×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Schengen Vizesi

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye vatandaşları İngiltere vizesi prosedürüne göre hangi pasaport türüne sahip olurlarsa olsunlar vizeye tabi tutulmaktadırlar. Burada tek istisna diplomatik pasaport sahipleridir. Bu nedenle İngiltere’ye seyahatte bulunacak kişilerin vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru yapacak kişiler önce hangi vize türüne sonra başvuru yapacakları bölgenin hangi temsilcilik kapsamında olduğunu tespit ederek randevu almalıdırlar. Kişiler vize taleplerini İngiltere Türkiye temsilcilikleri ya da İngiltere Türkiye temsilciliklerinin işbirliği yaptığı acenteler aracılığıyla başlatabilirler.

Kişiler İngiltere vize başvuru evraklarını ve şartlarını yerine getirerek başvuru işlemlerini başlatabilirler. Bu noktada önemli olan hangi vize türüne başvuru yapılacağıdır. Kişiler seyahat içeriklerine ve seyahat sürelerine başvuruda bulunmalıdırlar. Çünkü her vize türü için farklı evrak talebi ve farklı bir prosedür izlenmektedir.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kişilerin İngiltere vize başvuruları, ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak, kişiler başvuru süreçlerinin sonuçlanmasını beklerken şunları göz önünde bulundurmalıdırlar:

 • Resmi tatiller ve bayramlar kişilerin vize sonuçlanma süresinin uzamasına neden olabilir.
 • Başvuru sahibinin ibraz ettiği evrakların eksik, yanlış ya da inandırıcı bulunmaması vize sonuçlanma süresinin uzamasına neden olabilir.
 • Başvuru sahibinin ibraz ettiği evrakların geçerlilik sürelerinin uyuşmaması vize sonuçlanma süresinin uzamasına neden olabilir.
 • Başvuru sahibinin daha önce İngiltere vize reddi ile karşılaşmış olması vize sonuçlanma süresinin uzamasına neden olabilir hatta vize reddine sebebiyet verebilir.
 • Sistem arızaları, kişilerin vize sonuçlanma süresinin uzamasına neden olabilir.

İngiltere Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport: Kişilerin 10 yıldan eski olmayan, seyahat bitiminden itibaren minimum 6 ay geçerliliğe sahip ve en az 2 sayfası boş pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.
 • Pasaport Fotokopisi: Kişilerin eski pasaportlarının fotokopilerini ibraz etmeleri gerekmektedir
 • Başvuru Formu: Eksiksiz ve doğru şekilde doldurulup ibraz edilmelidir.
 • Vize Talep Dilekçesi
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet 35mm x 45 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını ve kişilerin mali durumu kanıtlayan belgeler ibraz edilmelidir
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir.
 • Vize başvuru ücretinin ödenmesi ve ödendiğine dair dekontun ibraz edilmesi gereklidir. 
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ibraz edilmelidir
 • Konaklama bilgileri ibraz edilmelidir.
 • Uçak rezervasyon bilgileri ibraz edilmelidir.
 • Kişinin eğitim durumunu veya iş durumunu kanıtlayan belgeler ibraz edilmelidir.

Unutulmamalıdır ki yukarıdaki evraklar standart başvuru evraklarıdır. Kişilerin başvuru amaçlarına göre destekleyici evraklar başvuru dosyalarına eklenmelidir.

İngiltere Schengen Vizesi Hakkında

İngiltere Birleşik Krallığa seyahat etme isteyen Umuma Mahsus Pasaporta, Hizmet Pasaport ve Hususi Pasaport hamilleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı İngiltere’ye giriş yapma için İngiltere vizesi başvurusu da bulunmak zorundadır. Diplomatik Pasaporta hamili ise 180 gün içerisinde 90 gün aşmayan seyahatinde İngiltere vize işleminden muaftır. İngiltere üzerinde diğer ülkeye aktarmalı seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı İngiltere transit vize başvuru yapmalıdır. Ancak söz konu seyahat 24 saat de (onwardflight) tamamlanacak ise ve gidilecek diğer ülkenin vize ile ilgili tüm şart yerine getirilmişse, kişiler İngiltere transit vizesi işleminden muaf (transit withoutvisaconcesion) tutulur.
Birleşik Krallık Vizesi ve Göç İdari rejimi yönetmeliği uyarınca Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ile Galler’e seyahat etme isteyen kişinin giriş yapabilmek için alması gereken bir vize. İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere vize ile giriş yapılamamakta. Ancak geçerli kısa süre İngiltere ziyaretçi vize ile öncelikle İngiltere sınırı içinden giriş yapması koşuluyla geçiş izni verilmekte. Birleşik Krallık Schengen üyesi ülke kapsamında olmadığı için İngiltere vize bulunan ya İngiltere vize alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Schengen üye ülkesine İngiltere vize ile seyahat edebilmesi mümkün olmamaktadır.
Aile bireyini ziyaret, tıbbi tedavi, akademi çalışma, bilimsel araştırma, 1. derecede akrabayı gözetim, nişanlı-müstakbel eş ziyaret ya da sık iş görüşmesi gibi farklı sebepten dolayı İngiltere’ye düzenli seyahat etme gerektiren nedenin belgeyle beyan edilme durumunda kişi uzun dönem İngiltere vize başvuru yapabilir.

İngiltere Schengen Vizesi Nedir?

Türkiye’den İngiltere'ye gidebilmek için önce uygun vizelere ihtiyacı bulunmaktadır. İngiltere Schengen vizesi için gerekli evraklar ortak olabildiğinde gibi ek olarak istenen belgelerde bulunmaktadır. Bu tamamı vize içeriklerine göre oluşmaktadır. İngiltere ülkesine vize çıkabilmesi adına önce İngiltere Schengen vize başvuru formunu doldurmak gerekir. Online olarakda doldurabileceğiniz form çıktısı gerekli evraklar arasında zorunluluğu olarak bulundurulması gereklidir. Bunun yanı sıra şahsa ait pasaport bilgileriniz, ülke girişleri çıkışında beyan edilmelidir. İngiltere'ye neden gittiğinizi açık bir dille anlatmalısınız. Bu yüzden İngiltere Schengen konsolosluğuna bizzat dilekçe sunulmalıdır.  Her resmî evraklarda istenen nüfus cüzdanı fotokopileri ve iki adet fotoğraf örneği vize için zorunludur. Fotoğrafın altı ay içerisinde çekilmesi önem taşımaktadır. İngiltere vizesi için gerekli evraklar arasında vukuatlı aile nüfus kayıtı da mutlaka bulundurulmalıdır. Ekonomik durum beyan eden mali kaynak belgelenmesi, seyahat esnasında yapılacak harcamalara dair bilgi sunulmalıdır. 

İngiltere Schengen Vizesi Nereden Alınır?

İngiltere Schengen vize işlemi İngiltere Schengen Konsolosluğu ile İngiltere Schengen Elçiliği tarafında yürütülmektedir. Aynı zamanda vize işlemlerinde tüm yetki yine İngiltere Schengen Konsolosluğu ile İngiltere Schengen Elçiliğine aittir. Ancak, kişiler başvurusunu İngiltere temsilciliğinin yetkilendirdiği firmalar ya da acenteler aracılığıyla da yapabilir. İngiltere Schengen vize işlemleri sırasında İngiltere Schengen temsilciliği seyahat içeriklerine göre ek belge  taleplerinde bulunabilir. İngiltere Schengen vize işlemleri sonucunda İngiltere Schengen vizesi ücret iadesi olmadığında başvuru sahibinin bu süreçte titiz davranması ya da uzman kişiden yardım almasını tavsiye ederiz. Kişilerin İngiltere Schengen vize işlemi ortalama 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. İngiltere'ye yapılacak kısa süreli seyahat için yani Schengen vize için, vize başvurunuz İngiltere Schengen vize başvuru merkezi aracılığı ile yapması gerekmektedir. Schengen vizesi, vize sahiplerine vize süreleri boyunca istediği Schengen ülkesine serbest dolaşım hakları sağlamaktadır. Ancak ilk giriş İngiltere Schengen üzerinden yapılması gerekmektedir.  İngiltere  Schengen ulusal vize başvuruları ise İngiltere Schengen Ankara Büyükelçiliğe yapılmalıdır.

İngiltere Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere Schengen vize başvurusu yapacak kişiler unutmamalıdır ki seyahat amaçları ve süresi vizesi İngiltere Schengen vize türünü ve İngiltere Schengen vize işlemlerini etkileyeceğinde doğru biçimlerde beyanda bulunulması gerekmektedir. İngiltere Schengen vize işlemleri için gerekli evrakların doğru şekilde hazırlanabilmesi adına kişiler İngiltere Schengen dış temsilcilikleri tarafından yetkiler verilmiş başvuru merkezleri ya da yetkili seyahat acenteleri ile görüşebilir. işlem normal seyrinde ilerlerse on - on beş iş günü içerisinde sonuçlanacağı söylenebilir. Ön görülmüş süre, resmi tatil, İngiltere Konsolosluğu yoğun olduğu gün, hafta sonları ve konsolosluk ek belgeler talep ettiği durumlar dâhil değildir. Vize çıkış süresi yalnızca İngiltere Konsolosluğunun inisiyatiflerine ve bu sebeple bazı durumlarda vizenin çıkış süresi uzayıp, kısalabilmektedir. Ayrıntılı inceleme talep edilen durumlarda vize çıkış süreleri ortalama olarak otuz iş güne tekâmül etmektedir. Olağanüstü durum söz konusu olduğunda ise bu süre altmış güne ulaşmaktadır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp