×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Üniversite Eğitimi

Rusya Üniversite Eğitimi Hakkında

 Dünyanın en eğitimli ülkesi olarak gösterilen Rusya, genel eğitim ve mesleki eğitim olmak üzere 2 temel eğitim evresine sahiptir. Genel eğitimin amacı; öğrencilerin fiziksel, duygusal ve ahlaki gelişim temellerini atmanın yanı sıra sosyal, entelektüel ve kültürel yönlerinin de gelişmesine katkı sağlamaktır. İlk genel eğitim, temel eğitim ve ikinci eğitim süreçlerine ayrılan genel eğitim süreleri bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Mesleki eğitimde ise öğrencilere mesleki alanlarda yeterlilik kazandırılması hedeflenmektedir. Üniversite düzeyinde olmayan yükseköğretim, lisans düzeyindeki yükseköğretim ile lisansüstü düzeyde olan yükseköğretim şeklinde 3 farklı süreçte uygulanmaktadır. Üniversite düzeyinde olmayan mesleki eğitim programlarına katılan öğrenciler herhangi bir akademik unvan kazanamazlar. Bu eğitim programlarından mezun olanlar meslekleri ile ilgili işlerde çalışabilirler. Diledikleri takdirde üniversite eğitimlerine de devam edebilirler.  

 Rusya’da üniversite eğitimi görmek isteyen öğrenciler, ilk önce Rusya’daki üniversitelerin hazırlık bölümlerinde Rusça eğitim almalıdırlar. Rus üniversitelerindeki hazırlık eğitimi eylül, ekim ya da kasım aylarında başlayıp yaklaşık 10 ay sürmektedir. Eğitim süresince öğrenciler günde 4, 5 saat dil eğitimi alırlar. Hazırlık bölümlerindeki dil eğitimleri kalabalık sınıflarda değil de 5 ya da 10 kişilik küçük sınıflarda yapılmaktadır. Öğrenciler, hazırlık eğitimlerinin 1.dönemlerinde lisans düzeyinde okumak istedikleri bölümü üniversitelerine bildirmelidirler. Böylece 2.dönemde seçilen bölüme yönelik dersler eğitim programlarına eklenmektedir. Hazırlık eğitimi bittikten sonra gerçekleştirilen yeterlik sınavında başarı sağlayan öğrenciler, alacakları yeterlik belgesiyle lisans eğitimlerine isterlerse kendi üniversitelerinde isterlerse de Rusya’daki üniversitenin diledikleri bölümlerine başvuru yaparak devam edebilme hakkına sahip olmaktadırlar. Rusya’daki bir üniversitede lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, Türkiye’deki TYT ve AYT sınavlarına girmek zorunda değildir. Bu anlamda türüne bakılmadan herhangi bir liseden diploma almaya hak kazanan tüm öğrenciler, Rusya’daki üniversitelerin istedikleri bölümüne müracaatta bulunabilirler. 

Rusya’da üniversite eğitimi görmek isteyen vatandaşların Türkiye’ye ait herhangi bir Yüksek Öğretim Sınavına girmeksizin direk olarak Rusya Üniversitelerine başvuru yapıp, kabul görmeleri halinde üniversite eğitimlerine Rusya’da devam edebilmeleri mümkündür. Rusya da eğitim dili Rusça olacağından, Rusya da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin bir yıl Rusça Hazırlık sınıfı eğitimi de görmeleri zorunludur. Bu eğitim tamamlandıktan sonra öğrenciler tarafından tercih edilen ön lisans ya da lisans bölümlerine devam edilmektedir. Rusya üniversitelerinde alınan eğitiminde ülkemizce de geçerli olabileceği bazı üniversiteler bulunmaktadır. Rusya üniversiteleri eğitim ücretlerine bakıldığında ise; yıllık bedelleri 1200$ ile 3000$ arasında farklılık göstermektedir. Rusya’ya eğitim için giden öğrencilerin konaklama yerleri de genel olarak yurtlar olarak tercih edilmektedir. Ortalama 2 ya da 3 kişinin paylaştığı odaları bazı üniversiteler de bu paylaşan kişi sayısının 4e çıktığı da görülmektedir. Aylık ortalama yurt bedelleri de 75$ – 200$ arasında değişiklik göstermektedir.

Rusya Üniversite eğitimi için gerekli belgeler;

  • 10 adet 3x4 ölçülerinde, beyaz arka fonda çekilmiş vesikalık fotoğraf
  • Pasaportun aslı (Başvuru tarihinden itibaren en az 18 ay daha geçerli olması gerekmektedir.)
  • Aids testi (Özel hastaneden aynı gün temin edilmektedir.)
  • Diplomanın aslı (Kaymakamlıktan apostil yapılmalıdır.)
  • Transkript aslı, ıslak imzalı ( kaymakamlıktan apostil yapılmalıdır.)

Seçilecek şehir ve gidilecek üniversitelerin ücret farklılığı gösterebileceği hatırlatılır ve yukarıdaki verilen rakamların sadece ortalama rakamlar olduğu tekrar belirtilir. Mutlaka gidilecek üniversite ve şehir ilgili kurumu internet sitesinden kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Rusya'da Üniversite Okumak

Yurt dışında üniversite okumak denilince akla ilk Avrupa ülkeler gelse de Orta Doğu da üniversite okumak için uygun tercih olabilir. Yurt dışında üniversite okumayı isteyen için kişiler ise Rusya gerek kültürü gerek de eğitim kalitesi ile ön plana çıkıyor. Rusya, içerisinde çok fazla din ve kültürlere ait insan bulunduran bir ülkedir. Rusya'da her dine destek verilir. Fakat çok fazla kültürün iç içe yaşadığı bir ülke olduğu için bir çok dili konuşur. Okulda ise Rusça eğitimi yanında İngilizce eğitim de oldukça fazladır. İngilizce eğitimi veren üniversite kurumu bulmakta zorlanmazsınız.  Rusya'da bazı okul Rusça yeterlilik de isteyebilir. Bunun içinde uluslararası öğrencinin Rusça dil kursu zorunlu kılabilir. İngilizce yeterliliği için ise okulun kendi sınavının dışında başka sınav sonucu da yeterliliği olabilir. Bu sınavdan alınması gereken minimum puan okuldan okula farklılıklar gösterebilir.

Rusya Üniversite Eğitimi Almak İçin Nasıl Bir Yer?

Rusya eğitim açısından ülkeler arası en gelişmişidir. Ortadoğu da üniversite okumayı isteyenin sayısı son yıllarda bir hayli artmıştır. Rusya birçok kültürün bir arda bulunan bir ülkedir. Bundan dolayı birçok dili konuşmaktadır. Rusya'da üniversite eğitimi almak için Rusya öğrenci vizesi almalıdır. Üniversiteden kabul almak tek başına yeterli değildir. Rusya öğrenci vizesi için Rusya İstanbul Başkonsolosluğu ya da Rusya Ankara Büyükelçiliğine başvurmalısınız. Gerekli şartları yerine getirdikten sonra Rusya öğrenci vizesi alabilirsiniz. Rusya Konsolosluğu öğrenci vizesi için Rusya'da ki üniversite tarafında yazılmış kabul mektubu talep etmektedir. Ayrıca vize başvurusu sırasında bir takım belgeler istenmektedir. Bu belgelerden birisi de Rusya'da ki eğitim programıdır. Yani eğitimi ne kadar süreceği, hangi bölümü okuyacağı, okul harç ücreti gibi bilgilerin yer aldığı belgeler gereklidir.

Rusya Üniversite Eğitim Sistemi

Rusya'da üniversiteye başvuru yapmak için tüm üniversite uyguladığı bir prosedür yoktur. Her kurumu ve her programı farklı şart ve kabul süreçleri vardır. Önce kendiniz uygun üniversite programını belirleyip o programa kabul şart göre başvuru sürecinizi gerçekleştirirsiniz. Rusya'da bir çok dile ait öğretim kurumu bulunur ancak İngilizce eğitimi veren kurum da oldukça fazla. Uluslararası öğrenciler genellikle İngilizce eğitimi programında eğitim görmeyi tercih etmektedirler. Eğer orta öğretim eğitimi İngilizce dilinden almadı ise  Rusya'da İngilizce eğitimi veren bir kurumu başvurduğunda dil yeterliliği kanıtlamak için bir dil sınava girmek gerekebilir. Bu sınavı kurumlara ait özel bir sınav ya da mülakat şeklinde de olabilir.Rusya'da her üniversite kabul koşulu farklı ancak hazırlamayı gereken belgeler genellikle aynıdır. Lise diploması, transkripti, İngilizce yeterlili belge, özgeçmişi, referans mektubu ve sağlık raporu hazırlamayı gereken belgelerden bazılarıdır.

 Rusya'da İngilizce Üniversite Eğitimi

Rusya üniversitesinde Rusça yanında İngilizce eğitim de verilmektedir. Rusya'da ki üniversitenin öğrencileri kabulü için farklı prosedürler bulunmaktadır. Her kurumu farklı şartlar ile öğrenci kabul etmektedir. Rusya'da üniversiteyi okumayı isteyen kişiler öncelikle üniversite programlarını  belirlemelidir. Eğer İngilizce eğitimi veren bir üniversiteye girecekseniz İngilizce dili yeterliliği kanıtlamak gerekecektir. Bunun içinde bir dil sınavına girmeniz gerekmektedir. Rusya'da bulunan bazı üniversite Rusça yeterlilik isteyebilir. Bunun için ise  dil sınavına girmeniz ve geçerli not almanız gerekmektedir. Bunun içinde uluslararası öğrencinin Rusça dil kursu zorunlu kılabilir. İngilizce yeterliliği için ise okulun kendi sınavının dışında başka sınav sonucu da yeterliliği olabilir. Bu sınavdan alınması gereken minimum puan okuldan okula farklılıklar gösterebilir. Rusya'da bulunan üniversite istediği bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlar Lise diploması, transkripti, özgeçmiş, referans mektubu, sağlık belgeleri gibi belgelerdir. Ancak bunun için sadece üniversite tarafından kabul edilmesi yetmemektedir. Rusya Konsolosluğunda öğrenci vizesi almalıdır. 

Rusya Dil Okulu Vizesi ile ilgili bilgi almak için arayınız.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp