×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İspanya Duyurular

İspanya Vizesi Açıldı Mı?  

Kişiler İspanya vize başvuru işlemlerini önceden olduğu gibi yürütebilecekler. İspanya vize işlemlerinde aranan en önemli şart Avrupa İlaç Ajansı’nın veya Dünya Sağlık Örgütünün onayladığı aşılardan olmuş olmak. İki doz Avrupa İlaç Ajansı veya Dünya Sağlık Örgütü onaylı aşı olmayanların İspanya vize talepleri reddedilecek.  

Kişilerin seyahatleri ve vize işlemleri için önemli bilgiler: 

  • Pfizer-Biontech, Moderna, Astra-Zeneca, Jansen/Johnson&Johnson, Sinovac ve Sinopharm aşılarından 2 doz olmak. 
  • Aşı Belgesi: Son doz aşıdan 14 gün sonra İspanyolca, İngilizce, Fransızca veya Almanca düzenlenmiş belge ibraz edilmelidir. 
  • Teşhis Sertifikası: İspanya seyahatinden 48 saat önce düzenlenmeli ve ibraz edilmelidir. (Negatif PCR testi, NAAT veya Avrupa Komisyonu ortak listesinde kabul gören negatif antijen testi) 
  • İyileşme Belgesi: (Hastalığı geçirenler için)  

Kişiler İspanya vize işlemleri için güncel bilgiler alabilmek adına İspanya dış temsilcilikleri ile irtibata geçebilir ya da İspanya dış temsilciliklerinin onayladığı temsilcilikler ve acentelerle görüşebilirler.

İspanya Covid-19 Vize Tedbirleri

Korona virüs nedeni ile tüm dünya ülkeleri uluslararası ulaşımda çok ciddi tedbirler almaya başladı. Virüsün hızla yayılması nedeniyle yurt dışı ve yurt içi uçuşlarda birçok ülke kısıtlama getirmek zorunda kaldı. İspanya da bu kısıtlamaları getiren ülkeler arasında yer almaktadır. İspanya Sağlık Bakanlığı 3 Mayıs 2022 verileri doğrultusunda ülkede kayıt altına alınan vaka sayısının 3.540.430 ve bu vakalara bağlı olarak ölenlerin sayısının 78.293 kişi olduğunu bildirmiştir.
İspanyol Hükümeti de elde edilen bu veriler doğrultusunda vaka sayısının daha da artış göstermemesi için bir takım önlemlerin alınması konusunda çeşitli çalışmalar başlattı. 14 Mart- 21 Haziran 2022 tarihleri arasında olağanüstü duruma geçen ülkede 21 Haziran itibari ile yeni normal döneme girileceği konusunda karar alınmıştır.

Covid 19 Kapsamında İspanya Vizesi ile İlgili Son Durum  

Covid 19 kuralları kapsamında vize işlemlerinin ve yurt dışı seyahatlerinin nasıl yapılacağı herkes tarafından merak edilmekte. Merak edilen ülkelerden birisi de Türkiye’den sıkça seyahat yapılan İspanya. İspanya dış temsilciliklerinden covid 19 kapsamında yapılan en güncel açıklama ise şöyle:  

İspanya dış temsilcilikleri vize işlemlerinin güncel olarak devam ettiğini buna ek olarak pandemi kapsamında önlemler alındığını da ekledi.  

İspanya’nın Virüs Nedeni ile Aldığı Seyahat Kararları

Covid- 19 nedeniyle alınan kararlar neticesinde birtakım kısıtlamalar getirilmiştir. Bu kısıtlamalara göre çok gerekli olmadığı sürece belirli saatlerde sokağa çıkmak mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda kurumsal ve özel alanlara girecek kişilerin belli bir sayıda içeri alınmasına izin verilecektir.
Bunların yanında seyahat alanında da birtakım yasaklar getirilmiştir. Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Güney Kore, Çin, Tayland, Ruanda, Hong Kong gibi ülkeler belli bir tarihe kadar kısıtlamalardan muaf tutulmuştur. Ancak Türkiye bu kısıtlama muafiyetine dahil edilmemiştir. Yapılan çalışmalarda ülke vatandaşlığı olarak değil kişilerin ikametleri doğrultusunda kısıtlamaya tabi tutulacakları açıklanmıştır.
İspanya’da ortaya çıkan yeni mutasyon neden ile yeni kararlar alınmış ve Birleşik Krallıktan gelen tüm gemilerin seferlerini durdurmuştur. Tüm kısıtlamalarda zorunlu ailevi nedenlerden dolayı ve mücbir sebep gösterenler, bu durumlarını da belge ile kanıtlayanların seyahat konusunda muaf tutulmaları sağlanmıştır. İspanya’da ki seyahat kısıtlamaları birçok ülke için geçerliliğini korumaya devam etmektedir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp