×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Turistik Vize

İngiltere turizm açısından Avrupa’nın en gözde ülkeleri arasında yer alıyor. Başkenti Londra olan ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin mutlaka turist vizesi alması gerekiyor. Kişiler bu vize işlemlerini yaptırırken mutlaka vize türüne göre evrak hazırlamak zorundadır. Bu evrak listesini hazırlamaya başlamadan önce mutlaka vize randevusu alınması şartı bulunuyor. Randevu kapsamında yetkililer sizleri mülakata çağırabilir ve seyahatiniz hakkında sizlere çeşitli sorular yöneltebilirler. Turist vizesi kapsamında yetkili merciler sizlerden birçok farklı evrak talebinde bulunuyor.

İngiltere Turistik Vize Nedir?

İngiltere'ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı İngiltere vizesini almakla yükümlüdür. İngiltere’ye seyahat edecek olan kişiler Umuma Mahsus pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi  pasaport hamilleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı İngiltere Konsolosluğuna vize müracaatına bulunmakla mükelleftir. İngiltere Konsolosluğunun genel ziyaretçi vize işlemini en az 21 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bazı durumda genel ziyaretçi vize kategorisi yer alan İngiltere Turistik Vizesi başvurusunun değerlendirilmek süresi uzamaktadır. İngiltere Turistik vizesi işlemi için başvuru sahibinin İngiltere Konsolosluğu’nun resmi tatil, millî bayram ve fuar dönemi yoğunluğunun göz önünde bulundurması, seyahate ait doğabilecek vize gecikmeleri riskini ortadan kaldıracaktır.   Turistik İngiltere Vize için kişilerin vize başvuru formu online ortamda ve ingilizce yazı dillerinde doldurmaları gerekmektedir. Vize Başvuru formuna beyan edilen bilgi kişinin dosyasında sunmuş olduğu belgenin tutarlı olmaları gerekmektedir. Vize kararlarının olumlu olması için eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlamış vize takip dosyaları hayati önem taşımaktadır.

İngiltere Turistik Vize Nasıl Alınır?

İngiltere'ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı İngiltere vizesini almakla yükümlüdür. İngiltere’ye seyahat edecek olan kişiler Umuma Mahsus pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi  pasaport hamilleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı İngiltere Konsolosluğuna vize müracaatına bulunmakla mükelleftir. İngiltere'ye seyahat etmek niyetinde olan Türk Vatandaşı, vize başvurusunda bulunurken gidiş amaçlarına ve kalış sürelerine uygun olarak vize prosedürüne yerine getirmek zorundadır. Turistik İngiltere Vize için kişilerin vize başvuru formu online ortamda ve ingilizce yazı dillerinde doldurmaları gerekmektedir. Vize Başvuru formuna beyan edilen bilgi kişinin dosyasında sunmuş olduğu belgenin tutarlı olmaları gerekmektedir. Vize kararlarının olumlu olması için eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlamış vize takip dosyaları hayati önem taşır. Yanlış veya eksik verilen bilgi konsolosluğun gözünde yalan beyan şeklinde geçerli olacağı için başvuruların ret olarak sonuçlanma olasılıkları yüksek olacaktır.

İngiltere Turistik Vize Nereden Alınır?

İngiltere turistik vizesi başvuruları Birleşik Krallık Konsolosluğa outsurce edilmiş kurum ve outsurce edilmiş vize hizmetleri merkezi aracılığıyla tamamlanır. Başvuru sahibi Ankara, İstanbul, Gaziantep, Bursa, Antalya, İzmir ve Adana'da bulunan vize hizmeti merkezleri aracılığıyla işlemini tamamlayabilir. Umum Mahsus, Hususi ve Hizmet pasaportları hamili ülkeye giriş yapabilmesi için gerekli vize koşulunu eksiksiz bir şekilde yerine getirmeli. Başvuru sahibi seyahat amacına uygun olarak başvuru dosyası hazırlamaları ve sunmaları gerekmektedir. İngiltere Turistik Vizesi başvuruları için başvuru sahibinin mesleki durumuna uygun evrak hazırlaması gerekir. Kişiler, ülkede kalacağı süreler boyunca masrafını finanse edebilecek güçte olduğu ve ülkesine geri döneceği belgeyle ispat etmelidir. İngiltere Konsolosluğunun genel ziyaretçi vize işlemini en az 21 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

İngiltere Turistik Vize KGünde Çıkar?

İngiltere Konsolosluğunun genel ziyaretçi vize işlemini en az 21 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bazı durumda genel ziyaretçi vize kategorisi yer alan İngiltere Turistik Vizesi başvurusunun değerlendirilmek süresi uzamaktadır. İngiltere genel ziyaret vizeleri işlemi için başvuru sahibinin İngiltere Konsolosluğu’nun resmi tatil, millî bayram ve fuar dönemi yoğunluğunun göz önünde bulundurması, seyahate ait doğabilecek vize gecikmeleri riskini ortadan kaldıracaktır. İngiltere Konsolosluğunu tarafından atanmış resmî başvuru merkezleri ek hizmeti arasında yer alan Priorty Service/ Öncelikli Vize Servisleri kapsamında başvuru sahipleri vize sonucu 3-5 iş günü içinde teslim alabilirken, Ekpres ve Süper Ekpres İngiltere Vize ile başvuru sahipleri vize kararını 24 saat içinde alır. Ancak süper öncelikli vize hizmetleri yalnızca İstanbul Başvuru Merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Bu sebeple bu hizmetten yararlanmayı isteyen kişi randevu kaydını İstanbul olarak düzenlemeli.  

İngiltere Turistik Vize Başvurusu

Üzerinde güneş batmayan impatorluk olarak ifade edilen İngiltere bugün hala dünyanın en güçlü ve en kendisine has ülkelerinden bir tanesidir. Kendisine has bir yönetim anlayışı da olan bu ülkye ülkemizden de gezip görmek ya da başka nedenler için  gitmek isteyen kişiler vardır. O zaman bu ülkeye gidecek olan Türklerin vize alması gerekir. Her vize türünde farklı farklı istenen belge ve evraklar vardır. Nitekim gezip görmek için gidecek olanlar mutlaka turistik vize almalıdır. Bu noktada en çok merak edilen ise İngiltere Turistik Vize başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtıdır. Dilerseniz hemen bu sorunun yanıtını verelim. İlk adım İngilltere Hükümeti’nin resmi büyükelçilik internet sitesi üzerinden İngilizce vize başvuru formunu doldurmasıdır. Bu vize başvuru formu doldurulduktan sonra istenen evraklar ile İngiliz Hükümeti tarafından bu işi yapması için görevlendirilmiş kurumlara başvuru yapılması gerekir. Turistik vize için süreç ana hatları ile bu biçimdedir.

İngiltere Turistik Vize Başvurusu İstanbul

Üstte verilen bu temel bilgilerden sonra şimdi de İngiltere Turistik Vize başvurusu İstanbul kentinde nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada da şu bilgiler verilebilir. İstanbul kentinde yaşayanlar ya da İstanbul’a yakın yerde olanlar ( Kocaeli, Bursa, Edirne vb.) İngiltere İstanbul Başkonsolosluğuna turistik vize başvurusunda bulunarak süreci başlatabilirler. Burada genel anlamda hem turistik vize, hem diğer vize türleri için iki temel yöntem vardır. İnsanlar İngiltere Konsolosuklarına , İngiltere Büyükelçiliğine başvuru yapabileceği gibi İngiltere hükümeti tarafından yetkilendirilmiş olan ve akreditasyonu olan İngiltere vize başvuru merkezlerine de başvuru yapabilirler. Burada yine bir hususu daha ifade etmek gerekir. İngiltere bir Avrupa Birliği ülkesi değildir bu yüzden çok da kendisine has bir sistemi yer alır. Bunları bilmek ve ona uygun adım atmak gerekir. İngiltere İstanbul Konsolosluğu kendi resmi çalışma saatleri içinde vize başvurularını kabul eder. Önceden doğal olarak randevu almak gerekir. Kuruma giderken de istenen evrakların eksiksiz ve tam olması gerekir.

İngiltere Turistik Vize Başvurusu Ankara

İngiltere Turistik Vize başvurusu Ankara kentine gelindiğinde işin temelinde süreç tıpkı İstanbul şehrinde olduğu gibidir. İngilte Hükümeti başkent Ankara’da büyükelçililik nezdinde temsil edilir durumdadır.  Bu ülkeye gidecek Türk vatandaşları önceden istenen turistik vize evrakları ve vize başvuru ücretini ödediklerini gösteren dekont ile önceden randevu alarak İngiltere Ankara Büyükelçiliğine başvuru yapabilirler. Ayrıca yine üstte ifade edildiği gibi önceden onay verilen akredite olan vize başvuru merkezleri aracılığı ile de başvuru yapılması mümkündür.  Bu noktada istenen evraklar arasında ayrıca güncel en az altı ay geçerliliği olan pasaport, yakın tarihli çekilmiş 2 adet biometrik vesikalık fotoğraf uçak rezervasyon konaklama bilgileri, maddi durumunu gösteren belgeler, nüfus cüzdanı ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği istenen evraklar arasında yer alır. Yapılan vize başvuruları özel bir durum olmadıkça ortalama olarak 3 hafta ile 12 hafta arasında tamamlanır. Bu durum tüm yetkili birimler için aynıdır.

İngiltere Turistik Vize Evrakları Listesi

İngiltere turistik vize almayı düşünen kişilerin mutlaka başvurur formu gibi kritik evrakları iyi bir şekilde doldurması gerekiyor. Bu evrakın İngilizce olarak doldurulması ve turizm amacına uygun bilgiler içermesi son derece önemlidir. Ayrıca dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer husus ise bu vize başvuru formunda vize türünü işaretlemektir. Bu vize türü olarak da turistik vize kısmını tercih etmeniz gerekiyor. Diğer evraklar arasında ise şunlar bulunuyor:

- Pasaport: Seyahat sonrasında 6 ay daha süresi olmalı ve en iki de boş yaprak bulunmalıdır.

- Kimlik fotokopisi ve nüfus kayıt örneği de olmalıdır.

- Ulaşım ve konaklama belgelerinizin bulunması gerekir.

- İngiltere Vize Başvuru formu ve dilekçenizin dosyada yer alması önemlidir.

- Banka hesap dökümlerinin olması önemli bir detaydır.

Tüm bu detaylar vize sürecinde herkesten istenilen standart belgeler arasında yer alır.

İngiltere Vize Başvuru Ücretleri

İngiltere başvuru ücretlerinin yatırılması da önemli detaylar arasında yer alıyor. Bu ücretler her yıl resmi makamlar tarafından belirleniyor. Bu belirlemeler dâhilinde kişiler güncel tutarı yatırarak ilgili makamlardan dekont alıyorlar. Bu dekontun da vize başvuru dosyasında yer alması gerekiyor. Vize evraklarınızın temin edilmesinde dikkat etmeniz gereken en önemli konu güncelliktir. Eski belgeler her zaman için vizenizin gecikmesine neden olacaktır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp