×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Çalışma İzni

Rusya Çalışma İzni Nedir?

Rusya çalışma izni nedir sorusu bu vizeye almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Rusya'da çalışmak isteyen kişilerin mutlaka Rusya çalışma izni alması gerekir. Rusya Federasyonu her sene belli sayıda Türkiye Cumhuriyeti’nden vatandaş istihdam etmektedir. Kişiler Rusya'da uzun süreli bir şekilde çalışabilmek hem de oturabilmek için çalışma izni almak zorundadır.

Bu izne alırken de belirli belgeleri hazırlayarak vize randevusu tarihinde kurumlara teslim etmelidir. Rusya çalışma vizesi alacak olan kişilerin mutlaka çok girişli vize türüne başvurması gerekir. Bu vize 90 gün ile 3 yıl arasında farklı sürelerde verilmektedir. Rusya çalışma vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin mutlaka HIV testinin başarılı bir şekilde yapılmış olması gerekir

Aynı zamanda işe giriş sözleşmenizin de hazır olması gerekir. Hız testi aynı zamanda Rusya'ya gidildiğinde de yetkili kurumlardan da yaptırılması kişilerden talep edilen konular arasındadır. Çalışma izni alarak kişiler Rusya'da uzun süre çalışma imkanı elde edebilme hakkına sahip olabilmektedir.

Rusya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Rusya çalışma izni nasıl alınır sorusu bu vizeye başvuracak olan kişilerin bilmesi gereken birçok önemli detay içerir. Bu vizeye başvuracak olan kişilerin Rusya'nın Türkiye'de bulunan diplomatik misyonlarına başvurmaları gerekir. Kişiler hazırladıkları vize başvuru belgelerini buraya teslim etmeli ve randevu alarak gerekli tüm vize çalışmalarını yapmalıdırlar. Çalışma vizesi için belirli kriterleri yerine getirmiş olmanız gerekir. Bu süreçte sizlerden belli evraklar istenir. Bu evraklar arasında en önemlileri şunlardır:

 • Rusya Vize başvuru formu ve dilekçesi
 • Davetiye ve kimlik belgesi fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası ve HIV testi sonucu
 • Çalışma izni için şirket belgeleri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Finansal ve meslek durumunuzu gösteren belgeler

Bu süreçte gerekli olan evraklar arasında yer alır. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim edebilmek için mutlaka belgelerinizin kusursuz olmasına dikkat etmelisiniz. Evrak listesinde yer alan her belgenin beklentilerini en iyi şekilde karşılamış olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Rusya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Rusya çalışma izni ne kadar sürede çıkar sorusuna farklı açılardan yanıt verilebilir. Bu süreçte bize sürecine etkileyen birçok farklı unsur bulunur. Türkiye'de bulunan Rusya diplomatik kurumları belirli tarihlerde çalışmayabilir. Hafta sonları, Yılbaşı tatili hem Rusya'da hem de Türkiye'de verilen dini ve milli bayram tatilleri, özel tatillerin tamamı konsoloslukların çalışmadığı zamanlardan bazılarıdır. Konsolosluklarda aynı zamanda çok yoğun bir iş temposu meydana gelebilir.

Bu iş temposunun çok fazla olması da bize işlemlerinizin süresinin uzamasına neden olabilmektedir. Bunlara ek olarak çalışma izni için hazırladığınız belgeler güncel değilse ve bu belgelerde herhangi bir eksiklik bulunuyorsa mutlaka vize işlemlerinizin gecikmesine neden olabilir. En önemli gecikme nedeni ise vize reddi durumudur.

Ancak tüm belgeleriniz hazır olduğunda ve herhangi bir yasal problem bulunmadığında ortalama 10 iş günü içerisinde vizenizi alabilmektesiniz. Vize süreci belgelerin durumuna göre değişebilmektedir.

Rusya Çalışma İzni Kaç Aylık/Yıllık Verilir?

Rusya çalışma izni kaç aylık yıllık verilir sorusu bu vize türüne başvuracak olan kişilerin oldukça merak ettiği detaylar arasındadır. Bu izin genellikle kişilere 3 ay ile 3 yıl arasında verilmektedir. 3 aylık çalışma izni alan kişiler bu süre dolduğunda tekrar uzatma işlemi yaptırabilirler. Aynı durum daha uzun çalışma izni süresine sahip olan kişiler için de geçerli konular arasındadır.

Çalışma İzninizi iptal edilmemesi için mutlaka ülke içerisindeki kurallara uymanız gerekir. Aynı zamanda işverenlerin izin sizden memnun kalması evraklarınızın tam olması ve Rusya'daki hayata uyum sağlayabilmeniz oldukça önemlidir. Rusya çalışma izni alacak olan kişilerin mutlaka yapacakları işin süresine uygun bir çalışma izni almaları gerekir. 3 aydan fazla sürecek olan bir iş için 3 aylık çalışma izni almak daha sonra yeniden evrak hazırlayarak kurumlara teslim etme gibi bir problem ortaya çıkarabilir.

Rusya Çalışma İzni Vizesi

Rusya’da yer alan şirketler tarafından her yıl belirli bir sayıda Türkiye vatandaşı istihdam edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti olan vatandaşların, Rusya’da uzun süre çalışabilmeleri amacıyla çalışma izni başvurusu yapmaları gerekmektedir. Rusya vizesi işlemleri 2021 kapsamında hareket edecek olan şahıslar başvurularını, Rusya’da çalışmak istedikleri firma ile koordineli bir şekilde yürütüp çalışma iznine bağlı bulunan Rusya oturum izni de almaları lazımdır. Çünkü Rusya oturum ve çalışma izinleri birbiriyle yakından ilişkilidir. 

 Rusya çalışma izni için yapılacak vize başvuruları, Rusya İstanbul Başkonsolosluğu ve Rusya Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. İşlem süreleri ise konsolosluk birimlerinin yoğunluğu ya da kapalı olunan günlere göre değişiklik gösterebilmektedir. 

 Çok girişli alınması gereken bir vize türü olan Rusya çalışma vizesi süresi 90 gün ile 3 sene arasında farklılık göstermektedir. Başvuruda bulunurken HIV testinin yaptırılıp işe giriş sözleşmesinin hazır edilmesi unutulmamalıdır.

 Rusya’nın Türkiye’de faaliyet gösteren diplomatik misyonları tarafından kabul edilen çalışma vizesi başvuruları, şahsen olabileceği gibi danışmanlık hizmeti veren kurumlar aracılığıyla da yapılabilmektedir. Çalışma başvurusunda bulunan şahıslar, bulaşıcı hastalık riskine dair testlerini yaptırarak anlaşma sağladığı iş sözleşmesini de evrakları arasında mutlaka bulundurmalıdırlar. 

 Rusya’daki çalışılacak firma, Rusya’daki İşçi Bulma Kurumuna istihdama yönelik başvuruda bulunmaktadır. İşçi Bulma Kurumuna yapılan bu başvuru, Rusya’daki Yabancı İş Gücü çalışma iznine müracaat edilmeden 30 gün öncesinden yapılmalıdır. Yani İşçi Bulma Kurumuna, Yabancı İşçi Çalışma İzni başvurusu yapıldıktan sonra 30 takvim günü geçmesi gerekmektedir. Bu süreçlerin toplamı 60 günü bulabilmektedir. Rusya çalışma izni ve çalışma vizesi işlemleri, değerlendirmeye alınıp sonuçlandıktan sonra 10 iş günü içerisinde Rusya’da yer alan vergi dairesine yazılı bildirimde bulunulmaktadır. Bu bildirimin ardından kişiler artık istihdam edilmeye başlanmaktadır. 

Rusya Federasyonun da bulunan şirketler her yıl kendi şirket bünyelerinde belirli sayıda istihdam yaratmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da eğer ki Rusya da çalışmak isterse Rusya çalışma izni ve Rusya çalışma vizesine başvuru yapmak durumundadır. Uzun dönem çalışabilmeleri için kendilerinin dolayısıyla oturum izinlerine de başvurmaları gerekmektedir. Rusya çalışma vizesi için mutlaka çok girişli olmalıdır. Çalışma izni ortalama olarak 90 gün ve 3 yıl arasında değişiklikte göstermektedir.

Rusya çalışma vizesi için başvurular şahsen Rusya İstanbul Başkonsolosluğuna ya da Rusya Ankara Büyükelçiliğine yapılabilmekte olup, dilenirse de danışmanlık hizmeti veren aracı kurumlar ile de yapılabilmektedir. Rusya çalışma vizesi için başvuru yapacak adayların mutlaka bulaşıcı hastalık riski taşımadıklarına dair test yaptırarak, doktor raporu alma zorunluluğu vardır. Bu rapor, Rusya da çalışılacak firma ile imzalanan iş sözleşmesi içerisine de eklenmek zorundadır. Rusya çalışma vizesine başvuru yapmadan en az 30 gün önce yapılma zorunluluğu da bulunmaktadır. Ortalama izin süresi 30 günde çıkmaktadır. Bu 30 günlük süreçte hazırlanması gereken evraklar;

 • Pasaport fotokopisi (noter tasdikli Rusça çevirisi )
 • Apostil ile tasdik edilmiş diploma fotokopisi ( Rusya’daki noterce onaylanmış olmalıdır.)
 • Sağlık sigortası (zorunlu olmamakla tavsiye edilmektedir.)
 • 3*4 cm boyutlu fotoğraf.
 • Davetiye .(Davetiye başvurusu, Rusya çalışma izni başvurusunun hemen ardından yapılabilmektedir. Davetiyenin ortalama çıkış süreci 7- 10 gün arasında değişiklik göstermektedir. Bu davetiye 3 ay için çalışmaya gidecek olan tek girişli davetiye türü olmaktadır. Eğer çalışma vizesiyle Rusya’ya gidiliyorsa anlaşma yapılan şirketin, başvuru yapan kişiye davetiye göndermesi zorunlu değildir.)

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp