×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Başkonsolosluk Bölümleri

Bölümlerine göre Rusya Başkonsolosluğu

Rusya Başkonsolosluğu’nda sekreterlik, vize, konsolosluk işleri, yönetim ve ticaret bölümleri bulunmaktadır. Protokol ile ilgilenmek, resmi yazışmaları ve basın işlerini düzenlemek vb. tüm resmi işlemlerin takip edildiği bölüm Sekreterlik bölümüdür.  

Rusya Federasyonu ülkesine olan vize başvuru evraklarının kabulü, vize işlemlerinin takip edilmesi, vizenin kabulü veya red edilmesi işlemlerinin yürütüldüğü bölüm Vize bölümüdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve ülkemizde oturum iznine sahip olan tüm ülke vatandaşlarının Rusya ülkesine ziyareti için almaları gereken vize izinleri, bu bölüm tarafından takip edilmektedir.

Ülkemizde yaşayan Rusya vatandaşlarının nikâh, boşanma, ölüm, doğum, kimlik ve pasaport yenileme, noter, emeklilik işlemleri ile Konsolosluk işleri bölümü devreye girmektedir.  Ülkemizde yaşayan Rus vatandaşlarının yasal, tıbbi, eğitim ile ilgili konularda yardıma ihtiyacı olması durumunda Rus yetkili makamlarınla teması sağlama ve çözüme kavuşturma hususlarında devreye girer.

Rusya Başkonsolosluğu Bölümleri arasında organizasyonu, idari bakımdan yaşanılan problemlerin ele alınması ve çözümü, bütçenin dağıtılması, Konsolosluk hizmet binasının bakım-onarım ve tadilatı konularıyla Yönetim bölümü ilgilenmektedir.

Rus vatandaşlarının ülkemiz ve farklı ülkelerle olan ticari uyuşmazlıkları konularıyla ilgilenmektedir. Ülkemiz ve Rusya arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek, yaşanan sorunların ivedilikle çözümü, ticaretin sürekliliğinin sağlanması, ticari anlaşmalar konularında devreye giren bölüm, Ticaret bölümüdür.

Rusya Başkonsolosluğu Vize Bölümü

Yetkilendirilmiş akredite aracı kurumlar, vize başvuru merkezleri veya doğrudan Konsolosluk internet sitesinden Rusya vize randevusu alan şahsi başvuruların vize talebi işlemleri ile ilgili bölümdür. Şahsi başvurular için günlük sınırlı sayıda görüşme kabul edilmektedir. Rusya Dışişleri bakanlığı sitesinde yer alan online vize formu doldurulduğunda, vize bölümü tarafından başvuru kaydı alınır ve Form’un eksiksiz doldurulup doldurulmadığı kontrol edilir. Online Rusya vize başvuru formu, Almanca, İngilizce, Fransızca ve Rusça dillerinde doldurulabilmektedir. Vize talebi tek, iki veya çok girişli olarak yapılabilmektedir. Rusya ülkesine giriş yapmak isteyen kişiler; Rusya Eğitim Vizesi, Rusya Ticari Vizesi, Rusya Akraba/Tanıdık Ziyareti Vizesi, Rusya Turist Vizesi, Rusya Humaniter Vizesi, Rusya Tır Şoförü Vizesi, Rusya Transit Vize talebinde bulunabilmektedir. Her vize türü için istenilen evraklar farklı olup, Rusya Başkonsolosluğu vize bölümü vize türü-evrak eşleşmelerini kontrol eder; ihtiyaç duyulması haline başvuru sahibini Konsolosluğa bire-bir görüşmeye davet edebilir.
Rusya Başkonsolosluğu Randevu Bölümü

Rusya vizesi talebi için yapılan şahsi başvurularda Konsolosluğa evraklar, hafta içi her gün 09:00-11:00 arasında kabul edilmektedir. Rusya Konsolosluk işlemleri ve vize talepleri için alınacak randevularda Rusya Federasyonu ülkesinin resmi tatil günlerine dikkat edilmesi gerekmektedir; zira Konsolosluğun resmi tatil günlerinde hiçbir işlem yapılmamaktadır.

Rusya Federasyonu’nun Başkonsolosluğu İstanbul Beyoğlu ilçesinde bulunmaktadır. http://istanbul.kdmid.ru adresinden, elektronik sistemden randevu alınabilir, alınmış randevu ertelenebilir, iptal edilebilir veya randevu tarihi kontrol edilebilir. Başkonsolosluk’tan aynı kişi, aynı gün için çok sayıda farklı konu için randevu alabilmektedir. Online randevu sistemi ile, randevu başvurularının gelen online taleplere göre sıralanması amaçlanmış, sıra kuyruğunda haksız araya girme durumlarının önüne geçme amaçlanmıştır.

Rusya Başkonsolosluğu randevu bölümü; başvuru sahibinin uyruğu, vize giriş sayısı ve vizenin sağladığı kalış süresi, seçilen vizenin türüne bağlı olarak değişen işlem süresi vb. farklı değişkenlere bağlı olan vize ücreti ile başvuru sahibine bilgi verecektir.

Rusya Başkonsolosluğu Pasaport Bölümü

Anavatanı Rusya olan kendi vatandaşlarının, Rus vatandaşlığı hakkına sahip Türk veya diğer ülke vatandaşlarının pasaport yenileme, kaybedilen/ çalınan pasaportlarının iptal edilmesi işlemlerini gerçekleştirir. Rusya Federasyonu pasaportu için yeni gelen talepleri değerlendirirken, başvuru sahibinin Rus vatandaşlık hakkının devam edip/ etmediğini, vatandaşlığın herhangi bir nedenle kaybedilip-kaybedilmediğini sorgular. Kaybedilen/ çalınan pasaportlarla ilgili işlem yapılabilmesi için, Karakol’a yaptığınız ihbar belgesini göstermeniz gerekecektir. Pasaport başvurusu alındıktan sonra, pasaport çıkana kadar olan süreçte başvuru sahibi veya yasal temsilcisi ile irtibata geçilir.

Ülkemizde doğmuş Rus vatandaşlığı hakkı olan bebeklere/ çocuklara pasaport verirken, ülkemizdeki Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A) ve nesep belgesini inceler. Türkiye’de yapılan evlilik yoluyla Rus vatandaşlığının kazanılması durumunda ise, Nüfus Müdürlüğü’nden alacağınız uluslararası evlenme kayıt örneğini (Formül B) ve diğer belgeleri inceler ve gerekli işlemleri yapar.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp