×

Categories

Almanya Şoför Vizesi

Almanya vize türleri arasında yer edinen Almanya şoför vizesi ile ilgili en oldukça sorulan sorulardan biri “Almanya şoför vizesi nasıl alınır?” sualidir. Şoför vizesi kısa zamanlı bir vize türüdür ve çoğu zaman Almanya’ya kara yolu ile ticari amaçlı olarak mal ve yolcu taşıyacak sürücüler tarafınca tercih edilmektedir. Şoför vizesi Almanya için davetiye almış olulması gerekiyor. Almanya’daki iş paylaşımcılarının yollayacağı davetiyede gezi tarihleri ve yetkili kişilerin imzası bulunmalıdır. Ayrıca güncel, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. Almanya'dan vize almak için başvuruda bulunacak şoför yahut sürücülerin alakalı vize türü için gerekli doğru belgelerle başvuru yapmaları çok mühimdir. Başvuru yapanlar hem kendilerine ait evrakları hem de var ise bağlı bulundukları şirkete ve işverenlerine ilişik evrakları başvuru dosyalarına eklemelidirler.

Almanya Tır Şoförü Schengen Vizesi (Schengen Şoför Vizesi) nedir?

Almanya Schengen Vizesi, C tipi kategorisinde değerlendirilen kısa süreli bir vizedir. Almanya Konsolosluğu ya da Büyükelçilik tarafından verilen vizenin geçerliliğine bağlı olarak, Schengen Anlaşması içerisinde olan ülkelerde altı ayda bir olacak şekilde 90 güne kadar kolaylıkla seyahat etmenize ve Almanya’da kalmanıza izin veren bir vize türüdür.

 Almanya Tır Şoförü Schengen Vizesi, Almanya'da yolcu veya yük taşıyacak kişiler için olmazsa olmaz ve mutlak suretle alınması gerekli olan bir vizedir. Almanya Konsolosluğu’ndan almış olduğunuz Tır Şoförü Vizesi sayesinde Almanya’da 90 güne kadar güvenli bir şekilde kalmanıza izin verilmektedir.

Unutmayın: Başvuruyu yapabilmek için en az altı ay geçerli bir pasaportunuzun olması gerekmektedir.

 Almanya Tır Şoförü vizesine başvuru yaparken birden çok şoförün bulunup bulunmadığı da önem arz etmektedir. Eğer birden fazla şoför bulunuyorsa, her şoför için ayrı vize başvurularında bulunulması gerekmektedir. Özellikle kara yoluyla birden fazla ülkeyi geçme planınız varsa, transit vize işlemlerine mutlaka dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Almanya Vizesi Almak Zor Mu?

 Almanya vizesini almak için istenen ve zorunlu olan temel şartları ve gereklilikleri sağlıyor olmanız, vize başvurusunda bulunmak için yeterli bir süreye sahip olmanız ve vize başvurusu için gerekli olan evrakların hepsini eksiksiz bir şekilde sağlayabiliyorsanız Almanya vizesi almak sizin için çokta zor olmayacaktır. Ancak Almanya vizesinin reddedilme nedenleri bulunmaktadır. Bunları şöyle açıklayabiliriz:

Almanya vize başvurusunda bulunurken yapacağınız seyahatin amacına göre vize türünü seçmeniz gerekmektedir. Doğru seçim olmadığı zaman vize reddi gerçekleşebilir.

Almanya vize başvurusunda bulunurken seyahat giderlerini karşılayabileceğine dair banka hesap dökümü, gelir belgesi ya da maaş bordroları gibi evrakların hatasız ve eksiksiz hazırlaması gerekmektedir. Aksi halde vizeniz reddedilebilir.

Almanya vize başvurusunda gerekli olan belgelerde seyahat planlamalarını net şekilde gösteren tüm belgeleri uçak biletleri, kalınacak otellerin rezervasyon bilgileri ve Almanya seyahatinden sonra kendi ülkesine döneceğine dair belgelerin gösterilmesi gerekmektedir.

Schengen Bilgi Sistemi’nde, daha önceden Schengen ülkelerine giriş yasağı bulunan kişiler Almanya vize başvurusu yapması halinde reddedilmektedir.

Almanya vizesinde başvuru sahipleri son 6 ay içerisinde herhangi bir Schengen ülkesine giderek 90 gün konaklama işleminde bulunduysa Almanya vize başvurusu yaptığında ret kararıyla karşılaşabilmektedir.

Almanya Şoför Vizesi Alma

 Almanya şoför vizesi başvurularında bulunmak için bağlı olduğunuz konsolosluk veya büyükelçilikten yapabileceğiniz gibi, başvuru sürecini biraz daha hızlandırmak amacıyla konsolosluğun yetki verdiği danışmanlık firmalarına başvuruda bulunabilirsiniz.

  Almanya'da şoför vizesi için başvuruda bulunan sürücü veya birden fazla varsa sürücülerin, başvurdukları vize türü için özellikle istenen ve gerekli olan tüm evraklara sahip olmaları önemlidir. Başvuruda bulunan kişiler başvuru dosyalarını oluştururken kişisel belgeleri ile birlikte varsa bağlı oldukları şirket ya da işverenlerine ait olan belgeleri de eklemelidirler.

  Şoför vizesini alabilmek için Almanya’dan tarafınıza gönderilen bir davetiyeye sahip olmanız gerekmektedir. Almanya'da bulunan iş ortaklarının gönderecekleri davetiyede seyahat tarihlerinin ve yetkili personellerin imzaları bulunmak zorundadır. Unutmadan söylemek gerekir ki gönderilecek olan belgelerin güncel, ıslak imzalı ve kaşeli olması önem arz etmektedir.

 Almanya şoför vize başvurusu yapabilmek için ödemeniz gereken bir ücret bulunmaktadır. Şoför Vizesi için gereken ücret 180 Euro’dur.  Bazen Konsolosluklar ek ücret gerektiren evraklar isteyebilmektedir. Almanya Şoför Vizesi için gerekli olan ücretleri Konsolosluğun anlaşmalı olarak yetki verdiği Vize Merkezlerine yatırabilirsiniz. Almanya Şoför vizesi başvuru formunda seyahat tarihleri tahmini olarak yazılır. Başvuru formunda belirlediğiniz seyahat tarihlerden daha uzun süreli vize verilmesi tamamen Konsolosluğun inisiyatifindedir. Birden fazla ülkeye seyahat planlıyorsanız başvuru formunda belirtmeniz gerekmektedir.

Almanya Şoför Vizesi Başvurusu

Şoför vizesi için bağlı bulunduğunuz konsolosluk yahut büyükelçilikten başvuru yapabileceğiniz şeklinde, zaman kaybetmeden daha rahat başvuru yapmak için konsolosluğun görevlendirdiği danışmanlık firmaları vasıtasıyla da başvuru yapabilirsiniz. Şoför vizesi alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan konulardan biri de multi yani birden fazla giriş ve çıkışa müsaade eden vize türüne başvurulması gerektiğidir. Bu sayede seyahat yahut taşımacılık meydana getirecek kişi diğer ülkelere de rahatlıkla giriş çıkış yapabilecektir. Şoför vizesi için sonuçlanma zaman süresi ise 10-15 iş günü arasında olmaktadır. Ancak konsolosluğun ek muamele talepleri ve resmi tatiller gibi durumlar nedeniyle bu süre değişim gösterebilmektedir. Vize sonuçlanma süresindeki gecikmeler ve gezi tarihleri de göz önünde bulundurularak başvurular en az 1 ay evvel yapılmalıdır.

Almanya Şoför Vizesi İçin Gerekli Olan Bazı Evraklar

Pasaport

Biometrik fotoğraf (2 adet)

Seyahat sağlık sigortası

Başvuru formu

Varsa son üç yılın vize görüntüleri

Vukuatlı Nüfus Cüzdan Örneği

İkametgâh belgesi (En Fazla 3 Aylık)

Sürücü ehliyeti

C2 ile SRC belgesi

İşverenin başvuru merciine yazmış olduğu vize talep dilekçesi

Konsolosluk tarafından istenen ve doldurulması zorunlu olan belgeler

SGK hizmet dökümü

İşe Giriş Bildirgesi

İş yerinde çalıştığına dair güncel belge

Aracın Plakası

İmza Sirküleri

Vergi Levhasının Fotokopisi

Ticaret Sicil Gazetesinin Fotokopisi

Şirketin Faaliyet Belgeleri

Ortakların Kimlik Belgelerinin Fotokopileri

Şirketin gidecek olan şoför ile birlikte çalıştığını onaylayan teyit belgeleri

Seyahatin giriş ve çıkış tarihleri

Almanya’da ki ortak ile yapılan sözleşme bilgileri

CMR veya Carter tır belgeleri

Araç Ruhsatı

Firmanın Araçlarının Listesi

Almanya’da Gidilecek Olan Firmanın İş Teyit Belgesi

Almanya Şoför Vizesi Şartları

  Vize başvurusunda bulunurken gerekli olan bütün belgeleri Konsolosluklara ya da elçiliğe bizzat giderek elden teslim etmeniz gerekmektedir.  

  Eğer ilk defa Schengen vizesi başvurusunda bulunuyorsanız parmak izi vermeniz gerektiğini unutmayınız. Bu işlemi vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Şoför Vizenizi, gitmeyi planladığınız tarihten en az 15 gün öncesinde almanız gerekmektedir.  

Almanya Şoför Vize başvurusu için gerekli olan formun hatasız, eksiksiz ve imzalanmış olması gerekmektedir. Bilgilerinizin yanlış olmamasına dikkat ediniz.

  Vize başvurusunda istenen fotoğrafın yakın zamanda çekilmiş olmasına, aydınlık bir yerde ve yüzünüzün tamamını gösteren bir şekilde çekilmiş olması gerekmektedir.

Başvuruyu gerçekleştirdiğiniz Pasaportunuzun ya da daha önceden bulunan vizeleriniz varsa tüm kopyalarının ülkeye giriş yapacağınız tarihten önce en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir.  

 Başvuruyu gerçekleştirdiğiniz Pasaportunuzun en az 2 sayfası boş olmalıdır.

 Almanya’da kaldığınız tüm süre boyunca konaklama kanıtınızın ve kaldığınız süre boyunca yetecek geçim ücretinin bildirilmesi gerekmektedir.

  Şoför vizesi için iş yerinizden alacağınız gerekli bütün belgelerin son 6 ay içerisinde alınmış ve güncel olması şartı taşınmaktadır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp