Kanada Vize Ücreti

Kanada vize ücretleri konusunda kişilerin hem yatırması gereken evraklar vardır hem de hazırlanacak evrak listesi geniştir. Kanada Vize evrakları içerisinde en önemli evrak başvuru formudur ve bu formun hazırlanmasında İngilizce kullanmak gereklidir. İşlemler sırasında başvuru formunun mutlaka seyahat ile ilgili tüm detaylarının doldurulması gerekmektedir.

Kanada vize işlemlerinin vize türüne uygun yapılması önemli bir detaydır. Başvuru formunda mutlaka vize türünü işaretleyin ve ona göre diğer belgelerinizi hazırlayın. Bazen başvuru sırasında ek belgeler de istenebilir. Böyle durumlarda vizenizin süresi de uzayabilir. Bu nedenle vize işlemlerinize her zaman 1 ay öncesinden başlamak işlemlerin tamamlanması açısından son derece önemlidir.

Kanada Vize Ücreti ile İlgili

Kanada vize ücretleri vize başvurusunda bulunduğu türe göre değişmekte. Kanada Büyükelçiliği tarafından belirlenen vize ücretleri gerekli kurumun banka hesaplarına yatırmalı ve ödeme dekontu vize başvuru evrakı ile beraber konsolosluklara sunmalısınız. Kanada vizesi bedeli konsolosluk harçlarını, biyometrik veri beyan sisteme geçirmesi için gerekli olan sistem ücretleri ve vize başvurusu aracılık yapan vize şirketi hizmet bedeli olarak belirlenmekte.
Kanada vizesi ücreti vize reddi gibi olumsuz durumda geri iade edilmemekte. Kanada Vize reddi almama ve zaman kaybetmeme adına tüm işlemi usulüne göre tamamlamanız gerekmektedir. Kanada Büyükelçiliği evrakınızda bir hata görebilir, maddi duruma yeterli olarak değerlendirmeyebilir veya seyahat amacınızı vize başvurusu bulunduğu vize türü ile ilgili bulmayabilmektedir. Bu durumda vize reddi alınabilir ve planladığınız seyahat tarihlerinden geri kalabilirsiniz. Kanada Büyükelçilik vize reddi açıklayabilir ya da bunu gizli tutmak kararı da alabilir. Vize reddi nedeniniz açıklandığında ikinci defa başvuru yapılırken bu nedeni ortadan kaldırmalısınız. Vize itiraz dilekçeleri oluşturabilmek ve karara itiraz etmek hakkınız da bulunmakta.
Kanada vizesi başvurusunda bulunma isteyen kişi seyahat amacına göre vize tür seçmeli ve büyükelçiliğe müracaat etmeli. Ancak büyükelçilikler vize başvurusu doğrudan kabul etmemekte. Kanada vizesi başvurusunda bulunma isteyen kişi yetkili vize merkezi aracılığı ile vize başvurusu yapabilmektedir. Haziran 2013 tarihinde itibaren uygulama giren bu sistem ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Kanada vize işlemini alanında uzman ve akredit edilmiş vize hizmet noktası ile tamamlamakta.

Kanada Vizesi Nasıl Alınır? 

Kanada vizesi alacak kişiler turistik, ticari, çalışma, eğitim, oturma, akraba ziyareti gibi vize türlerinden birine başvurmak zorundadır. Bu vize türüne uygun şekilde hazırladığınız evrakları da Kanada Büyükelçiliği, başkonsolosluk ve konsolosluklar ile yetkilendirilen vize merkezlerine teslim etmek gereklidir.

Evrakların tamamlanması için öncelikle başvuru formunu doldurun, pasaportunuzu ekleyin, dilekçenizi yazın. Bu işlemler sırasında pasaportun mutlaka güncel olması gereklidir. Eğer pasaportunuz yoksa 6 ay ile 10 yıl arasında süreye sahip bir pasaport almalısınız. En düşük pasaport ücreti 407,20 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek pasaport ücreti ise 1265,40 TL olarak belirlenmiştir.

Pasaport alımı sırasında da sizlerden evraklar istenebilir. Eğer pasaportunuz varsa ve yenilemeniz gerekiyor ise bu işlemi de başvuru öncesinde gerçekleştirmeniz gereklidir.

Kanada Vize Ücretleri Ne Kadar?

Kanada vize ücretleri kişilerin alacakları vizenin türüne ve süresine göre değişmektedir. Bu ücretleri mutlaka vize merkezleri tarafından yetkilendirilen bankalara yatırmak zorundasınız. Kanada vize ücreti 100 Kanada Doları olarak belirlenmiştir. Her sene güncellendiği için de mutlaka güncel veriler üzerinden yatırılması gereklidir.

Kanada Vize işlemleri sırasında olası bir reddedilme durumu olursa yatırılan ücretleri geri alabilme şansınız bulunmuyor. Bununla birlikte vize işlemlerini yeniden yapmanız gerekirse mutlaka vize ücretlerini yeniden yatırmanız gerekmektedir. İşlemlerinizi yaparken titizlik göstermelisiniz. Kısa sürede vizeyi alabilmek için işlemlere erken tarihte başlamak ek evrak istenildiğinde hızlı davranabilmek açısından da önemlidir. En geç 10 iş günü içerisinde Kanada vizenizi alabilirsiniz.

Kanada Vize Ücreti Nereye Yatırılır? Kanada Vize Ücreti Ne Kadar?

   Kanada'ya eğitim, ticaret veya yerleşme gibi amaçlar için gitmek isteyen kişilerin vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Kanada'ya yapılacak olan seyahatinizin amacına göre farklı vize türleri bulunmaktadır.  Kısa veya uzun dönem vize türleri bulunmaktadır. Kanada Vizesi başvuru sürecinde vize işlemleri için ödemeniz gereken belirli bir miktar bulunmaktadır.  Kanada vizesi ödemeleri pandemi sürecinden önce bankaya gidilerek yapılmaktaydı. Fakat daha sonra ödeme işlemleri artık online olarak gerçekleştirebilmektedir. 

   Kanada Vize Ücret ödemelerini Konsolosluğun resmi sitesinden para yatırma işlemlerinizi yapabilirsiniz. Vize ücretleri vize türlerine göre değişiklik gösterdiğinden ödeme yapmadan önce vize türünüzü belirleyip ona göre ücretini tam olarak yatırmanız gerekmektedir. Eksik ücret yatırılan vize başvurusu işleme alınmamaktadır. Kanada vizesi için gerekli olan ücretin ödemesi Kanada Doları (CAD)  cinsinden yapılması gerekmektedir. Ödeme işlemleri CitizenshipandImmigrationCanada (CIC) (https://www.canada.ca/en/services/immigration-citizenship.html)  sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Ödeme işlemlerine başlamadan önce online kaydınızı oluşturmanız gerekmektedir. Kaydınız tamamladıktan sonra ücretleri öde seçeneği üzerinden vize türünüze göre ödemenizi tamamlaya bilirsiniz.

   Kanada Vize ücreti ödemesi yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar  bulunmaktadır. İlk olarak ödemeyi yaparken başvurmak istediğiniz vize türünü doğru seçtiğinizden emin olmalısınız daha sonra ödemeyi  yaptığınıza dair ödeme dokümanınızın  çıktısını almanız gerekmektedir. Fazla yatırılan veya yanlış vize türüne yapılan başvuru ücretleri geri iade edilmeyecektir.

Kanada Turistik Vize Ücreti

   Kanada'ya turistik  amaç için seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları öncelikle Kanada Konsolosluğu'na başvurmaları gerekmektedir.  Kanada turistik vize başvurularını  Kanada Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş vize başvuru merkezleri ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Başvurulmak istenilen her türdeki Kanada vizesi için Kanada Konsolosluğu'na belli bir oranda ücret ödemesinin  yapılması gerekmektedir. Vize başvuru  türüne göre vize başvuru ücretinde de değişiklikler olabilmektedir. Kanada Turistik Vizesine başvurulmadan önce Kanada Turistik Vize ödemenizi yapmış olmanız gerekmektedir. Kanada Turistik Vize ücreti Kanada Büyükelçiliği tarafından vize işlemleri için istenilen bir bedeldir.  Turistik amaç için Kanada'ya gitmek isteyen kişinin Kanada turistik vize ücreti olarak ödemesi gereken miktar toplam 185 Kanada Dolarıdır. (Harç bedeli 100 Kanada doları-  biyometrik işlem kayıt bedeli 85 Kanada Doları)

    Bu belirtilen miktar sadece vize işlemleri için gerekli olan miktardır.  Kanada vize işlemleri için Kanada Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş olan merkezleri hizmet bedelleri değişiklik gösterebilir.  Kanada Turistik Vize başvurunuzda vize ücreti ödeme dekontu olmadan Kanada Turistik vize başvurunuz işleme geçmemektedir. Vize başvuru sürecinde teslim edilen evrak eksiklikleri,  belge uyumsuzlukları,  istenilen taleplerinin yerine getirilmemesi dışında vize talebinizin reddedilmesine sebep olacak durumlardan  vize reddi almanız durumunda vize ücreti geri iade edilememektedir. Başvurudan Teknik olarak sıkıntı yaşamamak adına Kanada Turistik Vize başvurusu bu alanda uzman vize şirketleri ile yapmanız gerekmektedir.

Kanada Turistik Vize ücret ödemenizi;   CitizenshipandImmigrationCanada  (https://www.canada.ca/en/services/immigration-citizenship.html) sitesi üzerinden kayıt oluşturup daha sonra ödemeler kısmına vize ücret ödemenizi  online olarak yapabilirsiniz.

 Kanada Ticari Vize Ücreti

   Kanada Ticari vizesine başvurmak isteyen vatandaş başvuru süreci için gerekli belgeleri tamamlayarak Kanada Büyükelçiliğine başvurmalıdır. Kanada Ticari Vize  Başvuru ücretleri yıllara göre farklılık göstere bilmektedir. Kanada Büyükelçiliğin Ticari, Vize işlemleri için vize harç bedeli olarak 100 Kanada Doları ve biyometrik bilgi beyanları için 85 Kanada Doları talep etmektedir. Kanada Büyükelçiliği Vize için gerekli olan harç ve biyometrik bilgi kaydı gibi işlemlerin tamamlanabilmesi için vize ücretinin önceden yatırılması gerekmektedir. Vize için yapılan ödeme dekontu vize başvurusu için gerekli olan belgeler ile birlikte Kanada Konsolosluğuna gönderilmelidir. Vize başvuru sürecinde danışmalık almak adına başvurmuş olduğunuz Vize Merkezinin sizden talep edeceği danışmanlık bedeli Kanada Büyükelçiliğin talep edeceği vize ücretinde ayrı ödenmektedir. Vize merkezi danışmanlık ücretleri farklılık gösterebilir.

   Başvuru sürecinde ödenmiş olan vize ücreti vize reddi sonucunda geri iade edilmemektedir. Vize reddi alan bireyler Kanada ticari vize ücretini yeniden ödeyerek  tekrar başvuruda bulunabilmektedirler. İkinci yapılan başvuru sonrasında biyometrik bilgi kaydı ücreti alınmayarak sadece vize harç bedeli (100 Kanada Doları) talep edilmektedir. 

Kanada Ticari Vize ödemeniz ( https://www.canada.ca/en/services/immigration-citizenship.html ) den online olarak yapabilirsiniz.

 Kanada Transit Vize Ücreti

   Transit Vize adayın bir ülkeye seyahat ederken başka bir ülkeye aktarma yapılarak gitmesi gerektiği durumlarda aktarma yapılan ülkenin sınırları içinde aktarma sürecinde kalabilmek için alınan kısa süreli bir vize türüdür. Kanada üzerinden aktarma yapmak isteyen bir kişinin de Kanada Transit ya da ETA alması gerekmektedir. Kanada Transit Vizesi pasaportunuzun içinde damgalanmış resmi bir belgedir. Bu belge Kanada’da bulunan havaalanından transit yani aktarma yaparak geçiş yapabilmenizi sağlar. Kanada Transit Vizesini, uluslararası bir uçuşunuz Kanada ülkesindeki bir havalimanını kullanarak aktarma yapacaksa veya iki uluslararası uçuşunuzdan birinde Kanada havalimanlarından birine bağlanacaksanız almanız gerekmektedir.  Başvurunuz için gerekli olan belgeleri tamamladıktan sonra Kanada Konsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir. Kanada Transit vizesi için ödemeniz gereken ücret ise 85 Amerikan Dolarıdır.

   Eğer Amerika vizesine sahip iseniz Amerika Birleşik Devletlerinden yapılacak olan seyahat de ya da Amerika Birleşik Devletlerinden başka bir ülkeye gitmek için Kanada Havalimanından aktarma yapmanız gerekiyor ise 24 saat içerisinde Kanada’dan ayrılmanız şartı ile Kanada Transit vizesi almanıza gerek olmayacaktır.  Kanada ülke sınırlarından gemi, otobüs, tren ve araba kullanarak karayolu veya deniz yolculuğu ile geçecekseniz Kanada Transit Vizesi değil, Kanada Ziyaretçi Vizesi almanız gerekmektedir.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp