×

Categories

Almanya Öğrenci Gezileri İçin Vize

Öğrenci Almanya'ya Nasıl Gider?

Almanya öğrencilerin görmek istediği ülkelerden birisidir. Özellikle öğrenciyken yurt dışı deneyimi elde etmek diğer öğrencilerden öne geçmek için önemli bir fırsattır. Almanya'ya öğrenci gezilerini planlarken dikkat edilmesi gereken dikkate alınması gereken konu, vize alma işlemidir. Öğrenci olarak Almanya’ya seyahat etmek için alınması gereken vize türü Almanya'da geçirilecek süreye bağlı olarak değişmektedir. Eğer seyahatiniz 90 günü aşmayacak ise Schengen vizesi, 90 günü aşacak seyahatler ise ulusal vize türünde yer almaktadır. Bu yüzden Almanya’da bulunacağınız süreyi önceden planlamak vize işlemlerinizin kolaylıkla sonuçlanması açısından yararlı olacaktır. Almanya öğrenci gezileri vize başvuruları  kısa süreli vize kapsamına girmektedir. Turistik vize türüne giren öğrenci gezisi vizesi ile  Almanya’da 90 gün  ikamet edebilirsiniz. Bunun dışında Almanya’da hem gezip hem eğitim almak isterseniz Almanya öğrenci vizesi almakla ilgili  birden çok vize başvuru türü vardır. Bu başvuru türleri şu şekilde sıralanabilir:  Almanya’daki bir okuldan alınmış bir kabul belgesine sahip olanlar için eğitim vizesi , kısa süreli Almanca eğitimi almak amacıyla  Almanya’ya  gitmek isteyenler için dil kursu vizesi, Almanya’da eğitim almaya karar veren ve herhangi bir okuldan kabul mektubu almamış olan kişiler ise öğrenci adayı vizesine başvurabilmektedir. Almanya öğrenci gezileri için vize başvuru yapmadan önce bu vize başvuru türlerinden hangisine dahil olabileceğinizi araştırmanız sizin için faydalı olacaktır. 

Öğrenciler Almanyaya Gitmek İçin Neler Yapmalı?

Almanya öğrenci vize, diğer vize türünden farklı olarak 3 ay kadar kısa süreli ikamet için Schengen vize olarak, ya da 90 günden uzun süre ikametler için ulusal vize kategorisine alınabilir. Bu noktada bağlayıcı olan şey Almanya’da ki ikamet süresidir. Bununla beraber, Almanya’da alacağınız eğitim çerçevesine, vize başvuru çeşidi ve gerekli evrak da farklı olacaktır. Almanya Konsolosluğu 3 farklı başlık altında Almanya öğrenci vize vermektedir:
Eğitim Vize (Studienvisum): Hali hazır da Almanya’da ki bir üniversiteden kabul mektup almış olanlar için
Dil kursu vize (Sprachkursvisum): 3 ay-1 yıl süre eğitim aktivitesi ve kısa süreli Almanca eğitim için
Ögrenci Adayı Vize (Studienbewerbervisum) : Almanya’da eğitimi almak isteyen, ancak henüz hangi programları seçeceğine karar vermemiş olan ve henüz bir üniversitelerden kabul mektubu almamış olan için
Dil kursu vizesi ile Öğrenci Adayı Vize başlıkları için en kritik nokta Alman Konsolosluğunun Almanya’ya eğitim amaçla gittiğinize ikna olmasıdr. Son yılda bu vize eğitim amaçlı olarak değil, Almanyaya ayak bastıktan sonra farklı amaç için kullanılmıştır. Bu yüzden, Alman Konsolosluku bu tip vize başvuruyu titizlikle incelemektedir.

Almanya Öğrenci Gezileri İçin Vize Nasıl Alınır?

Almanya'ya öğrenci gezileri için alabileceğiniz turistik vizeye başvurmadan önce tüm evrakınızın tam ve doğru şekilde hazırlanmış olması büyük ön taşımaktadır. Bu vize için Almanya Konsolosluğu’na direkt ya da acenteler vasıtasıyla başvuru yapmanız gerekmektedir. Öğrenci gezileri  vizesi için başvuruda bulunabilmek için  öğrencinin 18 yasinda olması halinde kendisinin,  18 yasin altında olması durumunda ise velilerinin başvuru yapması yerinde olacaktır. Vize işlemlerinizi aracı bir kuruluş tarafında gerçekleştirmeniz size zaman açısından büyük  kolaylık sağlayabilmektedir. Evrakınızı doğru bir şekilde hazırlamanızın ardından  öğrenci gezileri için vizeniz 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ayrıca bir öğrenci olarak Almanya’da eğitim görmek isterseniz bunun için başvurmanız gereken   vize türü eğitim vizesidir. Eğitim vizesi, Almanya’daki bir okulun lisans ya da yüksek lisans eğitimine kabul edilmeniz halinde alabileceğiniz bir vize türüdür. Almanya eğitim vizesi alabilmek için  kabul aldığınız üniversiteden gelen kabul mektubunuzun  ve Almanya’da bulunacağınız zaman zarfında harcamalarınızı karşılabileceginizi gösteren evrakınızın olması gerekmektedir. Gerekli belgeler ile birlikte 3 ya da 6 aylık vizenizi alabilirsiniz. Ayrıca vize süreniz dolmadan önce vize sürenizi  uzatabilirsiniz. Okuduğunuz üniversiteden bu konuyla bilgi alabilirsiniz. 

Almanya Öğrenci Gezileri İçin Vize Başvurusu

Almanya öğrenci gezileri için vize başvurusu yapabilmek için öncelikle hazırlamanız  gereken bazı belgeler vardır. Başvuru formu bunlardan ilki olup 18 yaş üstü olan başvuru sahibinin doğru şekilde doldurulması zorunludur. 18 yaş altı çocuklarınız başvuru formunu aileleri ya da çocuktan sorumlu diğer kişiler doldurmaktadır. Anne-babanın boşanmış olması durumunda formu anne ve babanın ayrı ayrı imzalaması gerekmektedir. Almanya’da bulunulacak süreyi kapsayacak ve 3 ay sonrası için de geçerli olacak güncel bir pasaport bulundurulmalıdır. Ayrıca artık geçerli olmayan pasaportların ibraz edilmesi önemlidir. 1 adet  6 aydan eski olmayacak şekilde çekilmiş biometrik fotoğraf ve seyahat sigortası yaptırdığınıza dair ilgili evrakı sunmalısınız.  Almanya öğrenci  gezileri için bu belgelerin dışında gidiş-dönüş uçak biletlerinizi, otel rezervasyonlarınızı, tüm davetiye bilgilerinizi, teminat belgelerinizi ibraz etmeniz zorunludur. İyi bir haber olarak paylaşmak gerekirse vize tüzüğüne göre öğrencilerden harç bedeli alınmamaktadır. Ayrıca öğrenci gezileri sırasında öğrencilere refakat edecek olan öğretmenler var ise onlar  için de aynı prosedürler uygulanmaktadır. Burada önemli olan konu vize başvurusu için istenen belgelerin doğru şekilde hazırlanmış olmasıdır. 

Almanya Öğrenci Gezileri İçin Vize Şartları

Almanya Turistik Vizesi ile  Almanya’ya gezi veya tatil gibi nedenlerle seyahat edebilirsiniz. Bu kısa süreli vize türü almanız halinde Almanya ögrenci gezileri için önünüzde herhangi bir engel kalmayacaktır. Schengen  vizesi olarak da adlandırılabilen turistik vize şartları arasında  güncel bir pasaporta, 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf, uçak rezervasyonu bilgileri, teminat belgeleri(sponsor evrakı), tam ve doğru şekilde hazırlanmış ıslak imzalı  Almanya vize başvuru formu,nüfus kayıt örneği, Almanya vize isteğinizi belirten dilekçe, Almanya’ya yapılmak istenen seyahatin ayrıntılarını açıklayan dilekçe bulunmaktadır. Başvurunuzun kabul edilmesi halinde en fazla 90 gün ikamet edebileceğiniz Almanya’dan dilerseniz bu süre içinde diğer Schengen üyesi  ülkeleri ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyaretiniz için herhangi bir başvuru yapmanız gerekmez. Gerekli belgeleri tam şekilde teslim etmenizin ardından vizeniz 15 ile 20 gün içinde çıkmaktadır. Vize başvurunuzun daha hızlı sonuçlanmasını istiyorsanız başvuru işlemlerinizi iş yoğunluğunun  yaşandığı günlere ( resmi tatile yakın günler gibi) denk getirmemeniz faydanıza olacaktır. Böylece vize alış süreniz uzatmayacağım ve gezinize tam zamanında başlayabileceksiniz. 

Almanya’da Geçiminizi Nasıl Sağladığınızı Gösteren Belgeler

Almanya’da göreceğinz eğitimin masrafını karşılayabileceğiniz ve orada 1. yıl çalışmadan geçiminizi sağlayabileceği gösteren belge başvuru sırasında yanınızda bulundurmalısnız. Almanya’da ki eğitim masrafıyla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu süreçde size sponsor olacak kişiler birinci derece akraba olmalı ve ona ait son üç ayın maaş bordro ve banka hesap döküm başvuru evrakının içinde yer almalı. Aynı zamanda bu kişiler veya kişinin size sponsor olduklarına dair bir mektup yazılarak, Almanca tercümesi ile başvuru sırası teslim edilmelidir. Böyle bir durum da Almanya’da bloke hesap hizmetleri veren bir bankaya teminat ödemeleri yapılması gerekebilr. Bankaya yatırılcak miktar Almanya tarafında belirlenmiş ve 1 yıl  için en az 8.640 euro. Banka hesabı aylık en az 720 euro çekilbilecek şekilde açılmalı. Bu hesabı Almanya’da bu hizmetleri veren herhangi bir bankadan da açtırabilirsiniz, hatta Almanya’da ki Türk bankası ile de çalışabilirsiniz. Son yılda bu vize eğitim amaçlı olarak değil, Almanyaya ayak bastıktan sonra farklı amaç için kullanılmıştır. Bu yüzden, Alman Konsolosluğu bu tip vize başvuruyu titizlikle incelemektedir.

 Almanya Öğrenci Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

 Bankaya yatırılcak miktar Almanya tarafında belirlenmiş ve 1 yıl  için en az 8.640 euro. Banka hesabı aylık en az 720 euro çekilbilecek şekilde açılmalı. Bu hesabı Almanya’da bu hizmetleri veren herhangi bir bankadan da açtırabilirsiniz, hatta Almanya’da ki Türk bankası ile de çalışabilirsiniz. Almanya’da ki eğitim masrafıyla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu süreç de size sponsor olacak kişiler birinci derece akraba olmalı ve ona ait son üç ayın maaş bordro ve banka hesap döküm başvuru evrakının içinde yer almalı. Aynı zamanda bu kişiler veya kişinin size sponsor olduklarına dair bir mektup yazılarak, Almanca tercümesi ile başvuru sırası teslim edilmelidir. Böyle bir durum da Almanya’da bloke hesap hizmetleri veren bir bankaya teminat ödemeleri yapılması gerekebilr.  Size sponsor olacak kişiler birinci derece akraba olmalı ve ona ait son üç ayın maaş bordro ve banka hesap döküm başvuru evrakının içinde yer almalı. 

Almanya Öğrenci Vizesi Ücreti

Almanca Öğrenci Vizesi 60 Euro'dur. Almanya öğrenci vize, diğer vize türünden farklı olarak 3 ay kadar kısa süreli ikamet için Schengen vize olarak, ya da 90 günden uzun süre ikametler için ulusal vize kategorisine alınabilir. Bu noktada bağlayıcı olan şey Almanya’da ki ikamet süresidir. Bununla beraber, Almanya’da alacağınız eğitim çerçevesine, vize başvuru çeşidi ve gerekli evrak da farklı olacaktır.  Almanya’da ki eğitim masrafıyla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu süreçde size sponsor olacak kişiler birinci derece akraba olmalı ve ona ait son üç ayın maaş bordro ve banka hesap döküm başvuru evrakının içinde yer almalı. Aynı zamanda bu kişiler veya kişinin size sponsor olduklarına dair bir mektup yazılarak, Almanca tercümesi ile başvuru sırası teslim edilmelidir. Böyle bir durum da Almanya’da bloke hesap hizmetleri veren bir bankaya teminat ödemeleri yapılması gerekebilr. 

Almanya Öğrenci Gezileri İçin Vize Ücreti

Almanya’ya öğrenci gezileri düzenlemek isteyenlerin kafalarındaki en önemli sorulardan biri hiç kuşkusuz bu gezi için alınması zorunlu olan vizenin ücretidir. Gezi vizesi olarak bilinen turistik vizenin ücreti seyahat süresine bağlı olarak değişmektedir. Ögrenci gezileri almak için başvuruda bulunan 12 yaş altı çocuklar ve öğrenciler harç ücretinden muaf tutulmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlara uygulanan öğrenci gezileri için ücretlendirme bu yıl itibariyle resmi başvuru için 115 Euro, danışmanlık için ise 40 Euro olarak güncellenmiştir. Almanya kısa süreli vize türlerinden olan öğrenci gezileri vizesi  için konsolosluğa başvuru istenmez. Başvuru  yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığıyla yapılmaktadır. Vize ücreti, konsolosluk harçlarını ve danışmanlık ücretlerini içermektedir. Herhangi bir danışmanlık firmasıyla anlaşmanız halinde vize ücreti bilgileri dahil olmak üzere danışmanlık veren firmalar başvuru süreciniz en hızlı şekilde sonuçlanması için her türlü özeni göstermektedir. Almanya öğrenci gezileri için vize ücreti ödemesini yapıp gerekli belgelere eklemeniz halinde vize başvuru süreciniz tamamlanmış olacaktır. Tüm bu sıkıcı ve uzun  süreçlerin ardından Almanya yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp