×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Üniversite Eğitimi

Rusya Üniversite Eğitimi Hakkında

 Dünyanın en eğitimli ülkesi olarak gösterilen Rusya, genel eğitim ve mesleki eğitim olmak üzere 2 temel eğitim evresine sahiptir. Genel eğitimin amacı; öğrencilerin fiziksel, duygusal ve ahlaki gelişim temellerini atmanın yanı sıra sosyal, entelektüel ve kültürel yönlerinin de gelişmesine katkı sağlamaktır. İlk genel eğitim, temel eğitim ve ikinci eğitim süreçlerine ayrılan genel eğitim süreleri bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Mesleki eğitimde ise öğrencilere mesleki alanlarda yeterlilik kazandırılması hedeflenmektedir. Üniversite düzeyinde olmayan yükseköğretim, lisans düzeyindeki yükseköğretim ile lisansüstü düzeyde olan yükseköğretim şeklinde 3 farklı süreçte uygulanmaktadır. Üniversite düzeyinde olmayan mesleki eğitim programlarına katılan öğrenciler herhangi bir akademik unvan kazanamazlar. Bu eğitim programlarından mezun olanlar meslekleri ile ilgili işlerde çalışabilirler. Diledikleri takdirde üniversite eğitimlerine de devam edebilirler.  

 Rusya’da üniversite eğitimi görmek isteyen öğrenciler, ilk önce Rusya’daki üniversitelerin hazırlık bölümlerinde Rusça eğitim almalıdırlar. Rus üniversitelerindeki hazırlık eğitimi eylül, ekim ya da kasım aylarında başlayıp yaklaşık 10 ay sürmektedir. Eğitim süresince öğrenciler günde 4, 5 saat dil eğitimi alırlar. Hazırlık bölümlerindeki dil eğitimleri kalabalık sınıflarda değil de 5 ya da 10 kişilik küçük sınıflarda yapılmaktadır. Öğrenciler, hazırlık eğitimlerinin 1.dönemlerinde lisans düzeyinde okumak istedikleri bölümü üniversitelerine bildirmelidirler. Böylece 2.dönemde seçilen bölüme yönelik dersler eğitim programlarına eklenmektedir. Hazırlık eğitimi bittikten sonra gerçekleştirilen yeterlik sınavında başarı sağlayan öğrenciler, alacakları yeterlik belgesiyle lisans eğitimlerine isterlerse kendi üniversitelerinde isterlerse de Rusya’daki üniversitenin diledikleri bölümlerine başvuru yaparak devam edebilme hakkına sahip olmaktadırlar. Rusya’daki bir üniversitede lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, Türkiye’deki TYT ve AYT sınavlarına girmek zorunda değildir. Bu anlamda türüne bakılmadan herhangi bir liseden diploma almaya hak kazanan tüm öğrenciler, Rusya’daki üniversitelerin istedikleri bölümüne müracaatta bulunabilirler. 

Rusya’da üniversite eğitimi görmek isteyen vatandaşların Türkiye’ye ait herhangi bir Yüksek Öğretim Sınavına girmeksizin direk olarak Rusya Üniversitelerine başvuru yapıp, kabul görmeleri halinde üniversite eğitimlerine Rusya’da devam edebilmeleri mümkündür. Rusya da eğitim dili Rusça olacağından, Rusya da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin bir yıl Rusça Hazırlık sınıfı eğitimi de görmeleri zorunludur. Bu eğitim tamamlandıktan sonra öğrenciler tarafından tercih edilen ön lisans ya da lisans bölümlerine devam edilmektedir. Rusya üniversitelerinde alınan eğitiminde ülkemizce de geçerli olabileceği bazı üniversiteler bulunmaktadır. Rusya üniversiteleri eğitim ücretlerine bakıldığında ise; yıllık bedelleri 1200$ ile 3000$ arasında farklılık göstermektedir. Rusya’ya eğitim için giden öğrencilerin konaklama yerleri de genel olarak yurtlar olarak tercih edilmektedir. Ortalama 2 ya da 3 kişinin paylaştığı odaları bazı üniversiteler de bu paylaşan kişi sayısının 4e çıktığı da görülmektedir. Aylık ortalama yurt bedelleri de 75$ – 200$ arasında değişiklik göstermektedir.

Rusya Üniversite eğitimi için gerekli belgeler;

  • 10 adet 3x4 ölçülerinde, beyaz arka fonda çekilmiş vesikalık fotoğraf
  • Pasaportun aslı (Başvuru tarihinden itibaren en az 18 ay daha geçerli olması gerekmektedir.)
  • Aids testi (Özel hastaneden aynı gün temin edilmektedir.)
  • Diplomanın aslı (Kaymakamlıktan apostil yapılmalıdır.)
  • Transkript aslı, ıslak imzalı ( kaymakamlıktan apostil yapılmalıdır.)

Seçilecek şehir ve gidilecek üniversitelerin ücret farklılığı gösterebileceği hatırlatılır ve yukarıdaki verilen rakamların sadece ortalama rakamlar olduğu tekrar belirtilir. Mutlaka gidilecek üniversite ve şehir ilgili kurumu internet sitesinden kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Rusya Dil Okulu Vizesi ile ilgili bilgi almak için arayınız.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp