×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Konsolosluğu

Rusya Başkonsolosluğu Hakkında 

Rusya Başkonsolosluğu, Türkiye’de yaşayan üçüncü ülkelerin vatandaşları ya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat edebilmeleri için vize işlemlerinin yürütüldüğü yerlerdir. Ayrıca Konsoloslukların asıl amacı Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşlarının ölüm belgeleri, doğum belgeleri, evlilik, pasaport ya da nüfus cüzdanı işlemlerinin çözüldüğü merkezdir.

Rusya’nın Türkiye’de 5 Temsilciliği Bulunmaktadır.

l Ankara Büyükelçiliği

l İstanbul Başkonsolosluğu

l Antalya Başkonsolosluğu

l Trabzon Başkonsolosluğu

l İzmir Fahri Konsolosluğu

Not: Fahri konsolosluklarda herhangi bir vize işlemeleri yapılmamaktadır.

1. Ankara Büyükelçiliği: Ankara Büyükelçiliği Konsolosu Alexey Vladimirovich ERKHOV. Ankara Büyükelçiliği Görev alanında 44 İl bulunuyor.

Ankara Büyükelçiliği Görev Alanında Bulunan İller: Aşağıda bulunan illerde ikamet eden vatandaşlar, Anlara Büyükelçiliğinde vize işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Adana   Batman   Diyarbakır   İzmir   Konya  
Adıyaman   Bilecik   Düzce   Kahramanmaraş   Kütahya  
Afyon   Bingöl   Elazığ   Karaman   Malatya  
Ağrı   Bitlis   Eskişehir   Karabük   Manisa  
Aksaray   Bolu   Gaziantep   Kastamonu   Mardin  
Amasya   Burdur   Hakkâri   Kayseri   Muş  
Ankara   Çankırı   Hatay   Kırıkkale   Nevşehir  
Aydın   Çorum   Isparta   Kırşehir   Niğde  
Bartın   Denizli   İçel   Kilis      

1. İstanbul Başkonsolosluğu: Konsolosluk görevinde P. Andrei Leonidovch bulunuyor. İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye genelinde 9 şehirde görev yetkisi altında bulunmaktadır.

İstanbul Başkonsolosluğu Görev Yetki Alanında Bulunan İller:

l Balıkesir l Edirne l Kocaeli
l Bursa l İstanbul l Yalova
l Çanakkale l Kırklareli l Tekirdağ

Yukarıda listelenen illerde ikamet eden vatandaşlar, vize ile ilgili işlemlerini İstanbul Başkonsolosluğunda gerçekleştirebilirler.

1. Antalya Başkonsolosluğu: Başkonsolosluk görevini ROGOZA Oleg Vasilievich yürütüyor. Ankara Büyükelçiliği görev alanındabulunan iller ise Muğla ve Antalya.

2. Trabzon Başkonsolosluğu: Trabzon Başkonsolosu; Tikhonov Valery Borisovich yürütüyor. Trabzon Başkonsolosluğu görev yetki alanında 11 il bulunmaktadır.

Trabzon Başkonsolosluğu Yetki Alanında Bulunan İller:

l Ardahan l Bayburt l Erzurum l Iğdır
l Artvin l Erzincan l Giresun l Kars
l Gümüşhane l Rize l Trabzon    

Yukarıda belirtilen illerde ikamet eden vatandaşların vize işlemlerini Trabzon Başkonsolosluğu gerçekleştirmektedir.

1. İzmir Fahri Konsolosluğu: Fahri konsolosluk görevini Rysa Eray Gürler yürütmektedir. Vize işlemleri buradan gerçekleşmemektedir. Vize işlemleri için yaşadığınız ile en yakın konsolosluğa gitmeniz gerekmektedir. Fahri konsolosluklarda vize işlemleri ve Rusya vatandaşlarının evlilik, doğum vb. işlemleri de gerçeklemektedir. İkamet ettiğiniz en yakın Konsolosluk, Başkonsolosluk ya da büyükelçilik olan illere gitmeniz gerekmektedir.

Rusya Konsoloslukları

Rusya’nın Türkiye’de beş adet temsilciliği bulunmaktadır. Rusya’nın Türkiye’de bulunan en yetkili temsilciliği Rusya Ankara Büyükelçiliğidir. Türkiye’de bulunan diğer temsilcilikler Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne bağlıdır.  Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri aşağıda verilmiştir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği

Adres: Aziziye, Andrey Karlov Sokağı No 5, 06690 Çankaya/Ankara

Telefon Numarası: 0312 439 2122

Faks Numarası: 0312 438 39 52, 0312 442 90 20

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Tomtom, İstiklal Cd. No:219 D:225A, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Rusya Antalya Başkonsolosluğu

Adres: Kılınçarslan, Park Sk. No: 30, 07100 Muratpaşa/Antalya

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu

Adres: Ortahisar Mahallesi, Şht. Refik Cesur Caddesi, No: 6, Posta Kodu: 61030,  Trabzon Merkez/Trabzon

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu

Adres: Gaziosmanpaşa Bulvarı, No: 9, Esen İşhanı, Kat: 3

Rusya Konsoloslukları Vize İşlemleri

Belirli bir amaç ile Rusya’ya seyahat edecek olan kişilerin Rusya vizesi alması gerekmektedir. Rusya vizesi alacak olan Türk vatandaşları vizesini seyahat amacına uygun olarak almalıdır. Rusya vizesi alacak olan kişiler vize başvurularını Türkiye’de bulunan Rusya Konsolosluklarına yapabilmektedir. Rusya vizesi alacak olan kişiler Rusya Konsoloslukları vize işlemleri aşağıdaki gibi yapılmaktadır.

 • Rusya vizesi alacak olan Türk vatandaşlarının öncelikle seyahat amacına uygun olan vize kategorisini belirlemesi gerekmektedir.
 • Rusya vize başvurusu; Rusya Ankara Büyükelçiliği, Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Rusya Trabzon Başkonsolosluğu ve Rusya Antalya Başkonsolosluğu’na yapılabilir.
 • Rusya vize başvurusu için öncelikle online vize başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Rusya vize başvuru formunu dolduran kişilerin vize başvurusu için gerekli olan evrakları hazırlaması gerekmektedir.
 • Ardından Rusya vize başvurusu yapacak olan kişilerin Rusya Konsolosluğu’ndan randevu alması gerekmektedir.
 • Randevu tarihinde Rusya vizesi için gerekli olan evraklar Rusya Konsolosluğu’na teslim edilmelidir.

Rusya vize başvuruları ortalama olarak 5 ile 7 gün arasında sonuçlanmaktadır. Başvuruda bulunacak olan kişilerin seyahat planlarının aksamaması için yaklaşık olarak 15 gün önceden başvuruda bulunması gerekmektedir.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Turistik vizesi başvurunuz yaklaşık olarak 5 ile 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Eğer daha erken sonuçlanmalarını istiyorsa ekspres başvuru uygulaması kullanabilir. Ekspres başvuruda vizeniz 1 iş günüde sonuçlanmaktadır.
Rusya ticari vize için mutlaka davetiye bulunması gerekmektedir. Davetiye Rusya’da davet eden kişiler tarafından talep edilmesi ve yetkili makamca onaylanması yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir. Rusya ticari vizesi başvurunuz yaklaşık olarak 5 ile 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.
Rusya çalışma vize 90 gün ila 3 yıl arasında alınabilmekte. Çalışma vize için mutlaka davetiyeniz olması gerekli. Davetiyenin çıkış süresi 7 ile 10 iş gün arasındadır. Davetiye 3 ay süreyi kapsar ve tek girişli hakkı sağlar.
Eğitim vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Rusya Federasyon Federal Göç Şubesi tarafında resmî davetiye almak gerekmektedir. Başvurunuz sonuçlanması yaklaşık 5 ile 7 iş gün arasında sürmektedir.
Aile ziyareti vize ile seyahat etme isteyen vatandaşımızın Rusya’daki yakınında yazılı beyan ya da Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi ya da Rusya Federasyon Dış İşleri Bakanlığı’nda resmî davetiye temin etmesi gerekmektedir. Aile ziyareti vizesi süresi en fazla 3 ay olmakla birlikte tek ve iki giriş olarak verilmektedir. Bu süre davetiyeni de belirtilen ziyaret süre göre belirlenmektedir. Rusya vizeniz sonuçlanması yaklaşık 5 ile 7 iş gün arasında sürmektedir.
Transit vize sonuçlanma süresi yaklaşık 5 ile 7 iş günü arasındadır.

Rusya Konsolosluk İşlemleri

Rusya vize başvurusunun sonuçlanma süresi genelde ortalama 10 iş gün olarak sürmektedir. Fakat bu vizesi çıkış süresi Rusya vize için gerekli olan evrakı eksiksiz olarak teslim etmek ve vize başvuru işleminizin başarılı olarak yürütülme halinde gerçekleşebilmekte. Bununla birlikte kim Rusya vize türleri içerdiği kalış süresinin uzunluğu sebebiyle daha uzun surelerde çıkabilmektedir. Ayrıca Rus Konsolosluğu vize başvurusu ile ilgili yoğunluğu ve ek evrak istemesi gibi özel durum olması halinde de vizenin çıkış süreleri olumsuz yönde etkilenebilmekte. Rusya konsolosluğu hafta sonu çalışmayıp konsolosluk çalışmadığı resmî tatil günü de iş günü olarak sayılmamakta. Genelde Rusya vize başvurunuzu seyahatinizden en az 2 hafta gerçekleştirme tavsiye edilmektedir. Rusya’ya acil olarak gitmeleri gereken kişiler için ise Rus konsoloslukları bazı vize türü için ekspres vize uygulaması uygulamaktadır. Ekspres vizesi uygulaması seçeneği ile Rusya vizesi çıkış süresi 3 iş gün içerisinde gerçekleşebilmekte.
Rusya’ya acil durum da seyahat etme istemeniz halinde Rusya ekspres vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Rusya ekspres vizesi başvurularında başvurduğu vize türü için gerekli olan evrak hakkında herhangi bir değişlik yapılmamakta olup birlikte vize işlemlerinin süresi daha kısa. Ancak, hangi şekilde vize başvurusunu bulunursanız bulunun Rusya konsolosluğu çalışma gününü yanlış hesap etmek durumunda yaptığınız vize başvuru sonucunda Rusya vizesinin planladığınız seyahat tarihinde önce çıkmama ihtimali yükseltebilmektedir. Bu sebeple Rusya vize için başvurmadan önce Rus konsolosluğu çalışma gününü dikkate almanız gerekmekte.

Rusya Konsolosluğu Vize Randevu

Rusya’ya seyahat etme isteyen Türk vatandaşı ve Türkiye’de bulunan diğer ülke vatandaşının Rusya vize alması gerekmektedir. Gri, Siyah ve Yeşil Pasaport hamilleri olan Türk vatandaşının kısa süreli Rusya vize almasına gerek yoktur. Ancak Umuma Mahsus Pasaport sahibinin seyahati öncesinde Rusya vizesi alması gerekmekte.
Rusya vize başvuru yapacak olan Türk vatandaşı başvurusunu, Rusya vizesi başvuru merkezine ya da Rusya Konsolosluğunu yapmalıdır. Rusya vizesi başvurusunda bulunacak olan kişi öncelikle Rusya vize başvuru formu doldurmalıdır. Ardından ise Rusya vize başvurusu yapılacak olan vize başvuru merkezleri ya da temsilcilikten randevu alınmalıdır. Rusya Konsolosluğu vizesi randevu işlemleri yapmamış olan kişilerin başvurusunu kabul etmemektedir. Bu sebeple Rusya vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin Rusya Konsolosluğu vize randevu işlemleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Rusya’ya seyahat edecek olan kişinin, Rusya vizesi muafiyeti var ise Rusya vize almasına gerek yoktur. Rusya vizesi randevusu alacak olan kişinin, Rusya Konsolosluğu ile iletişimlere geçerek randevu alması gerekmektedir.

Rusya Konsolosluğu vizesi randevu işlemi gerçekleştirmiş ve randevu almış olan kişi, randevu almış olduğu tarih de Rusya Konsolosluğunda bulunmalıdır. Rusya vizesi randevu tarihine kadar, Rusya vizesi başvurusu için istenen belge hazırlanmalı ve randevu tarihi de teslim edilmelidir.

Rusya Konsoloslukları Randevu İşlemleri

Rusya konsolosluk işlemi olan kişiler işlemlerini Rusya Konsolosluğu’nda yapabilir. Rusya Konsolosluğu, konsolosluk işlemi yapacak olan kişilerin Rusya konsoloslukları randevu işlemi yapması gerekmektedir. Rusya Konsolosluğu randevusuz işlem kabul etmemektedir. Bunun için konsolosluk işlemlerini Rusya Konsolosluğu’nda yapacak olan kişilerin randevu alması gerekmektedir.

Rusya Konsolosluğu işlemi yapacak olan kişiler işlemlerini hangi bölümde yapacaksa o bölümden randevu almalıdır. Randevu alacak olan kişiler başvuru yapacağı Rusya Konsolosluğu bölümlerinin e-posta adreslerine mail göndererek ya da o bölümün telefon numarası ile iletişime geçerek randevu alabilir. Randevu alacak olan kişiler detaylı bilgi almak için Rusya Konsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz.

Rusya Konsolosluğu randevu işlemi yapan kişiler gerekli evraklar ile randevu tarihinde Rusya Konsolosluğu’nda bulunması gerekmektedir. Bu evraklar randevu tarihinde teslim edilmelidir. Rusya Konsolosluğu randevu işlemini kaçıran kişilerin işlemleri yapılmayabilir Bundan dolayı randevu tarihinde Rusya Konsolosluğu’nda bulunmaya dikkat etmesi gerekmektedir. Randevu tarihini kaçıran kişilerin yeniden randevu alması gerekebilir.

Rusya Konsolosluğu’nda Türkiye Cumhuriyeti, Rusya ve diğer ülke vatandaşları Rusya Konsolosluğu randevu işlemi yaparak konsolosluk işlemlerini tamamlayabilir.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya vize başvuru esnasında davetiye ibraz edecekse bu davetiyenin Rusya resmî makamı tarafından onaylanmış olması gerekmekte. Bu davetiyenin içeriği başvuracağı vize türüne göre değişmekte. Davetiyenizin Rusya’da davet edilen kişi tarafından talep edilme ve yetkili makamca onaylanması yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir.
Dünyanın herhangi bir ülkede bir gün dahi geçirme istiyorsanız vize alma zorundasınız. Bu artık çok klasiklesmiş bir konu ve herhangi bir devletler bu konuyla ilgili taviz vermiyor. Aktarması uçuş için bile vize almak gerekebiliyor. Bu durum vize almak isteyen insan sayısı oldukça fazla olmasına yol açıyor. Dolayısı ile insanlar bu işlemin nasıl yapılabileceğe ait bilgi almak istiyor. Ancak birçok kişi düşündüğünün aksine bu işlem çok zor değil. Sadece biraz vakit alıc ve bazı masraf yapmanız gerekiyor. Bunları hallettikden sonra vize başvuruları yapmak artık çok kolay bir işlem durumuna geliyor. Tabii ki belirli kurumla iletişim kurmanız burada çok kritik. Ayrıca evrakınızı en doğru şekilde hazırlamanız da süreçler boyunca problem yaşamamanız için önemlidir.

Rusya Konsoloslukları Başvuru İşlemleri

Rusya konsolosluk işlemleri ya da vize işlemi olan kişiler bu işlemlerini Rusya Konsolosluğu’na yapabilir. Rusya Konsolosluğu’na Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Birleşik Rusya Devletleri vatandaşları ve Türkiye’de yasal olarak ikamet eden diğer ülke vatandaşları işlemlerini yapabilmektedir. Rusya Konsolosluğu başvuru işlemi yapacak olan kişilerin randevu alması gerekmektedir.

Rusya Konsolosluğu başvuru işlemleri randevu sistemi ile yapılmaktadır. Rusya Konsolosluğu ile iletişime geçerek randevu alınabilir. Randevu alan kişiler gerekli olan evraklar ile Rusya Konsolosluğu başvuru işlemini yapabilir.

Rusya Konsolosluğu başvuru işlemi yapacak olan kişiler; Rusya vatandaşlık işlemi, evlilik işlemi, boşanma işlemi, doğum işlemi, ölüm işlemi, nüfus kayıt ve diğer nüfus işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca kimlik yenileme, ehliyet yenileme pasaport yenileme işlemleri de yapılmaktadır. Rusya vergi mükellefiyeti olan kişiler vergi işlemlerini Rusya Konsolosluğu’nda yapabilmektedir.

Rusya Konsolosluğu başvuru işlemi ile Rusya vize başvurusu da yapılmaktadır. Rusya vize başvurusu yapacak olan kişilerin Rusya Konsolosluğu’ndan randevu alması ve randevu gününde gerekli evrakları teslim ederek başvuru işlemlerini başlatması gerekmektedir. Detaylı bilgi için Rusya Konsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz.

Rusya Konsoloslukları Hangi İllerde Var?

Rusya konsolosluk işlemi olan kişiler Rusya konsolosluğunun hangi illerde olduğunu merak etmektedir. Bundan dolayı bu yazıda ‘’Rusya konsoloslukları hangi illerde var’’ sorusu cevaplanmıştır. Rusya konsolosluk işlemi olan kişiler için bu yazıda aşağıdaki sorular cevaplanmıştır.

Rusya konsolosluk işlemi olan kişiler işlemlerini Rusya konsolosluğuna yapabilir. Rusya konsolosluğuna başvuru işlemi yapacak olan kişiler işlemlerini Ankara, Antalya, İzmir, İstanbul ve Trabzon’da bulunan Rusya Konsolosluklarına yapabilir.

Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya Federasyonu vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşları konsolosluk işlemlerini Rusya konsolosluklarında yapabilir.

Rusya Konsolosluğu’nda Rus vatandaşlarının evlilik işlemleri, boşanma işlemleri, doğum işlemleri, ölüm işlemleri, nüfus kayıt ve diğer nüfus işlemleri, ehliyet, kimlik ve pasaport işlemleri gibi işlemler yapılabilmektedir. Ayrıca Rusya konsolosluklarında Rusya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri yapılabilmektedir. Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri aşağıda verilmiştir.

 • Rusya Ankara Büyükelçiliği
 • Rusya İstanbul Başkonsolosluğu
 • Rusya Antalya Başkonsolosluğu
 • Rusya Trabzon Başkonsolosluğu
 • Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu

Rusya konsolosluk işlemi yapacak olan kişiler işlemlerini yukarıdaki konsolosluklarda yapabilmektedir. Rusya konsolosluk işlemleri için konsolosluk ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Rusya Vize Ücreti

Rusya vizesi ücreti Rusya'ya vizesi almak isteyen birçok kişi tarafında oldukça önemsenen bir konu. Birçok kişi vizesi almak için belirli miktarda para ödemek durumunda kalınıyor. Ülkeler arası anlaşma ne yazık ki bu soruna bir çare bulamadığı müddetçe söz konu durum sürmeye devam edecek gibi görünüyordu.
Ülkemizden Rusya’ya çeşitli sebeple gitmek isteyen bince insan var. Bu insanın önemli bir kısmının aklındaki sorudan bir tanesi de Rusya Vizesi Ücretleri ile ilgili. Çünkü insan şaşırtıcı derecede yüksek meblağla karşılaşmak istemiyor doğal olarak. Bu ücreti kesin olarak belirtmek genellikle zor ve kimi zaman miktarının değiştiğini söylemek de gayet mümkündür. Ancak genel olarak bilinenler bazı fiyat ortalama var. Tabii bu vize türüne göre değişiklik gösterebiliyor.
Ayrıca ek ücret de ortaya çıkabiliyor. Bunun tamamını göz ardı ettiğimiz takdirler de ortalama bir fiyat söyleyecek olursak 170 USD ödeme gerekiyor. Yani tam 170 Amerikan Doları karşılığı da vize işleminizi başlatabiliyorsunuz ve bu işlem ortalama 6 ay gibi bir sürede de tamamlanıyo. Tüm bu süreç içinde beklemediğiniz ek giderde ortaya çıkabiliyor. Örnek olarak sağlık sigorta yaptırmanız bu süreçte size tavsiye edilecektir. Gerçekten de buna benzer ek gider olacaktır ve bunlara hazırlıklı olmak Rusya maceranızda problemler yaşamanıza engel olacaktır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp