sırasında altı ay kalış yapabilir. Vize almak için yalnızca başvuru gerçekleştirmek yeterli olmamaktadır. Çeşitli bilgilendirmeler de bu noktada önem arz etmektedir. İlk olarak seyahat maksadı belirlenmelidir ve buna uygun şekilde vize başvurusunda bulunulmalıdır. Sonrasında ise konsolosluk harcının yatırılması lazım.

Amerika Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Amerika vize başvurusu nereye yapılır sorusu bu ülkeye gitmek isteyen kişilerin en çok araştırdığı konulardan biridir. Amerika'ya gitmek ve vize işlemlerinizi yaptırmak istiyorsanız mutlaka belirli detaylara dikkat etmelisiniz. Her türlü vize işlemi kapsamında kişilerin detaylı olarak evrak hazırlaması gerekir. Amerika vize başvurusu konusunda da hem evraklarınızı detaylı olarak hazırlamalı hem de nereye vermeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Amerika vize başvuru sırasında kişilerin mutlaka Amerikan büyükelçiliğine konsolosluklarına ya da yetkilendirilmiş vize merkezlerine başvurması gerekir. Her türlü vize işlemi kapsamında sizlere danışmanlık hizmeti veren kişiler bu işlemlerin yapılmasında gerekli desteği vermektedir. Vize işlemlerinizi yaptırırken mutlaka güncel vize evraklarını detaylı olarak hazırlamanız gerekir.

Bu süreçte randevu işlemlerinizde yine belirtilen kurumlardan almanız gerekir. Amerika vize işlemleri sırasında vize türüne uygun bir şekilde hareket etmeniz büyük bir öneme sahiptir. Evrakların güncel olarak hazırlanması ve vize türüne tam olarak uygun olması gerekir.

Amerika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Amerika vize başvuru formu nasıl doldurulur konusu vize almak isteyen kişilerin önem vermesi gereken konulardan biridir. Çünkü başvuru formu size en iyi yansıtan formlardan biridir. Hakkınızdaki tüm bilgileri bu forma yazmalı özellikle seyahat giriş ve dönüş tarihleri, pasaport bilgileri, kimlik bilgileri gibi birçok detayı güncel olarak belirtmelisiniz. Pasaportunuz ile ilgili olarak yazmanız gereken bilgiler pasaportun veriliş tarihi ve son kullanım tarihidir.

Aynı zamanda pasaportunuzun içerisinde 2 tane boş yaprak olması önemli bir kriter olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Başvuru formunda eğer sponsorunuz varsa sponsor bilgilerine de eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor. Bununla birlikte en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de başvuru formunun vize türüne uygun olarak doldurulmasıdır.

Tüm bilgilerin büyük harflerle yazılması ve online olarak doldurmanız gerekir. Formu birçok farklı yerden temin edebileceğiniz gibi internet üzerinden de temin edebilirsiniz. Ancak formun İngilizce olarak doldurulması en önemli kriterdir. Eğer formu doldurmak için yeterli bilgiye sahip değilseniz bize uzmanlarından bu konuda gerekli yardımları alabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurusu İçin Randevu Alma

Amerika vize randevusu alarak başlatılabilen vize başvuru süreci, Amerika konsolosluğu tarafından talep edilen zorunluk evrakların teslimiyle devam eder. Amerika vize randevusu almak için Amerika Konsolosluğu’na şahsen başvurmanız gerekmektedir. Peki Amerika vize randevusu nasıl alınır?

Amerika için alınmak istenen vize randevuları seyahat tarihinden en az 15 gün önce alınmalıdır. Amerika konsolosluğu ile iletişime geçerek Adınız, Soyadınız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınız yoksa uyruğunuz, Randevuya katılacak kişi sayısı, Amerika’yı seyahat etme amacınız ve seyahat tarihinizi içerecek şekilde bilgi vererek randevu talep edebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurusu Şartları

Amerika’ya seyahat edecek vatandaşlar için Amerika vize başvurusu şartları bilinmelidir. Ülkeye seyahat edecek olan bordu pasaport sahipleri için bazı koşulların karşılanması gerekmektedir. ABD’ye gerçekleştireceğiniz seyahat için çeşitli koşulları karşılamanız ve evraklarınızı eksiksiz biçimde teslim etmeniz gerekir. Mesleki toplantılar ve seminerler için B1 vizesi, turistik geziler için B2 vizesi almanız gerekmektedir. Ayrıca bilmelisiniz ki turistik Amerika vizesi göçmen olmayan vize kategorisinde yer almaktadır. Türk vatandaşlarına genel olarak on senelik çok girişli vizeler sunulmaktadır. Ama Amerika vizesiyle seyahat edecekler yılda en fazla altı ay bu ülkede konaklayabilirler. Gümrük girişindeki memurlar kişinin ikamet izin süresini belirleyebilir. Bireyin seyahat evvelinde vize işlemleri için çeşitli evrakları hazır etmesi lazımdır. Çalışma durumu, ikametgah, konaklama tipi ve uçak bileti gibi tüm belgeler konsolosluğa beyan edilmelidir. Ayrıca vize başvurusu için harcın da yatırılması önem arz etmektedir. Amerika vize başvurusu yapacaksanız ilk olarak pasaportunuzu edinmelisiniz. Ardından fotoğraf, vize başvuru formu, dilekçe gibi evrakları da hazırlayıp konsolosluğa vermeniz gerekiyor. Vize harcı için yatırdığınız ödemenin makbuzu da istenmektedir.

Amerika Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için hazır bulundurulması gereken en önemli evrak pasaporttur denilebilir. Amerika vizesi 2022 yılı içinde yapılan başvuruların ret ile sonuçlanmasının büyük çoğunluğu da pasaport kaynaklı nedenlere dayanmaktadır. Bu yüzden en az bir yıl geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız ve başvuru sırasında vize evrakları içinde pasaportunuzun da yer alması çok önemlidir. Bunların dışında Amerika vizesi için hangi evraklar gereklidir?

Amerika Vizesi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

  • DS-160 Amerika vize başvuru formu
  • Biyometrik fotoğraf
  • C. Kimlik Kartı (ya da nüfus cüzdanı) ve evlilik cüzdanı
  • Meslek durumunu belirtir belgeler
  • Finansal durumu belirtir belgeler
  • Ulaşım ve konaklama rezervasyonları

Amerika Vize Başvurusu Ücreti

Amerika vize başvurusu ücreti 2022 yılında 250 dolar olarak belirlenmiştir. Amerika vize ücreti, Amerika’ya herhangi bir amaçla seyahat etmek isteyenlerin harç olarak ödemeleri gereken bir tutardır. Amerika’ya vize başvurusu yaparken oluşturulan gerekli evraklar dosyasının içinde vize harç bedelinin ödendiğine dair çıktı da yer almalıdır. Dolayısıyla Amerika vizesi başvurusu yapanlar vize harç bedelini ödeyerek makbuz almalı ve bu makbuzu da başvuru dosyalarının içine yerleştirmelidir.

Amerika Vizesi Ücreti

Amerika’ya seyahat edecekler için bir başka önemli husus ise şüphesiz ki Amerika vize başvuru ücreti olmaktadır. Bu ücret miktarı değişiklik göstermektedir. Güncel bilgi için konsolosluğun web sitesinden ya da bizzat konsolosluktan bilgi edinebilirsiniz. Vize almak için bireyin işlemlerini bir ay öncesinden başlatması önemlidir. Konsolosluğun yoğunluğu ve resmi tatil günleri gibi çeşitli ayrıntılar da hesaba katılmalıdır. Bundan dolayı seyahatten en azından bir ay öncesinde vize başvurunuzu yapmış olmanız önerilmektedir. Vize için istenen evrakların hazır edilmesi, hazır edilen evraklar doğrultusunda başvuru formunun dikkatli bir biçimde doldurulması ve vize randevusunun alınması gibi bazı prosedürler bulunmaktadır. Bütün bu aşamaların yerine getirilmesinden sonra birey başarılı bir mülakat geçirirse Amerika vizesi almaya hak kazanmış olacaktır. Vize sonucu bireye onay şeklinde iletilecektir. Beş iş günü içinde vize sonucun belirlenmesi söz konusudur. Bazı zamanlarda bu süre on güne kadar çıkabilmektedir. Bu aşamada bireyin pasaportu vize basım sürecine girecektir. İşlem süreleri daha kısa ya da daha uzun olabilmektedir. Vize başvurusu yaparken bunu da göz önünde bulundurmanız önemlidir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp