FORGOT YOUR DETAILS?

Yunanistan Başkonsolosluk Bölümleri

Bölümlerine Göre Yunanistan Başkonsolosluğu

Ülkeler arasında olan ilişkiler açısından her ülkenin diğer ülkelerde resmi kurumları vardır. Bu kurumlara başkonsolosluk ve büyükelçilik adı verilir. Ülkemizde de farklı ülkelerin konsolosluk ve büyükelçilikleri vardır. Bunlardan bir tanesi de batı sınırında komşu ülkemiz olan  Yunanistan konsolosluğudur. Diğer ülkelerin konsolusluklarında olduğu gibi bölümlerine göre Yunanistan Başkonsolosluğu içinde ayrılır. Burada hemen şunu da ifade etmek gerekir ki genel olarak başkonsolukların bölümleri aynı biçimdedir. Zira başkonsoluslukların dünyanın neresinde olursa olsun görevleri birbirine benzer durumdadır.

Şimdi Yunanistan Başkonsolosluğunun bölümlerini yazmak gerekir ise bölümler şunlardır:

 • Vize bölümü
 • Randevu bölümü
 • Basın yayın ve halka ilişkiler bölümü
 • Konsolosluk bölümü
 • Ticari işler bölümü
 • Ülkemizde yaşayan Yunan vatandaşlarının işlerinin halledilmesi ilgili olan bölüm Yunanistan başkonsolosluğunun başlıca bölümlerdir. Tüm bu bölümler ülkemizin ve kendi ülkelerinin  resmi tatil günleri dışında hafta içi saat 9.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet verir. Elbette öğle molalarında da çalışmamaktadırlar.  Çok özel durumlarda da Başkonsolusluk bölümleri çalışmaz.

Yunanistan Başkonsolosluğu Vize Bölümü

Şimdi de Yunanistan Başkonsolosluğu vize bölümü aşağıda belirtilen alanlarda vize vermektedir:

 • Yunanistan Erasmus Vizesi
 • Yunanistan Kapı Vizesi
 • Yunanistan Ticari Vizesi
 • Yunanistan Transit Vizesi
 • Yunanistan Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Yunanistan Turistik Vizesi
 • Kos Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi
 • Yunanistan Turistik Vize vize bölümü tarafından Türk vatandaşlarına verilen vize türleridir. Her bir vizenin kendi içinde özellikleri ve istenen evrakları vardır. Yunanistan’a gidecek olanlar alacakları vize türüne uygun olan evrakları eksiksiz ve tam olarak hazırlayarak başvuru yapmak durumundadır.

Yunanistan Başkolonsluğu vize kapsamında olan illere hizmet vermektedir. Bu başta İstanbul olmak üzere şu illerden oluşur: Balıkesir, ZonguldakBolu, Sinop, Bursa, Çanakkale, Trabzon,Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kocaeli, Rize, Kastamonu, Samsun Ordu ve  Sakarya.

Yunanistan Başkonsolosluğunun vize bölümleri diğer ilgili bölümler gibi mesai saatleri içinde ve randevu sistemi ile çalışarak. İstenen evraklar hazırlanıp, vize başvuru doldurulup, başvuru ücreti ödenerek vize bölümüne alınan randevu gün ve saatinde gitmek gerekir.

Yunanistan Başkonsolosluğu Randevu Bölümü

Son olarak Yunanistan Başkonsolosluğu Randevu Bölümü hakkında da bilgi vermek gerekir ise şu bilgiler verilebilir. Yunanistan Başkonsolosluğunun randevu bölümü adından da net bir biçimde anlaşılabileceği gibi Yunanistan Başkonsolosluğunda yapılacak işler için randevu talep edilen bölümdür.  Yunanistan Başkonsolosluğu Randevu Bölümünün telefon numarası 0212 393 82 91 olup saat 9.00 ile 16.00 saatleri arasında aranarak randevu alınabilir. Randevu bölümü hem vize almak isteyen Türk vatandaşları  için, hem ülkemizde yaşayan Yunan vatandaşlarının kendi yapacakları işler için  hem de Yunanistan yetkili birimleri ile görüşmek isteyenlerin arayabileceği bir bölümdür. Yani Yunanistan Başkonsolosluğu ile iletişime geçmek isteyenler mutlaka randevu bölümünü aramalıdır. Buraya gelmek isteyen kişiler de en doğru bilgileri randevu bölümünden öğrenebilir. Özellikle vize başvurularında işi son ana bırakmamak için çok daha erken vakitlerde randevu alınması gerekir. Randevu bölümü sadece Yunanistan Başkonsolosluğunun görev kapsamında olan iller içindir. Diğer kentlerde yaşayanların randevu talep etme hakları bulunmaz. Yunanistan Başkonsolosluğu randevu bölümünde alanında  eğitimli hem Yunanca, hem  Türkçe bilen uzman ve deneyimli olan kişiler çalışmaktadır.

Yunanistan Başkonsolosluğu Pasaport Bölümü

Ülkemizin Ege’de yer alan komşularından bir tanesi de Yunanistan’dır. Değişik tarzda ilişkilerimiz olan bu ülke Yunanistan Hükümeti nezninde Yunanistan Büyükelçiliği ve Yunanistan Konsoloslukları ile temsil edilir. Yunanistan Başkonsolosluğu da bunlardan bir tanesidir. Nitekim Yunanistan Başkonslosluğunun benzerlerinde olduğu gibi kendi içinde farklı görevler yapan bölümleri vardır. Bunlardan bir tanesi de Yunanistan Başkonsolosluğu Pasaport Bölümü olup konsolosluk içinde son derece önemli bir görevi vardır. Bu bölüm adından da tahmin edilebileceği gibi pasaport işlemleri yapılan ve doğal olarak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan Yunanistan vatandaşlarına hizmet eden bir bölümdür. Yunanistan vatandaşlarının pasaportunun çıkarılması, pasaportunun yenilenmesi, ölüm, doğum, nikah, cenaze işleri, resmi işlem takipleri, gayrimenkul alım satım gibi ülkemizde olan Yunanistan vatandaşlarının tüm işlerinin halledilmekte olduğu bir bölümdür. Bu bölüm Yunanistan Başkonsolosluğunun diğer bölümleri gibi randevu esaslı olarak çalışır. Randevu alınmadan bu bölümden hizmet alınması mümkün değildir. Bu bölüm Türk vatandaşlarına hizmet vermez. Kurumun mesai saatleri içinde hizmet verirler. Her iki ülkenin de resmi ve özel tatil günlerinde hizmet vermezler.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp