×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İspanya Konsolosluğu

Herhangi bir ülkenin, başka ülkelerde bulunan menfaatlerini korumakla görevli olan ve diplomatik olmayan resmi daireler, konsolosluk olarak tabir edilmektedir.

Konsolos adı verilen memurlar da gittikleri ülkelerde temsil etmiş oldukları devletlerin çıkarlarını koruma amacı ile Dışişleri Bakanı tarafından görevlendirilen kişilerdir. Konsoloslar, diplomatik vasıflara sahip olmamak ile birlikte dokunulmazlıkları vardır.

İspanya Konsolosluğu; ölüm, doğum, evlilik gibi durumların belgelenmesi adı altında nüfus kayıt işlemleri, süresi dolup yıpranan ya da çalınan pasaportların yenilenmesi, kimlik ve ehliyet işlemlerinin yerine getirilmesi gibi konularda hizmet veren bir kurumdur. İki ülke arasında olası bir işlem için gerekli evrakların temini ve düzenlenmesi gibi tasdik işlemleri, belgelerin aslına uygun olarak tescil edilmesi gibi noterlik işlemleri de yine İspanya Konsolosluğu'nca gerçekleştirilmektedir.

İspanya Konsoloslukları

İspanya konsolosluk işlemleri olan kişiler işlemlerini İspanya konsoloslukları ile yapabilir. İspanya konsoloslukları işlemleri ikamet ettikleri şehirden sorumlu olan illere yapabilir. Türkiye’deki İspanya konsoloslukları aşağıda verilmiştir.

 • Ankara İspanya Konsolosluğu
 • Antalya İspanya Konsolosluğu
 • İskenderun İspanya Konsolosluğu
 • İstanbul İspanya Konsolosluğu
 • İzmir İspanya Konsolosluğu
 • İzmit İspanya Konsolosluğu
 • Nevşehir İspanya Konsolosluğu

İspanya konsolosluk işlemleri olan kişiler işlemlerini yukarıdaki İspanya Konsolosluklarında yağabilir. İspanya konsolosluklarında İspanya vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’de yasal olarak ikamet eden diğer ülke vatandaşları, Türkiye’de bulunan ve vatanı olamayan kişiler işlem yapabilmektedir.

İspanya Konsoloslukları ile doğum işlemleri, ölüm işlemleri, evlilik işlemleri, boşanma işlemleri, vatandaşlık işlemleri, belge yenileme işlemleri, noterlik işlemler, pasaport, kimlik, ehliyet işlemleri gibi işlemler yapılabilmektedir. İspanya’ya seyahat etmeyi amaçlayan kişiler İspanya vize başvuruları bulundukları şehirden sorumlu olan İspanya konsoloslukları ile yapabilir.

İspanya Konsoloslukları sorumlu oldukları bölgedeki İspanya gücünü arttırmayı amaçlamaktadır. Türkiye ile İspanya arasındaki ilişkileri her alanda güçlendirmeyi amaçlamaktadır. İspanya’nın Türkiye’deki konsoloslukları arasında en yetkili temsilcilik İspanya Ankara Büyükelçiliği’dir. Diğer temsilcilikler doğrudan Büyükelçiliğe bağlıdır.

İspanya Konsoloslukları Vize İşlemleri

İspanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler İspanya vizesi almalıdır. İspanya’ya yapılacak olan seyahat 90 günden az ise başvurular İspanya vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. Ancak 90 günden faz sürecek olan seyahatler için başvurular İspanya Konsolosluklarına yapılmalıdır. İspanya Konsoloslukları vize işlemleri aşağıdaki şekilde yapılabilir.

 • İspanya’ya seyahat edecek olan kişiler öncelikle İspanya seyahat amacına uygun vize türünü belirlemelidir.
 • Ardından İspanya Konsolosluğu’ndan randevu almalıdır. Randevular BLS International internet sitesi üzerinden alınabilmektedir.
 • Randevu alan kişiler randevu tarihine kadar vize başvurusu için gerekli olan evrakları eksiksiz ve güncel şekilde İspanya Konsolosluğu’nun istediği gibi hazırlamalıdır.
 • Randevu tarihine kadar gerekli evrakları eksiksiz olarak hazırlayan kişiler İspanya vize randevusu tarihinde başvuru yapacağı İspanya Konsolosluğu’nda bulunmalıdır.
 • Randevu tarihinde gerekli evraklar teslim edilmeli ve biyometrik parmak izi verilmelidir. Randevu tarihinde ayrıca vize ücreti de ödenmelidir.

İspanya Konsoloslukları vize işlemleri yukarıdaki gibi yapılmaktadır. İşlemlerini eksiksiz yapan kişilerin başvuruları genellikle 3 ile 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre bazı durumlarda daha da uzayabilmektedir.

İspanya Konsoloslukları Randevu İşlemleri

İspanya Konsolosluk işlemi olan kişilerin işlemlerini yerine getirebilmek için randevu alması gerekmektedir. Konsolosluk işlemleri için randevu İspanya Konsolosluğu iletişim bilgileri ile alınabilmektedir. İspanya’ya seyahat edecek olan ve vize başvurusunu İspanya Konsolosluğu’na yapacak olan kişiler randevularını yetkilendirilmiş BLS International sitesi üzerinden alabilmektedir. BLS International üzerinden randevu alacak kişiler randevularını aşağıdaki şekilde alabilir.

 • Öncelikle BLS International internet sitesine girilmelidir. Randevu alacak olan kişiler menü kısmında yer alan randevu alma seçeneği üzerine gelerek Konsolosluk için seçeneğini seçmelidir.
 • Daha sonra ekrana gelen bilgileri doldurunuz. Ardından devam et seçeneğini tıklamalısınız.
 • Karşınıza kişisel bilgilerinizi girmeniz gereken bir form çıkmaktadır. Bu formda randevu tarihini, kişisel bilgilerinizi ve pasaport bilgilerinizi girmelisiniz.
 • Bilgilerinizi doldurduktan sonra en altta yer alan devam et seçeneği tıklanmalı ve randevu onaylanmalıdır.

İspanya Konsoloslukları randevu işlemi yukarıdaki gibi alınabilir. Randevu alan kişiler vize başvurusu için randevu tarihini kaçırmamaya dikkat etmelidir. Hem konsolosluk işlemleri ve hem de vize işlemlerinde randevularını kaçıran kişilere bakılmayabilir. Yeniden randevu alınması gerekebilir. Detaylı bilgi için Konsolosluk ile iletişime geçebilirsiniz.

İspanya Konsoloslukları Başvuru İşlemleri

İspanya Konsolosluk işlemi olan kişiler başvurularını bulundukları ilden sorumlu olan İspanya Konsolosluğu’na yapabilir. İspanya Konsolosluk başvuru işlemleri yapılacak olan İspanya konsoloslukları aşağıdaki gibidir.

 • Ankara İspanya Konsolosluğu
 • Antalya İspanya Konsolosluğu
 • İskenderun İspanya Konsolosluğu
 • İstanbul İspanya Konsolosluğu
 • İzmir İspanya Konsolosluğu
 • İzmit İspanya Konsolosluğu
 • Nevşehir İspanya Konsolosluğu

Yukarıdaki İspanya Konsolosluklarında hem İspanya vatandaşları, Türkiye vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşları başvuru işlemlerini yapabilir. İspanya Konsoloslukları ile yapılabilecek işlemler aşağıda verilmiştir.

 • İspanya vatandaşlarının evlilik ve boşanma işlemleri,
 • İspanya vatandaşlarının doğum ve ölüm işlemleri,
 • İspanya vatandaşlarının nüfus kayıt ve diğer nüfus işlemleri,
 • İspanya vatandaşlarının kimlik, ehliyet ve pasaport işlemleri,
 • Evrak tasdiki ve fotokopi tasdiki işlemleri,
 • İspanya vergi mükellefiyeti olan kişiler için vergi işlemleri
 • İspanya askerlik işlemleri
 • İspanya vatandaşlık işlemleri
 • İspanya seyahatleri için vize işlemleri

İspanya konsoloslukları başvuru işlemleri yapacak olan kişiler İspanya Konsolosluğu ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir. İspanya Konsoloslukları işlemleri için randevu alınması gerekmektedir. Randevusuz İspanya konsoloslukları işlemleri kabul edilmemektedir. Başvuruya gitmeden önce konsolosluk ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

İspanya Konsolosluğu'nun Görevleri

 

 

Her türlü vize işlemleri, nüfus kayıt işlemleri, ailevi ve hukuki işlemler ile acil problem durumlarında yardım hizmeti sunmak İspanya Konsolosluğu'nun görev alanı içerisinde yer almaktadır.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan vatandaşların vize almaları, Türkiye'de ikamet etmekte olan İspanya vatandaşlarının da her türlü konsolosluk işlemleri bu kurum tarafından yürütülmektedir.

 

 

İspanya Konsolosluğu Görev Bölgeleri

 

 

 

Aydın, Artvin, Antalya, Bolu, Bartın, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Burdur, Giresun, Denizli, Edirne, İzmir, Isparta, Karabük, Kocaeli, Kastamonu, Kırklareli, Ordu, Muğla, Manisa, Sinop, Rize, Sakarya, Samsun, Yalova, Tekirdağ, Trabzon ve Zonguldak illeri İspanya İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgeleridir.

İspanya Ankara Konsolosluğu

İspanya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerinden birisi İspanya Ankara Konsolosluğu’dur. İspanya Ankara Konsolosluğu, İspanya’nın Türkiye’deki en yetkili temsilciliğidir. En önemli amacı Türkiye ve İspanya arasında iletişim sağlamaktır.

İspanya Ankara Konsolosluğu, İspanya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkileri düzenlemektedir. Türkiye ile İspanya arasında bulunan ticareti düzenlemektedir. İspanya Ankara Konsolosluğu, İspanya’nın Türkiye’de bulunan vatandaşlarına konsolosluk ve noterlik hizmeti sağlamaktadır. Bunun yanında İspanya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarına ise vize hizmeti sağlamaktadır.

İspanya Ankara Konsolosluğu Çalışma Saati ve Görev Bölgesi

İspanya Ankara Konsolosluğu hafta içi her gün saat 10.00 ile 13.00 arasında hizmet vermektedir. İspanya Ankara Konsolosluğu, Türkiye resmi tatillerinde ve İspanya resmi tatillerinde hizmet vermemektedir.

İspanya Ankara Konsolosluğu görev bölgesi içerisinde Ankara, Çankırı, Bolu, Eskişehir, Konya, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale gibi iller bulunmaktadır.

İspanya Ankara Konsolosluğu Adresi 

Adres: Çankaya Mahallesi, Prof. Dr Aziz Sancar Caddesi, No. 8, Daire: 8, PK: 06680 Çankaya/Ankara

İspanya İstanbul Konsolosluğu

İspanya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerinden birisi İspanya İstanbul Konsolosluğu’dur. İspanya’nın İstanbul Konsolosluğu, Türkiye ile İspanya arasında koordinasyon sağlamaktadır. İspanya İstanbul Konsolosluğu, İspanya’nın Türkiye ile arasında bulunan ilişkiler ile ilgilenmekte ve İspanya ile Türkiye arasında ticari ilişkiler ile ilgilenmektedir.

İspanya İstanbul Konsolosluğu, Türkiye’de bulunan İspanya vatandaşlarına konsolosluk ve noter hizmeti sağlamaktadır. Vatandaşlık ve askerlik hakkında bilgi vermektedir. Türkiye’de iş kurmuş İspanya vatandaşlarına ticareti konusunda destek olmaktadır. İspanya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına vize hizmeti sağlamaktadır.

İspanya İstanbul Konsolosluğu Çalışma Saati ve Görev Bölgesi

İspanya İstanbul Konsolosluğu hafta içi her gün saat 09.00 ile 13.00 arasında hizmet vermektedir. İspanya Ankara Konsolosluğu, Türkiye resmi tatillerinde ve İspanya resmi tatillerinde hizmet vermemektedir.

İspanya İstanbul Konsolosluğu görev bölgesi arasında İzmit, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Yalova, Adapazarı ve Düzce illeri bulunmaktadır.  

İspanya İstanbul Konsolosluğu Adresi 

Adres:  Levent Mahallesi, Karanfil Aralığı Sokak, No:16, PK: 34330 Beşiktaş/İstanbul

İspanya İzmir Konsolosluğu              

İspanya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerinden birisi İspanya İzmir Konsolosluğu’dur. İspanya İzmir Konsolosluğu, Türkiye ile İspanya arasında iletişim sağlamaktadır. İspanya İzmir Konsolosluğu, İspanya’nın Türkiye ile arasında bulunan ilişkileri düzenlemekte ve İspanya ile Türkiye arasında ticari ilişkiler ile ilgilenmektedir.

İspanya İzmir Konsolosluğu, Türkiye’de yasal olarak ikamet eden İspanya vatandaşlarına konsolosluk ve noter hizmeti sağlamaktadır. İspanya’nın İzmir’de bulunan konsolosluğu İspanya’nın Türkiye’de bulunan vatandaşlarına sağlık, hukuk, eğitim gibi alanlarda destek olmaktadır. İspanya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına vize hizmeti sağlamaktadır.

İspanya İzmir Konsolosluğu Çalışma Saati ve Görev Bölgesi

İspanya İzmir Konsolosluğu hafta içi her gün saat 09.00 ile 13.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. İspanya İzmir Konsolosluğu, Türkiye ile İspanya resmi tatillerinde hizmet vermemektedir.  

İspanya İzmir Konsolosluğu görev bölgesi arasında Çanakkale, Balıkesir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli ve Uşak illeri bulunmaktadır.

İspanya İzmir Konsolosluğu Adres

Adres: İslam Kerimov Caddesi, Sunucu İş Merkezi, B Blok, No: 16, D: 801, PK: 35530 Bayraklı/İzmir

İspanya Konsoloslukları Hangi İllerde Var?

İspanya konsolosluk işlemi olan kişiler İspanya konsolosluklarının hangi illerde olduğunu merak etmektedir. Bu yazıda İspanya konsolosluk işlemi olan kişiler için ‘’İspanya konsoloslukları hangi illerde var’’ sorusu cevaplanmıştır.

İspanya’nın Türkiye’de 7 ilde konsolosluğu vardır. Bu konsolosluklar Ankara, Antalya, Hatay (İskenderun), İstanbul, İzmir, İzmit (Kocaeli) ve Nevşehir illerinde bulunmaktadır. İspanya konsoloslukları adresleri aşağıdaki gibidir.

Ankara İspanya Konsolosluğu Adresi

Prof. Dr. Aziz Sancar Caddesi, No: 8, Posta Kodu: 06680 Çankaya/Ankara

Antalya İspanya Konsolosluğu Adresi

Konyaaltı Caddesi, Antmarin İş Merkezi, No: 24, Daire: 8, Posta Kodu: 07050 Konyaaltı/Antalya

İskenderun İspanya Konsolosluğu Adresi

Atatürk Bulvarı, Ünsal Han, No: 1, Daire: 1, Posta Kodu: 31200, İskenderun/Hatay

İstanbul İspanya Konsolosluğu Adresi

 Levent Mahallesi, Karanfil Aralığı Sokak, No:16, Posta Kodu: 34330 Beşiktaş/İstanbul

İzmir İspanya Konsolosluğu Adresi

İslam Kerimov Caddesi, Sunucu İş Merkezi, B Blok, No: 16, Daire: 801, Posta Kodu: 35530, Bayraklı/İzmir

İzmit İspanya Konsolosluğu Adresi

Körfez Berk Sokak, Dolphin Center, No:1, Kat: 4, Ofis: 402, Posta Kodu: 41040 İzmit/Kocaeli

Nevşehir İspanya Konsolosluğu Adresi

Teyfik Fikret Caddesi, Yunak Mahallesi, No: 44, Posta Kodu: 50400, Ürgüp / Nevşehir

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp