×

Categories

Almanya Vize Ücretleri

Almanya Vize Ücretleri Hakkında

Almanya seyahati düşünen kişilerin vize alma şartı bulunmaktadır. Vize işlemleri sırasında mutlaka evrakların eksiksiz hazırlanması gerekiyor. Bunun yanında Bordo pasaportu olan kişilerin tüm vize türlerinde bu evrakları hazırlaması önemlidir. Diğer pasaportlara vize muafiyeti sunulabilmektedir. Almanya vizesi alacak kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli husus ise pasaport ve vize ücretleridir.

Kullanılabilir durumda bir pasaportunuz varsa yenileme yapmanıza gerek yok. Yeni bir pasaport almanıza da gerek yok. Ancak pasaportunuz yoksa en az 6 aylık en fazla 10 yıllık pasaport almanız gerekmektedir. 6 aylık pasaport için ödemeniz gereken tutar 407,20 TL’dir. 10 pasaportlar için güncel ücret tutarı ise 1265,40 TL olarak belirlenmiştir.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vizesinin alınabilmesi için başvuru formunu detaylı olarak doldurmalısınız. Başvuru formunda yer alan bilgilerin vize türüne uygun olması gerekmektedir. Kişisel bilgileriniz, seyahat detaylarınız ve diğer tüm bilgileri yazmanız gereklidir. Aynı zamanda dilekçenizi de vize türüne uygun olarak hazırlamanız gerekmektedir.

Dilekçenizin ve başvuru formunuzun bilgi bakımından çelişmemesi gereklidir. Bunun yanında bu vize işlemleri sırasında davetiye de temin etmeniz gerekiyor. Seyahat sağlık sigortası da önemli evraklardan biridir. Bu belgenin seyahat süresinin tamamını kapsaması oldukça önemlidir.

Eğer evraklarda bir eksik durum olursa vize reddi alabilirsiniz. Bunun yanında vize işlemleri sırasında ücretleri de belirtilen yerlere yatırmalı ve yatırım sonrasında banka dekontu almalısınız.

Almanya Vize Ücretleri 2022

Almanya vize için en çok başvurulan ülkeler arasındadır. Aile ziyareti, turizm, çalışma gibi durumlar için Almanya’ya gitmek isteyen birçok kişi bulunuyor. Almanya vizesi için de kişilerin yatırması gereken birtakım ücretler vardır. Bu ücretler her sene konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Yatırılması gereken bankalar da yine konsolosluk tarafından belirleniyor.

Almanya vize ücretleri 60 Euro’dur. Bu vize ücreti 12 yaş alt çocuklar için 30 Euro olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda AB ve AET vatandaşlarının aile üyeleri vize ücretlerinden muaf tutulmaktadır. Almanya vize ücreti vize reddi durumunda iade edilmeyen bir ücrettir. Bu nedenle vize işlemleri sırasında her bakımdan dikkatli işlem yapmanız gereklidir. Yeniden vize başvurusu yaparsanız yeni ücret yatırmanız gereklidir.

Almanya Vize Ücretleri 2022 Hakkında

 Schengen vizesi Almanya için en çok kullanılan vizelerdendir. Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’nde üye olarak bulunan ülkelerden birine seyahat edenler için, turizm ya da iş amaçlı 90 güne kadar o ülkede kalmasına izin veren bir vizedir. Schengen Vizesi ’ne sahip olduğunuz zaman, istediğiniz Schengen Bölgesi içerisinde rahatça seyahat edebilir, Schengen üyesi ülkelerden dönüş yapabilirsiniz.

 Almanya vize ücretleri yaş ve yağmayı planladığınız vize türlerine göre değişiklik gösterebileceği gibi farklı unsurlar da ücretin değişmesine neden olmaktadır.

Almanya vize ücretlerini ödeyebilmek için yalnızca Euro dövizini kullanabilirsiniz. Euro dövizinin dışında başka bir para birimi ile ödeme yapmanız olası değildir ve 200 Euro ya da daha yüksek banknotları kullanamazsınız.

Almanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından Vize ücretleri belirlenmektedir bu yüzden belirlenen ücretlerde kur değişiminin etkisiyle bazı farklılıklar görülebilmektedir.

  Almanya’ya 90 gün ya da 90 günden daha kısa sürecek seyahatleri gerçekleştirmek için başvuru yapan kişilerin, Almanya’da bulunan ilgili konsolosluklar ile iletişime geçerek, Almanya Schengen vizesi için başvuruları yapması gerekmektedir.  Başvuruların öncesinde kişilerin, yapmayı planladıkları seyahatin detaylarını içerecek bir dilekçe ile konsolosluklardan randevu alması gerekmektedir. Almanya’da bulunan konsolosluklar randevusuz vize başvuru işlemlerini kabul etmemektedir. İlgili Konsolosluk tarafından verilen randevu tarihine kadar, kendisinden istenen vize başvuru evraklarını tamamlaması ve vizeye başvuru yapması gerekmektedir. Almanya vize ücretleri ve konsolosluk tarafından dile getirilen diğer ücretlerin kişi tarafından vize başvurusu esnasında ödenmesi talep edilmektedir.

2022 Almanya vize harç ücretleri şu şekildedir;

    Turistik Vize: 80 Euro

    Ticari Vize: 80 Euro

    Ziyaret Vizesi: 80 Euro

    Transit Vize: 80 Euro

    Öğrenci Vizesi: 80 Euro

    Şoför Vizesi: 80 Euro

    Kültürel Vize: 80 Euro

D tipi kategorisine giren uzun süreli vize başvuruları, vizenin süresine ve türüne göre farklı ücretlere tabi tutulmaktadır.

Almanya Turistik Vize Ücreti

  Turistik Vize, Almanya’da tatil, eğlence ve turistik gezi gibi nedenlere bağlı olarak seyahat etmeyi amaçlayan kişilerin alması gereken vize türüdür. tipi vize kategorisinde değerlendirilmektedir. Almanya Turistik Vizesi kısa süreli olan bir vizedir ve Turistik Vizeye sahipseniz Almanya’da 90 güne kadar konaklama hakkına sahip olursunuz. Almanya, Shengen Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden Almanya Turistik Vizesi, Shengen vizesi özelliği taşımaktadır.

Eğer daha öncesinde pasaportunuzda çok girişli ve geçerli bir Shengen vizeniz bulunuyorsa Almanya’ ya yapacak olduğunuz zaman içerisinde yeniden Almanya Schengen vizesi için başvuruda bulunma zorunluluğunuz bulunmamaktadır

  Almanya vize ücretleri, elbette vizenin türüne, seyahat süresine ve Schengen vizesi veya D vize kategorilerine bağlı olarak değişim göstermektedir. Almanya’ya gitmek için gerekli olan vize ücretleri vize başvuru merkezlerinin koordinasyon bedellerini ve Konsolosluk harç bedellerini kapsamaktadır.

Unutmayın: Almanya Turistik Vize başvurularında bulunan 12 yaş altı çocuklar Almanya Turistik Vize harç bedellerinden muaf olmaktadırlar.

         Vize Harç                        Başvuru Merkezi
           Ücreti                               İşlem Ücreti                      

            80 Euro                                30 Euro

Almanya Ticari Vize Ücreti

  Ticari Vize, Almanya’da iş seyahatleri veya fuar ziyaretleri gibi nedenlerle bağlı olarak ülkeye giriş yapmak isteyen kişilerin alması gereken bir vize türüdür. İş amacıyla gelmiş olduğunuz Schengen bölgesi içerisinde yer alan Almanya’da 180 günlük süre içerisinde 90 güne kadar kalmanızı sağlayan bir kısa dönem vize türüdür ve C tipi vize kategorisinde değerlendirilmektedir. Almaya Ticari Vize başvurusu yapmak için ya Almanya Konsolosluğu’na veya Elçiliği’ne ya da Almanya Konsolosluğu ile bir bağlantısı olan Vize Başvuru Merkezlerine yapmanız gerekmektedir.

 Almanya ticari vize başvuru işlemleriniz de Almanya'ya yapacak olduğunuz seyahat tarihinden en az 4 hafta öncesinden başlamanız gerekmektedir. Almanya, Shengen Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden Almanya Turistik Vizesi, Shengen vizesi özelliği de taşımaktadır. Almanya’ya gitmek için gerekli olan vize ücretleri vize başvuru merkezlerinin koordinasyon bedellerini ve Konsolosluk harç bedellerini de kapsamaktadır. Schengen Ticari Vize işlemlerinin sonuçları genel itibari ile yaklaşık iki hafta kadardır. Ancak bazen nadir durumlarda konsoloslukların başvuru için gerekli olan karara varmaları uzun sürebilmektedir. Bu yüzden Ticari Vizenin işlem süresi,30 ila 60 gün arasında değişebilmektedir.

Vize Harç                        Başvuru Merkezi
  Ücreti                               İşlem Ücreti                  
     

   80 Euro                                30 Euro

Almanya Transit Vize Ücreti

Transit Vize, başka bir ülkeye gitmek için Almanya'da aktarma yapmak durumunda olanların alması gereken bir vize türüdür.  A tipi vize kategorisinde değerlendirilmektedir ve kısa süreli olan bir vize türüdür. Eğer Schengen bölgesi içerisinde yer alan birden fazla ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Transit Vize başvurunuzu zamanınızı en çok geçireceğinizi düşündüğünüz ülkenin konsolosluğu, elçiliği ya da ilgili vize başvuru merkezlerinden yapabilirsiniz. Ancak gitmeyi planladığınız ülkelerde eşit seviyede zaman geçireceğinizi düşünüyorsanız, Transit Vize başvurunuz için yapmanız gereken şey, gidecek olduğunuz ilk ülkenin konsolosluğu, elçiliği ya da ilgili Vize Başvuru Merkezi’ne transit vize başvurunuzu iletmenizdir.

     Eğer Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi pasaportu olan hususi ve diplomatik pasaporta sahipseniz, önceden var olan bir Schengen vizesine ya da Schengen bölgesine dahil olan ülkelerin birinde oturma izniniz bulunuyorsa, Kanada, Andorra, Monaco, Japonya, San Marino ve ABD oturum iznine sahipseniz ve Avrupa Birliği vatandaşı olarak serbest dolaşım hakkında sahip olan bir akrabası bulunan kişiler Almanya transit vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

    Almanya’ya gitmek için gerekli olan Transit vize ücretleri vize başvuru merkezlerinin koordinasyon bedellerini ve Konsolosluk harç bedellerini de kapsamaktadır.

Vize Harç                6-12 Yaş Arası Başvuru Sahiplerinin    Başvuru Merkezi
  Ücreti                                 Vize İşlem Ücreti                          İşlem Ücreti                   

   80 Euro                                  40 Euro                                       30 Euro

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Ücreti

 Aile Birleşimi Vizesini kullanmanın iki yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki; Türkiye’de yaşamına devam eden Türk vatandaşlarının, Almanya’da yaşamakta olan ailelerinin yanına yerleşmesi için almaları gereken bir vizedir. İkinci yöntemi ise; kişinin kendisi Almanya’da yaşıyorsa ve Türkiye’de yaşamakta olan, 18 yaşını doldurmamış çocukları bulunuyorsa çocuklarını yanına alabilmeleri için bu vize türüne başvurmaları gerekmektedir. Almanya Aile Birleşimi Vizesi D tipi vize kategorisinde yer almaktadır ve uzun süreli bir vizedir. Kısa süreli olan vizelerin aksine, Aile Birleşimi Vizesi size Almanya Federal Cumhuriyeti’nde oturum hakkı sağlamaktadır.

      Aile Birleşimi Vize başvurusunu gitmeyi planlayan kişi kendi ülkelerindeki ya da kaldıkları ülkedeki Alman Elçiliğine veya Konsolosluğuna şahsen giderek yapmaları gerekmektedir. Bu başvuruyu yapabilmek için, ailenizin ya da sizin bir randevu almanız ve ardından sizden istenen tüm gerekli evraklarla beraber yapmış olduğunuz randevuya gitmeniz gerekmektedir. Vize işlemlerin sonuçları genel itibari ile yaklaşık 3 ay sürebileceği gibi bazen daha uzun, bazen de bazı durumlardan ötürü çok daha kısa sürebilmektedir.

 Vize Harç             Başvuru Merkezi              0- 17 Yaş                Toplam Vize
   Ücreti                     İşlem Ücreti             Vize Harç Ücreti        Başvuru Bedeli

   80 Euro                        30 Euro                     40 Euro                      250 Euro

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp