KANADA TİCARİ VİZE

Kanada Ticari Vizesi almak isteyenler, Kanada Büyükelçiliği ya da Kanada Konsolosluğu’nun başvuru alma yetkisi verdiği, vize bürolarından yapılabilir. Konsolosluk, eksiksiz ve güncel belgeler ister. Aynı zamanda başvuru ücretini yatırmış olmak gerekir. Ön başvuru yapmayan ve mülakata çağırılmayan kişiler, başvuru yapamaz. Davetiye gelen kurum personelleri ya da işvereni başvuruda bulunabilir. Standart belgelerin yani sıra, özel detaylar içeren, orjinal evraklar olması da şarttır. Ticari durumunuzu tanımlayan bu özel evrakların mutlaka güncel ve eksiksiz olması çok önemli şartlar arasındadır. Başvuru formunda da vize türünün ticari ya da iş vizesi olarak işaretlenmesi önem taşıyan bir konudur.

Kanada Ticari Vize Nedir?

Kanada ticari vize, Kanada’ ya ticari amaçla gidilerek iş faaliyetlerinin yürütülmesi, toplantılara, konferanslara ve ticari fuarlara katılımların sağlanabilmesi için alınabilen kısa süreli bir vizedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için her pasaport türüne bu vizenin alınması zorunlu hale getirilmiştir. Kanada ticari vize alan biri Kanada’ ya giriş yaptığından itibaren 6 ay süre ile kalabilir ancak sadece iş toplantılarına katılabilir, sergi veya ticari fuarlara ziyaretçi olarak katılabilmektedir. Bu vize ile Kanada’ da çalışma imkanı elde edilemez. Ülkeye giriş yapıldığında çalışabilmek için alınan Kanada ticari vize kapsamında geçici çalışma izni de alınmalıdır. Bu şekilde kalınan 6 aylık süreçte firma yönetim veya alt yönetim kısımlarında çalışılabilir.

Kanada’ ya ticari vize ile gitmek istendiğinde bağlantıda olunan şirketin Türkiye’ ye bir davet mektubu göndermesi gerekir. Davet mektubu olmadan bu vizeye herhangi bir başvuru yapılamaz.

Kanada Ticari Vize Nasıl Alınır?

Kanada ticari vizesi alarak Kanada’ ya gidebilmek için öncelikle orada iletişim halinde bulunduğunuz kurum ya da şirketten İngilizce olarak hazırlanmış bir davet mektubunun gelmesi gerekmektedir. Davet mektubu olmadığında vize başvurusu olumlu olarak sonuçlanmayacaktır.

Kanada ticari vize başvurusu yapılmadan önce aşağıda belirtilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir;

  • Kanada’ da bulunan bir kurum ya da şirketten davet mektubu almak
  • Kullanım süresinde problem olmayan bir pasaporta sahip olmak
  • Kanada’da bulunulan süre boyunca olabilecek masraflarını karşılayabileceği ve vize bittiğinde tekrar Türkiye’ ye dönülebilecek bir bütçenin baka hesaplarında olduğunu ispatlamak
  • Uluslararası veya yerel herhangi bir suça karışmamış olmak
  • Kanada halkı için risk oluşturabilecek bir bulaşıcı hastalığın taşımamak

Kanada ticari vize almak için yukarıdaki şartların sağlanmasıyla ve evrakların hatasız noksansız olarak Kanada Büyükelçiliği’ nin ya da Kanada Konsolosluklarının başvuru alım işlemlerinde yetkilendirdiği vize danışmanlık firmaları aracılığıyla yapılabilir.

Kanada Ticari Vize Nereden Alınır?

Kanada ticari vize başvuruları Kanada konsoloslukları direk olarak başvuruları kabul etmezler. Başvuru işlemleri için konsoloslukların yetki verdiği vize danışmanlık firmalarından destek alınabilir. Vize başvurusunda bulunmak için bireysel veya kurumsal olarak yetkili danışmanlık firması ile görüşerek işlemlerin başlaması sağlanabilir.

Kanada ticari vize başvurularında evrakların eksiksiz olarak hazırlanmaması, hazırlanan dosyada birbirini desteklemeyen bilgilerin yer alması vize başvurunuzun cevabının olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olabilir. Yetkili danışmanlık firmaları ilk görüşmelere başlanmasıyla bu tür konularda desteklerini esirgemez ve hatasız olarak dosyanın hazırlanmasında kılavuz olurlar. Konsolosluklardan alınacak randevularda da danışmanlık firmaları devreye girer. Vize başvuru randevusu alındıktan sonra yapılacak olan mülakatlara da hazırlanmak gerekir. Mülakat sırasında Kanada konsolosluk yetkilisini; Niçin Kanada’ ya gidilmek istendiği ve Kanada’ da kalınan süre boyunca geçindirecek bir gelire sahip olduğu konusunda ikna edilmesi gerekmektedir. Mülakatlara hazırlanma konusunda da danışmanlık firmaları desteklerini esirgemeyeceklerdir.

Kanada Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Kanada ticari vize, Kanada’ da yapılacak ticari çalışmaların yürütülmesinde fayda sağlayacak iş seyahatleri için alınacak olan ticari vize 10 ile 15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Kanada konsolosluklarının çalışma yoğunluğuna ve resmi tatillerin araya girmesiyle ticari vizenin çıkış süresi 2 veya 3 haftayı da bulabilmektedir.

Kanada ticari vizesine başvuran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının daha önceden alınmış olan bir Kanada ticari vizesi olduysa ya da halen geçerli bir Amerika vizesine sahipse başvurduğu yeni vizenin sonuçlanma süresi 5 iş günü de olabilir.  Vizelerin sonuçlanma süreleri Kanada Büyükelçiliğinin aldığı insiyatife ve baktığı koşullara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ticari vize başvurularında bazı dosyalarda Konsolosluk yetkilileri başvuru dosyalarının ayrıntılı olarak araştırılmasına ihtiyaç duyarlar. Böyle bir durum olduğunda ticari vize başvurusunun sonuçlanması 1 ayı bulabilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için Kanada ticari vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden 2 ay öncesinden yapılması tavsiye edilir.

Kanada Ticari Vize Başvurusu

İş için Kanada ülkesine gidenler Kanada ticari vize başvurusu yapmalılar. Kanada ticari vize almak isteyen Türk vatandaşları gereken evrakları hazır etmeli ve konsolosluğa sunmalılar. Bu vize türü iş gezisi, iş toplantısı, fuar gezisi ve müşteri ziyareti gibi maksatlarla Kanada’ya gitmek isteyenler için geçerlidir. Bu vize ile altı aya kadar Kanada’da kalabilirsiniz. Aynı zamanda iş fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz. Kanada ticari vizesi için aranan koşullara uygun olmayan bireyleri başvurusu ret alır. Ticari vize başvurusu için ilk olarak konaklama istediğiniz zamanın altı ayı geçmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir. İstenen koşullardan bir başkası ise firmanızın Kanada dışında bir yerde olması ve maddi gelirinizin yeterli miktarda olmasıdır. Kanada ticaret vizesi ülkede bireyin var olan işi hakkında eğitim almasını veya eğitim vermesini sağlar. Aynı zamanda gerekli ekipman veya mal alımı ticari vizeyle ülkede gerçekleştirilebilir. Fakat ülkede bulunma amacınız ticari vize koşullarıyla uyumlu olmuyorsa vizeniz çıkmayabilir.

Kanada Ticari Vize Başvurusu İstanbul

Kanada ticari vize almak isteyenler Kanada ticari vize başvurusu İstanbul sorgusu yapmaktalar. Kanada ticari vizesinin ücretleri senelere göre farklılık gösterir. Bu ücreti ödeyip, istenen evrakları hazır ettikten sonra İstanbul konsolosluğuna başvuru gerçekleştirilmelidir. Vize başvurusu gerçekleştirmek isteyenler için en önemli evraklardan biri de pasaporttur. Son on sene içinde çıkarılmış ve geçerlilik tarihi en az altı ay olan bir pasaport gereklidir. Bireyin pasaportunda en az iki tane boş sayfa yer almalıdır. Kanada ticari vize başvurusu gerçekleştirecek bireyin daha evvelden alınmış vizesi varsa fotokopisini vize başvuru evrakları içine dahil etmelidir. Vize başvurusu gerçekleştirecek olan birey için bir başka önemli detay ise fotoğraftır. En az iki tane biyometrik fotoğraf gereklidir. Bu fotoğrafların son iki ayda çekilmiş olması lazımdır. Kanada aile bilgi formu da lazımdır. Bu formun elektronik ortamda doldurulması istenir. Bunlara ek olarak vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde ve tutarlı bilgiler ışığında doldurulmalıdır. Bütün evraklar İstanbul konsolosluğuna teslim edilmelidir.

Kanada Ticari Vize Başvurusu Ankara

Kanada ticari vize almak isteyenler Kanada ticari vize başvurusu Ankara sorgusu yapmaktalar. Ankara ve çevre illerde ikamet edenler başvurularını Ankara konsolosluğuna yapabilirler. Kanada ticari vize başvurusu için biyometrik veri kaydı şarttır. Parmak izi uygulaması Kanada ticari vize için de geçerlidir. Biyometrik verilerin alınması için Kanada Ankara konsolosluğuna müracaat etmeniz gerekir. Biyometrik veri beyanında bulunmak amacıyla bireyler vize randevusu almalılar. Yetkilendirilmiş vize merkezleri bireyler adına gereken vize randevusunu alabilmekteler. Kanada ticari vize randevusu için bu kurumlara başvuru gerçekleştirilebilir ve sürecin daha problemsiz bir biçimde tamamlanması sağlanabilir. Kanada ticari vize başvurusu için değerlendirme süresi değişiklik göstermektedir. Bu süre konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olabildiği gibi aynı zamanda tatil günlerine de bağlı olmaktadır. Ayrıca, sunduğunuz evraklarda eksiklik bulunması durumunda da süreç uzayabilir. Genel anlamda on ila on iki gün içinde ticari vize başvurusu sonuçlanmaktadır. Bazı hallerde ise bu süre otuz ila kırk günü bulabilmektedir. Sürecin uzamaması adına belgelerinizin eksik olmamasına ve bilgilerinizin tutarlılığa dikkat etmeniz önemlidir.

Kanada Ticari Vizesi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

İlk olarak davetiyenin orjinal olması ve ıslak imza tanışması gerekir. Eğer bu şartlar sağlanmıyorsa, konsolosluk, başvuruyu kabul etmez. Bunun dışında başvuru formunu doldurulması gerekir. Reşit olmayanların başvurusu, ebeveynleri tarafından imzalanmalıdır. Türkiye’de birçok şehirde Kanada Konsolosluğu bulunur. Eğer bu şehirlerde ikamet etmiyorsanız, buralarda başvuru yapmanız gerekir. Gidilecek olan otelde ne kadar kalınacağı ve adres bilgisi önemlidir. Başvuru formundaki otel ile konsoloslukta belirtilen otel aynı olmalıdır. Gerekli şartlar sağlanırsa vize almak zor değildir. Standart evraklar; kimlik, fotoğraf, pasaport gibi belgeleri içerir.

Kanada Ticari Vizesi Harç Detayları Nelerdir?

Kanada Ticari Vizesi için, sadece ilk on başvuruda harç ücreti istenir. Konsolosluğun internet sitesinde kişisel bir hesap açtıktan sonra, ücret ödenir ve randevu alınır. Bunların dışında kargo masrafı, kâğıt masrafı ya da biyometrik fotoğraf masrafı için bir ücret ödenir. Harç parasını yaptırmayan kişilerin başvurusu reddedilir. Ayrıca davetiye gelen kurumun çalışanlarından olma şartı vardır. Aksi takdirde herhangi bir kişiye, ticari vize verilmez. Başvuruların kabul edildiği ya da reddedildiği, kısa bir zaman içerisinde bildirilir. Buna konsolosluk karar verdiği için, bazen reddedilebilir. Kabul edilen başvurulardan sonra, 90 günlük ticari vize hakkı belirtilen tarihte, başlamış olur.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp