×

Categories

Almanya Vize Evrakları

Almanya’dan Davetiye İçin Ne Gerekli?

Almanya’ya seyahat edecek olan kişilerin seyahatlerini gerçekleştirebilmek için vize alması gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin bazı evraklar hazırlaması gerekmektedir. Bu evraklardan birisi ise başvurusunuz için davetiye gerekiyorsa davetiyenin hazırlanmasıdır. Bu yazıda Almanya’ya davetiye ile gidecek olan kişiler için “Almanya’dan davetiye için ne gerekli?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Almanya’ya seyahat edecek olan vizesi için davetiye gereken kişilerin başvuru evrakları arasında bu davetiyeyi de beyan etmesi gerekmektedir. Ancak bu davetiye başvuru sahibi tarafından değil Almanya’da bulunan kişi, kurum ya da şirket tarafından verilmelidir.

Almanya davetiye için başvuru yapacak olan kişilerin seyahatlerinin davetiye gerektirmesi gerekmektedir. Almanya aile ziyareti, Almanya aile birleşimi, Almanya’da çalışma, Almanya ticari vizesi, Almanya tıbbi tedavi vizesi, Almanya Erasmus vizesi, Almanya eğitim vizesi gibi vizeler için davetiye alınmalıdır.

Almanya davetiyesi almak için Almanya’da bulunan kişi, şirket ve kurum ile anlaşmış olmanız gerekmektedir. Almanya’da bulunan kişi, kurum ya da şirket ile anlaşan kişiler kişisel bilgilerini, seyahat planını karşı tarafa bildirmeli ve davetiye talep etmelidir.

Almanya Vize Başvurusu

Almanya’ya belirli bir nedenden dolayı seyahat etmesi gereken kişilerin seyahatlerini gerçekleştirebilmek için Almanya vizesi alması gerekmektedir. Almanya vizesi alacak olan kişiler Almanya vize başvurusu yapması gerekmektedir. Almanya vize başvurusu yapacak olan kişiler başvurusunun nasıl yapacağını merak etmektedir. Bu yazıda Almanya vizesi alacak olan kişiler için bilgi verilmiştir.

 • Almanya vize başvurusu yapacak olan kişiler öncelikle seyahat amacına uygun Almanya vizesi türü belirlenmelidir.
 • Almanya vize başvurusu için vize türünü belirleyen kişiler vize başvurusu için randevu almalıdır. Kısa süreli Almanya vize başvuruları İDATA isimli Almanya vize başvuru merkezlerine, uzun süreli vize başvuruları ise Almanya temsilciliklerine yapılmalıdır.
 • Başvuru için randevu alan kişiler randevu tarihine kadar Almanya vize başvurusu için gerekli olan evrakları eksiksiz olarak hazırlamalıdır.
 • Hazırlanan Almanya vize evrakları Almanya vize randevusu tarihinde yetkililere teslim edilmelidir.

Almanya vize başvurusu için teslim edilen evraklar sonrası vize başvuruları Almanya temsilcilikleri tarafından incelenmektedir. Kısa süreli Almanya vize başvuruları ortalama olarak 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Uzun süreli başvurular ise 15 ile 20 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya’ya seyahat edecek olan kişiler seyahat işlemlerini gerçekleştirebilmek için vize almalıdır. Almanya vizesi alacak olan kişiler, Almanya vize başvurusu için gerekli olan evrakları hazırlamalıdır. Bu yazıda Almanya vizesi alacak olan kişiler için Almanya vizesi başvuruları için gerekli evraklar listesi verilmiştir.

Başvurular için istenen evraklar Almanya vize türüne ve Almanya vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin durumuna göre farklılık göstermektedir. Kendi durumunuza ait vize evraklarını öğrenmek için Almanya temsilciliği ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Almanya vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğruya en yakın bilgiler ile doldurulmalıdır.
 • Almanya vize talep dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından seyahat amacını açıklar şekilde yazılmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: Beyaz fon üzerinden olmalı ve 35 mm/ 45 mm boyutunda olmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış pasaport
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Ulaşım rezervasyonları
 • Konaklama rezervasyonları
 • Adli sicil kaydı
 • Banka hesap dökümü: Seyahat masraflarınızı karşılayabileceğiniz gösteren evraklar

Almanya vize başvurusu incelenirken yukarıdaki belgelere ek olarak belge talep edilebilir.

 

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp