×

Categories

Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Almanya Aile Birleşimi Vizesi, Türkiye’de yaşamakta olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de oturma izni olan diğer ülke vatandaşlarını Almanya’da yaşayan eşlerinin veya çocuklarının yanına yerleşmek alması gereken vize türüdür.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi uzun süreli yani D Tipi vize kategorisine girmektedir. Almanya Federal Cumhuriyeti bu vize türü ile ülkede başvuru sahibine oturum hakkı sağlamaktadır. Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Almanya’ya eşinin yanına ya da reşit olmayan çocuğunun yanına gitmesine göre istenen belgeler farklılık göstermektedir. Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvurusu yapılırken hazırlanan evrakların ıslak imzalı ve güncel olması gerekmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvuruları Almanya Konsolosluğu, Almanya Büyükelçiliği ve yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Türkiye’de iki adet Almanya başkonsolosluğu bulunmaktadır. Bunlardan birisi Almanya İstanbul Başkonsolosluğu ve Almanya İzmir Konsolosluğu’dur. Ayrıca Ankara Büyükelçiliği de bulunmaktadır. Bu illerin çevresinde ikamet ediyorsanız Almanya Aile Birleşimi Vize başvurunuzu buralara yapabilirsiniz.

Esas olarak Almanya’da ailesinin yanında yaşamak isteyen birisi eğer Almanya vatandaşı değilse Almanya Aile Birleşimi Vizesi almak zorundadır. Eşten dolayı Almanya Aile Birleşimi Vizesi alan birisi 3 yıllık bir oturum izni sahibi olmaktadır. Bu üç yılın sonunda oturum izni süresi uzatılmalıdır. Oturum izni gerekli kuralların yerine getirilmesi durumunda her defasında 1 yıl uzatılmaktadır.

Almanya’ya gittikten sonra Vatandaşlık Dairesi ya da Nüfus Müdürlüğüne (Einwohnermeldeamt) kayıt yaptırılması gerekmektedir. Daha sonra bu kayıt Yabancılar Dairesine ya da BAMF’a sunulmalıdır. Almanya’ya gittikten sonra Sağlık Sigortası da yaptırılmalıdır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Öncelikli olarak konuyu merak edenler ve tam olarak öğrenmek isteyen kişiler için adım adım  Almanya Aile Birleşimi Vizesi nedir sorusunun yanıtının en anlaşılır şekilde verilmesi gerekir. Bilindiği gibi her ülkenin kendi ülkesine gelecek olan kişilere uyguladığı farklı vize türleri bulunuyor. Bu vizeler ülkelere göre değiştiği gibi istenen evraklar da değişiklik gösteriyor.

Ülkemizin Almanya olan iyi ilişkileri de göz önüne alındığında, orada yaşayan çok sayıda vatandaşımızın olduğu da göz önüne alındığında hemen her alanda vize alarak bu ülkeye giden kişiler oluyor. Almanya aile birleşim vizesi ise eşi Almanya’da olan kişilerin eşinin yanına gitmek ve aile birliğini kurmak için aldıkları vizedir. Burada eşin Türk ya da Alman olması fark etmez. Bu vize türü D tipi olarak adlandırılan uzun süreli kalma hakkı veren vize türlerindendir. Kişiye diğer vizelerin aksine Almanya’da oturma hakkı da verir. Bu vize türü sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerli olan bir vize türüdür. Kişi Almanya’da olan çocuklarının yanına gitmek için de bu vize için başvuru yapabilir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Şimdi de  Almanya Aile Birleşimi konusu ile ilgili en önemli hususlardan bir tanesi olan Almanya Aile Birleşimi Vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını güncel mevzuata uygun olarak vermek gerekir ise o noktada da söylenebilecek olanlar şunlardır: Burada öncelikli olarak şunu net bir biçimde ifade etmek gerekir ki Almanlar bu noktada son derece hassas ve disiplinli bir biçimde çalışan kişilerdir. En ufak bir hataya ve eksikliğe yer vermezler. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar kontrol ederler.

Burada ilk yapılması gereken şey Almanya aile birleşimi vizesi için istenen evrakların eksiksiz tam doğru ve düzgün bir biçimde yani tam onların istediği şekilde hazırlanıp bir dosya içine konulmasıdır.

Sonrasında Almanya aile birleşimi vizesi almak için Alman Büyükelçiliği konsolosluklarından ya da büyükelçiliklerinden bir tanesine randevu talebinde bulunmak gerekir. Bu talepte yapıldıktan sonra Alman resmi kurumları taraflarından verilen tarihte büyükelçilik ya da konsolosluğa gidilerek istenen evraklarla başvuru yapılır. Eğer eksiklik yok ise süreç tamamlanır. Eksiklik var ise onlar giderilip tekrar başvuru yapılır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Nereden Alınır?

 Şimdiye kadar  temel kavramlardan iki tanesi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Şimdi de bir diğer önemli olan husus Almanya Aile Birleşimi Vizesi nereden alınır sorusunun yanıtını verelim. Daha önce benzer süreçlerden geçenlerin son derece iyi bildiği gibi  Almanya aile birleşimi vizesi almak için Alman Büyükelçiliği konsolosluklarından ya da büyükelçiliklerinden bir tanesine başvuru yapılması gerekir. Almanlar her konuda olduğu gibi bu konuda da son derece açık ve net bir biçimde hareket eder ve en ufak bir soru işaretine yer bırakmazlar.

Aile birleşimi vizesi Alman Hükümetinin en çok üzerinde durduğu ve en hassasiyet gösterdiği olguların başında olduğu gibi doğrudan ülkemizde yer alan kendi resmi kuruluşlarına başvuru yapılması gerekir. Ayrıca bu vize başvurusunun başvuru yapan kişi tarafından doğrudan ilgili kuruma bizzat yapılması gerekir. Yani özetlemek gerekir ise Almanya aile birleşimi vizesi almak için İstanbul, İzmir Başkonsolosluklarına ya da Ankara Büyükelçiliklerine başvuru yapılarak bu vize alınır. Ayrıca ülkemizin değişik yerlerinde olan fahri başkonsoloslukları da bu konuda başvuru yapan kişilere yardımcı olmaktadır. Ancak yetkileri tam olarak mevcut değildir. Kişi kendi bölgesinde olan konsolosluğa başvuru yapmalıdır. Vize alımında kendi bölgesinde olmayan büyükelçilik ya da konsolosluklara başvuru yapılmamasına dikkat edilmelidir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya Aile Birleşimi Vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı için verilebilecek olan bilgiler şu şekildedir: Bu durum için baştan net bir gün sayısı verilmesi olası olmamakla birlikte 1 ay ile 3 ay arasında değişen süreçlerde Almanya aile birleşimi vizesi çıkar. Vizenin çıkmasını etkileyen çok farklı parametreler vardır. Bunların bazılarından bahsetmek gerekir ise şunlar söylenebilir:

Öncelikli olarak Almanya Büyükelçiliği ya da konsolosluğuna ne zaman başvurulduğu son derece önemlidir. Bazı dönemlerde kendileri çok daha yoğun olduğu için süreç ister istemez uzamaktadır.

Bir diğer uzamasına sebep olan durum Almanların tatil dönemine denk gelen süreçlerde başvuru yapılmasıdır. Almanlar Noel gibi kendi özel bayram dönemlerinde uzun süreli tatiller yapar ve hiçbir biçimde çalışmazlar. Bu dönemlere denk geldiği zaman da süreç ister istemez uzamaktadır.

Ayrıca başvuru yapıldığı dönem vize ve diğer konularda aşırı bir talep yaşanıyor ise yoğunluktan dolayı süreç uzar. Ayrıca her Alman büyükelçiliğinin bulunduğu konuma göre kendince bir temposu vardır. Bu da Almanya aile birleşimi vizesinin kısa ya da uzun sürede çıkmasına sebebiyet verir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Başvurusu

Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvurusu nasıl ne şekilde yapılır sorusunun yanıtını da  üstte verilen tüm bilgilerden sonra adım adım adım açıklayalım.

Almanya Konsolosluğu tarafından istenen evraklar şunlardır:

 • Evlilik cüzdanı ilk istenen evraklardan bir tanesidir.

 • Geçerliliği en az 2 yıl olan pasaport

 • Doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulmuş ve iki adet olarak hazırlanan başvuru formu. Burada atılan imza ıslak imza olup aile birleşimini yapacak olan kişinin bizzat kendisine ait olmalıdır.

 • Maksimum 6 ay önce çekilmiş olan 2 adet gözü ve alnı açık bir biçimde vesikalık fotoğraf

 • Formül B olarak da adlandırılan uluslararası evlenme kayıt örneği

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

 • İlgili resmi kurumlardan alınmış olan güncel nüfus kayıt örneği

 • İkametgah belgesi

Bu evraklar Türkiye’de yaşayan kişiler için istenen evraklardır. Almanya’da yaşayanlara dair istenen evraklar ise şunlardır:

 • Almanya’da  yaşayan eşin kimlik bilgileri

 • Almanya’da yaşayan eşin ikametgah belgesi

Bu belgeler üstte yer alan başlıkta belirtildiği biçimde adımlar atılarak başvuru yapılır.

Almanya Aile Birleşimi Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya Aile Birleşimi Vizesi, Türkiye’de yaşamakta olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’da yaşayan aile üyelerinin yanında oturum izni alması veya Almanya’da yaşayanların Türkiye’de reşit olmayan çocuklarını yanlarına alması için başvurması gereken vize türüdür.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvuru şartları ve değerlendirme şartları Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından belirlenmektedir. Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvurusu yapılırken de Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından belirlenen evraklar ibraz edilmelidir. Evraklar başvuru durumuna göre farklılık göstermektedir. Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvurusu yapabileceğiniz yerler de Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından belirlenmiştir. Başvuru yapabileceğiniz yerler Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından yetkilendirilmiş konsolosluklar ve büyükelçiliklerdir. Türkiye’de Almanya Aile Birleşimi Vizesi Başvurusu yapabileceğiniz üç yer vardır.

Türkiye’de Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvurusu yapılacak yerler; Ankara’da bulunan Almanya Ankara Büyükelçiliği, İstanbul’da Almanya İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir’de Almanya İzmir Başkonsolosluğu şeklindedir. Almanya aile vizesi başvuruları sadece ikametinizin bağlı olduğu İzmir veya İstanbul Başkonsolosluğu ya da Ankara Büyükelçiliğe yapılmaktadır. Ancak Yabancılar Dairesi tarafından başvurunuz kabul edilmez ise konsoloslukların ya da büyükelçiliğin başvurunuzu onaylama yetkisi bulunmamaktadır.

Almanya Aile Birleşimi Şartları

Almanya Federal Cumhuriyeti, Almanya’da eşinin yanında yaşamak için Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvurusu yapacak diğer ülke vatandaşlarından bir evlilik akdi talep etmektedir. Ancak evliliğin sadece kağıt üzerinde gerçekleşmiş olması Almanya Aile Birleşimi Vizesi almak için yeterli değildir. Eşlerin birbirlerine karşı sorumluluk alması ve ortak bir yaşam alanında yaşamlarını sürdürmeleri istenmektedir. Eşler bu durumu kabul etmez ise Almanya Konsolosluğu tarafından Aile Birleşimi Vizesi verilmeyecektir.

Eşler arasında büyük bir yaş farkı olmamalıdır. Bu durum anlaşmalı evlilik şüphesini ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda eşlerin birbirlerini iyi tanımaları gerekmektedir. Bu durumlar Almanya Aile Birleşimi Vizesi alma şansını azaltmaktadır. Eşlerden birinin evlilik için zorlandığına ilişkin şüpheler oluşması da bu uzun süreli Almanya vizesi alınmasına engel olacaktır. Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvurusunda bulunmak için iki eşin de en az 18 yaşınsa olması gerekmektedir. Aynı zamanda aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunacak kişinin Alman dilini anlama seviyesinin en az A1 düzeyinde olması gerekmektedir.

Almanya’da yaşayan aile üyesinin yerleşim iznine sahip olması gerekir. Almanya’da yaşayan eş aile birleşiminden önce en az 2 yıldır Almanya’da ikamet ediyor olması gerekmektedir. Henüz ikamet izni verilmemiş olması durumunda aile birleşimi vizesi verilmemektedir. 

Almanya’da yaşayan 18 yaşından küçük çocuklar için Almanya Aile Birleşimi Vizesi alınabilmektedir. Bunun için evli olan her iki ebeveynde vize alabilir. Ancak ayrı ebeveynler boşanmış ise Almanya Aile Birleşimi Vizesi alma hakkı olan kişi çocuğun velayetini alan kişidir. Bu durum 16 yaşından küçük çocuklar için geçerlidir.

16 veya 17 yaşında olan çocukları için Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin Almanya’ya taşınmaları durumunda Almanya diline C1 düzeyinde hakim olmaları gerekmektedir. Ya da Almanya’ya hızlı ve iyi bir şekilde entegre olacağını kanıtlamaları gerekmektedir.

Bu nedenlerin yanında Almanya Birleşimi Aile Vizesi başvurusunda bulunacak olan kişi istenen evrakları eksiksiz bir şekilde toplamalıdır. Vize başvurusunda bulunacak kişi geçerli bir pasaport ibraz etmelidir. Yanında taşınmak istenen kişinin taşınacak kişiye de bakabileceğini kanıtlaması gerekmektedir. Bunu banka hesap dökümleri ile kanıtlayabilir.

Diğer aile bireylerinin yanında yaşamak için de Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvurusu yapılabilmektedir. Yani kardeşler, büyükbabalar, büyükanneler, amcalar, teyzeler, halalar ve dayıların yanında yaşamak için de aile birleşimi vizesi alınabilmektedir. Ancak bunun için alışılmadık bir güçlük olması gerekmektedir. Bu vize başvurusu için katı kurallar vardır. Yani aile bireyi Almanya’da bakıma muhtaç ise bu şekilde vize alabilirsiniz.

Bir Avrupa Birliği ülkesi vatandaşlığınız var ise vizesiz bir şekilde Almanya’ya girebilirsiniz. Ayrıca Avustralya, Japonya, İsrail, Yeni Zelanda Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore vatandaşlığınız var ise Almanya’ya vizesiz bir şekilde girebilirsiniz. Ancak burada ikamet edebilmek için ikamet iznine başvurulması gerekir.  

Ayrıca Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvurusu yapılırken Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenen vize başvuru ücreti ödenmiş olmalıdır. Başvuru ücreti nakit olarak Euro cinsinden alınmaktadır.

Almanya Aile Birleşimi Dil Şartı Var Mı?

Almanya aile birleşimi alarak eş ve çocukları ile yaşmak isteyenler Almanca dil yeterliliği olduğunu gösteren A1 sınavı sertifikası almak zorundadır. A1 sertifikası sınavı 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler okuma, yazma, dinleme ve konuşmadır. Okuma bölümünde size gösterilen metni akıcı bir şekilde okumalısınız. Yazma bölümünde ise size verilen bir konu hakkında mektup yazmanız istenmektedir. Dinleme bölümünde bazı diyaloglar dinletilmekte ve sorular sorulmaktadır. Konuşma bölümünde ise kendinizi tanıtmalısınız.

Almanya Aile Birleşiminde A1 Şartı Kalktı Mı?

Almanya aile birleşimi için A1 şartı bulunmaktadır. Almanya’da bulunan ailenizin yanında yaşamak için A1 sertifikası almanız gerekmektedir. Dil sertifikasının 6 aydan eski olmaması gerekmektedir. Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvurusunda sunduğunuz A1 dil sertifikası 6 aydan eski ise başvurunuz reddedilecektir. Almanya Aile Birleşimi Vizesi için A1 düzeyinde Almanca öğrendiğini beyan edemeyen başvuru sahipleri, Almanya Yabancılar Dairesi tarafından kabul edilmeyecektir. Bu makam onay vermez ise Almanya Başkonsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliği başvurunuzu onaylama yetkisine sahip değildir.

Ancak bazı durumlarda A1 yeterlilik sertifikası aranmamaktadır. Bu durumlar şu şekildedir;

 • Vize başvuru sırasında yetkili olan kişileri Almancanızın yeterli olduğunu onaylaması durumunda A1 sertifikası aranmamaktadır.
 • Almanya aile birleşimi başvurusu yapacak kişinin fiziksel veya zihinsel bir engelinin olması durumunda A1 sertifikası istenmemektedir. Ancak bu durumda da uzun bir araştırma süreci yaşanacaktır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Destek Hattı

Almanya Aile Birleşimi Vizesi için bilgi alabileceğiniz üç yer bulunmaktadır. Bunlar Almanya Ankara Büyükelçiliği, Almanya İstanbul Başkonsolosluğu, Almanya İzmir Başkonsolosluğu vize bölümleridir. Aşağıda bu kurumların vize destek hatları verilmiştir.

Almanya Ankara Büyükelçiliği Vize Bölümü telefon numarası: 0 (850) 346 84 93 ( Pazartesi- Perşembe günleri arası saat 09.00- 16.00 arası, Cuma günleri ise 09.00- 14.00 arası hizmet vermektedir.)

Almanya İstanbul Büyükelçiliği telefon numarası: 0 (212) 232 92 32 (Hafta içi 13.00 ile 16.00 saatleri arasında ulaşılabilmektedir.)

Almanya İzmir Büyükelçiliği telefon numarası: 0 (232) 404 85 00 (Pazartesi- Perşembe günleri arasında 08.00- 16.30 arası, Cuma günleri 08.00- 13.30 arası hizmet vermektedir.)

Almanya Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport: Pasaportun 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportta en az iki sayfanın boş olması gerekiyor.
 • Almanya vize başvuru formu: Bu form vize türüne uygun doldurulmalıdır. Formda Almanya vizesini neden almak istediğinizi, kimlik bilgilerinizi, aile bilgilerinizi, Almanya’da kalacağınız yerin adresi, uçak bilgileriniz gibi bilgiler detaylıca yazılmalıdır. Form Almanca doldurulmalıdır. Bu formda yer alan bilgilerin diğer evraklardaki bilgiler ile uyuşuyor olması gerekmektedir. Diğer belgeler ile oluşan en ufak uyuşmazlık vize reddine neden olmaktadır.
 • Evlilik belgesi: Almanya aile cüzdanını kabul etmemektedir. Bunun yerine Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Müdürlükleri’nden alınabilecek Uluslararası Evlenme Kayıt Belgesi alınmalıdır. 18 yaşından küçükler için aileden imzalı muvafakatname gereklidir. 16 yaşından küçükler için ise mahkeme kararının tercümesi istenmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus kağıdı fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Sabıka kaydı: sabıka kaydının güncel olması gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümleri:
 • Biyometrik Fotoğraf: fotoğraf 6 aydan eski olamamalıdır.
 • Aile bireylerinin yaşayacağı evin kira sözleşmesi fotokopisi ya da ev kendilerinin ise tapu fotokopisi
 • Almanya’da yaşayan eşin ikametgahı
 • Eşlerin önceki evliliklerine dair belgeler
 • Eşlerin çocukları hakkındaki belgeler
 • Almanya’da yaşayan eşin varlıklarının dökümü
 • Almanya’da yaşayan eşin kimlik fotokopisi
 • Almanya’da yaşayan eşin banka hesap dökümü
 • Almanya’da yaşayan eşin maaş bordosu
 • Almanya’da yaşayan eşin sağlık sigortası
 • A1 Almanca dil sertifikası

Almanya vize başvurusu için istenen belgeler bu şekildedir. Almanya konsoloslukları vize başvuru incelemelerini büyük titizlikle incelemektedir. Belgelerde bir eksiklik veya yanlışlık varsa vize başvurunuz reddedilecektir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Sürecini Nasıl Takip Edebilirim?

 

 

Almanya Aile Birleşimi sonuçlandırma süreci konsoloslukların inisiyatifindedir. Almanya Aile Birleşimi Vizesi değerlendirmeleri çok dikkatli bir şekilde yapılmaktadır. Bundan dolayı kimseye ayrıcalık veya imtiyaz sağlanmamaktadır. Başvurunun sonuçlanması süreci yoğunluğa ve tatil sürelerine göre değişiklik göstermektedir. Bu vize başvurusunun sonuçlanma süresi yaklaşık 3 ay sürmektedir. Bu durumun uzun olmasının sebebi belgelerin Almanya Yabancılar Dairesi’ne gönderilmesidir. Başvurunun süreci durumunuza göre değişebilir. Ayrıca Almanya Başkonsolosluğu, Almanya Büyükelçiliği ve Almanya Yabancılar dairesi ek belge talep edebilir. Bu durum sürecin uzamasına sebep olmaktadır.

 

 

Başvurunuzun durumunu konsolosluklar aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Ancak genelde bir cevap alınmamaktadır. Bunun yerine 3 ayın sonunda başvurunuzun durumunu konsolosluktan sorgulayabilirsiniz. Başvuru süreci bittikten ve Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvurusu sonuca bağlandıktan sonra durum bir mektup ile bildirilmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesine Aldıktan Sonra Eşimden Bağımsız Oturum Hakkına Sahip Olabilir Miyim?

Almanya’da oturan eşinin yanında yaşayabilmek için kişinin Almanya Aile Birleşimi Vizesi alması gerekmektedir. Bunun için ise Almanya’daki eşi ile aynı evde ikamet etmesi gerekmektedir. Eş durumundan dolayı Almanya Aile Birleşimi Vizesi elde eden kişi Almanya’da 3 yıl oturum izni almış olur. Üç yılın sonunda oturum izni süresi uzatılmalıdır. Bu süre oturma izninin alındığı süreden donra başlamaktadır. İki eşte bu 3 yıl boyunca aynı evde yaşamalıdır.

Evlilik süresi boyunca eşten bağımsız oturum hakkı verilmez. Evliliğin sonlanması ile evliliğe bağlı oturma izni son bulmaktadır. Ancak 3 yıl yasal olarak evli kaldıktan sonra eşten bağımsız oturum izni talep edilebilir. Aynı zamanda eşin vefatı, Alman vatandaşı olan bir çocuk sahibi olmak, 1 yıl veya daha fazla bir sürede aynı işveren ile çalışıyor olmak şartı ile eşten bağımsız otum izni alınabilir. Aynı işveren ile 1 yıl veya daha fazla çalışan bir kişinin asgari ücret alması ve sigortalı olması şartı vardır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi alacak birisinin süresiz oturum izni alabilmesi için Almanya’da 5 yıldan beri oturuyor olması gerekmektedir. Eşi Alman olan birisinin, mavi kart ile Almanya’ya gelmiş olan birisinin ya da serbest çalışan birisi için bu süre 3 yıldır. Eşlerden en az birinin Almanya’da 60 ay yani 5 yıl sigortalı çalışıyor, iki eşin sicilinin temiz olması, B1 seviyesinde Almanca biliyor olması gerekmektedir. Kısacası bazı şartlar dahilinde eşten bağımsız oturum izni alınmaktadır.

Almanya Aile Birleşimi İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Almanya’da yaşayan ailesi ile aile birleşimi yapacak kişilerin aile birleşimi vizesi alamsı gerekmektedir. Almanya Konsolosluğu aile birleşimi için hem başvuru sahibinden hem de Almanya’da bulunan aile üyesinden farklı belgeler istenmektedir. Aşağıda bu belgelerin listesi verilmiştir.

Türkiye’de Yaşayan Başvuru Sahibinin Hazırlaması Gereken Belgeler
 • Almanya aile birleşimi vize başvuru formu
 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Aile birleşimi yapılacak kişi eş ise evlilik cüzdanı
 • Almanya’daki nikah işlemleri için nikah dairesinden verilmiş teyit belgesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Son 3 ayın banka hesap dökümü
 • Uçuş bilgileri
 • Var ise tapu ve araç ruhsatı
 • Almanca yeterliliğini kanıtlayan dil yeterlilik belgesi
 • Uluslararası evlenme kayıt belgesi olan Formül-B belgesi
 • Seyahat sağlık sigortası

Almanya’daki Kişiden İstenen Belgeler
 • Almanya aile birleşimi yapılacak kişinin ikametgah belgesi
 • Almanya aile birleşimi yapılacak kişiye ait pasaport
 • Almanya aile birleşimi yapılacak kişiye ait vatandaşlık belgesi
 • Aile birleşimi yapılacak kişi Alman vatandaşı ise doğum belgesi
 • Aile birleşimi yapılacak kişi yabancı uyruklu ise; Almanya oturum izni belgesi
 • Aile birleşimi yapılacak kişi başvuru sahibinin çocuğu ise ve Almanya’da doğmuş ise doğum belgesi
 • Çocuk Almanya’da doğmamış ise uluslararası doğum belgesi olan Formül-A belgesi
 • Evlilik dışı doğan çocuk için çocuğun babası göç edecek ise Babalık tanıma belgesi
 • Çocuğun yanına göç edilecekse anne ve babaya ait tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Göç edilecek kişi çocuk ise ve anne baba boşanmış ise boşanma belgeleri

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp