Hollanda Vize Randevusu

Hollanda vize randevusu, danışmanlık hizmeti aldığınız acenteler aracılığı veya turizm danışmanlık şirketleri aracılığı ile alınabilmektedir. Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak için, seyahatinizden en az 15 gün önce Hollanda konsolosluğunun internet sitesinden randevu almanız gerekmektedir. Son 5 yıl içinde Schengen vizesi almış olanların Hollanda vize randevusu almak için Hollanda konsolosluğuna şahsen gitmelerine gerek yoktur. Bu kişiler, danışmanlık hizmeti aldıkları acenteye vekâletname vererek randevularına gitmeden Hollanda vizesi alabilirler.

Hollanda vize randevusuna başvurmak için, Hollanda seyahatinizin türünü belirlemeniz gerekmektedir. Hollanda’ya 90 güne kadar olan seyahatleriniz için C tipi Schengen vizesi, 90 günden fazla olan seyahatleriniz için D tipi uzun süreli Hollanda vizesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Hollanda Vize Randevusu Veriyor Mu?

Hollanda’ya seyahat etmek isteyen bireylerin vize işlemleri başvuruları için önceden kesinlikle randevu almış olması gerekmektedir. Aksi takdirde istisnai durumlar dışında randevu almadan başvuru yapan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Randevular hafta içi 09.00 ile 17.00 saatleri arasında alınmaktadır. Hollanda vize randevusu konsoloslukların çalışma yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu olası durumlar nedeniyle vize başvurularının en geç 15, en erken ise 3 ay öncesinde yapılması gerekmektedir ki istenmeyen bir durum yaşanmasın. İşinizi bu konuda garantiye almak en mantıklısı olacaktır. Bu randevu Hollanda seyahati yapmak isteyen bireylerin vize başvurusunda teslim etmekle yükümlü oldukları evrakların teslimi ve parmak izi ibrazı için alınır. Kişinin randevunun belirtilen tarihte ve saatte başvurunun yapılacağı merkezde bulunması zorunlu kılınan durumlardır. Randevunuzun gün ve saatini kaçırmamalı, sürekli takip etmeniz gerekmektedir.

Hollanda Vize Randevuları Ne Zaman Açılacak?

Tüm dünyanın içinden geçmiş olduğu COVID-19 salgını kapsamında birçok ülke gibi Hollanda’da da vize işlemlerini durdurmuştu. Ancak alınan önlemler ve aşılanmanın hızlı bir şekilde gerçekleşmesinin ardından sınırlar yeninden açıldı. Bu kapsamda Hollanda’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da yeniden vize başvurusu yapmaya başladı. Hollanda için vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, ilgili vize merkezlerinden hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında başvuru yapabilirler.

Hollanda Vize Randevusu İşlemleri

Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden olan ve Schengen Bölgesi’nde yer alan Hollanda’ya gitmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Hollanda için alınacak vize türleri içerik olarak farklılık göstermektedir. İş için Hollanda’ya gidecek insanlar farklı vizelere yönelirken, üniversite okumak için Hollanda’ya gidecek kişiler, öğrenci vizelerine yönelmektedir. Ancak her koşulda, seyahat planından belirli bir süre önce başvuruda bulunmak önem taşımaktadır.

Bir ülkenin yurt dışında ki diplomatik ve tüm ticari faaliyetlerini yürütmekle görevli olan kurumlarına konsolosluk adı verilmektedir. Bu konsolosluklar hem kendi ülke vatandaşlarının haklarını korurken hem de ülkelerine gidecek olan yabancı kişilerin vize işlemlerini yerine getirirler. Hollanda ülkesi de Türkiye’de konsolosluğu olan ülkelerden biridir. Hollanda Krallığını temsil eden konsolosluklar vize başvuru merkezi olarak da hizmet vermektedir. Hollanda vize işlemi konusunda sizlerden evrak, pasaport ve parmak izi istenilmektedir.

Hollanda vizesi alacak olan kişilerin mutlaka öncelikle bir vize randevusu olması gerekiyor. Vize randevusu sırasında kişilerden birtakım prosedürleri yerine getirmeleri beklenmektedir. Bunlardan birisi de parmak izi uygulamasıdır. Sonrasında ise evrakları teslim ederek Hollanda vize işlemleri tamamlanabilmektedir.

Schengen kuralı gereğince vize işlemi için randevu alınması zorunludur. Hollanda Konsolosluğu, yapacak vize başvurusunu randevu sistemi ile değerlendirmeye almakta. Hollanda vize başvurusunu yaparken 30 gün önce yapmakta yarar olduğu için Hollanda Vizesi Randevusunu alırken de ona uygun olarak almak gerekmektedir.
Hollanda başkonsoloslukları vize başvurusunu da kabul etmektedir. Buradan vize başvurusunu yapan kişinin başvurusu ilk randevu gününde verilmektedir. Bu sayede vize daha hızlı sonuçlanabilir ve acil işinizi bir an önce Hollanda’ya giderek yapabilirsiniz.
İşleminizde herhangi bir aksaklık yaşanmasını sağlamak adına, vize işlemi uzmanı olan vize firmalarıyla da iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede vizenin çıkmasını da garantilemiş olursunuz.
Vize başvurusu yapacak kişiler ilk önce internet de ilgili Hollanda vize türünün randevusunda bulunmak durumundadırlar. Vize başvurusu yapacak kişi randevu günü ikamet ettiği şehirde Hollanda konsolosluğuna gitmesi gerekmekte. Buna ek Hollanda da vize sonucu açıklaması da randevu tarih olarak baz alınır. Hollanda randevu tarihinde itibaren ortalama 7 ile 14 iş gün içinde vize sonuçları açıklanmaktadır.

Hollanda Vize Randevusu Alma

Hollanda’ya gitmek için vize alacak kişilerin seyahatlerinden önce izlemesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Öncelikli olarak Hollanda’ya gitmeye karar vermiş kişinin, Hollanda’ya neden gideceğini (iş, okul) belirlemesi gerekir. Bunun akabinde gidiş nedeni ile uygun olan vize tipi için başvuru formu doldurmak gerekmektedir.  Daha sonrasında eğer son 5 yıl içerisinde yurtdışına çıkmamışsanız ve dolayısıyla parmak iziniz yoksa, parmak izi vermek için ilgili kuruma başvurun. Son olarak da Hollanda vizesi için gereken tüm belgeleri toplamanız gerekir. Son basamakta ise bireysel olarak randevu tarihinizde ilgili vize merkezinde olmalısınız.

Hollanda Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bilindiği gibi Hollanda birçok alanda çok cazip bir ülke ve çoğu kişi hollandaya gitmek istiyor. Hollanda gerek yaşam standartları gerek düşünce özgürlüğü gerekse turistik yerleri bakımından çok cazip. Hollanda bir Schengen bölgesi üyesi yani Hollanda vizesi almak için Schengen vizesi almak gerekiyor. Schengen vizesi ise beş Avrupa ülkesinin arasında 1985'te imzalanan bir sınır ve polis kontrollerini kaldırmayı amaçladığı bir antlaşma ve gümrük birliğidir. Yani Schengen vizesi aldığınız zaman yalnız Hollanda'ya değil tüm Schengen üyesi ülkelere giriş yapabilirsiniz Schengen üyesi olmayan Avrupa ülkeleri ise: Azorlar, Madeira ve Kanarya Adaları Bunların dışındaki tüm Avrupa ülkelerine Schengen vizesi ile gidebilirsiniz. Schengen vizesi randevusu için ise bazı prosedürleri uygulamak bazı şartları sağlamak gerekiyor. Bu şartlar ve prosedürler ve gerekli belgeler ise şu şekilde:

-Pasaport (üç ay sonrasına kadar geçerli ve iki sayfası boş olmalı, on sekiz yaş üstü ise imza alanı dolu olmalı).

-Hollanda Vize Başvuru formu (Başvuru formu eksiksiz doldurulmuş ve özellikle formun 3. Ve 4. Sayfaları imzalanmalı).

-Sağlık sigortası (En az üç ay geçerli ve tüm Schengen üye ülkelerinde kullanılabilir olmalı).

-Vize harcı (80 Euro).

-Konaklama bilgileri (Otel randevusu vb.).

-Banka hesap dökümü (Son üç aya ait.)

-Hollanda Çalışma izni belgesi.

-SGK hizmet dökümü.

-Maaş bordroları.

-İş sözleşmesi ve ek gelir belgesi.

Bu belgeler ve şartlar sağlandığı taktirde Hollanda vizesi randevusu alabilir ve Hollanda vizesi alabilirsiniz.

Hollanda Vizesi Nereden Alınır?

Hollanda vizesi randevusu almak için Hollanda Başkonsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden online işlemler ile randevu alınabilir, veya Hollanda Vize Randevusu Temsilciliklerinden işleminizi gerçekleştirebilmeniz mümkün. Başka bir yöntem olarak belirlenmiş numaralar üzerinden de aranıp randevu alınabilmektedir. Ayrıca bazı turizm acenteleri tarafından da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Alınan randevuyu değiştirme talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar ise yine bu sistemler üzerinden taleplerini bildirerek kendilerine göre uygun bir zamana randevu alabilme şansına sahiptirler. Randevu aldığınız zaman diliminde merkezde bulunmanız ve belgelerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmeniz hem işlemlerinizin tamamlanma süresini azaltacak hem de vize işlemlerinin sorunsuz ve hatasız geçmesine olanak sağlayacaktır. Ayrıca Hollanda’nın Türkiye’de vize başvuruları amacıyla yetkilendirdiği kurum VFS Global ile eğer vize başvuru merkezi üzerinden randevu alacaksanız, VFS Global internet sitesi üzerinden başvuru formunu doldurarak, randevu alabilmektesiniz.

Hollanda Vize Randevusu Kaç Gün Sonraya Veriliyor?

Hollanda vize randevusu için başvuru yapacak insanlar seyahat planlamaları doğrultusunda randevuların kaç gün sonraya verildiğini merak etmektedir. Hollanda için vize randevusu ortalama olarak 10 gün sonraya verilmektedir. Bu süre zarfından sonra kişi konsolosluğa ya da vize merkezine giderek belgelerini teslim eder. Belgelerin kontrol edilme süreci de ortalama olarak 15 ile 20 gün almaktadır. Bu süre kimi zaman 1 aya da uzayabilmektedir. Ancak yine de Hollanda seyahati planlayan kişilerin yolculukların en az 2 ay önce vize randevularını alması önerilmektedir. Aksi halde seyahat planlamasında çeşitli değişiklikler gerekebilmektedir.

Hollanda Vize Randevusu Nasıl Sorgulanır?

Hollanda vize başvurusu sorgulamanın en bilinen yolu, başvuru yapmış olduğunuz kurum üzerinden sorgu yapmanızdır. Başvurularınızın sonuçları başvuru yaptığınız tarihten belirli bir süre zarfı içerisinde açıklanmaktadır. Başka bir yöntem ise T.C kimlik numarası ile sorgu yapmaktır. T.C kimlik numarası, ad ve soyad ile Hollanda Başkonsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden online olarak sorgu yapılabilmektedir. Aynı zamanda Hollanda Başkonsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu kurum  VFS Global üzerinden de sorgu yapmak mümkün. Vize başvurunuzun alınması durumunda e postanıza VFS Global kurumundan e-mailiniz üzerinden bir mesaj size ulaşacaktır. Aynı şekilde tercihinize bağlı olarak e-Mail yerine SMS ile bilgilendirme seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu mesaj geldikten sonra VFS Global kurumunun resmi sitesinden online olarak sorgu yapabilirsiniz. Vize başvurusnu yaptığınız kurumdan size verilen referans numarası üzerinden bu sorguyu yapabilmeniz mümkün.

Hollanda Vize Randevusuna Geç Kalırsam Ne Olur?

Hollanda vize randevunuzu almadan önce ilk olarak size en uygun günü ve saati geç kalmamanız adına belirlemeniz gerekmektedir. Ardından süreci sürekli takip etmeli, günü ve saati asla unutmamalısınız. Hatırlamak için telefonunuza anımsatıcı kurabilirsiniz. Aksi bir durum olduğunda randevuya gelemeyecekseniz randevuyu vizeye başvurduğunuz merkezi arayarak iptal etmeniz gerekmektedir. Randevunun olduğu gün olağan dışı bir durum yaşandı ve başka bir işiniz çıktıysa hemen vizeye başvurduğunuz merkezi arayarak size uygun olan bir gün ve saatte tekrardan randevu alabilme şansı tanınır. Randevuyu unutup gitmediyseniz o zaman işlem tekrar başa döner ve sizin tekrardan yeni bir randevu alarak yeniden evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayarak başvurmanız gerekmektedir. Bu olayların yaşanmaması için randevunuzun güncel durumunu gün gün takip etmeli, randevunun gün ve saatini kaçırmamanız gerekmektedir.

Hollanda Vize Randevu Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Hollanda için vize randevu tarihini değiştirmek isteyen kişilerin vize başvurusu yaptıkları merkezle iletişime geçmesi gerekmektedir. Buradaki yetkililere  başvurunun tarihini değiştirme nedeninin izah edilmesi gerekir. Vize merkezi yetkililerin uygun gördüğü takdirde, randevunun tarihi ileri bir tarihe ertelenebilmektedir. Bu sayede kişi herhangi bir maddi kayba uğramadan, daha sonraki bir tarihte başvuru yapabilmektedir. Randevunun iptal olduğu durumlarda vize ücreti geri ödenmediğinden vize başvurusunu erteleme seçeneği oldukça avantajlıdır.

Hollanda Vize Randevusu Sorgulama

Hollanda vize randevusu sorgulamak için Hollanda Konsolosluğu ya da Hollanda vizesi veren yetkili kurumların internet sitelerinden belirli aralıklarla randevu kontrolü yapmak gerekir. Özellikte seyahatlerden 1.5-2 ay önce yapılacak sorgulamalar, olası gecikmelere karşı faydalı olacaktır. Bu siteler üzerinden randevu alan kişiler, bu süre zarfında ilgili belgeleri de toplayabileceklerdir. Hollanda Konsolosluğu’nun uygun gördüğü tarih aralığında, kişilerin vize başvuruları yapmaları mümkündür.

Hollanda Vize Randevusu Ücreti 

Hollanda vize ücretleri vize tipine ve başvuran kişinin yaşına göre değişiklik gösterebilir. 6 yaş altı çocuklar için herhangi bir vize ücreti bulunmazken, 6-11 yaş arasındaki çocuklar için 40 Euro tutarında Hollanda vize ücreti ödenmesi gerekir. İnsanların genellikle başvurduğu normal Schengen vize ücreti ise 80 Euro’dur. Düşük oranlı Schengen vizesinin ücreti de 35 Euro’dur. Güncel ücretlendirme bu şekilde olup, kimi zaman kur dalgalanmalarına bağlı olarak vize ücretleri değişebilmektedir. İlgili vize merkezlerine, vize ücreti ödemesi yalnızca nakit olarak ve ilgili Euro tutarının Türk Lirası karşılığında ödeyebilirsiniz.

Hollanda Vize Randevu İptali

Hollanda için vize randevusu alan kişiler bazı sebeplerden ötürü randevularını iptal etmek isteyebilir. Böylesi bir durumda bir an önce Hollanda Konsolosluğu ile iletişime geçmek gerekmektedir. Randevunun neden iptal edilmek istendiği ve ileri bir tarihe randevu talep edilip edilmediği yetkili birimlere bildirilmelidir. Bu aşamadan sonra hızlı bir şekilde randevu iptali gerçekleşebilir. Ancak başvurusunu iptal eden kişinin, bu aşamada vermiş olduğu 80 Euro değerinde vize harcının kendisine geri ödenmeyeceğini de bilmesi önem arz etmektedir.

Hollanda Vizesi İçin Biyometrik Uygulamalar

Hollanda vize işlemler için biyometrik uygulamalar son derece önemlidir. Bu süreçte kişilerin mutlaka parmak izi uygulamasından geçmesi zorunluluğu vardır. Bu işlem sırasında parmakların tamamının dijital ortamlarda parmak tarayıcıları ile izleri alınmaktadır. Sonrasında ise kişilerin vize evrakları alınarak işlemlerin tamamlanması sağlanmaktadır.

Kişiler biyometrik parmak izinden geçebilmek için parmaklarında yara, kesik ya da kına gibi oluşumlar bulunmamalıdır. 12 yaş altında olanlar ve vizeden muafiyeti olan kişiler biyometrik parmak izi uygulamasından muaf tutulmaktadır. Bu parmak izi uygulaması 5 yıl devam etmektedir. Sonrasında kişiler yeniden biyometrik parmak izi uygulamasından geçirilmektedir.

Hollanda vize işlemlerinin tamamlanabilmesi için mutlaka tüm belgelerin tam olması ve biyometrik parmak izi uygulamasından geçilmesi gerekiyor. Aynı zamanda Hollanda vize ücreti de bu süreçte en çok önem verilen konular arasında yer alıyor. Vize ücretleri yatırıldıktan sonra mutlaka yatırıldı dekontunun olmasına da dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte konsolosluklar resmi tatillerde, dini bayramlarda ve hafta sonlarında hizmet vermiyor. Yani vize randevusu hafta içinde bir güne alınmalıdır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp