×

Categories

Almanya Dil Okulu

Almanya Dil Okulu Vizesi

Yurtdışında dil öğrenmek her zaman için avantajlıdır. Dilin öğrenilmesi ve gelişebilmesi için sürekli konuşmak ve telaffuzlarının öğrenilmesi gerekir.  Böylece daha akılda kalır ve akıcı olarak konuşabilme imkânı doğar. Almanya Dil Okulları ile Almanca’nın kuvvetlendirilmesi çok mantıklı bir eğitim olacaktır. Almanya’da yaşam kuracak kişiler, Almanya’nın resmi dilini öğrenmeleri birçok açıdan yararlı olabilmektedir. Almanya Dil Okullarında dil öğrenmeye yatkın kişiler hobi olarakta dil eğitimi alabilirler. Almanya Dil Okulu olarak tercih edebileceğiniz bazı eğitim merkezleri bulunmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekirse bunlar Carl Duisberg, GOETHE Institute, Humboldt Institute, Sprachcaffe, Inlingua ve ELS olarak başarılı bir eğitim sistemine sahiptir. Her bütçeye uygun düzenlenmiş olup rahatlıkla Alman dili öğrenebileceğiniz eğitim kurumlarıdır.

Almanya Dil Okullaru için öncelikle Almanya Dil eğitimi vizesinin çıkartılması gerekir. Dil okulu için Almanya vizesi zamanlaması 90 günden kısa ve yahut uzun olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Almanya Dil Okulları için kayıt belgesi ve kurs ödemesine ait dekont vize evraklarının arasında sunulmalıdır. Dil eğitimi vizelerin sonuçlanması en az bir ay en uzun üç ay sürebilmektedir. Bu yüzden zamanında başvuru yapmanız önemlidir.

Almanya Dil Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’da herhangi bir dil okuluna gitmek isteyen Türk vatandaşlarının, Almanya dil eğitimi vizesi alması gerekir. Almanya’da dil eğitimi vizeleri 90 günden kısa veya 90 günden uzun olmak üzere iki farklı değerlendirmeye tabidir.

1-  90 Günden Kısa Süren Almanya Dil Vizesi

  Almanya’da belirlediğiniz dil okulunun toplam eğitim süresi 90 günü aşmıyor ise, kısa süreli Almanya Schengen vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir.Almanya Vize başvurusu sırasında, belirlediğiniz dil okulundan alınan kayıt kabul belgesi ve kursa yapılan ödeme dekontlarının da sunulması gerekmektedir.

   Eğer yeşil pasaport sahibiyseniz ve Almanya’da dil okuluna gitmek istiyorsanız, Almanya vizesinden muafsınızdır. Fakat, Bordo pasaport olarak bilinen umuma mahsus pasaport sahibiyseniz, Almanya dil okulu vizesine başvurmak zorundasınız.

2- 90 Günden Fazla Süren Almanya Dil Vizesi

  Almanya’da belirlediğiniz dil okulunun toplam eğitim süresi 90 günü aşıyor ise, Almanya dil okulu vizesi almalısınızdır. Almanya’da yoğunlaştırılmış bir dil okulu vizesi başvurusu yapabilmek için seçtiğiniz ve devam edecek olduğunuz eğitimin, haftada en az 18 saat ders programına sahip olması gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken bir nokta ise, bu vizeye üniversite eğitimine hazırlık amaçlı değil yalnızca Almanca dil öğrenimi amacıyla kayıt yaptırıp, dil okullarına gidecek kişilerin başvuru yapması gerektiğidir.

   Eğer üniversite eğitimine hazırlık amaçlı olup, dil eğitiminin bitiminde Almanya’da yer alan herhangi bir üniversitede eğitim almayı düşünen kişilerin, Almanya’da üniversite eğitimi vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapacağınız bu vize, burslu veya burssuz olarak iki farklı değerlendirmeye ve başvuru sürecine sahiptir.

  Almanya dil okulu vizesi Almanya’ya yapılacak seyahatten önce, kişinin bulunduğu ülkeden Almanya Konsolosluğu’na zamanında gidip başvuru yaparak alınmak zorundadır. Başvuru yapan kişinin Almanya’da seçtiği bir kurstan kabul alması ve kursa ödeme yapması Almanya’da dil eğitimi vizesi alabileceğini garanti edemez.

Almanya Dil Okuluna Kimler Gidebilir?

Almanya’da ki dil okullarına pek çok nedenden ötürü gitmek isteyen kişiler bulunmakta ve elbette sık sık kendilerinin bu eğitimleri alıp alamayacağını düşünmektedirler. Almanya’da istediğiniz herhangi bir dil okuluna gidebilmek için öğrenci olma şartı aranmamaktadır. Almanya’da dil okuluna gitmek için üniversite öğrencisi ya da herhangi bir üniversiteden mezun olabilir, yüksek lisans öğrencisi ya da yüksek lisans mezunu olabilir veya herhangi bir yerde çalışıyor da olabilirsiniz. Almanya’da var olan pek çok dil okulundan, belirlemiş olduğunuz bir dil okuluna gitmek için herhangi bir diploma şartı aranmamaktadır ve özellikle istenen bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

  Ancak dil okuluna gidebilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi, gidecek olan kişinin neden dil eğitimine ihtiyaç duyduğunun belirlenmesi ve başvuracağı vizeye uygun olup olmadığının ya da vize başvuru sürecinde gerekli olan şartları sağlayıp sağlamadığının belirlenmesidir. Başvuran kişi gerekli olan tüm vize kriterlerini sağladığı belirlendikten ve gidecek kişi iyi analiz edildikten sonra sağlıklı bir şekilde dil eğitimi süreçleri ilerlemektedir.

Almanya’da Dil Okulu Ne Kadar?

Almanya’da hangi şehir de ve okulda eğitim almak istediğinize göre dil okulu fiyatları çok fazla değişiklik göstermektedir. Fiyatlandırmayı değiştiren bir diğer önemli nokta ise, ne kadar süreliğine bir dil eğitimi almak istediğinizdir. Ortalama olarak 560 Euro ile başlayan dil okulları belirlediğiniz hafta sayısına ve okuluna göre 8.460 Euro’ya kadar ücretleri çıkabilmektedir. Tam olarak yeterli bir bilgi almak için gitmeyi planladığınız dil okulunun web sayfasını ziyaret ederek ya da okul ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

 Birkaç örnek vermek gerekir ise:

ŞEHİR       OKUL ADI    DERS SAATİ     HAFTALIK SÜRE/ FİYAT
                                                                                (4-6-8-10-12…) 

Berlin           ALPADIA               20 DERS            4 HAFTA /560 Euro- 12 HAFTA/1820 Euro

Berlin         DID DEUTSCH       28 DERS            4 HAFTA/1140 Euro – 12 HAFTA/3060 Euro

Münih        DID DEUTSCH         24 DERS           4 HAFTA /880 Euro – 12 HAFTA/2280 Euro

Köln                CDC                    24 DERS           4 HAFTA /920 Euro – 12 HAFTA/2340 Euro

Regensburg   HORIZONTE        30 DERS          4 HAFTA /1660 Euro -12 HAFTA/4620 Euro

Heidelberg   F+U ACADEMY     30 DERS           4 HAFTA/760 Euro – 12 HAFTA/1680 Euro

Constance      HUMBOLDT           30 DERS       4HAFTA/3340 Euro-12 HAFTA/8460 Euro
                         INSTITUT       

Almanya’ya Gitmek İçin Hangi Dil Seviyesi Gerekir?

Almanya’ da var olan dil okullarına gitmek için sizden istenilen bir dil seviyesi bulunmamaktadır. Ancak Almanya’ya yerleşmek isteyen kişilerin günlük hayatını devam ettirebilecekleri düzeyde Almanca bilme şartı bulunmaktadır. Yani farklı ülkelerin vatandaşları Almanya tarafından belirlenen ve en basit düzey olarak kabul edilen, A1 seviyesinde Almanca bilgisine sahip olmak ve A1 Almanca Sertifikasına sahip olmak zorundadırlar. Eğer ki A1 düzeyinde Almanca bilgileri yok ise Avrupa Birliği uyum süreci gereğince, Almanca öğrenme zorunluluğu bulunmaktadır.

  Almanya’ya iş aramak için gitmeyi düşünen kişilerin en az A2 ya da B1 düzeyinde Almanca dil bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Böylece Almanya’da ki iş arama vizesine başvuru yapabilirler.

 Eğer Almanya’ya mesleki eğitim yerlerini aramak ve burada ki eğitim yerleriyle görüşmeler yapmayı düşünen ve bunun için Almanya’ya gelmek isteyen kişilerin en az B2 seviyesinde Almanca dil bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Bu gerekçeyi sağlayan kişiler Almanya’ya gitmek için vize alıp gidilebilmektedirler.

  Mesleki yeterliliğiniz Almanya'da bulunan merkezle ilgili mesleki yeterliliğe sadece kısmen denk ise ve tam denklik alabilmek için öngörülen telafi eğitimlerine katılmak istiyorsanız vize için sağlamanız gereken dil seviyesi en az A2’dir. Ancak eğitime başlanıldığında dil seviyesinin B2 olması gerekmektedir.

Almanya Dil Okulu Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya’ya giderek dil eğitimi almayı isteyen ve seçmiş olduğu bir kurstan kabul veya ön kabul alan kişiler aşağıdaki evrakların orijinalleri ile beraber iki nüshasını da sunmalıdır. Unutulmamalıdır ki Alman Konsolosluğu dil eğitimi belgelerinin orijinallerini sizden talep etmektedir.

 • Almanca dilinde ve eksiksiz doldurulmuş olan 2 adet Almanya Ulusal Vize (90 günden fazla olan dil okulu vize başvurusu) başvuru formu.
 • Nüfus kayıt örneği.
 • İkamet yasasında bulunan 54. Madde doğrultusunda doldurulmuş ve başvuru yapan kişi tarafından imzalanmış bir ek belge.
 • 2 adet biometrik fotoğraf. (Son 3 ay içinde çekilmiş ve arka fonun beyaz olması gerekmektedir.)
 • Pasaport. (En az 2 sayfasının boş ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.)
 • Ayrıntılı bir özgeçmiş. (Almanca veya İngilizce olabilir.)
 • Motivasyon yazısı.
 • Almanya’da olunacak süre içerisinde geçimin nasıl sağlanacağını gösteren finansal kanıtlar.
 • Daha önceden katıldığınız Almanca kursları varsa bunların katılım belgeleri.
 • Alacağınız Almanca dil kursu mevcut mesleğiniz veya gelecekteki mesleğiniz için gerekli ise iş yerinden alınan ayrıntılı iş yeri teyit yazısı bulunması gerekmektedir. Bu yazıda, kişinin iş yerindeki pozisyonu, aylık gelir bilgisi ve bulunulan pozisyon gereği Almanca dil öğreniminin gerektiği belirtilmelidir.
 • Almanya’da ki bir okuldan ön kabul veya kayıt kabul belgeleri.
 • Almanya’da gidilecek olan okula ait ödeme dekontları.
 • Almanya’da planlanan kalış süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp