×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Ticari Vize Dilekçe Örneği

Rusya Ticari Vize İşlemleri

Rusya’ya Ticari pazarlıklar, seminerler, konferanslar veya ticari ortaklarla yapılan toplantılar gibi ticari faaliyet amacı ile gitmeyi planlayan Türk vatandaşları ya da yabancı uyruklu kişiler tarafından alınması gereken bir vize türüdür. Ticari amaçlı olarak Rusya’da yer alan kuruluşların daveti ile ülkeye giriş yapan vatandaşlara Rusya Ticari vizesi verilmektedir. Aldığınız Rusya Ticari Vizesi ile iş seyahatlerinde veya iş seyahati amacıyla gidip ülkede geçici olarak kalmanıza imkân sağlamaktadır.

 Rusya Federasyonu’nun Konsolosluk ofisinden ticari vizenizi alabilmek için vize başvuru formunu doldurmanız ve konsolosluğun belirlediği ticari vize ücretini ödemeniz gerekmektedir. Rusya Ticari Vize ücretleri 90 günlük bir süre içerisinde tek girişli vize için 170$ iken çift girişli vize ücreti 220$ olmaktadır. 1 yıllık Ticari vizesi almayı düşünüyorsanız çok girişli vize ücreti 350 $ olmaktadır. 

 Özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Türkiye Cumhuriyeti sınırlarının içerisinde oturma iznine sahip olan yabancı uyruklu vatandaşların Rusya ticari vizesi alabilmek için Rusya’da ticari faaliyetler içerisinde olunacak kurum tarafından hazırlanmış olan ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan damgalı ve imzalı bir davetiyeye sahip olmanız gerekmektedir.

Tek veya çift girişli olarak verilen Rusya ticari vizesi, her 6 ayda 90 gün geçerliliği olan bir vize türüdür. Bununla birlikte yapacağınız ticari faaliyetin geçerliliği 6 ayı aşacak ise, her türlü ticari vize için çok girişli ve çıkışlı olarak 1 yıl süreyi kapsayacak şekilde de ticari vize talebinde bulunarak alabilirsiniz. Rusya’da yapacak olduğunuz ticari faaliyetinizin kapsam alanına göre Rusya ticari vize başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. 

Rusya Ticari Vize İçin Gerekli Bazı Evraklar

 • Pasaport: (en az 6 ay geçerli ve 2 sayfası boş olmalıdır.)
 • 2 Biometrik Fotoğraf (güncel ve yeni olması gerekmektedir.)
 • Kimlik Fotokopisi:
 • Davetiye: Rusya’da ticari faaliyette bulunulacak şirketten alınması gereken davetiye Federal Göç İdari Şubesi tarafından ve Rusya Dışişleri Bakanlığından onaylı olmalıdır.
 • İkametgah Belgesi: Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklulardan istenen bir belge
 • Vize Başvuru Formu:
 • Rusya Federasyonu’ndan 1 sene ya da daha uzun bir süre için vize başvurusunda bulunduysanız giriş yapacağınız tarih de dahil olmak üzere kapsamlı bir sigorta poliçesi sunmanız gerekmektedir.

Rusya Ticari Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Rusya Ticari Vize dilekçesi temiz ve yıpranmamış bir A4 kâğıt üzerine yazılı olması önem arz etmektedir.

Ticari Vize dilekçelerini elle yazabileceğiniz gibi bilgisayar üzerinden de yazabilirsiniz. Elle yazılan dilekçeler de bilgisayar üzerinden yazılan dilekçelerde kabul edilmektedir.

Yazacağınız dilekçenin Rusya Konsolosluğunda görev alan kişilere hitap edeceğini unutmamalı ve bu sebepten Konsolosluk görevlilerinin diline hitaben resmi bir şekilde dilekçeleri oluşturmanız önemlidir.

Yazacağınız Rusya Ticari Vize dilekçesinde yapacağınız seyahatin amacı açıkça belirtmeli ve ticaret bilgilerini detaylı olarak ifade etmeniz gerekmektedir.

Yazacağınız Rusya Ticari Vize dilekçesinde seyahatinize başlayacağınız tarih ile seyahatinizin bitiş tarihinin bulunması gerekmektedir.

Rusya Ticari Vize dilekçesini hazırlarken Rusça yazabileceğiniz gibi İngilizce olarak da yazabilirsiniz. İki şekilde de kabul edilecektir. 

İngilizce çevirisi ile verilecek olan dilekçelerinizde Türkçe belgenin aslının olması ve onaylı bir çeviri içeriyor olması önem arz etmektedir.

 Yazmış olduğunuz Rusya Ticari Vize dilekçesinde başvuruyu yapan kişinin ıslak imzasının dilekçe de yer alması gerekmektedir.

Rusya Ticari Vize Dilekçesi Yazılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazacağınız dilekçenin şirket logosunun ve firma isminin bulunduğu antetli bir kâğıtta hazırlandığına dikkat etmelisiniz.

Yazmış olduğunuz dilekçede şirket yetkilisinin imzasının bulunmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yazılacak olan dilekçe de şirket kaşesi bulunması önemlidir.

Dilekçede şirket personelinin masraflarının şirket tarafından karşılanacağının ya da başka bir kaynak söz konusu ise, bu masrafların nasıl karşılanacağına dair bilgiler açıkça yer almalıdır.

Dilekçede seyahat tarihlerinin yazılması gerekmektedir ve planlanan seyahat tarihlerinin hazırlanan diğer evraklardaki tarihlerle aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bu süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapma gibi bir planınız bulunuyor ise bu seyahatin tarihlerini de açıkça yazmanız gerekmektedir.

Yazacağınız dilekçede Rusya’ya seyahat etme nedeninizin ticari olduğunu belirtmeniz önem arz etmektedir. Seyahat amacına uygun olmayan dilekçeler genellikle geçerli sayılmamaktadır.

Dilekçenizde işyeriniz doğrultusunda bir seyahat planlıyorsanız, ticari seyahate çıkacak kişinin şirketteki görevinin ve pozisyonunun belirtilmesi önem arz etmektedir.

Seyahatini gerçekleştirdiğiniz yerdeki ilişki içerisinde bulunacağınız şirketin de bilgilerine dilekçenizde yer vermeniz önemlidir.

Rusya Ticari Vize Dilekçe Örneği

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen teleks numarasının ilgili Rus Konsolosluğuna iletilmesi Rusya Ticari vizesinde belirleyici unsurdur. Ancak seyahat planlarınız arasında Rusya da dahil olmak üzere diğer ülkelere ziyaretler yer alıyorsa veya olağandışı durumlarda durumunuzu açıklamanız isteniyorsa, bunu dilekçenizde kesinlikle belirtmelisiniz.

Rusya'ya iş amaçlı seyahat etmeyi planlayan kişilerin, Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Ankara'daki Rusya Büyükelçiliği'ne Rusya Ticari Vizesi talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Rusya ticari vizesi için dilekçe gönderirken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

Rusya'ya yapacağınız gezinin amacı açıkça ifade edilmelidir. Örneğin, Rusya'da ticari bir toplantıya katılmayı planlayan bir kişi, Rusya Ticari vize dilekçesinde çalıştığı şirketi belirtmelidir.

Rusya'ya gideceğiniz tarihler ​​net bir şekilde belirtilmelidir. Rusya Ticari Vize başvurusunda bulunanlar, Rusya Ticari vize talep dilekçelerinde ülkeye varacakları ve ülkeden ayrılacakları tarihleri ​​ve ayrıca başka bir ülkeye geçiş yapacaklar ise onların da tarihlerini belirtmelidir.

Rusya Ticari Vize Talep Dilekçesinde kişinin seyahati sırasında yaptığı harcamaların (nakil, hastalık, kaza, konaklama, nakil vb.) nasıl ve kim tarafından karşılanacağı açıkça belirtilmelidir.

Rusya Konsolosluğuna yapılan ticari vize başvurusu ile birlikte verilen belgeler ile Rusya Ticari Vize Talep Dilekçesinde yer alan ifadelerin birbirini tutması gerektiğini belirtmekte de fayda var.

Rusya Ticari Vize Örneği Hakkında

Rusya ticari vize dilekçe örneği ile Rusya Federasyonunda ticari amaçla iş görüşmeleri ve iş toplantılarına, seminerlere katılma talebinde bulunabilirsiniz. Firma sahipleri veya personelleri Rusya’da, Rusya ticari vizesi ile bulunabilirler. Bu vizeyi alabilmek adına Rusya ticari vize dilekçe örneği dışında bazı evraklara da ihtiyacınız olacaktır. Vize başvurunuz da gerekli olan belgeler sizlerin seyahat nedenine ve pasaportuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Bunlar şu şekildedir;

 1. Kimlik fotokopisi
 2. Fotoğraflar ( 6 aydan yeni ve biyometrik olmalı)
 3. İkamet Belgesi( sadece Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan istenmektedir)
 4. Pasaport (Seyahat sonrası 6 ay daha geçerli olmalı)
 5. Vize başvuru formu
 6. Davetiye

Rusya Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle lazım gelen ve yapılması gereken ilk iş şirketin antentli kâğıdına yazılacak dilekçedir. Rusya ticari vize dilekçe örneği ile başvuruda şirketin yetkilisinin ıslak imzası ve şirketin kaşesi bulunmak zorundadır.

 • Seyahat süresince yapılacak harcamaların ve masrafların ( konaklama, kaza, transfer gibi) nasıl karşılanacağı açıkça dilekçede belirtilmelidir.

 • Rusya ticari vize dilekçe örneği içerisinde seyahate çıkacak kişisin firmadaki görevi ve konumu açıkça belirtilmelidir.

 • Rusya’ya gidecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihlerini, olası bir ek seyahati olacaksa o konuda net bilgilere mutlaka dilekçesinde yer vermelidir.

 • Rusya vize dilekçe örneği içeriğinde mutlaka seyahatin amacına yer verilmelidir.

  Rusya Ticari Vize Dilekçe Örneği  (İndirmek İçin Tıklayınız!!)

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp