×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Çalışma İzni

Fransa Çalışma İzni Hakkında

Fransa çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişilerin ekonomik durumunun kendi geçimini sağlayabileceğini kanıtlaması gerekmektedir. Ayrıca sadece çalışma izni başvurusunda bulunacak kişilerin değil işverenin de resmi yükümlülüğü bulunmaktadır. İşveren, başvuru sahibini yanında çalışmaya kabul ettiğine dair davet mektubu göndermelidir. İş toplantısı gibi yerlere katılmak için kısa süreli Schengen vizesi gerekirken, uzun süreli olarak Fransa’da çalışmak isteyen kişilerin Fransa çalışma izni alması gerekmektedir. Fransa Hükümeti, yabancılara ülke içerisindeki istihdamı sağlaman adına çalışma izni vermektedir. Fransa'da çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişilerin işin kapsamı ve çalışma süresini belirten bir iş sözleşmesini sunması gerekmektedir. Avrupa Ekonomik Alanı, Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşları Fransa çalışma izninde muaf tutulmuştur. Fransa çalışma izni başvurusu yapacak olan kişilerin gerekli olan Fransa belgelerini hazırlaması ve Fransa vize başvurusu yapacağı yere teslim etmesi gerekmektedir. Bu belgelerin eksiksiz ve güncel olması zorunludur. Fransa'ya çalışma izni başvurusunda bulunacak kişilerin Seyahat Sağlık Sigortası yaptırması zorunludur. Fransa çalışma izni başvurusu yapacak kişilerin Fransa’da bir suça karışmayacağını kanıtlaması gerekmektedir.

Fransa Çalışma İzni İle İlgili

Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomi Bölgesi ya da İsviçre vatandaşı dışındaki ülkeden Fransa’ya çalışma amacı ile gelen vatandaşın çalışma izni alması zorunludur. Fransa çalışma vize oturum vizesi verilmeden öncesine verilmiş olması gerekecek. Bu işlem muhtemelen işveren tarafından organize edilme gereken bir prosedür. Fransa’da çalışma iznini onaylanması için her şeyden önce iş sözleşmeniz olması gerekmekte.

Fransa’da 3 aydan az kalacaksanız ancak bu süreler zarfında çalışacaksanız işvereniniz sizin için Fransa Çalışma Bakanlığı DIRECTE’den onaylı geçici çalışma izin belgesi alınması gerekir veya çalışılacak bölgede idari birim pullu onayı taşıyan çalışma belgesi alması gerekmekte. Bu çalışma izin onayı Türkiye’de vize başvurularında bulunduğunuz Fransa Konsolosluklarına ya da Fransa Büyükelçiliğe gönderilir.

Fransa’da 3 aydan fazla kalmayı ve çalışma planlıyorsanız, oturum izin vizesi olarak da bilinen uzun süre vize başvurusu bulunmanız gerekmekte. Muhtemel işvereniniz onula yaptığınız iş sözleşmesi Fransa Çalışma Bakanlık DIRECTE’nin yerel birime gönderir. Eğer yanınızda aile bireyinizden biri de sizle birlikte Fransa’ya gelecek ise, işveren aynı zamanda ‘refakatçi aile üye’ prosedüre uygun şekilde başvuru yapmalı. Fransa Çalışma Bakanlığı DIRECTE işverenle iş sözleşmesi onay verirse, sözleşmeler Fransa Göç ve Entegrasyo Ofisinin (OFII) onayına gider. Farklı türde Fransa oturma ve çalışma izni vizesi vardır ve bunlar belirli işe ve belirli tipte çalışan profil açısından çalışma izni başvurusuna bulunan çalışan, ilgili makama sunması gerekli evrakı, geçerlilik süresi ve koşuluna göre değişiklik gösterir.

Fransa Çalışma İzni Vizesi

Çalışma amaçlı olarak Fransa’ya seyahat edecek olan kişilerin Fransa çalışma izni vizesi almış olması gerekmektedir. Başvuru için çalışma izni başvuru sahibi ile Fransız işveren arasında iş sözleşmesi yapılmış olmalıdır. Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre vatandaşları dışındaki herkes Fransa’da çalışma için Fransa çalışma izni vizesi almalıdır. Fransa çalışma izni vizesi oturum izni almadan önce alınmalıdır. Başvurular Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne ve Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılmalıdır. Ancak öncelikle Fransa’da bulunan işverenin iş sözleşmesini Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi’ne teslim etmesi gerekmektedir.  

İş sözleşmesi yapıldıktan sonra Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi tarafından onaylanmalıdır. Bu iş sözleşmesi onaylandıktan sonra Fransa çalışma izni vizesi başvurusu yapılan Fransa Konsolosluğu’na gönderilir. Daha sonra ise çalışma izni vize başvurusu için Fransa Konsolosluğu tarafından görüşmeye çağrılırsınız.

Fransa çalışma izni vizesi için gerekli olan bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Pasaport
 • Pasaportun işlenmiş sayfa fotokopileri
 • Vize başvuru formu ve vize talep dilekçesi
 • İş sözleşmesi
 • Kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Banka hesap dökümü
 • Nüfus kayıt örneği
 • Fransa’da konaklanacak yerin adresi
 • Adli sicil kaydı
 • Davetiye
 • Fransa’da çalışılacak işe ait belgeler

Fransa Çalışma İzni Vizesi Nedir?

Fransa dünyanın en turistik ülkelerinden biridir. Bu yüzden en çok turist çeken ülkeler arasında olması da şaşırtıcı değil. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehri de Paris. Fransa'ya gitmek için, bu ister turistik ister ticari isterseniz de eğitim amaçlı olsun vize almanız şarttır. Tabi bu şart Avrupa Ekonomik Bölgesi, Avrupa Birliği veya İsviçre vatandaşları haricindekiler için geçerli. Çalışma izni ve oturum izni ile yakından bağlantılıdır. Fransa'da oturabilmek için oturum iznine başvurmadan önce Fransa'da çalışılacak işle ilgili sözleşmelerin yapılması gerekiyor. Fransa'da konferansa katılmak veya iş toplantıları gibi kısa süreli işler için Schengen vizesi alınıyor. Uzun süreli çalışmak için ise çalışma izni vizesi almak gerekiyor. Başvuru sahibi kendisine istihdam sağlayacak işin kapsamını ve süresini belirten iş sözleşmesine sahip olmalıdır denilebilir. Her meslek grubu için formaliteler farklılık gösterebilir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Fransa temsilciliğine Fransa'da gerçekleştireceği faaliyetin kamu güvenliğine uygun olup olmadığını, kendi ve kendisiyle gelen kişi veya kişilerin maddi açıdan geçimini sağlayabilmeli ve daha sonrasında kanıtlayabilmelidir. Daha sonra da hem kendisinin hem de Fransa'daki işverenin resmi yükümlülükleri yerine getirmesi gerekiyor. Bu yolları izleyerek Fransa'da kalacağınız süreye göre çalışma izni alabilirsiniz. Aldıktan sonra da artık Fransa'ya çalışmak için gidebilirsiniz. Fransa'da çalışmak eğer dili iyi biliyorsanız birçok konuda avantajlıdır. Bunlara ek olarak da eğer vatandaş noksan ve hatalı bilgilerin veya sahte ve geçerliliğini kaybetmiş birtakım evrakları toplayıp sunmuşsa da reddedilmeye yönelik durumların karşısına çıkması muhtemeldir. Yani bu söylediklerimizi de kendi ekseninde madde madde toparlayacak olursak:

 • Sahte veya eksik bilgiler verilmemeli.
 • Hatalı veya ispat edilemeyen bilgiler belgelerde kullanılmamalı.
 • Bilgilerin güncel olması gerekir.
 • Bilgilerin orjinallikten çıkmamış olması gereklidir.

Fransa Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Fransa'da çalışma izni, Fransa’da üç aydan fazla kalışlarınız için Fransa'dan ulusal vize almanız gerekmektedir. Uzun dönem çalışma izni süresi , ilk zamanlar alındığında bir yıl süreleri vardır. Fransa'da Çalışma izni, ücretli iş başvurusu yapan Fransa vatandaşı olmayan yabancıları kapsar. Çalışma izni almak için adımlar vardır. Öncelikle işe alacak şirket, ilgili Valilik gibi kurumsal yere yabancı işçinin çalışmasına yönelik dosya sunar, eğer kabul edilirse kabul işleminden sonra kişinin işe giriş işlemleri yapılır . Fransa'da çalışma izni için ilk başvuru sahibi, işte çalışacak kişi değil, işveren yani çalıştıracak şirkettir. Önce işveren başvuru yapar daha sonra ise çalışma izni almak isteyen kişi başvurur. Peki Fransa'da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Avrupa Ekonomik Bölgesi, Avrupa Birliği veya İsviçre vatandaşları haricindeki ülkelerden Fransa’ya çalışmak için gelen vatandaşların çalışma izni almaları zorunludur. Bu işlemler de işveren tarafından yapılması gereken bir prosedürdür denilebilir. Yani aslında Fransa'da çalışma izni alabilmek için ilk baş bir iş sözleşmeniz olmalıdır. Fransa'da 90 günden az kalıp aynı zamanda çalışacaksınız işvereninizin DIRECCTE (Fransa Çalışma Bakanlığı)’den onaylı olan geçici çalışma izin belgesi alması gerekiyor. Ya da çalışılacak bölgedeki birimin pullu onayını taşıyan çalışma belgesi alınması gereklidir. Bu çalışma izni onayı Türkiye’de vize başvurusunda bulunduğunuz Fransa Konsolosluğuna veya Fransa Büyükelçiliğine gönderiliyor. Eğer ki Fransa'da 90 günden fazla kalmayı ve çalışmayı düşünüyorsanız da oturum izni vizesi olarak bilinen uzun süreli vize başvurusunda bulunmamız gerekmektedir. İşvereniniz onunla yaptığınız iş sözleşmesini Fransa Çalışma Bakanlığı DIRECCTE’nin yerel birimine gönderiyor. DIRECCTE(Fransa Çalışma Bakanlığı) işverenle iş sözleşmesine onay verirse, sözleşme OFII(Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisinin)onayına gönderiliyor. Bu da onaylandıktan sonra sözleşmeyi Fransa vizesi başvurusunda bulunduğunuz Türkiye’deki Fransa Konsolosluğu, Fransa Başkonsolosluğu veya Fransa Büyükelçiliğine gönderiyor. Daha sonra Büyükelçilik veya Konsolosluğa uzun süreli vize başvurusu yapmak üzere çağrılıyorsunuz. Uzun süreli vize için konsolosluğa giderken aşağıdaki evrakları yanınızda olmalıdır.

 • Pasaport (düşünülen dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerli)
 • iki adet güncel, biometrik fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • İkamet ettiğiniz ülkenin bir vatandaşı değilseniz, gideceğiniz ülkedeki yasal olarak oturduğunuz yere dair kanıt (oturum izni vs.)
 • Fransa’daki firmadan işvereniniz tarafından elde edilen iş izni, (15187 * 02 Cerfa doldurulmuş formu) doğrudan OFII tarafından elçilik veya konsolosluğa gönderiliyor. Tam soy bilgilerinin nüfus kayıt örneği de olmak üzere, tüm belgeler İngilizce veya Fransızca’ya çevirilmiş ve bir noter tarafından tasdiklenmiş olmalıdır. Türkçe hiçbir evrak kabul edilmiyor. Çeviri işlemlerininde siz karşılıyorsunuz.

Fransa Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Fransa'da 90 günden fazla kalmayı ve aynı zamanda çalışmayı düşünüyorsanız çalışma izni vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Bu izni almak için de yani kısaca ilk olarak vizeyi alabilmek için Türkiye veya Fransa'dan başvuru yapılır. Türkiye'deki işlemler için Fransa Büyükelçiliğine veya Fransa Konsolosluğuna başvuru yapılırken, yurt dışından yapılacak başvurular da Fransa'daki çalışacağınız şirket tarafından başlatılıyor. Çalışmayı düşündüğünüz şirketle Fransa yasalarına uygun bir iş sözleşmesi yapıyorsunuz. Ardından bu sözleşmeyi başvuru evraklarıyla birlikte işvereniniz tarafından Fransa Göç ve Entegrasyon veya Fransa Çalışma Bakanlığı dairesinin onayına sunuyorsunuz. Konsolosluk ve Büyükelçilik sizden görüşme talep edebilir. Bu görüşmelerde de yapacağınız iş hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz, deneyimli misiniz, Fransızca dil bilginizin seviyesi gibi kriterlere bakılır. Başvuruda bulunduğunuz işin niteliğine göre hazırladığınız evrakların Konsolosluk ve Büyükelçilikte sunumu tamamlandıktan sonra Fransa'ya gidiyorsunuz.

Oraya gittiğinizde de Fransa Göç ve Entegrasyon ofisine kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bunlarla birlikte çalışma izni almış çalışmaya başlamış oluyorsunuz. İlk başta verilen çalışma izni süresi yaklaşık 1 yıldır. Daha sonra vize yenileme işlemleri ile bu süreyi uzatabilirsiniz. Belgelerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim ettiğiniz koşulda 15 iş günü içerisinde Fransa'da çalışma izni alabilirsiniz. Turistik vizelerde ise 3-7 gün arasında değişkenlik gösterebiliyor. Aslında evrakları toplama sürenizle de ilgilidir bu durum. Yani eğer 20 günde toplarsanız yaklaşık olarak vizeyi bir ay içinde alabilirsiniz. Ya da çok acil işiniz varsa 5 günde tamamlarsanız evrakları 20 günde işlerinizi halledebiliyorsunuz ardından da çalışabiliyorsunuz . Fransa'da çalışma iznini almanızın kısaca yollarını ve ne kadar zamanda ulaşabileceğinizi anlattık. Bu yolları size yardımcı olması amaçlı araştırdık anlamanız için de açıklayıcı bir şekilde anlattık umarız beğenmişsinizdir.

Fransa Çalışma İzni Kaç Aylık/ Yıllık Verilir? 

Ülke olarak Fransa çalışma izni almayı planlayanlar; en kadar süre Fransa çalışma izni alacaklarına dair yanıtlar almaya çalışmaktadır. 

Fransa vize işlemlerini tamamlayan kişiler bu konuda gerekli cevabı almıştır. Ancak cevap alamayanlar için bizler bir kez cevap vermek istiyoruz. Fransa ülkesinde 90 günden fazla kalmayı ve çalışmayı planlayan vatandaşlarımızın; mutlaka “Çalışma İzni” başvurusunda bulunması gerekmektedir. Fransa çalışma izni alan kişiler otomatikman oturum izni de almış olacaklardır.

Bu durumda da Fransa çalışma izni verildiği başlangıç gününden itibaren 1 yıl süre başlamış olacaktır. Özetle Fransa çalışma izni süresi “1 Yıldır.” 

Ancak bu süre ilgili makamlara yapılacak olan başvurularla birlikte uzatılabilmektedir. Yani Fransa ülkesinde daha uzun süre kalmak istiyorsanız; Fransa çalışma iznini aldıktan sonra sürede uzatma sağlayabilirsiniz. Tabii burada Fransa ülkesinde kalınan süre boyunca herhangi bir suça karışmamak da çok önemli bir ayrıntıdır. 

Fransa Çalışma İzni Başvurusu

Fransa çalışma izni başvurusu yapacak olan kişilerin Fransa çalışma izni başvuru yapması gerekmektedir. Fransa çalışma izni başvurusu yapacak olan kişiler başvurularını Fransa’nın Türkiye’deki resmi temsilciliklerine yapmalıdır. Fransa çalışma izni başvuruları aşağıdaki temsilciliklere yapılabilmektedir.

 • Fransa Ankara Büyükelçiliği
 • Fransa İstanbul Başkonsolosluğu

Fransa çalışma izni başvurusu yapacak olan kişiler öncelikle çalışma izni başvuru formu doldurmalıdır. Ardından ise çalışma izni başvurusu için Fransa çalışma izni başvurusu yapılacak olan temsilcilikten randevu alınmalıdır. Randevu tarihine kadar Fransa çalışma izni başvurusu için gerekli olan belgeler hazırlanmalı ve Fransa çalışma izni başvurusu tarihinde teslim edilmelidir.

Fransa çalışma izni başvurusu yapacak olan kişilerin öncelikle Fransa’da bir iş bulmuş olması gerekmektedir. Fransa’da iş bulmuş olan kişilerin, Fransa’da bulunan işveren ile iş sözleşmesi yapması gerekmektedir. Bu iş sözleşmesinde işveren ile başvuru sahibinin imzası olmalıdır. Fransa çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişiler ayrıca işverenden alınmış bir davetiyeyi Fransa Konsolosluğu’na sunmalıdır.

Fransa çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişilerin gerekli olan belgeleri eksiksiz olarak hazırlaması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin Fransa’da bulmuş olduğu işte Fransa’da çalışacak kimsenin olmaması gerekmektedir.

Fransa Çalışma İzni Şartları

Fransa çalışma izni başvurusu yapacak olan kişilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar yerine getirilmediği durumda Fransa çalışma izni başvuruları olumsuz olarak cevaplanabilir. Fransa çalışma izni için şartlar aşağıda verilmiştir.

 • Çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişiler için ilk şart Fransa’da bir iş bulunmuş olmasıdır. İşveren ile iş sözleşmesi yapılmalı ve sözleşmenin fotokopileri Fransa Konsolosluğuna sunulmalıdır.
 • Çalışma izni başvurusu yapacak olan kişilerin pasaportlarının son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve talep edilen çalışma izninden sonraki 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Şartlar arasında bulunan maddelerden birisi Fransa’da ya da Fransa ile anlaşması olan ülkelerde o pozisyona talip birinin olmaması gerekmektedir.
 • Çalışma izni başvurusu yapacak olan Türk vatandaşlarının adli sicilinin temiz olması gerekmektedir.
 • Çalışma izni başvurusu yapacak olan kişilerin Fransa’da herhangi bir suça karışmayacağını kanıtlaması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin Fransa sosyal yaşamına ve kamu düzenine uygun yaşayabilmesi gerekmektedir.
 • Fransa çalışma izni şartları arasın bulunanlardan birisi de başvuru sahibinin yeterli Fransızcası olması gerekmektedir

Ayrıca bk. Fransa'da çalışma şartları

fransa çalışma izni

Fransa çalışma izni nedir, nasıl alınır?

Fransa Çalışma İzni Alma Şartları

Fransa'da Çalışma İzni Şartları sağlanmalıdır. Fransa'ya gidecekler için önemli püf noktaları var. Fransa'da birçok kişi İngilizce biliyor ama kullanmayı tercih etmiyorlar. Çünkü zamanla Fransızca öğrenmek şart oluyor. Özellikle de devlete işiniz düşerse; vergi, sağlık sigortası, ehliyet vb işler için. Zaten kendi İngilizce aksanlarını da pek beğenmiyorlar diye duyduk. Burada şirket devletle ilgili idari işleri üstlenmiyor yani siz bizzat sosyal sigortalara kaydınızı yaptırıyorsunuz. Esnek mesai saatleri var denilebilir ayrıca. Öğrendiğimiz üzere Fransa'da eğer bir iş çok aceleyse en az iki hafta zamanı var diyebiliriz. Fransa'da tatil her şeyden önce geliyor ayrıca bol bol tatil hakkınız bulunuyor. İş yerinde çoğu kişi spor yapıyor ve hatta spor küçük yaşlardan itibaren teşvik ediliyor. İşinizi bitirdiğiniz sürece acil durumlarda istediğiniz zamanlarda çıkabilir veya gelebilirsiniz.

Kesinlikle çok üretici bir toplum oldukları asla tüketici bir toplum olmadıklarını da söyleyebiliriz. Sadece ihtiyaçlarına göre tüketim yapıyorlar. Sizden iş yerinde ekstra bir çalışma istemiyorlar. Sadece işinizi iyi yapmanızı istiyorlar; iş ve özel hayatınızın dengeli olmasını önemsiyorlar. Dolayısıyla da bu esnekliği ve evden çalışma imkanını kötü kullanmıyorlar. Fransa'da çalışma izni alabilmek için sizinle gelecek kişi veya kişilerin ihtiyaçlarını maddi açıdan dönüşleri de dahil olmak üzere karşılayabilmelidir. Bunun dışında Fransa'da çalışabilmek için yasal olarak çalışma yaşına gelmiş olmak gerekir. Fransa’da çalışmak isteyen kişilerin öncelikle Fransa’da bulunan bir şirket ile daha Türkiye’de bulunurken sözleşme imzalaması gerekiyor. Daha sonra çalışma izni alınacaktır. Konsolosluğa veya Büyükelçiliğe teslim edilen evrakların tam ve eksiksiz olması çok önemlidir. Ayrıca Fransa'da çalışılacak işin nitelikleri ilgili belgelerle kanıtlanabilmelidir. Tüm bu bilgiler güncel ve ispatlanabilirlik açısından tam olmalıdır. İşverenin onaylı sözleşmeyi teslim etmesi gereklidir. Kişinin pasaport, nüfus cüzdanı, sağlık raporu ve bunun gibi birçok belgenin güncel olması gerekir ve tüm bu belgelerin Fransızca veya uygunluğa göre İngilizce olması isteniyor. Randevunuzun olduğu güne kadar tüm belgeleri paylaşmanız gerekir yani o zamana kadar tam teçhizatlı olarak hazırlanmalısınız.

Fransa Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Fransa Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Fransa’da çalışma izni alabilmeniz için öncelikle oturum izni edinmeniz gereklidir. Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış ve konsolosluğa teslim edilmesi gerekir. Fransa'da çalışma izni kişilerin Fransa'da oturma izni de alabilecekleri önemli vizelerden biridir. Bu vizeyi alabilmek için kişilerin Fransa'da bir iş ayarlaması ve karşı taraftan bir davetiye alabilmesi son derece önemlidir. Türkiye'de çalışan birisi Fransa'daki işleri yürütebilmek için veya Fransa'daki bir şirketle anlaşıp orada çalışabilmek için bu vizeye ihtiyaç duymaktadırlar. Fransa'da çalışma izni alacak olan kişilerin en çok dikkat ettiği konulardan biriside belgelerini eksiksiz olması gerektiğidir. Belgelerinizin içerisinde pasaport davetiye ve başvuru formu en önemli evraklar arasındadır. Pasaportunuzun mutlaka dönüş tarihinizden 6 ay daha geçerli olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Fransa'da Çalışmak İçin Gerekli Evraklar

Fransa'da çalışma izni evrakları içerisinde birçok evrak bulunmaktadır. Çalışma izni evrakları içerisinde en önemlileri arasında yer alan davetiyenin mutlaka karşı tarafın bilgilerini içerecek şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir. Başvuru formunda çalışma izni bölümünün işaretlenmesi ve diğer tüm noktaları detaylı olarak belirtilmesi gerekmektedir. Çalışma izni evrakları içerisinde biyometrik fotoğraf ve seyahat sağlık sigortası da önemli belgeler içerisinde yer almaktadır. Vize işlemleri son derece karmaşık bir süreçtir tüm belgelerinizin hazırlanması ve Fransa vize randevusu alınması konusunda profesyonel bir danışmanlık hizmeti alabilir ve bu süreci çok daha kolay bir şekilde atlatma şansı bulabilirsiniz. Fransa vize işlemleri sırasında ek evrak talebinde bulunabilirler. Bu nedenle evrak nedeni ile yaşanabilecek aksamalar önceden bilinmelidir. Vize işlemlerinize en geç 1 ay öncesinden başlamanız önerilen durumlar arasında yer almaktadır. 

Fransa Çalışma İzni Başvuru Evrakları;

 • Pasaport 
 • İki adet biometrik fotoğraf 
 • Kimlik fotokopisi
 • Ülkedeki yasal ikametinize dair kanıt Fransa’daki işvereniniz tarafından elde edilmiş iş izni, direkt OFII tarafından elçilik ya da konsolosluğa gönderilir.

Fransa Dil Okulu Çalışma İzni 

Fransa’ya gitmek isteyen birçok sistem açığı bulmaya çalışmaktadır. Bunlardan biri “Fransa Dil Okulu Çalışma İzni” konusudur. 

 Fransa Dil Okuluna giderek çalışma izni alacaklarını düşünenler ne yazı ki yanılıyorlar. Yani Fransa’da çalışma izni almak için Dil Okulu’na gitmek pekte fayda sağlamayacaktır. 

 Fransa çalışma izni alarak Fransa’da çalışılabilir. Fransa Dil Okulu’nda okuyan öğrenciler ancak eğitim süreleri boyunca oturum iznine sahip olurlar. Öğrenciler eğitim hayatları boyunca ek gelir kazanabilmek için ilgili makamlara başvuruda bulunulmalıdır.  

Aksine Fransa Dil Okulu’nda okuyarak çalışma izninin alınması mümkün değildir. Gayet tabii çalışma izni alarak Fransa Dil Okulu’nda çalışılabilir. Ancak bunun haricinde bir okulu okuyarak Fransa çalışma izni elde edilemez.

Eğer Fransa vatandaşlığı alınmışsa tabii ki böyle bir durum söz konusu olmayacaktır. Fransa’da çalışabilmenin tek şartı çalışma iznine sahip olunmasıdır. Sizler de Fransa çalışma izni alarak Fransa ülkesinde çalışma imkanını yakalayabilirsiniz. 

Fransa Öğrenci Vizesi Çalışma İzni 

Fransa ülkesinde uzun dönem eğitim alacak olanlar kısıtlı olsa da çalışma imkanına sahip olabilmektedirler. Ancak bunu bahane ederek çalışma izninin alınması imkansız olabilmektedir. 

Ama bazı özel durumlarda Fransa Öğrenci Vizesi sayesinde çalışma izni alınabilir. Tabii burada okul derecesi çok önemli bir etkendir.  

Fransa çalışma izni alma hakkında detayları sizler için derlemeye çalıştık. Eğer Fransa ülkesinde çalışmak istiyorsanız ve bu bağlamda da Fransa çalışma izni alma konusunda ısrarcıysanız bizimle iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fransa Başkonsolosluğu ve Fransa Fahri Konsolosluğu aracılığıyla yapacağınız tüm işlemleri yorulmadan ve daha fazla vakit kaybetmeden bizim aracılığımızla yürütebilirsiniz.  

Fransa Çalışma İzni, Fransa Öğrenci Vizesi, Fransa Oturum izni ve daha pek çok vize ve izin işlemleri için şimdi bizimle irtibata geçebilirsiniz. Ekip arkadaşlarımız gerekli desteği sağlamak için sizleri bekliyor. 

İletişim sayfamızı şimdi ziyaret edebilirsiniz.. 

TOP