×

Categories

Almanya Ticari Vize Dilekçe Örneği

Almanya ticari vize dilekçe örneği Almanya’ya olan ticari amaçlı seyahatlerde ihtiyacınız olacak evraktır.

Almanya vize dilekçe örneği işlemlerini Almanya’ya olan seyahatinizden en az 4 hafta öncesinden başlamayı unutmayınız. Schengen vizeleri için başvuru yapılabilecek maksimum süre 90 gündür. Ayrıca bir diğer önemli hususta Almanya ticari vize başvurularını görev bölgesi fark etmeksizin kendinize en yakın olan vize başvuru merkezine yapabilirsiniz.

Almanya Ticari Vizesi

Almanya’da ticaret yapacaklar için Almanya ticari vize işlemleri önem kazanmaktadır. Ülkeye iş gezileri, mesleki gereklilik, fuar, iş organizasyonu nedeniyle girecek olan kişilerin ticari vize almaları gerekmektedir. Bu, Almanya ülkesine seyahat gerçekleştirecek bireylerin alması gereken bir vize çeşididir. Bu vize, Schengen kategorisinde değerlendirilmektedir. Başvuru sahibine ilgili ülkede en çok doksan gün kalma hakkı tanımaktadır. Daha uzun zamanlı konaklama talepleri için ulusal vize alınması gerekmektedir. Bu vizeyi alabilmek için çeşitli belgeleri hazır etmeniz gerekmektedir. Almanya’daki firmadan gelen davet mektubu da bu belgelerden biridir. Fuara katılımcı veya ziyaretçi belgesi gibi çeşitli belgeler başvuru esnasında sunulmalıdır. Davetiye ileten şirketin adresi, unvanı, vize başvurusu yapan bireyin kişisel bilgileri, firmadaki görevi, şirket verileri, seyahat zamanı, gezinin amacı ve masrafların ne şekilde karşılanacağı gibi detaylar da dosyada yer almalıdır. Uygun format ile beyan edilmeyen ticari davetiyeler, başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Almanya ticari vize için gereken belgeler arasında bir diğeri de dilekçedir. Bu dilekçenin de eksiksiz olarak doldurulması ve vize başvuru merkezine sunulması gerekmektedir.

Almanya Ticari Vize İşlemleri

Almanya ticari vize, Türkiye’ den Almanya’ ya ticari görüşmeler için gidilerek iş faaliyetlerinin yürütülmesi, toplantılara, seminerlere, konferanslara ve ticari fuarlara katılmak için seyahatin planlanması aşamasında başvurulması gereken bir vize türüdür. Bu vize başvuruları Shengen vize başvurusu kapsamında yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaporta sahip olanların ticari vizeye başvuruda bulunmaları zorunludur ancak gri, yeşil ve siyah pasaporta sahip olanlar sahip oldukları vize muafiyeti hakkı ile vize almadan ülkeye giriş yapabilirler Almanya ticari vize ile Almanya’ da 90 gün konaklama hakkı da elde edilmiş olunur. Bu 90 günlük süre içerisinde sadece iş görüşmeleri yapılabilir ve yapılan işin kapsamı dahilinde etkinliklere katılım sağlanabilir. Yapılan görüşmelerin dışında Almanya da Shengen ülkelerinden olduğu için diğer bölge ülkelerine de seyahatler düzenlenebilir.  

Almanya ticari vize başvuruları Almanya Konsoloslukları tarafından yetkilendirilen vize danışmanı IDATA firması aracılığı ile yapılmaktadır. Vize başvurusu yapılan ile bağlı olarak Idata’ nın anlaşmalı olduğu bir vize danışmanı firma ile de vize başvurusu yapılabilmektedir. Ticari vize başvurusunda bulunmadan Almanya’ da görüşme yapılması planlanan kurumdan bir davet mektubu alınması gerekir. Vize başvurularında bu davet mektubunun sunulması şart koşulmuştur. Davet mektubu olmayan vize başvurularına olumlu olarak yanıt verilmemektedir. Almanya ticari vize başvuruları ortalama olarak 15 gün gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Bu sebeple seyahat planlarında bir aksaklık olmaması için vize başvurularının seyahatten 1 ay kadar önce yapılması önerilmektedir.

Almanya Ticari Vize İşlemleri Nelerdir ?

Almanya ticari vize işlemleri bireyler tarafından sıklıkla sorgulanan hususlardan biri olmaktadır. Bu vize türü, Almanya’ya iş gezisi ya da fuar ziyareti gibi sebepler ile giriş yapacak olanların alması gereken vize çeşididir. C Tipi vize türüdür. Ülkeye gidecek olan bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları tarafından bu vizenin alınması gerekmektedir. Vize başvurusu yapılırken konsolosluğa vize için istenen belgeler sunulmalıdır. Konsolosluk tarafından istenen bu belgelerin kesinlikle güncel olması gerekmektedir. Hatta bazı evrakların muhakkak orijinal olması şarttır. Vize için istenen çeşitli evraklar ülkeye gidiş maksadına uygun biçimde hazırlanmalı ve böylece konsolosluğa iletilmelidir. Almanya ticari vizesi başvuru uygulamalarına ülkeye seyahat tarihinden en az bir ay önce başlanması önerilmektedir. Schengen vizesi için maksimum süre ise doksan gün olmaktadır. Ticari vize için gerekli olan evraklar eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Ayrıca vize başvuru formu da doğru veriler ile özenle doldurulmalıdır. Gereken evraklar arasında başvuru formu, pasaport, fotoğraf, nüfus kayıt örneği, vize harç dekontu, uçak bileti ve konaklama kanıtı gibi önemli belgeler yer almaktadır.

Almanya Ticari Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Almanya ticari vize, Almanya’ ya ticari amaçlarla için gidilerek iş toplantılarına katılım sağlanması, seminerlerde veya ticari fuarlarda ziyaretçi olmak, sektörel etkinliklere katılım sağlamak ve uzmanlık alanında eğitimler alabilmek amacı ile yapılması düşünülen seyahatlerin öncesinde alınması zorunlu tutulan kısa süreli bir vizedir.

Almanya ticari vize ile Almanya’ da 90 gün kalınmasına müsaade edilir. Bu vize için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaporta sahip olanların ticari vizeye başvuruda bulunmaları zorunludur ancak gri, yeşil ve siyah pasaporta sahip olanlar sahip oldukları vize muafiyeti hakkı ile vize almadan ülkeye giriş yapabilirler ve 90 güne kadar kalabilirler.

Almanya ticari vize dilekçesi hazırlanırken dilekçe içeriğinde ziyaretin yapılma sebebi, ziyaret sırasında hangi kurum ile görüşmelerin planlandığı, ziyaret edilecek firmanın bilgileri, görüşmelere kimlerin katılacağı ve ziyareti gerçekleştirecek kişiye ait bilgilerin eksiksiz olarak yer alması gerekmektedir. Ticari vize dilekçesi hazırlandıktan sonra dilekçe içeriğinde bahsedilen konularda evrakların da ek olarak eklenmesi gerekir. Bu evraklar dahil olunan kurumun ticari ve mali durumunu belirten dokümanlar, kuruma ait banka hesap dökümleri ve seyahat edecek personelin daha önce almış olduğu vizelerin kopyaları, seyahati karşılayan bir sponsor var ise bu bilgileri açıklayan dokümanlar olabilir.

Almanya Ticari Vize Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Ticari amaçlarla Almanya’ya gidecek olanlar Almanya ticari vize dilekçesi nasıl yazılır öğrenmek istiyorlar. Vize başvuru evrakları arasına dahil edilecek olan dilekçe net bir şekilde kaleme alınmalıdır. Dilekçede ziyaretin amacı net olarak mutlaka belirtilmelidir. Bu tarz vize başvurularında sık şekilde yapılan yanlışlardan biri de dilekçeye amacın yanlış bir şekilde eklenmesi olmaktadır. Almanya’ya arkadaş ziyaretine giden bir birey turistik gezi de gerçekleştirebilir. Fakat ilk amaç ziyaret olduğundan dolayı bunun açık bir şekilde belirtilmesi önem arz etmektedir. Aynı şey ticari vizeler için de geçerli olmaktadır. Vize dilekçesi Almanca ya da İngilizce yazılmalıdır. Konsolosluğa sunulan Türkçe vizeler kabul edilmemektedir. Bunun için dilekçenin yabancı dilde olması lazım. İlgili dilekçe Türkçe olarak yazılabilir ve ardından yabancı dile çevrilebilir. Dilekçede kullanılan dil açık ve anlaşılır olmalıdır. Seyahat tarihi, seyahatin amacı, masrafların nasıl karşılanacağı gibi pek çok detayın bu dilekçede yer alması son derece önemli olmaktadır. Bundan dolayı bu konuda tecrübeli kişilerden de gerektiği hallerde destek almanız önerilmektedir.

Almanya Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Almanya ticari vize dilekçe örneği ile başvuru yapabilmeniz için öncelikle Almanya’da bulunan iş ortağınızın davet mektubu şart ve zorunludur. Davetiye mektubu Almanya’da ki firmanın antentli kâğıdına yazılması zorunluluktur. Şirketin yetkilisi ıslak imza ile imzalamalı ve kaşe basmalıdır.
  • Seyahat tarihlerinizi net bir şekilde belirtmeli ve seyahat amacınız detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.
  • Almanya’da işiniz ile alakalı bir fuara katılacaksanız eğer fuar katılım bileti veya davetiyesini sunmak zorundasınız.
  • Almanya ticari vize başvurusunda firmanın çalışanının seyahat masraflarını çalıştığı firma karşılamayı taahhüt etmek zorundadır. İş yeri görev yazısı içerisinde bunu belirtmek zorundadır.
  • Almanya vize dilekçe örneği içerisinde bulunan bilgiler ile hazırlanmış olan evraklarda bilgilerin örtüşmesi şarttır.
  • Özellikle yapılması gereken ilk işten birisi de şirketin antentli kâğıdına yazılacak dilekçedir. Almanya ticari vize dilekçe örneği ile başvuruda şirketin yetkilisinin ıslak imzası ve şirketin kaşesi bulunmak zorundadır.

Almanya Ticari Vize Dilekçesi Örneği 2022

Ticari Vize Dilekçe Örneği

 ../../../…

 ……… Konsolosluğu İstanbul

Vize Bölümü Yetkilisi Sn:

…………….. (firma adı yer alacak) olarak Kocaeli’ nin İzmit ilçesinde hazır giyim sektöründe üzerine 10 yıllı aşkındır hizmet vermekteyiz. Ülkenizde bulunan “………………….”(ziyaretin yapılacağı firma) firması ile daha önce kurduğumuz iş ortaklığımızı geliştirmek ve yeni alanlarda da atılımlar yapmak adına çalışmalar içerisindeyiz. …………….. firması bildiğiniz gibi ülkeniz içerisinde hazır giyim ve konfeksiyon alanında bilinen en iyi firmalar arasında yer almaktadır ve bizimde bu başarıda payımız büyüktür. Bu sebepledir ki izimizi geliştirmek, yeni anlaşmalar yapmak için görüşmeler ve toplantılar organize etmeyi planlıyoruz.

Aşağıda kimlik bilgilerine yer verilen ………………………. (Personel Adı) personelimiz için belirtilen tarih aralığında istenilen ticari vizenin verilmesini önemle arz ederiz.

İsim / Soyadı                                                 Pas No                                       

 Görevi

Personelimiz Sn ….. …………………   maaş bordrosunda da gördüğünüz gibi hak ettiği primleri ile birlikte …. Euro karşılığı …. ………TL almakta olup kadromuzda 6 yıldan uzun bir süredir çalışmaktadır. Personelimiz daha önceki yıllarda da firmamız bünyesinde çalışırken daha önce aldığı vizeler ile ülkenize seyahat gerçekleştirmiştir. Sizin de uygun gördüğünüz taktirde tekrar vize vermenizi arz ederiz. Personelimizin karşılaşabileceği kaza ya da hastalık gibi durumlarda tüm sorumluluk firmamıza aittir.

İçindekiler

• Şirkete ait belgeler

• 3 aylık banka hareketlerine ait dokümanlar

•Eski Shengen vizesi fotokopileri

 • Tercümesi yapılmış dilekçe

• Seyahat sigortası dokümanları

…………..Şirket Yetkilisi

    İmza

Almanya Ticari Vize Dilekçe Örneği Hakkında

Almanya vize dilekçesi herhangi bir insan tarafından da kaleme alınabilir. Tercüman tarafından kaleme alınması zorunlu olmamaktadır. Fakat birey, kendi dilekçesini Türkçe şekilde hazırlayabilir ve ardından bu Türkçe dilekçeyi tercüme ettirebilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta vizenin kim tarafından yazılmış olduğu değildir. Önemli olan ise vizede yer alan bilgilerdir. Doğru bilgiler ile hazırlanan dilekçe, konsolosluk tarafından kabul görecektir. Yanlış ve eksik bir biçimde hazırlanan vize başvuru dilekçesi ise ret kararının çıkmasına neden olabilecektir. Almanya ticari vize dilekçe örneği 2022 hususunda pek çok detay göz önünde bulundurulmalıdır. İlgili dilekçede seyahat gerçekleştirecek kişinin seyahat tarihi ve kişinin geçici olarak bu ülkeye gideceği açık ve net bir biçimde belirtilmelidir. Ticari vize başvurusu yapacak olanlar, Almanya’da konaklayacakları gün sayısı kadar rezervasyon kanıtı da sunmalılar. Bu da ticari vize başvurusu için mühim olan bir başka ayrıntı olarak dikkat çekmektedir. Beyan edilecek olan konaklama ve ulaşım kanıtlarında başvuru yapacak kişinin kendi kişisel verileri kesinlikle yer almalıdır.

 Almanya Ticari Vize Dilekçe Örneği  (İndirmek İçin Tıklayınız!!)

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp