×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Vize Randevusu

Rusya’ya vize var mı? Rusya vizesi nasıl alınır? Rusya vize randevusu nasıl alınır? gibi soruların cevaplarını verdiğimiz yazımızdan, Rusya vize işlemleri 2022 hakkındaki tüm merak edilenleri öğrenebilirsiniz. 

 Rusya vize başvuruları, Konsolosluğun yetki verdiği vize başvuru merkezlerinin mesai saatleri içinde müracaatta bulunarak gerçekleştirilebilmektedir. Rusya vize başvurusunun şahsen yapılmasına gerek yoktur. Rusya vizesi için gerekli evrakları tam bir şekilde hazırlayıp yetkili vize servisine posta yoluyla ya da 3. bir kişi aracılığıyla da iletebilirsiniz. Yetkili kurum, başvuru yapan kişi adına vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmektedir. 

 Rusya vizesi randevu işlemleri için şahsen kayıt oluşturabilir, online elektronik ortamda randevu kaydı oluşturabilir ya da vize aracı merkezlerinden herhangi birine giderek bizzat randevu alabilirsiniz. Randevu oluştururken öncelikle seyahat etme sebebinizi belirtmeniz gerekmektedir. Eğer yapacak olduğunuz seyahat Turistik amaçlı bir ziyaret ise herhangi bir randevu oluşturmanıza gerek kalmayacaktır. Ancak uzun süreli bir seyahat planlıyor ya da Rusya oturum izni, eğitim, evlilik gibi uzun süreli vize almak istiyorsanız mutlaka randevu oluşturmanız gereklidir. 

 Rusya Federasyonu tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kolaylık sağlamak adına oluşturulmuş Rusya elektronik vize randevu sistemi ise sadece St. Petersburg ve Leningrad bölgeleri için geçerli olmaktadır. Çünkü Rusya'nın diğer şehirlerine elektronik vize ile seyahat edilmesi mümkün değildir. Elektronik Rusya vizesi başvuru işlemleri, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu işlemler ortalama 3 iş gününde sonuçlanmaktadır.

 Rusya vizesi kaç günde çıkar? şeklindeki en çok merak edilen soruya, sonuçların 4 ile 10 iş günü içinde karara bağlanıp açıklandığı cevabını verebiliriz. Bu sebepten dolayı, Rusya vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşların, en az 15 gün öncesinden müracaatlarını yapmaları önem arz etmektedir. 

Rusya’ya seyahat etmeden önce her pasaport türünün farklılık gösteren işlemleri bulunmaktadır. Tabii başvurulan vize türü içinde farklılık söz konusudur. Rusya seyahati öncesinde Rusya vize randevusu yetkili vize başvuru merkezinin çalışa saatleri içerisinde gidilerek işlem yapılabilmektedir. Rusya vize randevusu alınırken şahsen bulunulması gerekmez. İstenen evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanır ve yetkili vize ofisine posta kanalı ya da 3. Kişi aracılığı ile de iletilebilmektedir. Yetkili kurum başvuru yapan kişi adına Rusya vize randevusu işlemini kolayca gerçekleştirebilmektedir. Sadece yetkili vize ofisleri ile değil şahsen kayıt oluşturabilme, online ortamda Rusya vize randevusu oluşturma ya da bir diğer alternatif olarak yetkili vize merkez ofislerine şahsen giderek vize randevusu işleminizi tamamlayabilirsiniz. Rusya vize randevusu alınırken mutlaka; seyahat etme nedeninizi beyan etmek durumundasınız. Kısa süreli, uzun süreli, evlilik, ticari ya da öğrenci vizesi gibi birbirinden farklı durumların söz konusu olması vize süresi üzerinde farklılık göstereceğinden beyan önem arz etmektedir. Rusya vize randevusu alarak bir seyahat gerçekleştirmek isteyen her birey biz vize danışman ofisi aracılığıyla ya da Rusya Federasyonu Türkiye temsilcilikleri ile de iletişime geçebilmektedir. İstenen evraklar eksiksiz, özenli ve istenilen formatta hazırlandığından emin olunmalıdır. Aksi takdirde; Rusya vize randevusu alırken sorun ile karşılaşabilir, randevu tarihini ötelemeniz gerekebilir hatta özensizliğe göre vize reddine kadar gidebileceğinden son derece özenli bir şekilde evrakların hazırlığının yapılması gerekmektedir.

Rusya vizesi için randevu şahsen Rusya Büyükelçiliği ya da Rusya Konsolosluğuna giderek ya da Rus makamlar tarafından yetkilendirilmiş aracı turizm acente, elektronik ortamdan şahsen kayıt oluşturma ya da vize merkezleri üzerinden Rusya vize randevusu gerçekleşmektedir. İlk olarak neden Rusya’ya seyahat etmek istediğinizi beyan etmek durumundasınız. Bu beyanı Rus makamlarca hazırlanmış anket üzerinde eksiksiz ve doğru bilgiler ışığında beyan ediyor oluyorsunuz.

Rusya vizesi için Rusya federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için St. Petersburg ve Leningrad bölgeleri için elektronik vize kolaylığını sağlamıştır. Ancak bu iki bölge dışına Rusya Federasyonu topraklarına maalesef elektronik vize ile giriş yapmak mümkün olmamaktadır. Rusya elektronik vize işlemleri Rusya Dışişleri Bakanlığı internet sitesi üzerinden yapılır ve ortalama 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. En fazla 8 gün konaklama yapılabilecek olan bu vize türünde 8. Gün itibariyle Rusya Federasyonu topraklarından çıkış yapılması gerekmektedir.

Rusya vize randevusu için istenilen evraklar;

  • Rusya vize başvuru formu
  • Vize bitiş tarihinden sonra en az 6 ay geçerlilik süresi bulunan pasaport
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet 35 x 45 mm. Ölçülerinde, güncel, beyaz fon üzerinde ve biyometrik özelliklere sahip fotoğraf
  • Türkiye’de ikamet eden 3. Ülke vatandaşlarına Türkiye Cumhuriyetince verilmiş ikamet izni belgesi/kartı
  • Ticari amaçlı ya da aile ziyareti için yapılacak olan vize başvurularında mutlaka Rus makamlarca kabul görecek nitelikte davetiye sahibi olması gerekmektedir.

Rusya vize randevusu alabilmeniz için öncelikli olarak ayarlamanız gereken belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler, pasaport, son 6 ay içerisinde çekilen 2 adet fotoğraf, vize başvuru formu, ikametgâh belgesi gibi başlıca sıralanabilmektedir. Ayrıca bu belgelere ek olarak da alacağınız vize türü ile alakalı ek belgeler de hazırlamanız gerekmektedir.

Gerekli olan belgeler için detaylı bilgileri acentelerden ya da konsolosluklardan öğrenebilirsiniz.

Rusya vize randevusu alarak başlatılabilen vize başvuru süreci, konsolosluk tarafından talep edilen zorunluk evrakların teslimiyle devam eder. Rusya vize randevusu almak için Rusya Konsolosluğu’na şahsen başvurmanız gerekmektedir.

Rusya vizesi için hazır bulundurulması gereken en önemli evrak pasaporttur denilebilir. Rusya vizesi 2021 yılı içinde yapılan başvuruların ret ile sonuçlanmasının büyük çoğunluğu da pasaport kaynaklı nedenlere dayanmaktadır. Bu yüzden en az bir yıl geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız ve başvuru sırasında vize evrakları içinde pasaportunuzun da yer alması çok önemlidir.

2022 Rusya Vize Randevusu

Rusya vize randevusu Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğunun internet sitesinden online olarak alınmaktadır. Rusya vize randevusu alacak olan kişinin gereken bilgileri kendisinin girmesi gerekmektedir. Rusya’ya aile olarak gidilmesi durumunda tüm aile bireyleri ayrı ayrı randevu alması gerekmektedir. Rusya vize randevusu, bir kişi için yalnızca bir kez alınabilir. Birden fazla randevu alan kişilerin tüm verileri ve kayıtları, sistem tarafından kalıcı olarak silinmektedir. Rusya vize randevusu almak için Rusya konsolosluğunun resmi web sitesindeki randevu kısmı açılmalı ve karşımıza çıkan başvuru formu dikkatlice doldurulmalıdır. Rusya vize randevusu, online olarak yapılabildiği gibi vize merkezlerinden şahsen başvuru ile de yapılabilmektedir. Rusya Federasyonu Büyükelçiliği veya Rusya Başkonsolosluğu vize müracaatlarını (istisnai durumlar hariç) 4 ile 10 iş günü içerisinde değerlendirip sonuca ulaştırmaktadır.

Rusya Vize Randevuları Ne Zaman Açılacak?

Rusya vize randevuları ne zaman açılacak diye düşünüyorsanız eğer güncel olarak bu zamanlarda vize randevu işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Eğer ki randevu alıp alamayacağınızdan emin değilseniz herhangi bir acenteyi arayarak güncel bilgilerin detaylarını alabilirsiniz.

Rusya vize randevularının açık olup olmadığını konsolosluklar sayesinde de öğrenebilirsiniz. Yetkili olabilecek herhangi bir yeri arayarak randevu alıp alamayacağınızı sorgulayabilirsiniz. Çalışma saatleri içerisinde telefonla arayarak ya da giderek detaylı bilgilendirmeyi almanız mümkündür.

Rusya Vize Randevusu Veriyor mu?

Her gün yüzlerce Türk vatandaşı Rusyaya gidiyor öyle ki Rusya'nın nüfusunun %8.2 sini Türk vatandaşları oluşturuyor. Ancak Rusya Türk vatandaşlarını öylece almıyor. Türk vatandaşlarının Rusya'ya alınması için önce bir takım evraklara sahip olması gerekiyor ve bu evrakların başlıca iki tanesi vize ve pasaport.
Türkiye'de yaşayan her insan aynı pasaport türüne sahip değildir mesela Diplomasi ile ilgili bir konu için Rusya'ya giden siyah pasaport sahibi bir Türk vatandaşı 90 gün vizesiz kalabilir.
Gri pasaport sahibi ya da yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 30 gün vizesiz kalabilir .Bordo pasaport sahibi bir Türk vatandaşı ise vizesiz Rusyaya alınmaz. Bunun için vize almak zorunda peki vize için ilk olarak ne yapmalı ilk olarak vize randevusu alınalı peki Rusya vize randevusu veriyor mu? evet veriyor . Rusya vize randevusu alınca ne kadar sonraya randevu veriliyor diye soracak olursanız 1 ay sonraya ondan seyahatten en az 1 ay önce randevu almanızı öneririz .

Rusya Vizesi Randevu İşlemleri

Rusya vizesi randevu alma işlemlerine kısa süre vize başvurusuna gerek yoktur. Rusya vize başvuru işlemi için acenteler ile ortak hareket etmek gerekmektedir.
Rusya vize işlemi 4-7 iş günü sonucu sonuçlanmaktadır. Rusya vize için başvuru yapmada önce Rusya Konsoloslukları tarafından açıklanmış olan yönerge göz önünde bulundurmak belli karar vermek gereklidir. İlk olarak Rusya'da neden seyahat etmek istediğiniz ve bunu belirlemeniz gerekmektedir. Ve bunun sonrası seyahat nedeni pasaport türüne de etkili olarak vize türü seçmelisiniz.

Rusya seyahati için birden fazla vize türleri bulunmaktadır. Rusya Ticari vizesi, Rusya’ya ticari faaliyet için seyahat edecek olan yolcumuzun tercih edebileceği vize türü. Ticari vize 90 günlük tek girişli, 90 günlük çift girişli ve 1 yıl çok girişli olmak üzere 3 kategori alınmaktadır. Ticari vize geçerlilik süresi 3 aydır. Ticari vizesi için en önemli adımdan biri davetiye belgesi. Davetiye olmadan ticari vizesi başvurusu yapılmamakta. Belli vize türlerinde istenilen başvuru belgeleri farklılık göstermektedir. Hangi vize türünü seçerseniz o vize türüne ait belgeleri eksiksiz hazırda bulundurmanız gerekmektedir.

Rusya Vize Randevusu Alma

Rusya vize randevusu alarak başlatılabilen vize başvuru süreci, konsolosluk tarafından talep edilen zorunluk evrakların teslimiyle devam eder. Rusya vize işlemleri sürecinde randevu almak için Rusya Konsolosluğu’na şahsen başvurmanız gerekmektedir.

Rusya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Rusya vize randevusu almak için öncelikli olarak seyahat türünün belirlenmiş olması gerekmektedir. Eğer ki seyahatiniz turistik bir amaç için olacaksa, randevu almanıza gerek yoktur. Uzun süreli olan seyahatleriniz için vize randevusu almanız gerekir. Vize randevusu almak için seçtiğiniz acente aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.

Rusya Vize randevusu için seyahat amacınız belirlendiyse daha sonrasında gerekli evrakları da eksiksiz bir şekilde tamamlayarak vize servislerine göndererek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Vize direkt olarak kişinin kendisinin başvuruda bulunmasına gerek yoktur.

2022 Rusya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Rusya vize başvurusu ile Rusya’da her 180 gün için toplam 90 günlük vize alınabilmektedir. 90 günden fazla kalmak isteyenler ise Rusya konsolosluğuna başvuruda bulunarak öğrenci vizesi veya işçi vizesi almak zorundadırlar. Rusya konsolosluğu, Rusya vize başvurularını 10 iş günü içinde değerlendirip sonucunu açıklamaktadır. Rusya Federasyon vizesine başvuracak olan kişiler, seyahat türlerine bağlı olarak Rusya’ya tek girişli, iki girişli veya çok girişli vize başvurusunda bulunabilirler. Tek girişli Rusya vizesi, Rusya’ya seyahat etmek isteyen kişilere sadece 1 giriş ve 1 çıkış hakkı veren vizedir. İki girişli Rusya vizesi, kişilere 2 kez Rusya’ya giriş hakkı ve 2 kez de çıkış hakkı veren vizedir. Çok girişli vize ise kişilere Rusya’da kesintisiz olarak 6 ay içinde en çok 90 gün bulunma hakkı veren vizedir.

Rusya Vize Randevusu Nereden Alınır?

Rusya'ya giden Türk vatandaşlarının merak ettikleri konulardan biri olan Rusya vize randevusu nereden alınır . Bordo pasaportlu bir Türk vatandaşı vize almak için öncelikle vize randevusu almalı peki vize randevusu nereden nasıl alınır ? Bu sorunun birçok cevabı var mesela Rusya federasyonu Türkiye temsilcileri ile iletişime geçerek Rusya vize randevusu alabilirsiniz. Ancak tek yol bu değildir . Türkiye genelinden birden çok vize danışmanlık şirketi bulunmaktadır bunu göz önünde bulundurarak bir vize danışmanlık şirketi aracılığıyla Rusya vize randevusu oluşturma talebinde de bulunabilirsiniz .Rusya vize oluşturma talebiniz kabul edildiği takdirde vize randevusuna gideceksiniz ve eğer vize randevunuz iyi geçerse gitme gerekceniz ile orantılı bir vize alacaksınız . Rusya'ya seyahat amaçlı gidiyorsanız vize randevunuz onaylandıysa 30 günlük bir vize almış olacaksınız .Ancak vize süresi doldugu takdirde Türkiyeye dönmek ya da Rusya sınırları dışına çıkmak zorundasınız .

Rusya Vize Randevusu Kaç Gün Sonraya Veriliyor?

Rusya vize randevusu kaç gün sonraya veriliyor sorusu için cevap yoğunluğa göre değişiyor olsa da çok fazla beklemeden başvurun için randevunuzu hemen almanız mümkün olacaktır. Ortalama olarak bir cevap vermek gerekirse en geç 1 hafta içerisinde randevu için bir gün almanız mümkün olacaktır.

Genellikle hızlı bir şekilde alınan randevular yine aynı şekilde herhangi bir sorun çıkmadığı sürece hızlı bir şekilde sonuçlanacaktır. Vize türüne göre de sonuçlanma sürelerinde değişiklikler olacaktır.

Rusya Vize Randevu Sorgulama

Rusya vize randevu sorgulama, vizenizin onaylandığını ya da onaylanmadığını öğrenmenize yaramaktadır. Rusya için vize randevunuzdan sonra sonuçlarını öğrenmek için sorgulamak istediğiniz zaman Dış İşleri Bakanlığı’nın sunmuş olduğu hizmet aracılığı ile konsolosluk sitesinden dilediğiniz zaman sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için sadece T.C. kimlik numaranızı ve başvuru tarihini girerek sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz kolay olacaktır.

Dilerseniz randevu sorgulama işlemlerinizi başvuru için seçmiş olduğunuz acenteden da öğrenebilirsiniz. Konsolosluğu arayarak da bilgi almanız mümkündür. Basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için web sitesini tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Rusya Vize Randevusuna Gecikirsem Ne Olur?

Rusya'ya gitmek isteyen Türk vatandaşları vize almak için vize randevusu alırlar peki Rusya vize randevusuna geç kalırsak ne olur ? Rusya vize randevusuna geç kaldığınız takdirde o gün içerisinde vize randevusuna alınmazsınız ve randevu ücreti tahsil edilir . Rusya vizesi için tekrardan vize randevusu almanız gerekir ve bir dahaki vize randevusu en az 1 ay sonraya verilir . Bu da seyahat planlarınızda aksaklıklara  sebep olur ve  1 kez ödemeniz gereken vize randevu ücretini iki kez ödemek zorunda kalmış olursunuz . Bu da  maddi bir kayıptır vize randevunuza geç kalmanızı sebep olduğu aksamalar bu kadarla da sınırlı değildir mesela randevu için hazırladığınız birçok belgenin geçerlilik süresi dolacak için onların yenilenmesi gerekmektedir . Bu belgeleri yenilemezseniz randevuda belge eksikliğinden dolayı vize isteğiniz red edilir yani Rusya vize randevunuza geç kalmanız her yönden aksamalar ve olumsuzluklara yol açacaktır . Rusya vize randevunuza gecikmemenizi  tavsiye ederiz .

Rusya Vize Randevuma Gitmezsem Ne Olur?

Türkiye'den Rusya ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vizeye ihtiyaçları olduğu için vize randevuları almaktadırlar ancak herhangi bir Türk vatandaşı Rusya'ya gitmektenn vazgeçtiği takdirde Rusya vize randevusuna gitmezse ne olur ? Vize randevunuza gitmekten vazgeçtiyseniz ve randevuya 24 saatten fazla  zaman varsa vize randevunuzu iptal etmenizi tavsiye ederiz çünkü Rusya vize randevusuna gitmediginiz takdirde vize randevu ücreti sizden tahsil edilir . Vize randavunuzu iptal ederseniz ise vize randevu ücreti tahsil edilmez yani bu da maddi açıdan paranızın cebinizde kalması demektir . Rusya vize randevunuza 24 saatten az zaman kaldıysa ve gitmiyecekseniz üzgünüz ama vize randevu ücretini ödemek zorundasınız . Rusya vize randevunuza gitmezseniz ve bunu birden çok kez yaptığınız  takdirde bir daha Rusya vize randevusu almanız zorlastırılacaktır yani kararınızı degistridiginiz takdirde vize randevusu almanız oldukça zor olacaktır bunun için 24 saaten fazla varsa iptal etmenizi öneririz fakat 24 saatten az varsa yapacak bişey yoktur .

Rusya Vize Randevu Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Rusya vize randevu tarihi değiştirme nasıl yapılır diye soruyorsanız eğer internet üzerinden basit bir şekilde randevu tarihi erteleme işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Eğer ki işleminizi elektronik randevu ile yaptıysanız erteleme işleminiz çok daha kolay olacaktır.

Randevu tarihinizi değiştirmek için konsolosluklardan yardım alabilirsiniz. İletişim numarası ile arayarak değiştirmek istediğiniz tarihi belirtip, randevunuzu erteletebilirsiniz. Dilerseniz eğer vize almak için seçtiğiniz acenteden de randevu değiştirmek için yardım alabilirsiniz.

Rusya Vize Randevu İptali

Rusya vize randevu iptali çok basit bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Randevu iptal işlemleriniz için Dışişleri Bakanlığının resmî sitesi olana konsolosluk sitesi üzerinden randevunuz hakkında bilgi alabilir ve de iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz eğer konsolosluk iletişim numarasını arayabilirsiniz. Dilerseniz de eğer mesai saatleri içerisinde konsolosluğu ziyaret ederek Rusya vize randevunuzun iptali için işlem başlatabilirsiniz. İptal etme amacınız ne olursa olsun Rusya vize randevu iptal işlemlerinizi dilediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz.

Rusya Vize Ücreti

Rusya vize ücreti ne kadar? Rusya vizesi almak için başvuruda bulunmak isteyenlerin konsolosluk tarafından belirlenen ücreti ödemesi gerekir. Rusya vize ücreti 2022 yılı itibarıyla tek girişli vize için 80 dolar olarak belirlenmiştir. Çift girişli vize bedeli 128 dolar iken, multi Rusya vizesi 240 dolar şeklindedir. Vize başvurusu sırasında bir vize danışmanlık şirketinden hizmet alınması durumunda ödenecek ek ücretler ortaya çıkabilmektedir. vize harcı olarak da anılan, 2022 yılı Rusya vizesi için konsolosluğa ödenmesi gereken harç bedelinin makbuzu da başvuru sırasında hazırlanan evraklara eklenmelidir.

Rusya Vize Randevu Ücreti

Rusya vize randevu ücreti, sizin hangi vize türünü alacağınıza göre değişiklik göstermektedir. Farklı vize türlerine göre değişen fiyatlar aynı zamanda çok girişli, tek girişli ya da çift girişli olup olmayacağına göre de değişiklik göstermektedir.

Eğer ki siz tek girişli olarak 10 gün boyunca turistik bir vize almak istiyorsanız ödeyeceğiniz tutar 80 USD olacaktır. Çok girişli turistik için ödenmesi gereken tutar da 128 USD olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlar ticari olarak girecek kişiler için de aynıdır. 3 günlük olarak girecekseniz de Ücretler 160 USD olacaktır.   

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp