Bulgaristan Vize

Bulgaristan Vizesi

Ülkemizdeki birçok insan çeşitli nedenlerden dolayı Bulgaristan vize alıp göç etmek istiyor. Bu göçler birçok kişi için geleceğe umutlu bakmak anlamına geliyor, bazıları için ise sadece tatil amaçlı vize alma durumu söz konusu olabiliyor. Sebep ne olursa olsun Türkiye’den Bulgaristan’a çeşitli nedenlerle gitmek isteyen birçok insan var. Bunun için de tabii ki vize gerekiyor. Bulgaristan vizesi ile ilgili sorularında meydana gelmesinde bu durumun çok önemli bir rolü olduğu söylenebilir. Özellikle de ülkemizden ilk defa yurt dışına gidiş yapacaklar için bu durum biraz daha karmaşık görünebilir. Ancak bu yazı itibariyle sorun yaşamayacaksınız çünkü tüm detaylarıyla Bulgaristan’a vize almak konusunu işleyeceğiz. Öncelikle bilinmesi gereken temel noktalar var.

Bu temel noktaların en önemlisi anlatılacak olan şeylerin Türkiye vatandaşları için geçerli olması denebilir. Yani eğer siz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz burada sözü edilen yöntemler size göre olmayabilir. Ya da başka bir Avrupa ülkesinde de vatandaşlığınız varsa yani çifte vatandaşsanız burada anlatılanlara hiç ihtiyaç duymayacaksınız. Çünkü Avrupa vatandaşı olan herkes Bulgaristan, Romanya, Almanya ya da Fransa fark etmeksizin istedikleri Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz gidebiliyorlar. Bu gibi temel noktaların farkına varırsanız eğer gereksiz işlemlerle uğraşmanız söz konusu olmayacaktır ve Bulgaristan’a gidiş sürecinizde vakit kaybı yaşamayacaksınız denebilir.

Bulgaristan Vize İstiyor mu?

Bulgaristan vize istiyor mu? Bu soruyu soranların önemli bir çoğunluğu yanıtının hayır olduğunu duymak istese de maalesef Bulgaristan vize istiyor. Peki neden? Çünkü Bulgaristan bir Avrupa Birliği üyesi ve ülkemizden herhangi bir Avrupa ülkesine gitmek istediğinizde vize almak zorundasınız. Ülkemiz bulunduğu konum neticesinde oldukça kozmopolitan ve sınırları hareketli bir bölgede yer alıyor. Bu gibi nedenlerden dolayı Avrupa ülkelerinin hemen hemen hepsi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istiyorlar. Yani Bulgaristan vize istiyor mu? sorusunun cevabı ne yazık ki negatif bir cevap.

Peki buraya vizesiz gitmenin geçerli ve yasal bir yolu var mı? Aslında birkaç yol mümkün ancak bu yollar ne yazık ki kolay değil ve ciddi yasal işlemler gerekebiliyor. Bu yüzden hangi nedenle gitmek istiyorsanız isteyin eğer Bulgaristan’a yolunuz düşecekse vize almaya çalışın denilebilir. Çünkü burada yasal sıkıntılar yaşamak gerçekten de hiç istemeyeceğiniz bir şey. Tabii ki Amerika’da ki gibi yasal işlemler aşırı sıkıntılı değil ancak yine de ciddi problemler doğurabilir. Sonuçta vize almaya çalışmak ve işini garantiye alarak hareket etmek Bulgaristan’a gitmek isteyen herkesin yapması gerekenlerin başında gelmektedir denebilir. Bu gibi süreçler tamamlandıktan sonra zaten Bulgaristan’da geçireceğiniz süreç oldukça rahat ve sorunsuz olacağından iyi ki vize almışım diyeceğinize emin olabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır? 

Bulgaristan’a seyahat edecek kişi, öncelikle 2022 yılı güncel prosedürlerine göre Bulgaristan vize nasıl alınır sorusunun yanıtını karşılamalıdır. Vize işlemleri için aranan belli başlı şartların başında pasaport gelir. Kişinin geçerli pasaportu olması, vize işlemlerini başlatmada en önemli etkendir. Bulgaristan vizesi almak için seyahatin amacı ve kişinin mesleki durumu olmak üzere iki faktör önem taşımaktadır.

Peki Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır? Bunun için öncelikle yapılması gereken şey tecrübeli kişilerle iletişime geçmektir denebilir. Aslında bu adım direkt olarak atlanabilir ancak bu adımı atlamak hiç mantıklı olmaz çünkü bu süreçte tecrübeye düşündüğünüzden çok daha fazla ihtiyacınız olacak. İşte bu nedenden ötürü Bulgaristan’a vize almak isteyen birisinin kesinlikle tecrübeli kişilerle iletişim kurması ve onların fikirlerini dikkate alması gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra yetkili bir vize merkeziyle iletişime geçmek mantıklı bir davranış olacaktır. Çünkü vize merkezleri birçok konuda sizlere yardımcı olabilirler ve problemlerinizi çok basit bir şekilde çözebilirler. Bu adımdan sonra zaten tek yapmanız gereken randevu sürecinizin tamamlanmasını ve randevuya gitmeyi beklemek olacaktır. Eğer randevu sonrasında işlemler tamamlanırsa zaten istediğiniz şekilde vizeyi alırsınız. Vize görüşmeleri olumsuz geçerse ve vize almanız mümkün olmazsa zaten bunu yetkililer size bildirecektir.

Bulgaristan vize türleri, kişilerin seyahat amacına yönelik olarak çeşitli dallara ayrılmıştır. Turistik, ticari, aile ziyareti gibi sebeplerin her biri için, temel evraklar haricinde farklı evraklar da talep edilmektedir. Hazırlanması gereken evrakların içeriği, kişilerin mesleki durumuna göre değişmektedir.

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, seyahat amacına göre kendine uygun vize türünü belirlemeli ve kendisinden talep edilen evrakları eksiksiz şekilde hazırlamalıdır. Evrakların eksiksiz olarak hazırlanması kadar sıralaması ve şekli de önemlidir. Bulgaristan vize için evrakların doğru şekilde hazırlanmasında, Bulgaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen başvuru merkezleri büyük destek sağlamaktadır.

Bulgaristan vizesi nasıl alınır sorusuna verilecek en etkili cevap, istenen evrakların eksiksiz olarak doğru şekilde hazırlanmasıdır. Resmî olarak yetkilendirilen başvuru merkezleri, başvuru işlemlerini en doğru şekilde yapmanızı sağlayacak ve zaman sarfiyatını önleyecektir. Bulgaristan vize başvurusunu ihtiyacınıza uygun şekilde başlatmak için başvuru merkezimizle iletişime geçebilirsiniz. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, uzmanlarımızdan talep edeceğiniz bilgilendirme maili ile kolaylaştırılmış vize işlemi hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi KGünde Çıkar?

Bulgaristan vizesi almak isteyenlerin en çok merak ettiği temel noktalardan bir tanesi de bu vizelerin kaç gün içerisinde alınabildiğidir. Bu vizelerin önemli bir çoğunluğu için şu kadar günde çıkar demek doğru olmayacaktır. Birçok kişi Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar? sorusuna direkt ve net bir cevap beklese de ne yazık ki böyle bir cevap çok mümkün olmayabiliyor. Ancak fikir vermesi açısından hangi dönemde başvurduğunuz, o dönemdeki başvuru yoğunluğu ve bürokrasinin çalışma hızı vizenin sonucunun belli olma süresini size tahmini olarak verecektir. Bulgaristan’da bürokrasi çok hızlı işlemez bu yüzden çok kısa bir süre içerisinde sonuç almayı beklemek yanlış olacaktır. Ancak genel anlamıyla bir cevap verilmesi gerekirse sonuçlanma süreleri ortalama 5 iş günüdür. Bu iş günleri tamamlandıktan sonra Bulgaristan vizesi almak çok kolay bir hâle geliyor ve hatta sadece birkaç gün içerisinde vizenizi teslim alıyorsunuz. Vizenizi teslim aldıktan sonrasıysa sizler için son derece konforlu olacaktır. Çünkü artık resmî işlemlerden kurtuldunuz ve Bulgaristan’a canınız istediği zaman gidebilirsiniz.

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan vize başvurusu yapmak isteyen herkes belirli vize prosedürlerini uygulamak durumundadır. Buna göre yüz binlerce kişinin vize almak için en temelde yapması gereken şey kesinlikle vize başvurusu yapmaktır. Bu başvurular söz konusu olmadan vize almak ne yazık ki mümkün değil. Tabii ki bu vizelerin bazı sıkıntıları da var. Örnek olarak vize merkezleriyle iletişime geçmeniz gerekebiliyor ve bir sürü evrak işi ile uğraşmanız gerekebiliyor. Ancak bir şekilde Bulgaristan’a gitmek isteyen birinin başka şansı da yok maalesef. Mecburen bu işlemleri doğru bir şekilde tamamlamak gerekiyor. Tabii bunların yanında bazı ücretlerde ortaya çıkmıyor değil.

Özellikle vizeye başvurma sürecinde Türk Lirasına dönüştürüldüğünde ciddi miktarlara ulaşabilen paralar ödemeniz gerekecektir. Bunlara hazırlıklı olmak Bulgaristan vize başvuru sürecinde önemli bir yer tutuyor denebilir. Tüm bu süreçte oldukça dikkatli olmak ve vize almak konusunda çokta aceleci olmamak yapılabilecek en mantıklı davranış olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü genellikle acele edildiğinde süreçte bazı hatalar meydana geliyor ve bu hatalar birçok kişiyi mağdur edebiliyor. Hatta Bulgaristan’a gitme sürecinde ciddi vakit kayıplarına yol açabiliyor. Bu vakit kayıpları kimi zamanlarda geri dönülemez boyutlara ulaşabiliyor. Bu anlamda bakıldığında Bulgaristan’a gitmek isteyenlerin oldukça sakin kalmaları ve süreci iyi yönetmeleri onlar açısından çok akıllıca olacaktır. Her ne olursa olsun Bulgaristan’a vize almak zor ancak sonucu güzel bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Ne de olsa vizeyi aldığınız ülke bir Avrupa ülkesi ve size birçok fırsat sunacaktır.

Bulgaristan vize başvuru işlemler süresi Bulgaristan temsilciliğinin resmî tatil günü ve iş yoğunluğa bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Bulgaristan vize almak isteyen kişi başvurusunu planladıkı seyahat tarihinde en az 15 gün önce yapmalı.

Vize başvurusu, kısa süresi vize türünde 10 iş günü içinde sonuçlanırken, uzun süre D vize türünde süreç 45-60 iş günü bulmaktadır. Bulgaristan Konsolosluğu yoğun olduğu zamanda başvuru sahiblerini direkt olarak başvuru merkezlerine yönlendirir. Başvuru merkezleri ile konsolosluğa iletilebilir. Konsolosluk, Bulgaristan vizesi randevu alınmada hafta içi her gün sabah 09.00 ile öğlen 12.00 saati arasında başvuru kabul etmektedir. Bursa Konsolosluk ise her bölgede başvuru kabul etmektedir. Bulgaristan Konsolosluğa yapılan başvuru ilerleme sırası ve hızlılıkları, yoğunluğa göre değişkenliği gösterebilmekte. Zaman kayıpları önlemek ve seyahatiniz kısa süre önce başlayabilme adına başvurunuz yetkili vizesi başvuru merkezlerinden gerçekleştirmeniz öneririz. Başvuru merkezlerine Bulgaristan vize için gerekli evrak yetkili başvuru merkezlerine posta yolu ile ulaştırılabilir:

1. Pasaport
2. Biyometrik Fotoğraf
3. Tam Vukuat Nüfus Kayıt Örneği
4. Banka Hesabı Dökümü
5. İkametgah Belgesi
6. Hotel Konfirmasyon

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vize için başvuruda bulunacak kişi vize işleminde kullanılacak evrakı eksiksiz olarak temin edip, vize başvuru esnasında Bulgaristan Konsolosluğuna ibraz etmelidir.  Seyahat ilgili karar mercii Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliğidir.

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği kendi bölgesinde ikamet eden kişinin Bulgaristan Vize işlemini yerine getirmektedir. İstanbul Başkonsolosluğa, İstanbul, Çanakkale, Kocaeli ve Sakarya Bölgesinde ikamet eden kişinin vize başvurusunu kabul eder.

Adana, Adıyaman, Ardahan, Ağrı, Amasya, Ankara, Artvin, Aksaray, Bayburt, Bartın, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhne, Hakkari, Hatay, Isparta, Iğdır, Karaman, Kastamou, Kars, Kayseri, Karabük, Kırklarli, Kırşehir, Kırıkkale, Konya,  Kütahya, Malatya, Kahramanmarş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde Ordu, Osmaniye, Rize,  Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, tunceli, Şanlıura, Van, Uşak, Yozgat gibi şehirde ikamet eden kişi işlemi için Bulgaristan Ankara Büyükelçilik ile iletişimlere geçebilir.
Edirne Başkonsoloslukları ise Edirne, Tekirdağ ve Kırklarel ili ve ilçesinden başvuru kabul etmekte.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan’a seyahat etmek için Bulgaristan vize başvuru formu doldurmak ve imzalamak gerekmektedir. Bulgaristan vize başvuru formu ayrıca başvuru sahibinin vize fotoğraf gereksinimlerine göre çekilmiş bir fotoğrafı yapıştırmasını gerektirir. Bulgaristan vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz doldurulması, tüm vize başvuru sürecinin en önemli kısımlarından biridir. Vize başvuru formunda, başvuru sahibi tarafından ilgili bilgilerle doldurulması gereken bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler her birinin nasıl doldurulacağına ilişkin bilgilerle birlikte aşağıda özetlenmiştir. Herhangi bir yanlış beyanın vizenizin reddedilmesine neden olacağını unutmayın. Bulgaristan vize başvuru formunu indirin ve aşağıda açıklandığı gibi dikkatli ve tamamen gerçek bilgilerle doldurun.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan vize başvuru formu bölümleri ve nasıl doldurulması gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

 1. Soyadı: Soyadınızı pasaportunuzda belirtildiği gibi yazın.
 2. Ad: Adınızı ya da adlarınızı pasaportunuzda belirtildiği şekilde yazın.
 3. Doğum Tarihi: Doğum tarihinizi gün/ay/yıl sırasına göre yazınız.
 4. Doğum Yeri: Doğum yerinizi pasaportunuzda belirtildiği şekilde yazın.
 5. Doğduğu Ülke: Pasaportta belirtilmemiş olsa bile ülkenin adını ekleyin.
 6. Mevcut Uyruk/Doğumdaki Uyruk: Pasaportunuzun uyruğunu ve uygunsa, asıl uyruğunuzdan farklıysa doğumdaki uyruğunuzu yazın.
 7. Cinsiyet: Cinsiyetinize (Erkek veya Kadın) karşılık gelen kutucuğu işaretleyin.
 8. Medeni Durum: Yasal medeni durumunuza karşılık gelen kutucuğu işaretleyin.
 9. Çocuklar: Ebeveyn yetkisine veya yasal vasiliğe sahip kişinin tam adını, adresini ve uyruğu yazın.
 10. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası
 11. Seyahat Türü: Seyahat türünü belirtin.
 12. Seyahat Belge Numarası: Numarayı pasaportunuzda veya seyahat belgenizde belirtildiği şekilde yazın.
 13. Pasaport tarihi: Pasaportunuzun düzenlendiği tarihi yazınız (Lütfen uzatma tarihini yazmayınız.)
 14. Son Kullanma Tarihi: Herhangi bir uzatmayı dikkate alarak tarihi pasaportunuzda belirtilen şekilde yazın.
 15. Pasaportu Veren Makam: Pasaportu veren makamı ve verildiği yeri belirtin.
 16. Başvuru sahibinin ev adresi, e-posta adresi ve telefon numarası
 17. Başka Bir Ülkede İkamet: Geçerli uyruğunuzdan başka bir ülkede yaşayıp yaşamadığınızı, evet cevabı verirseniz oturma izninizin numarasını ve geçerlilik süresini belirterek belirtiniz.
 18. Mevcut Meslek: Prensip olarak pasaportta belirtilen mesleği yazın. Farklı bir meslek belirtiyorsanız, lütfen kısa bir açıklama yazın.
 19. İşveren veya Eğitim Kurumu: Çalıştığınız kurumun adını (firma, kamu hizmeti, eğitim kurumu) ve iletişim bilgilerini yazınız.
 20. Seyahatinizin Ana Amacı: Seyahatinizin amacını açıklayan kutuyu işaretleyin.
 21. Hedef Üye Devlet: Ana varış noktası olarak adlandırılan, seyahat günlerinin çoğunda ikamet edeceğiniz ülkenin adını yazın. Yani Bulgaristan vizesi alacağınız için Bulgaristan yazın.
 22. İstenen Giriş Sayısı: İstediğiniz giriş sayısına karşılık gelen kutuyu işaretleyin.
 23. Kalış Süresi: İstediğiniz kalış süresine karşılık gelen süreyi yazın.
 24. Son 3 Yılda Verilen Vizeler: Son 3 yıl içinde aldığınız vize sayısını belirtin.
 25. Parmak izleri: İlgili kutuyu işaretleyin. Vize başvurusu için parmak izleriniz alınmışsa, tarihi belirtin.
 26. Varış Tarihi: Bulgaristan’a tahmini varış tarihinizi yazın.
 27. Ülkeden Ayrılış Tarihi: Bulgaristan’ı terk edeceğiniz tarihi yazın.
 28. Varsa Sizi Davet Eden Kişinin Adı: Sizi davet eden kişinin adını veya bir otelin iletişim bilgilerini tüm ayrıntıları (telefon ve faks) belirterek yazın.
 29. Ev Sahibi Kuruluş / Firma Adı ve Adresi: Sizi davet eden bir firma veya kuruluşsa adını ve adresini (telefon ve faks) ve firmadaki irtibat kişinizin iletişim bilgilerini yazın.
 30. Konaklamanız Boyunca Seyahat ve Yaşam Giderleri: Uygun kutuyu işaretleyin.
 31. Tarih ve Yer: Bu tarih vize servisine gideceğiniz günden farklı olsa dahi formu doldurduğunuz yer ve tarihi yazınız.
 32. Islak İmza: Bulgaristan vize başvuru formu, başka bir kişi tarafından değil, vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Vize başvuru sahibi reşit değilse (18 yaş altı), başvurunun veli yetkisine sahip bir kişi tarafından imzalanması ve aralarındaki ilişkinin parantez içinde (baba, anne, vasi) belirtilmesi gerekmektedir. Vize başvuru sahibi imzalayamazsa, bir çarpı işareti kullanılabilir.

Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan Vize Randevusu

Bulgaristan vizesi konsolosluklar ya da yetkili vize merkezleri kanalıyla alınmaktadır. Bulgaristan vize sisteminde konsoloslukların istediği tüm resmî belgelerin istenilen kurallara uygun olarak hazırlanması ve şahsen başvuru yapılması esastır. Dolayısıyla Bulgaristan vizesi alırken dikkat edilecek konular arasında D tipi uzun süreli vize dışında vize randevu sisteminin olmadığıdır. Ancak vize başvurularında başvuru merkezinin çalışma saatlerine uymak önemlidir.

Bulgaristan’a iş, aile ziyareti, turistik faaliyet için kısa süreliğine gidecek olanların Bulgaristan vize randevu almalarına gerek yoktur. Bulgaristan vizesi randevu işlemleri olmaksızın alınmaktadır. Bulgaristan’a vize almak isteyenlerin gerekli evrakları hazırlayarak mesai saatleri içinde Bulgaristan konsolosluklarına ya da yasal başvuru merkezlerine başvurmaları gerekmektedir. Bulgaristan konsoloslukları yoğunluk durumlarına göre vize başvurularını yasal başvuru merkezlerine yönlendirebilirler. Konsolosluklara yapılacak başvurularda, ilgili konsolosluk ya da büyükelçiliğin hangi illerden başvuru kabul ettiğine de dikkat edilmelidir.

Bulgaristan vizesi almak için resmî tüm evraklar hazırlanarak Bulgaristan Konsolosluğu'na ya da konsolosluğun akredite ettiği başvuru merkezlerine müracaat etmek gerekmektedir. Başvurular öncesinde herhangi bir vize randevusu almanın gerekli olmadığı bilinmelidir. Bu nedenle Bulgaristan vize randevu başvurusu kabul eden ya da bu konuda para talep edenlere karşı dikkatli olunmalıdır. Bulgaristan vize almak isteyenlerin, vize merkezlerinden uzman desteği almaları zamandan tasarruf sağlayacağı gibi yasal olmayan kişilerin yanlış yönlendirmelerinden de koruyacaktır.

Bulgaristan, Balkanlar’da yıl içinde önemli bir turist hareketliliğinin olduğu ülkelerdendir. Bulgaristan’ın ülkemizle tarihi bağlarının bulunması ve bölgesel yakınlık, iki ülke arasında turistik vize ve ticari faaliyetleri canlı tutmaktadır. Ülkemizden Bulgaristan’a yıl içinde yapılan ziyaretler, aile ziyareti, turistik ya da ticari faaliyet için olabilmektedir.

Ülkemiz siyah ve gri pasaport sahipleri, en çok 30 günlük Bulgaristan ziyaretlerinde vizeden muaf tutulurlar. Yeşil pasaport sahipleri altı ay içinde 90 günü aşmayacak biçimde Bulgaristan’a vizesiz giriş yapabilmektedirler.  Bulgaristan’a giriş izni almak isteyen bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ise Bulgaristan vize başvurusu yapması gerekmektedir. Bu noktada en çok sorulan sorulardan biri de Bulgaristan vizesi randevusu nasıl alınır? olmaktadır.

Bulgaristan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan’a gitmek isteyen birçok kişinin yaşadığı en temel problemlerden birisi vize randevusu bulmak. Çünkü ülkemizdeki birçok insan çok çeşitli nedenlerle Bulgaristan’a vize almaya çalışıyorlar. Kimileri tamamen göç etmek çabasındayken kimisi bir süreliğine tatil yapmak ya da turistik bir geziye katılmak için bu vizelere ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle vize randevuları ile ilgili sorun yaşamanız oldukça muhtemel. Bu sorunların en başında tabii ki zaman problemi geliyor. Vize randevusu almak isteyen birçok kişinin yaşadığı en temel sorunlardan birisi olan bu süre problemi uzun vadede kullanıcıların sorun yaşamalarına neden oluyor denebilir. Çünkü genellikle vize almak isteyen kişilerin vize alma işlemlerini tamamlama adına çok kısıtlı bir süreleri oluyor. Bu süre içerisinde vize almak çoğu zaman problemlere yol açabiliyor.

İşte bu gibi nedenlerden dolayı bilgili birilerinden yardım alarak vize randevusu konusunu halletmeye çalışmak en mantıklı seçenek olacaktır. Peki Bulgaristan Konsolosluğu 'ndan randevu nasıl alınır? Aslında bu işlem düşünüldüğünden çok daha kolay ve kısa sürede tamamlanabilen bir işlemdir. Burada sıkıntı çıkaran nokta sıra gelmesini beklemek denebilir. Bu yüzden vize randevusuna başvururken oldukça hızlı olmanız gerekmektedir. Özellikle de kış aylarında bu başvuruları yaparsanız randevu sırası almanız çok daha kolay olacaktır. Gerekli vize merkezleriyle iletişim kurduktan sonra vize randevusu almak aslında hiçte zor bir şey değil. Hatta sizin yapmanız gereken bir şey de yok. Tek yapmanız gereken bu talebinizi belirtmek, daha sonra yetkililer sizi zaten yönlendirecektir.

Bulgaristan vize randevusu alınmaksızın, başvuru işlemleri Bulgaristan Konsolosluğunun ve başvuru merkezlerinin çalışma saati içinde gerçekleştirilir. Bulgaristan Konsolosluğu yoğun olduğu zamanda başvuru sahiblerini direkt olarak başvuru merkezlerine yönlendirir. Başvuru merkezleri ile konsolosluğa iletilebilir. Konsolosluk, Bulgaristan vizesi randevu alınmada hafta içi her gün sabah 09.00 ile öğlen 12.00 saati arasında başvuru kabul etmektedir. Bulgaristan Konsolosluğa yapılan başvuru ilerleme sırası ve hızlılıkları, yoğunluğa göre değişkenliği gösterebilmekte. Konu hakkında net bir şey söylenmemektedir. Başvurunun sonuçları ise ortalama 7 gün içinde sonuç vermektedir. Belirtilen sürenin hafta son, resmî ya da bayram tatillerine denk gelmesi, uzun sürmesi sebep olabilir. Konsolosluklar yoğunlukdan dolayı başvuranı yetkili başvuru merkezlerine yönlendirebilmektedir. Bulgaristan vizesi randevu 2021 yılında alınması gerek kalmaksız c vize başvurusu yetkili Bulgaristan Vize Merkezinden gerçekleştirilmekte. Zaman kayıpları önlemek ve seyahatiniz kısa süre önce başlayabilme adına başvurunuz yetkili vizesi başvuru merkezlerinden gerçekleştirmeniz öneririz. Başvuru merkezlerine Bulgaristan vize için gerekli evrak yetkili başvuru merkezlerine posta yolu ile ulaştırılabilir. Bulgaristan Konsolosluğuna şahsen başvuru yapacak evrakını konsolosluk ofisine şahsen iletmelidir.  Bulgaristan Konsolosluğu'na yapılan başvuru ilerleme sırası ve hızlılıkları, yoğunluğa göre değişkenliği gösterebilmekte.

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan’a gitmek isteyen birçok kişinin aklını kurcalayan en önemli sorulardan bir tanesi de tabii ki vize ücretleri. Bu ücretlerin miktarı ve ne zaman verileceği konusunda ciddi soru işaretleri bulunuyor. Bu yüzden Bulgaristan vize ücreti konusunda birçok kişi cevap arıyor. Aslında düşünüldüğü kadar karmaşık bir durum yok ve vize ücretleri sanıldığından daha düşük olabiliyor. Özellikle işlemleri yaparken sıkıntı çıkmazsa genellikle ücretler çok düşük bir miktarda kalıyor. Ancak çeşitli sıkıntılar olduğu takdir de farklı ücretler ödemekte gerekebiliyor

Bu nedenle vize almaya karar verdiğiniz ilk andan itibaren işlemlerinizi olabildiğince dikkatli bir şekilde tamamlamaya çalışmalısınız. Bu şekilde adımları yönetirseniz uzun vade de sorun yaşamayacaksınız. Vize için verilen net ücret şu an tam olarak 80 Euro olarak geçiyor. Yani resmî olarak vize almak isteyen birinin 80 Euro gibi bir ücret ödemesi gerekiyor.

Bulgaristan vize ücreti ödendiği takdirde sorunsuz bir şekilde Bulgaristan’a gitmek mümkün oluyor. Tabii ki bunun yanında birkaç farklı kalem daha var ancak ödenmesi gereken en yüksek ve en önemli ücretin bu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bunların dışındaki ücretler tamamen sizin kişisel harcamalarınıza kaldığından bunları Bulgaristan vize ücreti olarak değerlendirmeye gerek yoktur. Ancak Bulgaristan’a giden herkesin maddi anlamda dikkatli olması gerektiği uyarısını da yapmak gerekiyor. Çünkü bazı hizmetler Bulgaristan’da gerçekten pahalı olabiliyor ve insanları şaşırtabiliyor. Bu nedenle sürpriz yaşamamak için kesinlikle yedekte para bulundurmak şart denilebilir.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2022

Bulgaristan’a göç etmek konusunda birçok kişinin atladığı ancak kesinlikle atlanmaması gereken ve azami dikkatle halledilmesi gereken konulardan bir tanesi evrak konusudur. Bulgaristan vize evrakları konusunda sıkıntı yaşarsanız uzun vade de ciddi problemler söz konusu olabilir. Bu yüzden evraklara mümkün olduğunca dikkat edin ve görüşmelere evraklarınız olmadan kesinlikle gitmeyin. Peki Bulgaristan vizesi için gerekli belgeler nelerdir? 

Bunların başında tabii ki pasaport geliyor. Pasaport bulundurmadığınız takdir de zaten vize işlemlerinin başlaması söz konusu dahi olmayacaktır. Pasaportun dışında Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar şöyle içeriklendirilebilir:

 • Bulgaristan vize başvuru formu,
 • biyometrik fotoğraf,
 • tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • ikametgâh belgesi,
 • banka hesabınızın döküm belgesi,
 • mesleki durum bilgisi veren evraklar.
 • Bulgaristan vize ücreti ödendi dekontu

Bu evrakların tamamını yanınızda bulundurduğunuz takdirde süreç içerisinde bir sorun yaşamanız olası olmayacaktır. Ancak bu evraklardan herhangi bir tanesinde bile sorun olması işlemlerinizin askıya alınmasına neden olur. İşte bu nedenden ötürü evraklarınızı hazırlarken çok ama çok dikkatli olmalısınız.

Bunun yanında iş durum evraklarını hazırlarken dikkat etmeniz gereken şey şu an ki iş durumunuzdur. Yani emekli birisi için bu evrak emeklilik evrakları olacaktır. Önceki işine ait bir evrak olması yanlış sonuçlara neden olabilir bu da vize alma sürecinizi baltalayabilir. Eğer tüm evraklarınız doğru bir şekilde hazırsa içinizi ferah tutabilirsiniz çünkü çok muhtemel bir şekilde vize alma işlemlerinizde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Bulgaristan Vize Türleri

Vize türleri hakkında bilgi sahibi olmak için en temelde danışmanlık hizmetleriyle iletişime geçmek açıkçası çok mantıklı bir davranış. Ancak bu yazı sayesinde hangi vize türleriyle ilgili bir şansınız olduğuna dair ön fikirler edinebilirsiniz. Bulgaristan vize türleri en genel şekliyle şu şekilde sıralanabilir:

 • Bulgaristan A Vizesi (Havaalanı Bulgaristan Transit Vizesi)
 • Bulgaristan C Vizesi (Transit veya planlı bir konaklama amacıyla kısa süreli seyahatler için Bulgaristan vizesi. Örneğin Bulgaristan Turist Vizesi)
 • Bulgaristan D Vizesi (Uzun süreli konaklamalar için)

Bunların dışında bilinmesi gereken en önemli şey: Bulgaristan vize türü, kesinlikle Schengen vizesi olarak geçiyor. Bu vizeye sahip olduğunuz takdir de yalnızca Bulgaristan’a değil aynı zamanda Yunanistan, Romanya, İspanya, Fransa, Sırbistan gibi çok çeşitli ülkelere gitme hakkı da kazanıyorsunuz. Tabii ki alması biraz daha zor ancak avantajları göz önüne alındığında harika bir vize olarak görülebilir.

Bulgaristan turistik vize

Bulgaristan vize türleri hakkında verilebilecek en önemli bilgilerden biri de turistik, ticari, ziyaret amaçlı, transit vize ya da oturma izni şeklinde vizeler alınabiliyor. Bu vizelerden hangisini alacağınız tamamen sizin gitme amacınıza bağlı. Yani gitme amacınız temelde neyse alacağınız vize de buna endeksli oluyor. Tabii ki bu süreçte bir danışmanlık bürosuyla çalışmak ya da vize merkezleriyle iletişim kurmakta son derece mantıklı olacaktır. Özellikle de ilk defa yurt dışına çıkacaksanız ya da ilk defa vize alıyorsanız bu hizmetlerden faydalanmak ciddi önem taşıyor denilebilir.

Bulgaristan Vize Reddi

Birçok kişi Bulgaristan’a gitmeye karar verdikten sonra bir hevesle bu süreçte işlemlerini yapıyor ve hemen gidebileceği yönünde bir kanıya varabiliyor. Ancak bu durum ne yazık ki oldukça yanılgı içeriyor. Çünkü Bulgaristan’a her gitmek isteyen kişi vize alamıyor ve bu süreç birçok kişi için hayal kırıklığı ile son bulabiliyor. Bu yüzden vize başvurularınızı yaparken herhangi bir duruma karşı hazırlıklı olmanız sizin açınızdan çok daha mantıklı olacaktır. Çünkü birçok kişi Bulgaristan Vize Reddi konusunda herhangi bir bilgiye sahip değil.

Bu açıdan bakıldığında Bulgaristan konusu oldukça hassas ve çeşitli yönleri olan bir konu. Yani tüm planlarını Bulgaristan’a gitmek üzerine yapan birisi bu konuda çeşitli nedenlerden dolayı hayal kırıklığına uğrayabilir. Ayrıca bu durum her defasında çokta geçerli bir sebepten dolayı ortaya çıkmaz. Çoğu zaman nedenini bile anlamak oldukça güçtür. Yani gitmeyi daha çok hak eden birinin vizesi reddedilebilir. Bu durumda çok şaşırmamak gerektiği söylenebilir.

Yaş, medeni durum, maddi durum gibi konular sebebiyle reddedilme durumu da söz konusu olabiliyor. Ancak bu konuda net bir tespit yapmak çok zor. Bu yüzden olabildiğince iyi bir şekilde başvuru sürecini tamamlamaya gayret etmek en doğru davranış olacaktır. Sürecin sonunda gelecek kararla ilgili her türlü duruma hazır olmak kişiler için oldukça akıllıca bir durum olacaktır. Çünkü bu süreç genel itibariyle herhangi bir duruma yol açabilir ve herhangi bir durumda kişiler için hayal kırıklığını doğurabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı Bulgaristan’a vize başvurusu yapmayı planlayan herkesin herhangi bir cevaba açık olmaları gerekiyor. Çünkü aksi bir durumda tüm planlar suya gidebilir ve ciddi bir hayal kırıklığı ortaya çıkabilir. Böylesi bir durumda kalmak hoş olmayacaktır.

Ayrıca Bulgaristan vizesi alamamanız farklı ülkelerden vize alamayacağınız anlamına gelmez. Eğer bir problem söz konusuysa o problemi halledip tekrar şansınızı deneyebilirsiniz ya da çeşitli vize merkezleriyle iletişim kurarak bu sorunu halledebilirsiniz.

Bulgaristan vizesi nasıl alınır?

Bulgaristan vizesi nasıl alınır?

Bulgaristan Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan konum itibariyle aslında çok fazla göç alana bir ülke değil. Gelişmişlik seviyesi anlamında da çok dikkat çeken ülkeler arasına girmeyi başaramıyor. Ancak yine de birçok kişi Bulgaristan’a vize almak istiyor, bu konuda birçok çeşitli sebep ortaya konulabiliyor. Sebebi her ne olursa olsun Bulgaristan’a gitmek isteyen birinin vize alması şart denilebilir. Bu Bulgaristan Schengen vizesi de olabilir Bulgaristan vizesi de olabilir. Bu tamamen kişinin şartlarına ve isteğine bağlı bir durum. Tabii ki Schengen vizesi alındığı takdirde çok daha fazla ülkeye gitmek mümkün olabiliyor ancak o vizeyi almanın da farklı şartları var.

Bunun dışında Bulgaristan vize hakkında merak edilenler listesi altında toplanabilecek bir sürü bilgi olduğu söylenebilir. Örneğin vize sürecinde bazı ücretler ödemeniz gerekecektir. Bunun dışında birçok evrak işiyle uğraşmanızda gerekiyor. Ne yazık ki birçok konuda olduğu gibi bu konuda da bürokrasi oldukça ağır kalıyor. Bunların yanında şunu da söylemek lazım: Bulgaristan için aldığınız vizenize oturma izni eklenmediği takdir de bu vizeyle başka ülkelere gitmeniz ne yazık ki mümkün olmuyor. Ancak oturma izni almayı başarırsanız istediğiniz tüm Avrupa Birliği ülkelerine hatta İngiltere’ye bile gidebiliyorsunuz. Eğer oturma izni alırsanız karşınıza birçok avantaj çıkacağı bariz. Tabii ki bu süreç sizin hayatınızla ilgili olduğu için kararlar tamamen size ait olmalıdır.

 • Bulgaristan Schengen mi?

Bulgaristan şu anda bir Schengen ülkesi değildir. Schengen Bölgesi pasaportsuz seyahat izni verilen ülkelerin arasında 22 Avrupa Birliği ülkesinin yanı sıra İsviçre, Lihtenştayn, Norveç ve İzlanda gibi 4 AB dışı ülke de vardır. Peki Bulgaristan neden Schengen vizesi kapsamına girmez?

Bulgaristan, 2007'de komşusu Romanya ile birlikte Avrupa Birliği'ne katılmıştır ve 2011'de Avrupa Parlamentosu, her iki ülkenin de Schengen pasaportsuz bölgeye katılmasına izin verdi. Ancak o zamandan beri Bulgaristan'ın Schengen'e katılmak için gereken teknik gereklilikleri karşılayıp karşılamadığı konusunda çok fazla anlaşmazlık vardır.

Şu anda, Schengen düzenlemeleri Bulgaristan ve Romanya için yalnızca kısmen geçerlidir ve iki ülke sınırlarında pasaport kontrolleri hâlâ yapılmaktadır. Avrupa Konseyi, Bulgaristan'ın Schengen Bölgesi'ne tam olarak katılıp katılamayacağı konusunda henüz oybirliğiyle bir karara varmamıştır.

Ancak, Avrupa Parlamentosu, katılımlarını hızlandırmanın Avrupa'nın dış sınırlarını daha da güçlendirmeye yardımcı olacağına inanmaktadır. Bu yüzden bekleyen aday ülkelerin Schengen Bölgesi'ne tam olarak katılmaları için artan bir aciliyet duygusu vardır. Bu yüzden yakın zamanda Bulgaristan Schengen üye ülkeleri arasına girebilir.

Bulgaristan henüz Schengen Bölgesi'nin bir parçası değildir. Ancak Schengen bölgesine katılma sürecindedir ve muhtemelen yakın bir zamanda gerekli şartları karşıladığı için Schengen üyesi olacaktır. Çünkü Bulgaristan Cumhuriyeti hâlihazırda Schengen üyesi olma gereksinimlerinin önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Ancak yine de henüz Schengen bölgesine dâhil edilmemiştir ve bu yüzden Bulgaristan şimdilik Schengen seyahat bölgesinin dışında kalmaktadır.

Bulgaristan’ın yanı sıra Romanya'nın da yakında Schengen Bölgesi'ne katılarak toplam üye ülke sayısının 28'e çıkabilme ihtimalinin olduğunu belirtmekte fayda vardır.

 • Bulgaristan vizesi neden Schengen vizesi değil?

Bir AB Üye Devleti olarak Bulgaristan, Katılım Antlaşması gereği en sonunda Schengen Bölgesi'ne kabul edilmek zorundadır. Fakat şu an için süreç tamamlanmadığından Schengen üye ülkeleri arasında değildir. Bulgaristan'ın Schengen Bölgesi'ne katılacağı kesin tarih bilinmemekle birlikte yakın bir gelecekte olması beklenmektedir.

31 Ocak 2012'den beri Bulgaristan Cumhuriyeti, geçerli Schengen vizesi sahipleri için vizesiz bir sistem uygulamaktadır. Schengen vizesi sahipleri, Schengen vizelerinin geçerlilik süresi ve izin verilen kalış süresi boyunca Bulgaristan Cumhuriyeti'ne girme ve burada ikamet etme hakkına sahiptir, ancak ilk giriş tarihinden itibaren herhangi bir altıncı ayda üç ayı geçmemelidir.

   • Geçerli Schengen vizesine sahip Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Sırbistan ve Karadağ vatandaşları Bulgaristan için transit vizeye ihtiyaç duymazlar.
   • Ayrıca 6 yaşından küçük tüm çocuklara ücretsiz vize verilir.
   • Her başvurunun Sofya'daki Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanması gerektiğinden, vize başvuruları 15 iş gününe kadar işlenir.
   • Bulgaristan topraklarına motorlu araçla giriş yapan yabancı uyruklu kişilerin, aracın tescil belgelerinde açıkça belirtilmediği durumlarda, o araca ait bir sahiplik belgesi ibraz etmeleri gerekmektedir.
   • Tüm yabancı ziyaretçiler, Bulgaristan Kanunlarına göre Bulgaristan'a varışlarından itibaren 48 saat içinde yerel polis karakoluyla iletişime geçmeleri ve kalacakları adresi yazılı olarak sunmaları gerektiğini unutmamalıdır.
   • Bir otelde veya özel pansiyonda kalıyorlarsa, otel yönetimi/ev sahibi onları yerel polis karakoluna kaydettirmekle yükümlüdür.
  • Schengen vizesi Bulgaristan’a girerken geçerli midir?

Geçerli birden fazla Schengen vizesi sahipleri Bulgaristan'a vizesiz giriş yapabilirler. Seyahat edenler, kısa süreli vize başvurusunda bulunmadan Bulgaristan Cumhuriyeti'ne girebilir ve 6 aylık bir süre içinde 90 güne kadar kalabilirler. Bulgaristan Schengen vizesi vermez. Yalnızca Schengen ülkelerine seyahat etmek için kullanılamayan ulusal vizeler verir. Bu arada Romanya, Kıbrıs ve Hırvatistan tarafından verilen vize ve oturma izni sahipleri de Bulgaristan'da 3 aya kadar vizesiz kalabilirler.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2021

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Bulgaristan vizesi ile Avrupa’ya gidilir mi?

Bulgaristan vizesi almayı başarmış olan birçok kişinin aklına gelen en önemli sorulardan bir tanesi de budur. Sonuçta Bulgaristan bir Avrupa ülkesidir ve bu ülkenin vatandaşları istedikleri zaman vizesiz bir şekilde Avrupa’ya gidebiliyorlar. Acaba bu ülkeden vize aldıktan sonra farklı ülkelere de bu vizeyle gitmek mümkün mü? Birçok insanın çok merak ettiği ve olumlu bir yanıt beklediği bu sorunun yanıtı ne yazık ki olumsuz. Çünkü herhangi bir Avrupa ülkesine vize aldığınızda bu vizeyi yalnızca o ülkeye kullanabiliyorsunuz.

Yani örnek olarak Almanya vizeniz varsa bu vizeyle Fransa’ya gidemiyorsunuz. Avrupa vatandaşı olmadığınız için tüm durumlarda farklı vizeler almanız, farklı ücretler ödemeniz ve farklı süreçlerden geçmeniz gerekiyor. Bu anlamda bakıldığında Bulgaristan Vizesi ile Avrupa’ya Gidilir mi? sorusu oldukça mantıklı bir soru. Tabii bu soruyu direkt kestirip atmadan şunu da belirtmek lazım. Eğer oturum izniniz varsa işler sizin için daha farklı olabilir. Tabii ki evli olmanızda bu durumda ciddi avantaj sağlar. Bu iki durum sizin bazı Avrupa ülkelerine gitmenize yol açabilir. Ancak sadece Bulgaristan vizesi ile ne yazık ki böyle bir durum geçerli değil. Eğer oturum izniniz varsa birçok Avrupa ülkesine gidebileceğinizi bilmenizde de fayda var.

 • Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılabilir mi?

Avrupa Birliği ülkelerine özel olarak tasarlanmış önemli bir vize tipi olan Schengen Vizesi birçok kişi tarafından bilinmese de aslında oldukça yararlı ve bilinmesi gereken vize tiplerinin başında geliyor. Birçok vize sizin yalnızca bir ülkeye giriş yapmanızı sağlar. Ancak bazı vize türleri vardır ki birden fazla ülkeye bu vizeler sayesinde girebilirsiniz. İşte Schengen vizesi böyle bir vize. Peki Schengen Vizesi Nasıl Alınıyor? Aslında çok zor değil. Yapılması gereken vize merkezleriyle iletişime geçmek ve gerekli ücretler, evraklar halledildikten sonra beklemek yeterli olacaktır. Bu süreç gayet hızlı bir şekilde yürütülebiliyor ve bu hizmete sahip olmanız sizin için konforlu olacağından beklemekte çok problem olmayacaktır.

Peki Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Giriş Yapılabilir mi? Evet kesinlikle yapılabilir. Bu vizeye sahipseniz Bulgaristan’a gelmek için herhangi bir vize işlemi yapmanıza gerek kalmayacaktır. Bu noktada önemli olan Schengen vizesinin sadece Bulgaristan değil daha birçok ülke içinde geçerli olmasıdır denebilir. Schengen vizesi ayrıca Yunanistan, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Almanya, İtalya, Letonya, İzlanda, Hollanda, Finlandiya, Macaristan, Lüksemburg, Litvanya, Estonya, Avusturya, Norveç, Malta, Belçika, Fransa ve Çek Cumhuriyeti gibi birçok ülkeyi de kapsamaktadır. Bu ülkelere de Schengen vizesi ile gitmek mümkündür. Yani çok kolay bir şekilde farklı ülkelere gitmenin yolunu bulmuş oluyorsunuz. Böylece süreç sizin için çok daha verimli ve hızlı geçmiş olacaktır.

Bulgaristan vize işlemleri

Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan Vize Başvurusu Hakkında Öne Çıkanlar

Avrupa ülkelerine herhangi bir sebepten dolayı gitmek isteyen herkesin mağdur olduğu konulardan bir tanesi de tabii ki vize konusu olarak karşımıza çıkıyor. Birçok kişi bu durumdan mağdur ve gerçekten de artık kalkması gerektiği konusunda çoğunluk aynı fikirde denilebilir. Bulgaristan vize hakkında da benzer görüşler var. İnsanların birçoğu bu vizeye de olumsuz bir bakış geliştirmiş durumda. Aslında bunun oldukça mantıklı sebepleri olduğunu söylemek mümkün. Çünkü Bulgaristan ülke olarak bizim ülkemizden çok daha gelişmiş bir ülke değil. Hatta ülkemize göre geri kalmış bir ülke ve bizim ülkemizden oraya gidecek olan göçler onlar için büyük bir avantaj. Ancak Avrupa ülkesi oldukları için bu duruma ne yazık ki böyle yaklaşmıyorlar.

Onlara göre her Avrupa ülkesi özel ve vize alınması gereken bir ülke statüsünde bulunuyor. Bu bağlamda bakıldığında Bulgaristan’a gitmek isteyen herkesin vize alması gerekebiliyor, tabii ki Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz. Bu nedenle vize konusunun kısa sürede aşılması ne yazık ki beklenmiyor. Bu konuda sürekli olarak adımlar atıldığı söylense de Bulgaristan’a gitmek konusunda birçok kişi bu engellerle karşılaşıyor ve karşılaşmaya da devam edecek gibi görünüyor. Ancak yine de Avrupa Birliğine gitmek isteyen herhangi bir bireyin bunu yapmaktan yani vize almaktan başka hiçbir çaresi yok. Tabii ki orada oturum izni alırsanız ya da evlenirseniz durumların sizin için çok daha farklı bir şekilde gelişebileceğini söylemek de mümkün.

Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi

Vize almak birçok insan için çok zahmetli ve vakit alıcı bir uğraş olarak bilinir. Ancak bu konuda bazı yanılgılar var. Bu yanılgıların en temelinde vize merkezleri konusunda bilinçsiz olmak yatıyor denebilir. Çünkü vize merkezleriyle yeterli irtibat kurulmadığı takdirde insanlar bu süreçte gereksiz zahmetlere girebiliyorlar. Bu anlamda bakıldığında Bulgaristan Vize Merkezi kurumları oldukça önemli ve vize işlemleri konusunda gerçekten rahatlatıcı kurumlar. Eğer bu kurumlar hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız ne kaçırdığınızın farkında değilsiniz demektir. Bulgaristan ülkesine göç etmek isteyen ya da geçici bir süreliğine orada kalmak isteyen herkesin en büyük problemi olan vize sorununu çözmek konusunda bu tip yerler size tahmin edemeyeceğiniz derece de yardımcı olacaktır.

Peki bu vize merkezlerine ulaşmak konusunda sıkıntı çekiyorsanız ne yapmalısınız? Aslında bu da çok basit. Yapılması gereken en temel şey daha önce Bulgaristan’a gitmek için vize almış kişilerle iletişim kurup bu insanlardan tavsiyeler almak. Bu kişilerle iletişime geçip yardımlarını istediğiniz takdirde sizlerle tecrübelerini paylaşacaklardır ve vize merkezlerine nasıl ulaşabileceğiniz konusunda size yardımcı olacaklardır denilebilir. Vize merkezlerine ulaşmak konusundaki sorunlarınızı aştıktan sonra geriye kalan tek şey bu merkezi aramak ve isteklerinizi belirtmek. Sizlere çok kısa bir süre içerisinde vize almanız için mümkün olabildiğince yardımcı olacaklar ve bu süreci sizin için oldukça kısaltacaklardır.

Vize başvurusu yapmak isteyenlerin önemli bir çoğunluğu vize merkezlerinden habersiz olabiliyor. Ancak bu gerçekten büyük bir dezavantaj. Çünkü bu vize merkezleri sizler için çok önemli bir etken. Özellikle de vize reddi almamak için bu hizmetlerden faydalanmak çok önemli. Bizim Bulgaristan vize başvurularında sağladığımız hizmetler de genel olarak bu esasa dayanıyor. Yani sizin sürecinizi mümkün olduğunca mükemmelleştirmeyi hedefliyoruz ve bunu sağladığımız takdir de Bulgaristan’a gitme ihtimaliniz çok daha yükseliyor. Örneğin evrak işleriyle uğraşmanıza gerek kalmıyor ve bu konuyla ilgili sorun yaşamayacağınız için uzun vade de sorun yaşamadan süreç sizin için tamamlanıyor.

Bulgaristan Vize Danışmanlığı

Herhangi bir ülkeye vize almak istiyorsanız kesinlikle vize danışmanlık hizmetlerinden faydalanmanız gerekiyor. Bunlardan faydalanmak ve bunlara ücret vermek istemiyorsanız bu konuda yanlış bir kanı içerisinde olduğunuzu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü Bulgaristan’a ya da başka bir ülkeye gitmek isteyen herkesin yapması gereken en temel şeylerden biri sakin kalıp işlemleri doğru bir şekilde halletmektir. Ancak bu durumun doğası gereği insanların önemli bir bölümü hayatlarında sadece birkaç defa vize alıyorlar. Ancak vize danışmanlık hizmetleri verenler neredeyse her gün farklı kişilere vize alıyorlar. Olaya bu noktadan yaklaşıldığı zaman çok daha iyi anlaşılacaktır ki vize alırken danışmanlık hizmetleri hayati bir öneme sahiptir.

Bu durumun farkında olarak Bulgaristan Vize Danışmanlığı hizmetlerinin önemini anlamak kullanıcılar için hayati bir önem arz etmektedir. Uzun vadede yaptığınız planların, kurduğunuz hayallerin gerçekleşme olasılığını arttırmak için bu danışmanlık hizmetleri kesinlikle çok önemli. Çünkü iyi bir danışan aynı zamanda iyi bir başvuru anlamına da geliyor. Bu bakımdan Bulgaristan’a gitmek isteyen herkesin böylesi bir tavır içinde bulunması birçokları için oldukça mantıklı oluyor. Ve ne yazık ki her yıl bir sürü insan bu konuda dikkatli davranmadığı için başvuruları reddedilebiliyor ve hayal kırıklıkları meydana gelebiliyor. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalmamak için vize konusunda profesyonellerden yardım almak oldukça değerli olacaktır.

Mevzuat danışmanlığı birçok kullanıcının bildiği üzere oldukça gerekli danışmanlık hizmetlerinin başında gelmektedir. Birçok kişi bu danışmanlık hizmetinden oldukça yarar sağlamıştır ve vize sürecinde bu danışmanlığın çok fazla faydasını görmüştür. İşte bu nedenden dolayı Bulgaristan’a göç etmek isteyen ya da herhangi bir sebeple bir süreliğine Bulgaristan’da bulunmak isteyen herkes Bulgaristan Vizesi Mevzuat Danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmalıdır. Bu hizmetlerden yararlanmak süreç boyunca sizlerin oldukça işini görecektir ve verdiğiniz cüzi bir miktar karşılığında aldığınız hizmet tahmin ettiğinizin çok ötesinde olacaktır. Bu nedenle süreci yönetirken bu tip hizmetlere dikkat etmek oldukça önemlidir.

Bulgaristan Vize İşlemleri
Bulgaristan Turistik Vizesi, Bulgaristan Transit Vize, Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi
Konsolosluk
Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bulgaristan Büyükelçiliği
Bulgaristan Vatandaşlığı
Bulgaristan vatandaşı olmak için gerekli işlemler
Bulgaristan Oturum İşlemleri
Bulgaristan'da oturum ve çalışma için gerekli tüm işlemler
Bulgaristan Vizesi İçin Form & Dilekçe
Bulgaristan Vize Başvuru Formu, Bulgaristan Vize Dilekçesi, Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası
ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp